Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 25.01.2011, 14:39:47
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit poate e de folos

In tot acest rau care ne-a acaparat existenta,sunt si motive de optimism.Toate necazurile care vin peste noi tot mai des,ii fac pe tot mai multi sa se intoarca catre Dumnezeu si sa descopere viata cea adevarata care nu este promovata la tv. si nici in moda.Din infractori,unii au ajuns sa lupte pentru credinta si libertatea neamului,altii dupa crime ingrozitoare si peste 10 ani de puscarie s-au cait si cu adevarata simtire duhovniceasca traiesc in HRISTOS.Si multi,foarte multi,dupa ani din tinerete pierduti cu distractiile si desfranarea,s-au trezit ca dintr-un vis si cu ajutorul spovedaniei au o familie crestina,luptand impotriva desfraului si modei care distrug viata tinerilor.Toate aceste mari minuni le-a facut Dumnezeu,pentru ca El nu vrea pierderea omului,ci mantuirea sa.Daca nu ar fi ispita si boala dezbinarii de care suferim noi romanii,cu totul altfel ar sta lucrurile.Nu suntem uniti in lucrarea faptelor bune,nu se vad semnele unirii in HRISTOS(si acest lucru iese mult in evidenta si aici pe forum).Nu trebuie sa cautam in alta parte rezolvarea,problema pe care ne-o punem este:ce facem noi,cei care citim aceste randuri,si avem sa spunem,dorinta de a trai cu adevarat crestineste?Daca numai noi,cei care citim aceste randuri,am avea mai multa ravna in trairea si marturisirea adevarului,nu am putea influenta spre bine alte cateva sute de mii de romani cu care venim in contact?
Reply With Quote
  #72  
Vechi 26.01.2011, 09:51:21
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit poate e de folos

