Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.09.2012, 15:58:16
patricia2006 patricia2006 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit minunata pilda....priviti si va minunati

dragi mei mi-am permis sa deschid un nou topic pt a impartasi cu voi un lucru extraordinar care ma facut sa plang............priviti http://www.youtube.com/watch?v=_ZbkL...eature=related
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.09.2012, 16:55:10
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
dragi mei mi-am permis sa deschid un nou topic pt a impartasi cu voi un lucru extraordinar care ma facut sa plang............priviti http://www.youtube.com/watch?v=_ZbkL...eature=related
Consider ca la min 4:46 din film este "cheia" sfinteniei celor 3, dupa cum ei insisi marturisesc:
"O data pe an vine un preot si noi ne marturisim in Taina Sfintei Spovedanii si apoi ne impartasim cu adevarat trupul si sangele Domnului Iisus Hristos in Taina Sfintei Euharistii".


Rugaciunea singura fara Sfintele Taine, fara Biserica (conform invataturii si plidei Sfintilor Parini)... nu are puterea hristificarii pe nivelul indumnezeirii prin har (sfinteniei)!

Domnul Iisus Hirostos insusi arata inechivoc aceasta in Luca cap 24 cand celor 2 ucenici abia dupa Sfanta Euharistie "li s-au deschis ochii" si au VAZUT (au avut cognitia duhovniceasca inechivoca) pe Iisus Hirstos.
Mai inainte, pe drum, Hristos Iisus le talcuise din Psaltire si din Sfanta Scriptura... dar fara Sfintele Taine (mai ales Sfanta Euharistie) ei nu au putut sa VADA (sa inteleaga) duhovniceste... ADEVARUL.

De asemnea si Sfantul Pavel arata inechvoc (Faptele Apostolilor 19,13-20) ca simpla invocare a numelui lui Dumnezeu (fie Sfanta Treime, fie Iisus Hristos) fara vieturiea in Biserica, in Sfintele Taine... nu este eficienta.

"Cautati cu totii pacea si sfintenia fara de care nimeni nu va putea vedea pe Dumnezeu" (Evrei 12,14).
Pacea = evident pacea Domnului Iisus Hirstos care este numai in Duhul Sfant, in dialogul rugaciunii oneste si smerite, in Biserica, prin Sfintele Taine (conform invataturii si pildei Sfintilor Parinti)
Sfintenia = evident ca numai prin "curatia trupeasca si sufletasca" care se dobandeste cu ajutorul rugaciunii (prin harul Duhului Sfant) SI in Biserica, prin Sfintele Taine (conform invataturii si pildei Sfintilor Parinti).

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 06.09.2012 at 17:08:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O primavara minunata! heaven Generalitati 21 08.03.2015 22:59:56
Cum priviti Vechiul Testament? Mikhael Din Vechiul Testament 46 30.01.2011 16:59:28
O minune minunata! icamilin Intamplari adevarate 3 27.09.2010 11:23:12
Cat de uniti sunt crestinii- priviti acel video dillema Generalitati 1 22.04.2008 20:02:52
iISUSE, CULME MINUNATA anne_mary0209 Arta bisericeasca in general 0 19.03.2008 16:22:16