Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 07.02.2010, 18:00:30
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Decalog- un miniserial polonez de ...10 episoade, din anii '80, depre pacate si consecintele lor; stie cineva cum pot da de el?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2010, 18:34:03
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sper ca nu te superi daca voi spune ca in general sunt impotriva filmelor religioase. Sunt prea superficiale, au tenta comerciala, nu surprind esenta.
Filmele rusesti parca sunt mai bune.. Ostrovul, de ex. Sau tin minte ca mi-a placut mult Andrei Rubliov (desi l-am vazut demult, poate l-as privi azi cu alti ochi).
Mi s-a parut f bun "Patimile lui Hristos" (cel facut de Mel Gibson)

Dar am vazut filme religioase care m-au smintit: Ultima ispita a lui Hristos - a lui Scorsese. A fost o lovitura pt. credinta mea aproape inexistenta la acea vreme.
Credeam ca "Ultima ispita a lui Hristos" este in intregime amagirea si promisiunea satanei, care ii promite lui Hristos toate acestea, casatoria, o viata "normala" pe care el le respinge.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.02.2010, 13:48:49
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Mi s-a parut foarte bun "Patimile lui Hristos" (cel facut de Mel Gibson).
Sa avem grija cu acesta, caci cuprinde accente straine noua. Din punct de vedere teologic, aceasta este tendinta scolastica apuseana, de a accentua mai mult latura umana a lui Hristos, patimile si moartea Lui.

Tot filmul cauta sa arate niste suferinte trupesti. Tot accentul cade pe Hristos Omul, uitand de Hristos - Fiul lui Dumnezeu.

Este foarte greu a face un film despre Hristos si... am ajuns la concluzia ca nu este nici cuviincios.
Sunt curios ce este in mintea si inima celui ce joaca "rolul" lui Iisus Hristos.
Nu cred ca omul va putea vreodata a infatisa (prin film) persoana minunata si deplina a lui Hristos - Fiul Omului si Fiul lui Dumnezeu.

Mai de folos este noua a privi la icoana Lui si a citi marturiile Evanghelistilor despre Patimile Lui.

Cat despre filme, sa ne bucuram de toate celelalte filme cu continut duhovnicesc ! Sunt multe filme bune si curate.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 08.02.2010 at 13:51:09.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 08.02.2010, 23:01:39
alexdu alexdu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2009
Mesaje: 119
Implicit

Am vazut si eu filmul Ostrovul si mi-a placut mult, mai ales scena aceea cu cizmele si plapuma. Ce invataturi sa tragem din acea scena?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2010, 23:08:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Am vazut si eu filmul Ostrovul si mi-a placut mult, mai ales scena aceea cu cizmele si plapuma. Ce invataturi sa tragem din acea scena?
Ca trebuie sa facem curat in casa!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2010, 10:40:25
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Am vazut si eu filmul Ostrovul si mi-a placut mult, mai ales scena aceea cu cizmele si plapuma.
Ce invataturi sa tragem din acea scena?
Pai, trebuie sa aruncam de la noi tot ce nu ne este de un real folos.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2010, 11:11:01
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexdu Vezi mesajul
Am vazut si eu filmul Ostrovul si mi-a placut mult, mai ales scena aceea cu cizmele si plapuma. Ce invataturi sa tragem din acea scena?
Ca aici e treba cu ..inima..Nu sunt rele dar daca-ti lipesti inima de ele, te fac rob. E valabil si noi pt orice..Pot sa zic si eu ca nu ma leaga cutare lucru, dar daca il pierd, se strica sau il ia cineva ma intristez...deci sunt un mincinos..mi-am legat inima de el. Doamne ajuta-ma sa ma mai dezlipesc si eu de pamint!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 17.04.2010, 14:08:41
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Ce parere aveti de Cosmic Conflict-Origin of Evil chiar daca nu este un film orotodox sau cel putin catolic,trtateaza tema caderii lui Lucifer si a omului din Eden si are niste efecte speciale bune.Este un docmentar de 40 mn
http://www.youtube.com/watch?v=MMw0-...eature=related
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 17.04.2010, 18:20:43
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Dekalog

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Decalog- un miniserial polonez de ...10 episoade, din anii '80, depre pacate si consecintele lor; stie cineva cum pot da de el?
Il poti gasi pe oDC sau StrongDC, numai ca trebuie sa scrii titlul filmului asa: Dekalog. Este filmul lui Kieszlowski, din 1989, miniserie, zece episoade a cate 55 min., si fiecare episod ocupa cam 350 MB.

Succes!
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 17.04.2010, 20:57:30
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

mie filmul ,,Iisus din Nazaret" mi se pare cel mai complet dintre cele prezentate dar orice film este superficial fata de ceea ce trebuie sa prezinte pt ca mai intervin: regizorul,care da o nota originala filmului,care chiar daca se apropie de realitate,100% nu o poate prezenta exact cum a fost si actorii care interpreteaza fiecare rolul conform felului sau...filmul religios poate reprezenta o introducere in religie a celor care nu sunt (prea)credinciosi si o invitatie la a citi Biblia,dar niciodata nu poate egala spusele preotilor si cele scrise in Biblie
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme religioase sau cu tenta religioasa Nicola3 Generalitati 56 21.12.2014 00:02:57
Tema preocuparii de sine la Seneca Intrebari utilizatori 0 24.07.2012 23:07:39
Ti-ai facut tema? spre_rasarit Generalitati 20 30.10.2011 18:11:37
Rezultatele unui sondaj pe aceasta tema. Raphael Eutanasia 17 30.11.2010 16:00:44
cantece cu tema religioasa roxanica Generalitati 0 13.11.2007 15:24:10