Lăsați bunele îndemnuri semănate de Dumnezeu în sufletele voastre să aducă roadă binecuvântată și nu le ucideți, precum ați ucide pruncii din leagăn! Cenzurați-vă comentariile de orice fel! "Că toți suntem îndemnați de aceeași pizmă drăcească, să ținem mânia asupra fratelui nostru Să învățăm respectu unii față de alții, rugându-ne unii pentru alții. Își poate păstra deminitatea doar cel capabil să respecte!Certetează mâhnirea, teama și mânia din sufletul tău. Aceste stări sufleteși nu au dreptul să te domine, ci doar să-ți sugereze realități ale vieții!Atenție la detalii, căci nu toate greșelile mai pot fi reparate! Tactul și politețea sunt mai bune decât sinceritatea orgolioasă! Ceea ce se întâmplă azi, chiar dacă te supără, este spre binele tau. Fii înțelegător!* Soare, rază, lumină - distincte și inseparabile; Tăcere, Cuvânt, Sunet, sugerând imagini spre înțelegerea Sf. Treimi. Cercetează-le! * Numai cu inima poți vedea ce este drept, pentru că esențialul este ascuns privirii. Încearcă! Dacă deschizi Noul Testament și citești în Ioan 1, 18 si 1 Ioan 4, 8-16, vei vedea că am dreptate. Roagă-L pe Dumnezeu să-ți dăruiască împăcarea cu tine însuți! Să nu îngăduim comodității lăuntrice să se instaleze în noi, topindu-ne asemenea dogorii de afară. Pentru ca lucrul acesta să fie posibil, cercetați Scripturile! Nu suferiți în singurătate. Împărtășiți-vă gândurile și sentimentele unui prieten/prietene și lui Dumnezeu. Nu vă sfiiți să vă vărsați inima înaintea Sa. Puteți să vă destăinuiți lui cu toată sinceritatea. Nu vă va respinge niciodată pentru că aveti probleme - le cunoaște prea bine! Gândiți pozitiv: umpleți-vă gândurile de cuvinte constructive. Scrieți-vă pe tăblița inimii cuvintele Sf. Ap. Pavel: "Tot ce este adevărat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice faptă bună și orice laudă, aceea să vă însuflețească" ( Filipeni 4, 8)Iubindu-ți semenii pe care-i vezi, vei învăța să-L iubești pe Dumnezeu, pe Care nu-L vezi! Se spune că omul aude doar ceea ce înțelege. Prin urmare, nu este suficient să ai urechi pentru a auzi! Gândește-te cât de răspândită este surzenia lăuntrică, de vreme ce însuși Mântuitorul pronunță cuvintele: "Cine are urechi de auzit să audă!'' Gândiți-vă bine și cercetați-vă bine la Lumina Sfintelor Scripturi. Nu dați prilej Diavolului. Nu lăsați să încolțească lăstarul "firii" din prea multă slobozenie de care se temea și sfântul Apostol Pavel ( 1 Corinteni 8, 9; Galatani 5, 13; 1 Corinteni 8, 11; Evrei 12, 5)...Cereți și vi se va da, căutați și veti găsi, bateți la ușa milostivirii Sale și vă va da belșug și revărsări de binecuvântări și Har. Poți să alegi floarea care-ți este dragă, cu cele mai frumoase și mai alese calități duhovnicești, din grădina Domnului, dacă ești răsădit în grădina Lui, și nu din altă parte. Altfel, vei fi pedepsit de Stăpânul grădinii. Pedeapsa Lui e aspră și necruțătoare. Cel ce aude, oare nu se va ridica? Și cel ce se abate, nu se va întoarce?... Iar cel ce se întoarce nu este lepădat, pentru că Dumnezeu nu voiește moartea păcătosului, și să se întoarcă și să se mântuiască. Chiar și în adâncul răutăților, dacă ai căzut, să nu deznădăjduiești. Este vreme de îndreptare. Ai alunecat? Scoală-te Ai greșit, părăsește greșala; să nu stai în calea păcatelor. Că întorcându-te, te vei ridica, și ridicându-te, te vei mântui. După boală este sănătate și din căință vine mântuirea. Îndrăznește, nu deznădăjduiti. Legea lui Dumnezeu nu este legea stăpânitorilor care judecă și osândesc fără milă. Căci trăind sub har, harul depărtează osânda, așteptând îndreptarea, până când este încă deschisă ușa, iar dupa ce se va închide ușa, Mirele nu va mai auzi pe cei rămași afară."
Reply With Quote
  #73  
Vechi 26.01.2011, 09:56:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Post Din înțelepciunea sfântului vasile cel mare

DIN ÎNȚELEPCIUNEA SFÂNTULUI VASILE CEL MARE


- ‘’Om slab este cel care nu-și poate ascunde tainele sale. Tare este cel care își stăpânește mânia. Răbdator este cel care își poate ascunde nefericirea sa. Bogat este cel care se mulțumeste cu cele absolut necesare. Lacomul de averi nu se bucură niciodată de cele pe care le are ci se mâhnește pentru cele care îi lipsesc.’’

- ‘’Este cu neputință ca marea să rămână aceeași pentru multă vreme. Deoarece suprafața ei este foarte liniștită din timpul verii, după puțină vreme vei vedea cum se tulbură dintr-o dată de vânturi, iar apoi marea înfuriată de furtună o vezi cum se acoperă repede de o adâncă liniște. Tot astfel și lucrurile vieții se preschimbă ușor într-amândouă direcțiile.’’.

- ‘’Cât de mare este Dumnezeu, care sunt dimensiunile Lui și cum este esența Lui, unele ca acestea sunt primejdioase pentru cel care întreabă și necunoscute pentru cel care este întrebat. Tămăduirea amândurora este tăcerea.’’

- ‘’Apleacă-te deasupra mormintelor și vom vedea dacă vei putea deosebi cine este robul și cine stăpânul ; cine este săracul și cine bogatul. Deosebește dacă poți pe cel întemnițat de împărat, pe cel puternic de cel slab, pe cel frumos de cel urât. Așadar, dacă iți vei aduce aminte de sfârșitul de obște, nu te vei mândri niciodată.’’

