Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.10.2008, 16:24:44
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit Un sfat

Am o nelamurire.Pot slujbele apartinand politiei,sri etc sa NU puna in pericol viata ortodoxa a unei persoane?Sau odata intrat,cercurile vicioase te trag in jos..?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.10.2008, 19:05:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Am o nelamurire.Pot slujbele apartinand politiei,sri etc sa NU puna in pericol viata ortodoxa a unei persoane?Sau odata intrat,cercurile vicioase te trag in jos..?
[COLOR=green]Sincer, nu inteleg ce vrei sa stii si nici care-i sfatul pe care-l astepti...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.10.2008, 19:21:05
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

se refera la slujba ca job, ca loc de munca... si pe mine m-a derutat prima oara exprimarea.

sincer? din ce am observat, cei mai multi se lasa biruiti de ispite, iar slujba le poate fi o adevarata moarte sufleteasca.
oriunde te vei duce vei fi pandit de ispite... unele mai usoare, altele mai grele... dar pt siguranta sufletului tau, tine continuu legatura cu un duhovnic bun caruia sa-i spui tot ce ai pe suflet, sa te inteleaga si totodata sa-ti dea un sfat intelept. orice ti se va parea ciudat trebuie sa-i comunici, iar daca iti va spune sa [nu] faci ceva anume, atunci supune-te, oricat de greu ar fi... chiar de-ar fi vorba de demisie... apoi roadele ascultarii le vei observa la momentul potrivit.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.10.2008, 19:59:05
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
se refera la slujba ca job, ca loc de munca... si pe mine m-a derutat prima oara exprimarea
[COLOR=green]Multumesc! Ciudat mod de exprimare la un om care, se presupune ca a trecut prin scoala...[/COLOR]

[COLOR=green]truthtostone, iti dau si eu un sfat. Ca nu cumva sa te lasi patruns, incoltit de ispite, care pot sa apara la tot pasul, nu te mai angaja... Stai acasa... Parintii tai sunt pensionari? Daca da! atunci ai s-o duci bine pe banii lor pentru ca tocmai s-au marit pensiile...[/COLOR] :)
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.10.2008, 20:13:17
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Multumesc ispita_ta
Silver,m-ai facut sa recitesc primul post si mi se pare absolut coerent ce scrie.

Si nu am cerut sarcasm...ci sfat.
mersi oricum
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.10.2008, 22:23:28
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

exprimarea este corecta, dar intelegerea noastra limitata.. la anumite sensuri.

cu placere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.10.2008, 23:01:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ispita_ta Vezi mesajul
exprimarea este corecta, dar intelegerea noastra limitata.. la anumite sensuri.

cu placere.
M-ai dat gata. Am cazut pe spate. Tareee! D'omne iata ca, ai veleitati serioase de viitor avocat, nu de psiholog, cum iti doresti. Oricum Caragiale ar avea multe surse de inspiratie. Sper ca virusii din tine au fugit si esti ok acum !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.05.2010, 18:53:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Sfat

Cred ca , daca esti intradevar un credincios ortodox practicant ,nu esti pus in pericol, din contra, nu este rau ca in randul personalului sa se afle si crestini ortodocsi. Avem nevoie si de politie si de sri. Important este sa nu te abati de la credinta ta, sa nu o uiti, din considerente profesionale, sau Doamne fereste, din alte motive.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.05.2010, 19:52:45
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Am o nelamurire.Pot slujbele apartinand politiei,sri etc sa NU puna in pericol viata ortodoxa a unei persoane?Sau odata intrat,cercurile vicioase te trag in jos..?

odata intrat in sistem te cam corupe sistemul, trebuie sa inghiti toate "bomboanele " care ti se "indeasa" pe gat.e destul de greu sa iti pastrezi verticalitatea intr-un astfel de job.
dar nu imposibil.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.05.2010, 20:58:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
Am o nelamurire.Pot slujbele apartinand politiei,sri etc sa NU puna in pericol viata ortodoxa a unei persoane?Sau odata intrat,cercurile vicioase te trag in jos..?
Cu politia mai faci fatza daca esti o persoana de mare caracter, cu riscul sa ramai pe drumuri si sa trebuiasca sa-ti cauti o alta slujba mult diferita fata de pregatirea ta.

Dar cu SRI nu te baga la joc ca de la bun inceput trebuie sa fii de acord sa renunti "la unele drepturi cetatenesti" si cred ca nici nu-ti imaginezi cat de departe poate merge treaba asta..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va cer un sfat Dreamm Generalitati 20 12.07.2011 09:46:19
Un sfat? silent assasin Generalitati 24 30.03.2011 22:24:41
un sfat va rog monacu Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.03.2011 15:01:31
Un sfat va rog potoceanc Generalitati 33 07.09.2010 00:44:39
un sfat de la voi pacifistul Generalitati 19 14.10.2008 19:30:25