Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 16.07.2011, 22:02:17
silent assasin silent assasin is offline
Banned

Data înregistrării: 29.03.2011
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Implicit

Parerea mea,neexperimentat fiind,este ca ,asa cum nu trebuie sa ne ingrijoram ca nu avem ce manca maine ci sa ne rugam cu multa dragoste pt. ca are grija Dumnezeu sa ne hraneasca,asa nu trebuie sa te ingrijorezi tu ca nu ti-ai gasit inca partenerul de viata potrivit.Vecinul meu,mereu a fost un baiat cuminte,nu a frecventat cluburile sau gastile de prieteni ,si cu rabdarea si cumintenia sa,Dumnezeu l-a rasplatit cu o sotie credincioasa si o feftita sanatoasa,indiferent ca s-a intamplat la varsta de 28 ani iar inainte de aceasta nu a avut prietene.Important e ca iti doresti,altii nu vor sa auda de casnicie.Eu de exemplu caut mereu sa evit fetele din ziua de azi si astept cu rabdare sa gasesc prietena potrivita ,pe placul meu,o fata credincioasa(fiind credincioasa evident va fi si inteligenta,cuminte,frumoasa ),cu care sa intemeiez ceva serios.
Roaga-te la bunul Dumnezeu,si te va ajuta,mai devreme sau mai tarziu.Si mare atentie,nu cauta partenerii de viata pe strazi sau in cluburi. Parerea mea! :) Astept orice completari,pt. ca am multe de invatat...Iti urez mult succes Ioana!Domnul sa te ajute! :)
Reply With Quote
Vechi 16.07.2011, 22:15:02
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned

Data înregistrării: 29.08.2010
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana.M Vezi mesajul
am stat putin pe ganduri inainte de a scrie, dar cred ca oricand o idee sau un sfat pot fi de ajutor. am incercat sa-mi gasesc pe cineva si de fiecare data patesc la fel-daca plac pe cineva niciodata sentimentul nu e reciproc; in plus, de fiecare data ma place cineva care mie nu-mi place deloc.povestea asta se repeta destul de des si nu stiu de ce. si in plus simt ca as cauta "acul in carul cu fan".mi-e f.greu sa intalnesc o persoana care sa mearga si la biserica.inca mai sper, dar timpul trece repede.mai e cineva in situatia mea?
Drept in fata ta nu insemna drept in fata lui Dumnezeu si tot asa. Poate sa fie baiatul cel mai bun de pe Pamant in fata ta si datorita pacatelor de dinainte facute de el sa aiva de platit o factura destul de mare cu tot cu familia viitoare. La fel cel ce nu-ti place si te place poate fi ales de Dumnezeu sa se mantuiasca prin tine iar cel pe care il placi poate fi pe cale sa cada. Mergi cu cel ce te place la duhovnic si asculta ce zice si Dumnezeu. Inainte sa mergi roaga-te lui Dumnezeu sa puna in gura duhovnicului ce vrea Dumnezeu sa-ti spuna.

Mergi aici:
http://www.dervent.ro/pomelnice.php?...ce&cType=INDEX

si da un acatist pentru casatorie. Roaga-te la Dumnezeu sa iti gaseasca pe cineva drept in fata lui Dumnezeu si cu care sa ai familie sporita.

Last edited by spre_rasarit; 16.07.2011 at 22:19:29.
Reply With Quote
Vechi 16.07.2011, 22:16:11
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member

Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Implicit

„Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și celelalte se vor adăuga vouă!“
Mai mult, tine mintea-n iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
Vechi 16.07.2011, 22:42:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned

Data înregistrării: 29.08.2010
Implicit

Pana la urma ocaziile mai trebuie si facute. Fa o asociatie ortodoxa de ajutorare a saracilor si roaga-i pe tineri sa te ajute, cu afise sau vorbeste cu preotul. Mergi pe la ASCOR, facultatea de teologie sau actiuni de pe acolo , poate ajungi preoteasa dar in cazul acesta se asteapta mult si de la tine si tot asa.
Reply With Quote
Vechi 17.07.2011, 18:53:06
misteria
Guest

Wink

Citat:
În prealabil postat de Ioana.M Vezi mesajul
am stat putin pe ganduri inainte de a scrie, dar cred ca oricand o idee sau un sfat pot fi de ajutor. am incercat sa-mi gasesc pe cineva si de fiecare data patesc la fel-daca plac pe cineva niciodata sentimentul nu e reciproc; in plus, de fiecare data ma place cineva care mie nu-mi place deloc.povestea asta se repeta destul de des si nu stiu de ce. si in plus simt ca as cauta "acul in carul cu fan".mi-e f.greu sa intalnesc o persoana care sa mearga si la biserica.inca mai sper, dar timpul trece repede.mai e cineva in situatia mea?
Se sustine ca am atrage fiecare ceea ce ne este asemanator.Iar cum tie nu-ti place niciunul din cei care te curteaza inclin sa cred ca tu nu te placi pe tine, nu ai liniste in interior si de aceea nu vei atrage decat exact de ceea ce te feresti!
Reply With Quote
Vechi 17.07.2011, 19:48:34
misteria
Guest