- ‘’Să imiți pământul, omule, și să rodesti ca el. Să nu te arăți mai rău decât el, cel neînsuflețit. Deoarece acela nu scoate roade pentru propria sa desfătare, ci ca să-ți slujească ție, în timp ce tu rodul bunătății pe care îl faci îl aduni pentru tine.’’
Reply With Quote
  #74  
Vechi 26.01.2011, 13:23:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Magia cuvintelor-ARSENIE BOCA

Să începem ca și o poveste, ca și pe vremuri, ca și pe vremuri imemoriabile când țăranul român era la munca câmpului, singura lui grijă era cum îi va fi recolta. Alte griji nu mai avea. Și nici de asta nu avea nevoie că știa că oricum dacă e creștin adevărat atunci Dumnezeu are El grijă de recolta lui. Eh, la acele timpuri trebuie să ne întoarcem noi acuma că tare am luat-o razna. Așa o luăm noi pe coclauri să fie mai greu decât trebuie. Că așa-i neamul român. El trebuie să se zbată că-i place lui. Îi place să se zbată dar și multe izbândește că e bine, e bine. E bine să fii cu Dumnezeu sa ai pace, să ai pace multă, multă de tot. Când ești cu Dumnezeu nu-ți mai trebuie nimica. Așa că române ce tot alergi? Ce tot alergi încolo și încoace și nu dobândești nimica. Cineva tot îți spune că acolo vei găsi nemurirea. Dar n-o găsești în lucruri exterioare că n-ai cum. Uită-te acolo înauntru, în inima ta blândă și vei vedea că numai Lumina îți poate aduce valoarea aceea care o cauți de atâta vreme. Care ai pierdut-o, ai risipit-o. Dar n-a fost vina ta că de ce ar fi vina ta? Au venit alții și ți-au băgat tot felul de chestii prin cap cum că trebuie să faci aia și aia și aia ca să fii fericit dar fericirea nu vine. Nu vine așa. Ea se dobândește. Și cum se dobândește ea? Numai prin muncă. Muncă. Muncă interioară. Acolo trebuie să muncești române. Numai acolo, numai acolo, numai acolo. Așa că ascultă-mă, dacă mai ai acolo, mai găsești undeva în tine voință, ascultă-mă ce-ți spun acum. Tot binele îți vreau. De ce ți-aș vrea răul? Oprește-te! Atâta tre' să faci, să te oprești. Să te oprești și să privești iară firul de iarbă, să vezi floarea să-i simți parfumul, să te închini la sfântul Soare și să-I mulțumești că ți-a mai dat o nouă zi. Să asculți foșnetul frunzelor, ciripitul păsărilor și acolo, acolo, în liniștea aceea, în liniștea aceea multă acolo să te găsești tu pe tine din nou. Și vei deveni ce-ai fost cândva iară.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 28.01.2011, 09:55:53
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfaturi duhovnicesti


