Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2010, 18:19:34
cipriang cipriang is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.07.2008
Mesaje: 3
Implicit Am nevoie de parerea voastra!

Hristos a inviat!

As avea nevoie de parerea voastra in legatura cu un subiect complicat: revizuirea constitutiei. In Parlament se discuta marti despre proiectul de revizuire a constitutiei initiat de Guvern.



Printre schimbari ar fi: adoptarea referendumului cu privire la reducerea numarului de parlamentari la 300, desfiintarea Senatului, Camera Deputaților își va schimba denumirea în Camera Reprezentanților.Totodată, Guvernul a luat la ochi Parlamentul. Și îî fixează termene fixe pentru a se pronunța pe diferite subiecte. Astfel în cazul referendumului solicitat de președinte, Parlamentul trebuie să-și exprime punctul de vedere în cel mult 30 de zile de la solicitarea șefului statului. Procedura de desemnare a premierului nu se schimbă, dar viitoarei Camere a Reprezentanților îi este impus un termen în care aceasta să voteze sau nu cabinetul desemnat: 10 zile. Dacă refuză să o facă, guvernul este considerat neînvestit, iar președintele va trebui să desemneze din nou un premier.
Proiectul de revizuire taie și din elanul Parlamentului de a-l suspenda pe președinte. Dacă avizul Curții Constituționale va fi unul negativ, acesta devine literă de lege, a anunțat Boc: procesul de suspendare se oprește în Legislativ.
Se modifică și termenul în care președintele poate dizolva Parlamentul. „Nu se modifică procedura de dizolvare a Parlamentului, ci se reduce doar termenul la 45 de zile, în loc de 60, "pentru a elimina de pe scena politică perioadele de incertitudine". Se scurtează potențiala criză politică”, a declarat șeful Guvernului.
În ceea ce privește în ceea ce privește adoptarea legilor: propunerile legislative vor fi dezbătute și adoptate în plen în două ședințe diferite, la 30 de zile distanță. Practica primei lecturi, a anunțat premierul Boc.
Nici sensibilitățile UDMR nu au fost omise din proiectul guvernamental. „Am introdus în textul Constituției care spune că autoritățile publice vor consulta organizațiile cetățenilor aparținând minorităților naționale în legătură cu deciziile privind păstrarea, dezvoltarea și exprimarea identităților etnice, culturale și religioase. Este un lucru ce ține de logica democratică și de drepturile minorităților naționale”, a spus Boc.






P.S. Trebuie sa fac o declaratie politica ce va fi sustinuta in Parlament si ma gandeam ca ar fi bine daca v-as cere parerea. Poate reusim sa imbunatatim ceva!

Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2010, 22:46:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pentru a trece acest proiect nu trebuie votat de cei luati in vizori cu reducerea?

Propunerea dl. BOC cam vaga si se poate concretiza in lucruri nu tocmai in acord cu restul Constitutiei..

Sigur nu vor fi introduse si alte prevederi?
Sau se da drumul la transa I aparent favorabile pentru natiune, dupa care va apare si transsa II care va trebui privita ca un compromis necesar?

Mi se pare frapant ca se introduce aceasta reviziuire cam in aceeasi perioada cu votarea raportului Gross in Consiliul Europei.

Tare m-as mira sa pice la vot si daca nu pica, tare m-as mira sa nu ne fie bagat pe gat intr-o forma de proiect legislativ, culmea ar fi chiar in Constitutie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2010, 23:35:31
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

România se vrea democratică. Democrația nu este neapărat o formă politică superioară altora, după cum au demonstrat mai bine decât aș pute-o face eu clasicii, spre exemplu Aristotel în "Politica". Totuși, modelul politic românesc și opțiunea generală a cetățenilor este în direcția democrației.
Or, baza democrației este parlamentarismul. Cele trei puteri în stat sunt separate și se controlează reciproc, dar puterii legislative îi revine rolul preeminent. Sensul general al actualului proiect este nu numai de contracție a Parlamentului în ceea ce privește numărul de parlamentari, ci de contracție a parlamentului în privința funcției și rolului său. În mod special îmi pare a fi deosebit de periculoasă prevederea că, după două respingeri consecutive de prim miniștri, Parlamentul să fie dizolvat ex officio. Acest lucru poate duce la abuzuri din partea președintelui și la pervertirea conceptului de majoritate parlamentară, după cum s-a întâmplat recent.

Prin urmare, dacă există o logică a reducerii numărului de parlamentari prin creșterea cotei de reprezentare, dacă ar putea fi găsită o logică în favoarea unicameralismului, nu același lucru se poate spune despre reducerea funcției parlamentului spre care acest proiect tinde.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2010, 23:38:23
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Exclamation democratie

La o conferinta de sociologie despre drepturile femeii in lumea araba, dl. prof. a tinut sa precizeze ca democratie inseamna sa ai dreptul la drepturi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.04.2010, 00:04:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
La o conferinta de sociologie despre drepturile femeii in lumea araba, dl. prof. a tinut sa precizeze ca democratie inseamna sa ai dreptul la drepturi!
Probabil asa se pune problema acolo.
Unde ar fi frumos sa existe macar teoretic dreptul de a avea drepturi.

Noi am avansat, teoretic avem drepturi. Teoretic avem prin vot, putere de alegere. Practic n-avem de unde alege.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 25.04.2010, 00:12:37
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Probabil asa se pune problema acolo.
Unde ar fi frumos sa existe macar teoretic dreptul de a avea drepturi.

Noi am avansat, teoretic avem drepturi. Teoretic avem prin vot, putere de alegere. Practic n-avem de unde alege.
Stiu. Am votat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 25.04.2010, 00:36:50
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Mda, teoria ca teoria, suntem buni, da, vorba aia, practica ne omoara...

Care proiect ? Simulacru' lu boc ? Tov base' se vrea imparat cu orice pret, si, incet, incet...il impinge pe titirezu de boc in fata cu petecutu' lui de hartie care-i spune "proiectu' de razuire a const(r)itutiei". Vreti reforma, vreti schimbare ? Radeti tot, arati din urma, si, puneti flori intr-un final. Numa' asa cu aratura primenita apucati-va de revizuit, refacut si recladit. Da grabiti-va ca erupe supervulcanu' si se duce nai(bip) proiectele, tronurile si fotoliile...Romaniei nici nu-i mai e de folos(os) nu'stiu' ce clasa politica, ca sa'sa'i'n FALIMENT. Mai bine sa inscaunam un contabil di' neamu' lu' ben_gal, ca sa'sa au pus ochiu' pe plaiu' mioritic. Asta macar ar chivernisi cu
folos agoniseala noastra. S'acuma ca m-am politizat si eu, ca broasca cu paru', io zic ca altele ne'npung in dos(foamea cat casa, scoala de tampiti, n'are slujba poporu', ii scump kilovatu', banu'i rar di tot si nu-m merge strungu' hai), cum ar spune un cartan'u : tara'i in ardere, bai, si baba si cheaptana, s'paia's faci si piermanet ca tre' sa duca la bruxeles sa dea bini, bai.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea voastra claudiu31 Intrebari utilizatori 0 05.09.2011 00:01:15
Care e parerea voastra? camy_d Generalitati 26 10.03.2011 17:46:42
Un om are nevoie de rugaciunea voastra iar mara2008 Umanitare 16 22.01.2009 18:12:33
Parerea voastra despre .Care sfarsit? tigerAvalo9 Generalitati 5 06.09.2008 09:29:07
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 17:51:03