Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.01.2011, 14:49:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
No problem. Din prea mult zel, mi se întâmplă și mie


http://cleopasihastria.wordpress.com...-pentru-morti/

Mulțumesc. Dialogurile acestea fictive s-au mai luat în discuție. Eu ceream lucruri concrete (versete punctuale la subiect).
Am găsit un verset. Apropo, pune și tu un verset care să-ți demonstreze opinia.

1Tim.2.1 Va indemn dar inainte de toate sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri si multumiri pentru toti oamenii…
Reply With Quote
  #12  
Vechi 07.01.2011, 14:50:24
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Ravna cu care ne purtam de grija mortilor este in acelasi timp manifestare a nadejdii noastre in inviere dar si suport al vietii noastre inradacinate de acum in Dumnezeu, adica dincolo de aceasta lume. Romanul a pastrat credinta in Dumnezeu asa cum a primit-o din mosi-stramosi pentru ca a ramas credincios si a pastrat cu sfintenie aceste rinduieli crestinesti, aceste semne exterioare, repere existentialc fundamentale, care i-au aratat permanent clea spre Dumnezeu. Cre-dinta romanului nu a fost una a argumentelor rationale, ci a fost o credinta care a patruns in toate fibrele vietii sale si i-a transformat toate manifestarile si activitatile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 07.01.2011, 14:52:36
NECTARIE NECTARIE is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.11.2010
Locație: BRASOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 326
Implicit

Pe credinta in nemurirea sufletului, in vietuirea lui dupa despartirea de trup, precum si in Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos se intemeiaza ceea ce numim in Biserica Ortodoxa cultul mortilor, adica, mai explicit, grija pe care o poarta cei vii de a-i avea in rugaciunile lor pe cei mutati la Domnul, grija ce se regaseste in diferite rituri si ceremonii, dar mai ales se exprima prin rugaciunile inaltate catre Dumnezeu pentru acestia, in cadrul Sfintei Liturghii.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 07.01.2011, 14:54:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Poate nimic nu constituie o dovada mai mare a iubirii lucratoare in Biserica, precum grija viilor pentru cei morti si grija mortilor pentru cei vii. Este dovada faptului ca moartea nu exista, iubirea fiind mai puternica decat moartea. Dar aceasta purtare de grija a unora pentru ceilalti se manifesta in Biserica prin rugaciune si milostenie.

Ne rugam pentru cei morti ai nostri dar ne rugam si sfintilor adormiti intru Domnul sa mijloceasca pentru noi. Rugaciunea uneste cerul cu pamantul, ea este puntea dintre lumea de aici si cea de dincolo.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.01.2011, 15:00:53
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
As remarca un aspect tehnic,fara nici un comentariu cu privire la continut:in ambele link-uri postate de dvs nu se foloseste cuvantul ,,protestant" ci ,,sectar"si ,,invatacel"(interesante diferente de viziune).Desi suntem,de regula,asimilati (de catre alti crestini) primei categorii(la gramada ca sa nu se supere nimeni..probabil) as remarca ca textele postate de dvs nu fac o referire expresa in acest sens.

Daca dvs doriti sa ne incadrati la sectari/eretici,sau orice alta categorie de acest tip,nu este nici o problema.In fata Celui de Sus vom vedea fiecare cat de corecte au fost atat judecatile cu privire la altii cat si cu privire la propria persoana.Va multumesc frumos pentru atentie,scuze pentru interventia mea.
Învățăcelul nu era un (neo)protestant, ci doar unul care abia începuse să învețe despre Dumnezeu.
În legătură cu sectarul, nu puteam eu să schimb conținutul site-ului, că nu l-am făcut eu.
Îmi cer scuze că n-am fost atentă la acest detaliu.

Last edited by camy_d; 07.01.2011 at 15:07:39.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.01.2011, 15:03:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Am găsit un verset. Apropo, pune și tu un verset care să-ți demonstreze opinia.

1Tim.2.1 Va indemn dar inainte de toate sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri si multumiri pentru toti oamenii…
Nice try! Mi-a plăcut asta cu puncte puncte, care acoperă un singur semn: o virgulă! Virgula semnala că ideea versetului se continuă și în versetul următor, adică exact acolo unde se face vorbire despre viață. Îndemnul pentru toate rugăciunile este pentru cei în viață.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.01.2011, 15:04:02
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Pe credinta in nemurirea sufletului, in vietuirea lui dupa despartirea de trup, precum si in Invierea Mantuitorului nostru Iisus Hristos se intemeiaza ceea ce numim in Biserica Ortodoxa cultul mortilor, adica, mai explicit, grija pe care o poarta cei vii de a-i avea in rugaciunile lor pe cei mutati la Domnul, grija ce se regaseste in diferite rituri si ceremonii, dar mai ales se exprima prin rugaciunile inaltate catre Dumnezeu pentru acestia, in cadrul Sfintei Liturghii.
Bun, am înțeles. Dar aveți vreun suport biblic pentru cele afirmate? Asta era problema.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.01.2011, 15:04:47
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Învățăcelul nu era un (neo)protestant, ci doar unul care abia începuse să învețe despre Dumnezeu.
În legătură cu sectarul, nu puteam eu să schimb conținutul site-ului, că nu l-am făcut eu.
Nici nu v-am cerut asta.Eu doar am spus ca in acel text,cel cu sectarul,se foloseste cuvantul sectar.Dvs ati prezentat linkul spunand: ,,Dialog între preot și protestant pe tema asta".Eu inteleg ca in viziunea dvs protestant=sectar.Va multumesc pentru amabilitate.,,Sectarul" se retrage din discutie din respect pt tema topicului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.01.2011, 15:05:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Poate nimic nu constituie o dovada mai mare a iubirii lucratoare in Biserica, precum grija viilor pentru cei morti si grija mortilor pentru cei vii. Este dovada faptului ca moartea nu exista, iubirea fiind mai puternica decat moartea. Dar aceasta purtare de grija a unora pentru ceilalti se manifesta in Biserica prin rugaciune si milostenie.

Ne rugam pentru cei morti ai nostri dar ne rugam si sfintilor adormiti intru Domnul sa mijloceasca pentru noi. Rugaciunea uneste cerul cu pamantul, ea este puntea dintre lumea de aici si cea de dincolo.
Toate bune și frumoase, dar nebiblice și necreștine. Adică n-au girul nici al Bibliei, nici al lui Christos.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.01.2011, 15:10:12
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Încă un verset care arată că te poți mântui și dacă ajungi în iad:

Domnul omoară și învie; El coboară la locuința morților și iarăși scoate. (I Regi 2,6)

Dacă vreți, mai pun versete care exprimă aceeași idee.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grija sotului fata de sotie ! windorin Nunta 48 08.12.2012 01:38:38
Grija pentru mantuire nico.dia Intrebari utilizatori 4 23.05.2010 19:26:41
Grija lui Dumnezeu pentru noi giovaninnaa Generalitati 15 09.10.2009 08:47:49
425 de morti de holera podolski_2 Umanitare 5 05.12.2008 00:04:45