SFATURI DUHOVNICEȘTI


* Să-i iubești și să pătimești împreună cu cei săraci, ca și tu să fii miluit de Dumnezeu.
* Să nu-i mustri pe cei care au întristare în inimă, ca să nu fii pedepsit cu același toiag și căutănd pe cineva care să te măngăie, să nu afli pe nimeni!
* Amintește-ți că și tu ai trup de țărănă și fă binele tuturor, fără deosebire.
* Mai presus decât toate virtuțile este dreapta socoteală.
* Să nu mustri pe nimeni pentru greșeala lui, ci să te consideri răspunzător pentru toate, chiar și pentru greșeala aproapelui.
* Mai bine să flt disprețuit, decât să disprețuiești pe altul. Mai bine să fiti nedreptățit, decât să nedreptățești .
* Să nu locuiești împreună cu omul mândru, ca să nu piardă sufletul tău harul Sfântului Duh, și astfel să devină sălaș al patimilor viclene .
* Cel care fuge de slava cea deșartă a lumii, unul ca acesta simte în sufletul său slava veacului ce va să fie .
* Urăște odihna și traiul bun, ca să-ți păzești gândurile tale netulburate.
* Ferește-te de întâlnirile cele multe și îngrijește-te de sufletul tău, ca să-ți păstrezi liniștea sufletească .
* Păzește-te de păcatele cele mici, ca să nu cazi în cele mari .
* Îți este mai de folos să înviezi sufletul tău din patimi, cugetând la cele dumnezeiești, decât să înviezi morți.
* Mulți oameni au făcut lucruri minunate, au înviat morți, s-au ostenit să-i aducă pe cei înșelați la calea rnântuirii și alte minuni mari. Mulți oameni au fost povățuiți cu ajutorul lor la cunoașterea de Dunmezeu. Mai târziu, însă, aceștia care au înviat morți, au căzut în patimi de ocară, ungănd astfel sufletul lor. Prin aceasta, prin faptele lor păcătoase ce s-au făcut arătate, ei au smintit pe mulți. În realitate ei erau cei bolnavi și în loc să se îngrijească de sănătatea lor sufletească, au ieșit în marea lumii acesteia ca să tămăduiască și să mântuiască sufletele altora, pierzând astfel nădejdea ce o aveau în Dunmezeu și sufletele lor.
* Cel care se scârbește de înșelarea și răspândirea minții în cele lumești, vede înlăuntrul inimii sale pe Stăpânul și Donmul său.
* Pentru ca Dunmezeu să ia în considerare virtuțile noastre, trebuie ca ele să fie însoțite de înfrânare trupească și de conștiință curată.
* Mai bine să locuiești împreună cu vulturii decât cu cel lacom și nesățios.
* Mai bine să trăiești împreună cu cel infirm și cu cel neînsemnat, decât cu cel mândru.
* Mai bine să fiii prigonit, decât să prigonești; să fii răstignit, decât să răstignești; să fii nedreptățit, decât să nedreptățești; să fii clevetit, decât să clevetești.
* Îndreptățirea de sine nu are loc în viața creștinilor și nu este cuprinsă nicăieri în învățătura lui Hristos.
* Dacă iubești blândețea, vei avea pace în sufletul tău. Iar dacă te vei învrednici să dobândești pacea. te vei bucura în orice încercare.
* Dumnezeu rabdă toate neputințele noastre. însă nu-l suferă pe cel care tot timpul cărtește, ci îl pedepsește ca să-I îndrepte.
* Gura și inima, care în flecare încercare Îi mulțumesc lui Dumnezeu, primesc binecuvântarea Lui și harul dumnezeiesc.
* Harului dumnezeiesc îi premerge smerita-cugetare, iar pedepsei, cugetarea semeață.
* Atunci când viața ta este după Dumnezeu, să nu te întristezi pentru necazurile și relele tale pătimiri, căci Dumnezeu ți le va ridica într-o bună zi. Să nu te temi nici de moarte, pentru că Dumnezeu a pregătit bunătățile cele viitoare ca să te facă mai presus de moarte.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 28.01.2011, 10:29:55
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cel mai de preț bun!…pildă

