Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 20.07.2012, 11:32:01
moldoveanu's Avatar
moldoveanu moldoveanu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 166
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patricia2006 Vezi mesajul
deci..........sunt casatorita civil......dar religios nu.......soacra mea vrea sa facem cununia religioasa......dar pur si simplu nimeni nu il poate convinge pe sotul meu......dat fiind ca am avut cancer,cu fetita am fost mereu in spital find mai sensibila el nu se simte pregatit,,,,,e terminat psihic numai la gandul ca ma putea pierde si va ramane fetita fara mama.....poate ca nu inteleg eu,sau sunt:oarba:...dar ..........in fine fiecare cu parea lui..ms de sfaturi
Nu are nici o logica ce spui tu. Dupa cum spui tu ar reiesi ca cununia religioasa te va imbolnavi si sigur vei muri. Ceea ce este absurd.

Cand vei afla (cred ca-l stii dar fugi de el) adevaratul motiv, vei sti si rezolvarea.

Soacra te ia dur pentru ca esti nelegitima si ea te vede ca pe o profitoare. De aceea considera ca tu TREBUIE sa muncesti greu pentru a obtine minimul.

Si in alta ordine de idei un sfat pentru toti tinerii care vor sa se casatoreasca:
Nu fiti in nici un caz de acord sa traiti cu parintii oricaruia dintre soti. Va va amagi diavolul ca veti avea de castigat si veti face si economii dar in realitate va veti umple casa de venin! Fiti corecti in fata lui Dumnezeu si munciti voi singuri pentru tot ce veti avea. Iar daca se intampla sa faceti invers nu mai veniti sa va plangeti, ca e doar vina voastra. Iar despre ingerintele parintilor in viata proaspatului cuplu, acestora sa li se arate versetul din Biblie unde scrie ca barbatul si femeia vor parasi casa parintilor si vor deveni un tot intreg. Orice tentativa de ingerinta si "sfaturi" trebuie taiata din fasa si cat mai ferm. Mult mai potrivit ar fi preotul pentru sfaturi legate de viata familiei, mai ales ca este parte neutra!
__________________
"Intelepciunea vine odata cu suferinta" - Aeschylus
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.02.2014, 13:12:25
mihaelafrincu mihaelafrincu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2014
Mesaje: 2
Implicit

dk ai rabdare sa citesti acatistul Maicii Domnului Grabnic Ajutatoare si acatistul Sf Mare Mucenic Efrem Cel Nou (sunt pe net) -dureaza 30 de minute ambele-timp de 40 de zile si te rogi sa ti se lumuneze mintea vei sti ce sa faci si ce sa alegi mai bine.Mergi la spovedit inainte sau in timpul rugaciunilor ca dorinta ''sa urce la cer ''mai repede ,caci sufletul e curat! Sf Efrem cel nou este grabnic ajutator si facator de minuni,iar Maicuta Sfinta va mijloci NEGRESIT inaintea Fiului pt tine.Am fost ajutata in o situatie asemanatoare,sa ai toata increderea k vei primi ajutor
Reply With Quote
  #83  
Vechi 25.02.2014, 13:15:50
mihaelafrincu mihaelafrincu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2014
Mesaje: 2
Implicit

e posibil sa amani de la o zi la alta rugaciunile...din diverse motive ,insa trebuie sa citesti neintrerupt pt a primi ajutor.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.02.2014, 22:50:42
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Limba Romana.
Reply With Quote
Răspunde