Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.01.2011, 10:36:47
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru innoirea noastra in duh

Astazi,daca cineva incearca sa tina putin traditia,posturile,sa nu lucreze de sarbatori,sa fie evlavios,unii spun:,,Unde se trezeste omul acesta?S-au dus astfel de lucruri.Acestea au fost pt. vremurile vechi''.Iar daca le vei raspunde ceva,iti vor spune;,In ce epoca traiesti?Acestea nu se mai fac acum''.Incet,incet,le iau drept basme.Dar HRISTOS si ieri si azi si in veci e Acelasi.Daca cineva nu poate tine aceste porunci,macar sa spuna;,,Dumnezeule,am gresit'',si va fi miluit.Dar cel care nu respecta porunca cauta sa-i impuna si celuilalt acest lucru,si face aceasta pt. ca este mustrat de constiinta.Sa ducem un indracit intr-o atmosfera duhovniceasca si-i vom vedea tulburarea,deoarece e silit de atmosfera.Si acestia sunt mustrati de constiinta si incearca sa o innabuse prin cuvinte.Valorile le considera depasite,iar vechile oranduieli le inlocuieste cu faradelegi.Frumusetea duhovniceasca o socotesc ca fiind uratenie.Si uitati-va,acum se lupta cu Biserica,pentru distrugerea ei.Sa nu recunoasca acesti oameni,macar ca Biserica apara copiii,ii ajuta sa nu devina haimanale,ci ingaduie liber distrugerea lor.Biserica-i invata pe copiii si tineri sa fie cuminti,sa-i respecte pe ceilalti,sa se pastreze curat pt. a fi corect in societate.Dar lucrurile vor veni iarasi la locul lor.In Rusia,o batrana se ruga in genunchi intr-o biserica langa oicoana.Merge o femeie tanara,care era in acelasi timp om de stiinta,si-i spune:,,Acestea sunt lucruri depasite''.Atunci batrana i-a spus:,,La aceasta icoana unde ma rog si plang eu acum,vei veni si tu dupa o vreme si vei plange.Ale voastre ,ale stiintei vin si trec,dar CRESTINISMUL NU VA TRECE NICIODATA.''
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.01.2011, 11:18:42
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pierdem din vedere puterea cuvantului pentru ca de mici, de cand invatam a ne folosi de el, deprindem numai comunicarea pe orizontala. In scoala, ne imbogatim vocabularul si invatam sau nu sa vorbim corect din punct de vedere gramatical. Mai invatam una sau doua limbi straine.