Odată, au venit niște filosofi la Sf. Macarie, în pustie, să vadă de ce aleargă atât de mulți oameni să-i asculte cuvântul înțeleptPasă-mi- te, erau oarecum invidioși, că după ei nu se prea înghesuia lumea. Când au sosit în pustie, au găsit un bătrân sărăcăcios îmbrăcat, cu vorbă curată, dar meșteșugită. Nu prea le-a venit bine filosofilor. Și au început să-l întrebe:
-Macarie- ai citit cutare carte ? N-am cetit-o, răspundea Macarie.
-Dar cutare învățat, știi ce a zis despre lume și despre altele ?
-Și la acestea, Macarie, răspundea că nu știe.
-Ei însă îl tot întrebau, cu gândul de a-l rușina.-Atunci Macarie, ghicindu-le gândurile, le-a zis:
-Rogu-vă, îngăduiți-mi să vă întreb și eu ceva.-Întreabă, părinte, răspunseră ei veseli.
Fiți buni și spuneți-mi, ce-a fost mai întâi: mintea sau cartea După oarecare răgaz, răspunseră, oarecum nedumeriți de rostul întrebăriiVezi bine că a fost mintea!-Nu vă supărați, răspunse Macarie, că eu am ceea ce a fost mai întâi: mintea.
-Atunci au priceput filosofii că orice om, dacă-și folosește darul minții dat de Dumnezeu, poate să fie înțelept,cu sau fără prea multă carte...
Reply With Quote
  #77  
Vechi 28.01.2011, 11:06:08
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristian67 Vezi mesajul
Cel mai de preț bun!…pildă

Odată, au venit niște filosofi la Sf. Macarie, în pustie, să vadă de ce aleargă atât de mulți oameni să-i asculte cuvântul înțeleptPasă-mi- te, erau oarecum invidioși, că după ei nu se prea înghesuia lumea. Când au sosit în pustie, au găsit un bătrân sărăcăcios îmbrăcat, cu vorbă curată, dar meșteșugită. Nu prea le-a venit bine filosofilor. Și au început să-l întrebe:
-Macarie- ai citit cutare carte ? N-am cetit-o, răspundea Macarie.
-Dar cutare învățat, știi ce a zis despre lume și despre altele ?
-Și la acestea, Macarie, răspundea că nu știe.
-Ei însă îl tot întrebau, cu gândul de a-l rușina.-Atunci Macarie, ghicindu-le gândurile, le-a zis:
-Rogu-vă, îngăduiți-mi să vă întreb și eu ceva.-Întreabă, părinte, răspunseră ei veseli.
Fiți buni și spuneți-mi, ce-a fost mai întâi: mintea sau cartea După oarecare răgaz, răspunseră, oarecum nedumeriți de rostul întrebăriiVezi bine că a fost mintea!-Nu vă supărați, răspunse Macarie, că eu am ceea ce a fost mai întâi: mintea.
-Atunci au priceput filosofii că orice om, dacă-și folosește darul minții dat de Dumnezeu, poate să fie înțelept,cu sau fără prea multă carte...
Asa este. Darul intelepciunii nu vine din cetitul cartilor, desi nu-i rau nici sa
cetesti carti, el vine dintr-o inima curata. De aceea taranii nostrii, nestiutori
de carte, erau totusi mai intelepti decat carturarii cei mari. Ultimilor doar le
placea sa filosofeze despre Dumnezeu sau lume. Ca sa fii intelept trebuie sa
fii mai intai bun. Imi amintesc cu placere cum ne povestea Parintele Teofil ce
i-a spus mama sa inainte de-a pleca la manastire: "...si sa nu uiti sa fii bun,
maica!". Iata intelepciunea unei femei simple de la tara!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 28.01.2011, 11:38:32
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit adevarul

Dacă omul era creat pentru această lume, și nu pentru cealaltă, Hristos nu primea răstignirea și nici moartea pe cruce.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 28.01.2011, 13:05:19
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Arsenie Boca-cuvinte de folos