Talking

Citat:
În prealabil postat de Smila1 Vezi mesajul
Iubire sau obligatie

Iubirea fata de neam si de credinta, este mai importanta decat iubirea fata de noi insusi. Implinirea obligatiilor nationale si religioase este o expresie de iubirea pe care o avem fata de aceste idealuri care sint mai mari, si mai importante, decat noi ca indivizi.

Preferintele

Barbatul si femeia sint fundamental diferiti. Deci nu pot sa aiba in comun chestii lumesti. Si preferinta individuala trebuie sa fie subordinata interesul credincios.

Importanta de etnie

Bineinteles ca te mariti cu cineva din tribul tau. Asta este sens comun. Pentru ca credinta natiunii este o expresie a spiritului si calitatile poporului.

Iubirea fata de Dumnezeu si fata de toti oamenii(OM) creatia divina este cea mai importanta, apoi neamul caruia ii apartii si celelalte...

Pai daca n-ar fi diferiti s-ar asemana cu androginii sau creaturile asexuate > Si au multe chestii lumesti in comun(doar ca unii barbati refuza sa si le recunoasca si asume), iar planificarea sau obligarea cuiva de a se casatori sub constrangerea unui interes de orice natura tine de primitivism, iar epoca triburilor a apus demult. Acum barbatul si femeia sunt jumatati perfecte ale intregului lasat sa vietuiasca acestei dimensiuni!

Bineinteles ca NU e o regula , nici macar de bun simt, sa te casatoresti cu cineva neaparat din neamul(tribul)tau, deoarece cel care il are pe Dumnezeu si apartine aceleiasi credinte ca si tine, ca nivel spiritual si calitate umana poate fi identic sau superior. Ce conteaza daca un grec e ortodox ? Sa nu ma marit cu el pt desi ortodox e grec?Ba uite, chiar o voi face si nu consider ca ar fi tradare de neam sau altele...
Reply With Quote
Vechi 17.07.2011, 23:55:49
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member

Data înregistrării: 17.07.2011
Implicit

Draga Ioana,

Am asa..de cativa ani un "feeling"..ca Dumnezeu ne da ceva...orice, fie partener de casatorie...fie orice altceva ce ne dorim tare tare si fara acel ceva avem impresia ca nu suntem fericiti..atunci cand ne e totuna..sau aproape totuna...si putem fi fericiti si in absenta acelui ceva..pe care ni-l dorim tare tare...
Si face asa...pentru ca ne iubeste..ne iubeste..ne iubeste..cu adevarat..intens..coplesitor...si despre El putem fi siguri ca ne iubeste fara nici un interes..
si pentru ca noi...oamenii cu firea cazuta..suntem idolatrii..si avem tendinta sa facem un idol din orice lucru bun pe care El ni-l daruieste...adica ne oprim cu privirea la darul in sine-fie sot/fie bani/fie un servici bun, etc...si facem din el un dumnezeu la care ne ducem si-i zicem-mantuieste-ma, tu esti dumnezeul meu...sau cu alte cuvinte, implineste-ma, fa-ma fericit/a, rezolva-mi problemele...etc..si uitam sa mai cautam cu privirea in spatele darului..catre Datator..Or, un lucru material nu are in sine puterea aceasta, dupa cum nu o are nici o faptura de carne(blestemat e omul care se sprijina pe un muritor si uita pe Dumnezeul lui). Si Dumnezeu ne iubeste prea mult ca sa ne vada chinuiti, adica robiti unor idoli care de fapt sunt nimic... Cred ca, prin harul Lui, trebuie sa ajungem la "Tu, Dumnezeul vietii mele imi esti destul, mai mult decat am putut spera sau visa vreodata, Tu, fericirea vietii mele"-cum zicea un pustnic...si apoi, nu va fi un pericol si o cursa pentru noi sa avem orice...Sau cum zicea cineva pe forum..."cautati mai intai Imparatia Cerurilor..."
E un lucru bun sa vrei sa fii impreuna cu sotul tau. Zicea cineva ca om in ebraica inseamna barbat+femeie.Adica, partea barbateasca e completa cu cea femeiasca, si invers.. Insa e posibil sa nu fie inca vremea potrivita pentru tine...si Dumnezeu cred ca vrea sa ne dea ce este mai bun, si la vremea potrivita...altfel nu vom fi in stare sa ne bucuram si sa apreciem cum se cuvine darul Lui...
In Biblie povestea merge cam asa. Dumnezeu o ia de mana pe Eva si i-o prezinta lui Adam. Adam, o recunoaste...si e pe spate de fericire...ei, ma rog, cel putin pana la pom :-)...apoi, Rebeca e adusa lui Iacov de catre un slujitor...si el..iarasi pe spate.."cand a vazut-o...a iubit-o".Si alte cazuri faine... Na poftim ! Pe modelul biblic, mie imi pare ca Dumnezeu conduce femeia catre cel ales pentru ea...si Doamne-ajuta el sa nu doarma si sa o recunoasca..:-))
Si apoi..."isaia dantuieste" :-)
Insa se poate sa fie printre noi si oameni carora in loc de darul unui sot sau a unei sotii, Dumnezeu sa le dea darul celibatului(apostolul Pavel a avut acest dar, de ex), si acestia sunt mai fericiti asa...si ar fi mai putini fericiti intr-o casatorie.
O legenda indiana zicea ca celor binecuvantati, Dumnezeu le prilejuieste gasirea sufletului pereche...si tuturor celorlalti....cu adevarat binecuvantati...li Se da pe El Insusi......
Am nadejde ca Dumnezeu va lumina inima si calea ta, si vei stii in care categorie esti tu..si ce anume tine de tine...oricum, nu-ti amana viata, si fericirea..pentru ca esti singura...ci bucura-te de fiecare moment, de ce ai acum in viata ta...si multumeste-I Lui pentru toate.
Reply With Quote
Vechi 18.07.2011, 00:00:31
Lilith23
Guest

