Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.06.2013, 23:23:40
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/editori...ui-140950.html

Schimbarea duhovnicului se face in momentul in care, dupa Spovedanie, in loc sa simtim odihna cea mult dorita si o ravna innoita spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu, simtim tulburare si singuratate. Chiar si atunci cand suntem mustrati de catre duhovnic, tulburarea si singuratatea nu au ce cauta in inima noastra, caci o mustrare care vine din cunostinta si din iubire nu poate tulbura.

Desigur, e tot o parere subiectiva. Nu a mea, a altcuiva. Adevarul e intodeauna undeva pe la mijloc. Si mie mi s-a intamplat uneori sa simt tulburarea si intristare, dar nu mereu. Cred ca mai multa tulburare si singuratate as simti daca nu ar mai fii posibila colaborarea cu d-lui, dintr-un motiv sau altul. Degeaba ma amagesc ca timpul va aduce uitarea, caci au mai fost persoane a caror apropiere si prietenie am pierdut-o si timpul nu a rezolvat nimic, inca. Inca mai regret ca nu mai e posibila colaborarea, nici macar ocazional, decat foarte greu si putin, cu acele persoane. Si nu stiu daca e vina lor, sau a mea, sau pur si simplu...asta e situatia.

Last edited by fallen; 15.06.2013 at 23:34:36.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.06.2013, 23:47:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar dacă este PDList se poate schimba?
Uneori, chiar isi baga dracul coada...
Mi-adusei aminte de o faza: o doamna in varsta a venit odata la noi la magazin ingrijorata pana peste poate ca ii murise o pisica si se pare ca fusese suspecta de toxoplasmoza, iar doamna se temea pt sanatatea dumneaei, zicea cum sa afle daca o fii luat si ea, unde sa mearga sa faca analize, etc. Bineinteles ca am indrumat-o catre medicul de familie, insa ne-a zis ca nu mai are asa ceva pt ca s-au certat din cauza lui Basescu...

Last edited by fallen; 17.06.2013 at 20:39:20.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 27.09.2015, 01:35:21
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Duhovnicul poate fi schimbat. De exemplu, daca el a cazut in erezie, nu inseamna ca trebuie urmat. Dar sa nu-i schimbam doar pentru ca nu vrem sa implinim sfaturile lor. Caci sunt sfaturi datatoare de viata, nu de moarte.
Erezia acasta în ce ar consta?
Reply With Quote
  #44  
Vechi 27.09.2015, 01:42:04
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de 88hharalambos Vezi mesajul
sf Ioan scararul ne invata sa-l punem la incercare pe cel care voim sa-l alegem duhovnic ,nu asa sa ne lasam pe mina oricui la intimplare...
Aș vrea să știu sfatul Sf. Ioan Scărarul.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 27.09.2015, 01:47:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Este un paradox.

Daca nu ai discernamant, ai nevoie de cineva care sa te indrume.
Dar ca sa alegi pe cineva bine pe cineva care sa te indrume, ai nevoie de discernamant bun.

Care este iesirea?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 27.09.2015, 01:47:56
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
dar dacă este PDList se poate schimba?
Cineva spunea că ecumenismul este erezia tuturor ereziilor. Nu înteleg de unde analogia cu partidele politice.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 27.09.2015, 01:49:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Iar antiecumenismul militant al unor mireni este prostia prostiilor prin care mai mult se pagubesc decat se folosesc pe ei sau/si pe altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 27.09.2015, 01:54:41
Iuliana.M Iuliana.M is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2015
Mesaje: 30
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Iar antiecumenismul militant al unor mireni este prostia prostiilor prin care mai mult se pagubesc decat se folosesc pe ei sau/si pe altii.
Și atunci cum e mai bine?
Reply With Quote
  #49  
Vechi 27.09.2015, 02:08:38
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iuliana.M Vezi mesajul
Aș vrea să știu sfatul Sf. Ioan Scărarul.
Având de gând să ne plecăm grumazul în Domnul și să credem altuia, în scopul dobândirii smeritei cugetări sau mântuirii de felurite patimi, înainte de intrare în arenă, dacă se află în noi o neîncredere sau vreun gând de îndoială, să-l cercetăm pe întâistătător și să-l judecăm și, ca să zic așa, să-l cercăm, ca nu cumva încredințându-ne corăbierului de rând ca unui cârmaci și celui pătimaș ca unuia fără de patimi și largului mării precum portului, să ne pricinuim un naufragiu sigur. Iar după intrarea în arena evlaviei și în cortul supunerii, să nu mai judecăm pe povățuitorul cel bun al luptei noastre în nici o privință, chiar dacă am vedea în el ca într-un om unele ușoare greșeli. Că de nu, judecându-l, la nimic nu ne va folosi supunerea. (Sfântul Ioan Sinaitul - Scara dumnezeiescului urcuș)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 28.09.2015, 11:46:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Fostul duhovnic ar putea spune ai mei ca ma instiga la neascultare... fata de ei mai ales...imi spunea ca in relatia mea cu Dumnezeu, mai ales,( dar si cu ceilalti) nu trecsa conteze ce vor sau ce cred ei ci numai eu...( si in realtia cu ceilalti la fel nu tb sati spuna nimeni cu cine sa vb si cu cine nu sau pe cine si cand tre sa te superi...). Alor mei se pare nu le-a convenit acest aspect si acum ma indeamna sa nu ma mai duc la el...parintii pt ca e departe si ma cearta sotul, iar el pt ca ma intoarce impotriva lui ( si oricum nui convne ca am vb desprerelatia noastra cu o terta persoana fie ea si duhovnic).
Intr-un flnal m-am convins ca are dreptate. Oricare terta pers-duhovnic consiler psholog avocat- nu te va ajuta cu nimic in cazul unei relatii care nu merge, ci va zice cum a zis si fostul duhovnic -tu tre saiei o decizie: accepti asa si taci, nute mai plangi, sau nu mai accepti si faci cum vrei tu, cu toate riscurile ( cel mai fericit-sa fi dat afara din relatie si din casa implicit, cm nefericit sa fi batut sechestrat si constrans cu forta sanumai faci niciodata nimic din ce vroiai ...)
Se intrebau aseara la o emisiune tv de ce se duce lumeaa la Prislop si nu isi rezolva problemele la ei in parohie cu duhovnicii lor..uite tocmai de asta : ca esti pus sa le rezolvi singur...asa probabil cei care marg acolospera intro minune dumnezeiasca, prin care problema sa se rezolve de la sine...
a
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Alegerea duhovnicului ionut12 Intrebari utilizatori 4 07.10.2015 15:32:42
Schimbarea orei Carmen FUNIERU Intrebari utilizatori 1 25.03.2012 21:20:31
Responsabilitatile duhovnicului. georgeval Pocainta 0 14.09.2010 17:55:23
influenta faptelor crestinului asupra duhovnicului o_copila Preotul 0 24.05.2007 19:48:20