Dar nu este de ajuns. Puterea cuvantului se manifesta numai in comunicarea cu Dumnezeu, prin rugaciune. In Biserica, aflam ca exista atat pacatul "cu cuvantul" cat si "cuvantul cu putere multa". Comunicarea se muta asadar in alt plan, cel spiritual, unde cuvantul fie zideste, fie darama.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.01.2011, 13:43:23
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Cuvantul poate aduce fie moarte, fie dezbinare. Soacra mea mi-a povestit tot felul de intamplari nefericite care au inceput cu niste cuvinte spuse in gluma sau chiar cu respect. Va spun cazul unuia si daca mai vreti va mai zic si altele:
Doi barbati, stand la un pahar (de fapt mai multe, ca asa se obisnuieste) si discutand vrute si nevrute, unul dintre ei isi aminteste ca l-a pus nevasta-sa sa cumpere ceva si era deja prea tarziu pentru a mai gasi. Celalalt auzind numele nevestei prietenului de pahar, prins de flama, ii zice "las-o ca nu se supara, ca eu stiu ce-i poate capul". Celalalt nedumerit, probabil de felul cum a zis, l-a intrebat cum o cunoaste si acesta i-a raspuns ca el cunoaste toate femeile din sat, inclusiv pe nevasta astuia, pentru ca si pe la ea a fost. Sotul, nu a mai zis nimic, dar in capul lui diavolul a bagat o idee. Apoi, dupa ore de baut, cei doi se despart la miezul noptii. Sotul inselat, ca sa zic asa, s-a dus acasa a pus mana pe un topor si a vrut sa o omoare pe nevasta-sa. Aceasta a lasat copiii in pat si a reusit sa fuga in camasa de noapte la mama ei, ramanand doar cu o rana la picior in urma loviturii de topor. A doua zi, s-a dat vestea in sat ca nenea X a vrut sa o omoare pe nevasta-sa. In cele din urma, a auzit si cel care a povestit presupusa aventura si s-a dus la sotul gelos sa se jure ca a GLUMIT. Au mers pe la Biserica, s-au jurat in fata preotului si nevasta si prietenul ca nu s-a intamplat nimic intre ei, si intr-un final s-au impacat. Ideea e ca femeia s-a intors acasa, dar barbat-su de cate ori se imbata o batea ca-si amintea ca a fost "inselat". Si uite asa de la o vorba proasta, femeia a plecat tot cu copii si l-a lasat pe sot, care a devenit un betiv notoriu.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.01.2011, 14:49:44
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianagroza Vezi mesajul
Doi barbati, stand la un pahar (de fapt mai multe, ca asa se obisnuieste) si discutand vrute si nevrute, unul dintre ei isi aminteste ca l-a pus nevasta-sa sa cumpere ceva si era deja prea tarziu pentru a mai gasi. Celalalt auzind numele nevestei prietenului de pahar, prins de flama, ii zice "las-o ca nu se supara, ca eu stiu ce-i poate capul". Celalalt nedumerit, probabil de felul cum a zis, l-a intrebat cum o cunoaste si acesta i-a raspuns ca el cunoaste toate femeile din sat, inclusiv pe nevasta astuia, pentru ca si pe la ea a fost. Sotul, nu a mai zis nimic, dar in capul lui diavolul a bagat o idee. Apoi, dupa ore de baut, cei doi se despart la miezul noptii. Sotul inselat, ca sa zic asa, s-a dus acasa a pus mana pe un topor si a vrut sa o omoare pe nevasta-sa. Aceasta a lasat copiii in pat si a reusit sa fuga in camasa de noapte la mama ei, ramanand doar cu o rana la picior in urma loviturii de topor. A doua zi, s-a dat vestea in sat ca nenea X a vrut sa o omoare pe nevasta-sa. In cele din urma, a auzit si cel care a povestit presupusa aventura si s-a dus la sotul gelos sa se jure ca a GLUMIT. Au mers pe la Biserica, s-au jurat in fata preotului si nevasta si prietenul ca nu s-a intamplat nimic intre ei, si intr-un final s-au impacat. Ideea e ca femeia s-a intors acasa, dar barbat-su de cate ori se imbata o batea ca-si amintea ca a fost "inselat". Si uite asa de la o vorba proasta, femeia a plecat tot cu copii si l-a lasat pe sot, care a devenit un betiv notoriu.
Acesta este un cliseu pe care l-am auzit in multe variante.
Morala : Nu va lasati barbatii la birt!Alcoolul dauneaza grav sotiei!
Multumim Diana pentru buna ta intentie.Din partea mea, poti sa mai povestesti.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.01.2011, 15:06:34
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Ok, inseamna ca sunt generale si specifice fiecarui sat.
Acum de sarbatori, mergand la socri, au venit la cumnatul meu niste prieteni. Cum era normal, i-am servit cu ce am pregatit. Oferindu-i o felie de tort unuia dintre ei, se uita la mine imi zice ca e foarte bun si mai cere o felie de tort, dar nu mie ci sotului meu cu formularea "imi permiti sa mai cer sotiei tale o felie de tort ca este foarte bun!". M-am uitat la el si am inceput sa rad ca nu stiam ce l-a apucat.... ca sa aflu si explicatia: este la teologie si mergand doar in vacanta acasa, dupa vreo cateva luni s-a intalnit cu un prieten, care l-a invitat la el. Mergand, mama baiatului i-a pus la masa pe el, pe fiu si pe sot. Dupa ce au mancat acest baiat nu a facut decat sa-i multumeasca pentru mancare. Dupa ce a plecat, sotul a invinetit-o pe nevasta-sa pentru ca acest baiat nu i-ar fi laudat mancarea daca nu vroia sa-i faca avansuri. Acest lucru i l-a povestit fiul, spunandu-i ca regreta ca nu va putea sa-l mai invite la el acasa pentru ca i-a interzis tatal.