Implicit

Citat:
În prealabil postat de silent assasin Vezi mesajul
Parerea mea,neexperimentat fiind,este ca ,asa cum nu trebuie sa ne ingrijoram ca nu avem ce manca maine ci sa ne rugam cu multa dragoste pt. ca are grija Dumnezeu sa ne hraneasca,asa nu trebuie sa te ingrijorezi tu ca nu ti-ai gasit inca partenerul de viata potrivit.Vecinul meu,mereu a fost un baiat cuminte,nu a frecventat cluburile sau gastile de prieteni ,si cu rabdarea si cumintenia sa,Dumnezeu l-a rasplatit cu o sotie credincioasa si o feftita sanatoasa,indiferent ca s-a intamplat la varsta de 28 ani iar inainte de aceasta nu a avut prietene.Important e ca iti doresti,altii nu vor sa auda de casnicie.Eu de exemplu caut mereu sa evit fetele din ziua de azi si astept cu rabdare sa gasesc prietena potrivita ,pe placul meu,o fata credincioasa(fiind credincioasa evident va fi si inteligenta,cuminte,frumoasa ),cu care sa intemeiez ceva serios.
Roaga-te la bunul Dumnezeu,si te va ajuta,mai devreme sau mai tarziu.Si mare atentie,nu cauta partenerii de viata pe strazi sau in cluburi. Parerea mea! :) Astept orice completari,pt. ca am multe de invatat...Iti urez mult succes Ioana!Domnul sa te ajute! :)
Nu frecventa gastile de prieteni...?

1. Nu are sens!
2. A zis Dumnezeu sa nu avem prieteni?!

Bineinteles, fata credincioasa va fi si cuminte, si frumoasa, si inteligenta. Pentru ca absolut toate fetele credincioase sunt superbe. Daca vezi o fata frumoasa pe strada, imposibil sa nu fie credincioasa! Ca de'ar fi atee, ar fi hidoasa, biata de ea!

Ah, inca ceva... Daca eviti mereu "fetele din ziua de azi", nu stiu cum vei ajunge la insuratoare. Sau poate tu vrei o familie in secolul urmator.
Reply With Quote
Vechi 18.07.2011, 16:15:22
Ioana.M's Avatar
Ioana.M Ioana.M is offline
Junior Member

Locație: Prahova
Implicit

cred ca ai mare dreptate..
Reply With Quote
Vechi 18.07.2011, 16:16:06
Ioana.M's Avatar
Ioana.M Ioana.M is offline
Junior Member

Locație: Prahova
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
Se sustine ca am atrage fiecare ceea ce ne este asemanator.Iar cum tie nu-ti place niciunul din cei care te curteaza inclin sa cred ca tu nu te placi pe tine, nu ai liniste in interior si de aceea nu vei atrage decat exact de ceea ce te feresti!
cred ca ai mare dreptate
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 18:46:44
simt ca nu mai pot sa ma rog... onyx235 Generalitati 28 04.01.2013 19:56:07
de ce ma simt mai trista decat tristetea fior Generalitati 55 18.07.2011 19:53:38
Sunt foarte trista Simona-Marilena Generalitati 51 04.05.2010 22:36:21