Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 31.07.2009, 10:34:15
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Va rog, nu va suparati, dar renuntati de a mai calcula !

De ne era de folos sa stim "ceasul venirii", Insusi Hristos ni l'ar fi spus.

Ma iertati.
Nu calculam ceasul, ci aproximam vremurile chiar si cu eroare de 10 ani. Daca nu ne-ar fi spus Insusi Hristos ca vom avea semne care sa vesteasca vremurile din urma, daca nu ar fi fost profetiile Sfintilor, atunci n-am fi avut nici un indiciu. Insa uite ca Dumnezeu e cu noi, ne descopera dinainte anumite lucruri, ca sa nu fim luati prin surprindere.

Daca chiar suntem noi insa ultima generatie sau penultima, atunci este extrem de grav. Nu avem voie sa fim ignoranti si sa fim prinsi descoperiti, sub pretextul ca si altii au asteptat sfarsitul si n-a venit. Prea se aglomereaza in anii astia (ultima jumatate a secolului trecut) evenimente care cresc probabilitatea ca sa vedem raul dezlantuit sub comanda lui Antihrist.

Sper sa ma insel, din toata inima sper.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 31.07.2009, 12:04:16
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
Sa stii, draga Zoridezi, ca multi fac asta, din pacate. Majoritatea sectelor se ocupa numai cu Apocalipsa si cu alte 2-3 carti din Vechiul Testament. Propovaduiesc numai Apocalipsa si semnele Sfarsitului.

Din teama sa nu fim si noi luati de acest duh, care ne intra din ce in ce mai mult in minte si inima, am luat o asemenea atitudine.
Da, stiu ca multe secte fac asta si ca e o exagerare. Daca ma interesa numai mesajul Apocalipsei, nu cred ca mai umblam si pe la celelalte topice.

Pe mine nu ma intereseaza doar atat, iar de m-ar lua duhul ala de care vorbesti as avea grija sa-mi tai curiozitatea ... am vreo 50 de carti de citit si inca vreo 100 de articole, pe care le-am salvat in bookmarks, deci ce zici, mai am eu timp sa ma apuc de Apocalipsa?
Si chiar daca as avea vreun interes mai deosebit fata de Apocalipsa mi-ar fi prea lene/greu sa descifrez toate simbolurile de acolo...

Citat:
Departe de mine gandul acesta. Nu as scoate nimic din Sfanta Biserica, din Sfanta Scriptura, din Sfanta Traditie. Sunt foarte sarguincios a afla si a pastra autenticitatea dreptei credinte. Dea Domnul sa am si puterea de a o face. Inca sunt la inceput. Ma straduiesc sa fiu foarte ascultator fata de preoti si episcopi, fata de cei mai in varsta, asa ca nu am ispita de "a face pe desteptul". Doar ca iau atitudinea care mi se pare potrivita.

Am citit cartea Apocalipsa, si inca de vreo 2 ori.
Este de ajuns momentan. Pana nu termin tot Noul Testament, nu ma mai ating de ea.

P.S. Obsesia apocaliptica va fi din ce in ce mai mare, calcule, filme, analize.. devine penibil.
Ti-am inteles parerea si ti-o respect. Nu toti au mentalitatea sectarilor, uite Iustin Parvu cat este de neluat in seama. Multi cand aud de Apocalipsa, de cipuri biometrice, incep sa rada, de parca tot pamantul si toata lumea ar dura o vesnicie, desi se vede prea bine ca "lumea arde" (ca sa il parafrazez pe Cuv. Paisie). O fi buna atitudinea asta, lasa ca eu ma ocup numai de mantuire, dar nici sa sedem calm fara sa tragem un semnal de alarma, nu cred ca-i prea bine.
Timpul pe care-l pierdem vizionand un film sau ascultand muzica am putea sa il folosim prea bine studiind Apocalipsa sau alta carte din Biblie. Dar totul cu masura desigur!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 31.07.2009, 12:18:35
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Sa'mi fie cu iertare. Poate am fost prea sigur pe gandurile mele.

Zi cu pace si cu multa bucurie, tuturor !
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #54  
Vechi 31.07.2009, 12:26:24
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Sa'mi fie cu iertare. Poate am fost prea sigur pe gandurile mele.

Zi cu pace si cu multa bucurie, tuturor !
Nu se stie, poate-s eu prea sigura pe gandurile mele. Iertare si eu, ca sa nu fie cu suparare.
Oricum Windorine, mi-ai castigat simpatia, te invidiez pentru blandete (ma asteptam sa te superi dupa mesajele pe care ti le-am scris)

Zi frumoasa si tie, sa iti lumineze Domnul cararea pretutindeni!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 01.08.2009, 12:05:58
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu se stie, poate-s eu prea sigura pe gandurile mele. Iertare si eu, ca sa nu fie cu suparare. Oricum Windorine, mi-ai castigat simpatia, te invidiez pentru blandete (ma asteptam sa te superi dupa mesajele pe care ti le-am scris) Zi frumoasa si tie, sa iti lumineze Domnul cararea pretutindeni!
Ma bucur ca nu te'am mahnit.

Domnul sa iti ajute si tie, intru toate.
Dar mai ales intru dobandirea dragostei catre toti si toate, singura dupa care alerg si eu.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apocalipsa Anna Generalitati 16 07.11.2017 18:43:07
Apocalipsa Gabriel-G Spiritualitatea ortodoxa 1 05.12.2011 21:03:32
Apocalipsa gabrielazamfir Intrebari utilizatori 9 03.03.2010 16:07:36
APOCALIPSA elyere Despre Biserica Ortodoxa in general 15 31.05.2008 23:49:27
APOCALIPSA saccsiv Generalitati 5 30.03.2008 10:40:27