Părintele Arsenie Boca-Cuvinte alese ale părintelui


„Iubirea lui Dumnezeu pentru cel mai mare păcătos este mai mare decât iubirea celui mai mare sfânt față de Dumnezeu.”
„Cât asculți de Dumnezeu, atât ascultă și Dumnezeu de tine.”
„Dumnezeu nu uită de om, cum uită omul de Dumnezeu.”
„Doar Sfânta Liturghie mai ține lumea.”
„Cel mai greu păcat, veșnic fără iertare, este starea omului împotriva adevărului.”
„Credinciosul în Dumnezeu depășește limitele omului.”
„Necredincioșii, spre rușinea noastră, își cred necredinței lor mai mult decât credem noi credința noastră.”
„Iertând, ștergi ce ierți. Ce ierți la altul, ție ți se șterge. Judecata aceasta te scoate de sub judecată.”
‚Înzestrările lui Dumnezeu nu sunt date ca simple ornamente de care să ne bucurăm numai noi.”
„Voi știți despre Iisus o mulțime de lucruri, dar nu-L știți pe El. Și până nu-L găsești pe Dumnezeu, nu te afli nici pe tine, nu-ți găsești nici sensul tău, nici sensul lumii.”
„Necazurile vieții sunt un grai mai aspru al lui Dumnezeu către oamenii mai grei sau mai vicleni la minte.”
„Păcatele se înregistrează în codul genetic al fiecăruia.”
„Dacă nu poți vorbi cu copiii tăi despre Dumnezeu, vorbește cu Dumnezeu despre ei.”
„Sunt multe chipuri de a intra în Împărăția lui Dumnezeu, dar numai o singură ușă: Iisus.”
„Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.”
„Creștinismul nu e numai o afacere de Duminică, ci e o strădanie de toate zilele.”
Reply With Quote
  #80  
Vechi 29.01.2011, 19:52:00
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Din “Monahul de la Rohia – Nicolae Steinhardt raspunde la 365 intrebari puse de Zaharia Sangeorzan”



336. Sfințenia se naște din momentul în care conștiința veghează in fața morții? Sau adevărata sfințenie s-a pierdut cînd asceții, profeții au rostit întîia rugăciune și Hristos nu i-a dat răspunsul așteptat?
Ce este sfințenia? Nu cred că stă în a-ți face o chilioară strimtă pe un vîrf de munte și a trăi acolo în deplină singurătate; sau a te zăvori într-o chilie, o cameră, o celulă pe viață; ori a-ți lega piciorul cu un lanț de un zid de piatră; ori a-ți trăi viața toată pe un stîlp, cocoțat acolo sus. Acestea-s forme simple, relativ ușoare, brute ale sfințeniei.
Adevărata, marea sfințenie, de neînchipuit de grea este de a trăi într-o obște și a-ți iubi aproapele (așa cum e) ca pe tine însuți; sau măcar (stadiu inferior, însă tot remarcabil și sfînt) a te purta cu el ca și cum l-ai iubi ca pe tine însuți, ori mai mult ca pe tine însuți.
Ăsta-i lucrul cel greu, cel sfînt, cel creștinesc, cel supraomenesc.
(Se întîmplă să vezi în biserică o canalie care-și face neîncetat semnul crucii, bate sute de metanii și aprinde nenumărate luminări. Cum se explică faptul? Luînd aminte că metaniile și celelalte sînt treabă ușoară.) Celui ce se legase cu un lanț de un zid, arhiepiscopul Meletie al Antiohiei îi poruncește să se dezlege: nu cu lanțul se leagă creștinul, ci cu dragostea și cu libertatea. Zăvorîrea, lanțul, stîlpul, coliba în vîrf de munte sînt rudimente, exerciții. Ca și postul. (V-am mai spus-o: v. Epistola către Coloseni 2, 20-23.)
Forma cu totul superioară și cutremurător de grea a sfințeniei este ca, liber fiind, într-o obște închisă trăind, să-ți iubești aproapele nu mai puțin ca pe tine, așa cum Hristos și-a iubit apostolii (Ioan 13, 34).
De aceea sfinți îi consider pe acei care au trecut cu bine examenul cel teribil, cel de care n-ai cum trișa: al închisorii ori al mănăstirii (ori chiar al vieții în lume), iubindu-și aproapele deși prea bine și prea deslușit îl vede așa cum este. Restul: milostivirea, privegherile, posturile, metaniile, flagelările… sînt doar treptele dintîi ale Scării, sînt simple gymnofisii yoghine.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cuvinte de folos mirelat Pocainta 1181 29.04.2017 11:47:01
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos pentru suflet monica.miholca Rugaciuni 0 06.02.2009 21:58:04