De asemeni, cik din bunatate crestina, am gasit un barbat rupt de beat pe strada, pe care sotul meu il cunostea si am sunat un prieten sa ne ajute sa-l ducem acasa, ca altfel ar fi murit degerat, cred ca erau -15 grade. Dupa ce l-am dus acasa, la nici 30 min apare in fata casei socrilor mei sa ne intrebe daca l-am dus acasa, i-am zis ca da si ne-a acuzat ca i-am furat telefonul, cine stie unde il pierduse. Avea chef de scandal, ca au iesit cumnatii mei pe rand sa-l fugareasca.

Soacra mea a luat bataie de la cumnatul ei, cand era insarcinata in 7 luni, de a sarit garduri ca sa scape, pentru ca iubita ei cumnata a zis ca vrea sa strice cheful mergand acasa.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.01.2011, 16:55:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Pierdem din vedere puterea cuvantului
Mitropolitul Bartolomeu Anania spunea la un moment dat: "pastrez o amintire din vremea cand aveam optsprezece ani. Scrisesem a treia mea piesa de teatru, care se monta la Teatrul National Studio din Bucuresti. Ma aflam, ca autor, la repetitia generala. O repetitie generala este prefigurarea exacta a premierei de a doua zi, un spectacol care se joaca in decoruri, costume, lumini, machiaje, cu grija de a corecta tot ce e de corectat, de implinit tot ce e de implinit. Pe scena, inainte de ridicarea cortinei, un vacarm de necrezut: regizorul de spectacol striga si urla dintr-o parte, regizorul de culise striga si urla din alta, maestrul de lumini tipa ragusit spre cei din spatele proiectoarelor, masinistii imping si fixeaza ultimele elemente de decor, ciocanele scrasnesc, fierastraiele ragaie, costumierele alearga de la un actor la altul, de la o actrita la alta, cu acul in mana si ata dupa gat, peruchierul inca mai pudreaza tamplele cuiva... In acest timp se apropie de mine o tanara care avea in piesa un rol de zana (de fapt, era inca eleva de liceu si se pregatea pentru scena), imbracata intr-o rochie lunga, alba, diafana, si-mi spune:
– Ce fericit trebuie sa fii dumneata, domnule Anania!
– Ce trebuie sa inteleg prin asta, domnisoara? am intrebat eu, nedumerit.
– Cand te gandesti ca toata aceasta lume se misca numai pentru ca dumneata ai scris!
Atunci mi-am dat seama de puterea magica a cuvantului. Stai linistit in camaruta ta, scrii o piesa de teatru si provoci vacarme si fericiri, aplauze sau huiduieli, succese sau esecuri pe care nu ti le-ai imaginat. Scrii un scenariu de film si insufletesti cartoane, scrii un libret de opera si misti o padure de instrumente muzicale. Atunci am priceput cum a rostit Dumnezeu doar doua cuvinte si a urnit universul".
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.01.2011, 17:10:17
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Cuvantul meu, cuvantul tau...

Puterea cuvantului este imensa. El poate forma suflete sau le poate ucide.
Iar sufletul e lucrul cel mai de pret al nostru. Nu aruncati cuvinte, nu
inveninati cuvinte, nu omorati CUVANTUL. Cuvantul are viata doar daca
are si dragoste in el.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cuvantul AMIN costel Generalitati 6 15.03.2012 23:21:08
CUVANTUL ancah Generalitati 6 19.04.2011 21:58:15
De la ce vine cuvantul Craciun ? roman2010 Generalitati 17 27.12.2010 01:07:47
Cuvantul lui Dumnezeu Rodica50 Intrebari utilizatori 0 05.10.2010 12:10:43
Cuvantul Crucii are putere Ioan_Ciobota Generalitati 3 13.08.2009 22:18:28