Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #371  
Vechi 02.01.2009, 21:38:49
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Viata nu e sentimentala,nu e nici rea,nici buna,viata e dreapta,recompenseaza pe cei merituosi,pedepseste pe cei lenesi si loveste pe cei ce ii incalca legile-Pavel Corut
Reply With Quote
  #372  
Vechi 04.01.2009, 08:40:09
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][SIZE=3]“Războiul este masacrul oamenilor care nu se cunosc, în avantajul oamenilor care se cunosc, dar care nu se vor masacra.”[/SIZE][/COLOR]
[COLOR=green]Paul Valery [/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #373  
Vechi 10.01.2009, 08:52:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][SIZE=3]“Orice prost poate critica, condamna și lamenta, dar e nevoie de caracter și control de sine pentru a fi înțelegător și iertător.” [/SIZE][/COLOR]
[COLOR=green]citat din Dale Carnegie[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #374  
Vechi 10.01.2009, 14:00:51
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu cred ca este o poveste. Dar voi posta aici. Scuzati indrazneala, dar mi-a placut mult.

Interviu cu Dumnezeu – Octavian Paler
"- Ai vrea sa-mi iei un interviu, deci… zise Dumnezeu.
- Daca ai timp… i-am raspuns. Dumnezeu a zambit.
- Timpul meu este eternitatea… Ce intrebari ai vrea sa-mi pui?
- Ce te surprinde cel mai mult la oameni?
Dumnezeu mi-a raspuns:
- Faptul ca se plictisesc de copilarie, se grabesc sa creasca…., iar apoi tanjesc iar sa fie copii; ca isi pierd sanatatea pentru a face bani……iar apoi isi pierd banii pentru a-si recapata sanatatea. Faptul ca se gandesc cu timp la viitor si uita prezentul, iar astfel nu traiesc nici prezentul nici viitorul;ca traiesc ca si cum nu ar muri niciodata si mor ca si cum nu ar fi trait.
Dumnezeu mi-a luat mana si am stat tacuti un timp.
Apoi am intrebat:
- Ca parinte, care ar fi cateva dintre lectiile de viata pe care ai dori sa le invete copiii tai?
- Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc….. si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc, dar pur si simplu inca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei insisi.
- Multumesc pentru timpul acordat….am zis umil. Ar mai fi ceva ce ai dori ca oamenii sa stie?
Dumnezeu m-a privit zambind si a spus:
- Doar faptul ca sunt aici, intotdeauna ."
Reply With Quote
  #375  
Vechi 10.01.2009, 14:18:07
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Sa invete ca dureaza doar cateva secunde sa deschida rani profunde in inima celor pe care ii iubesc….. si ca dureaza mai multi ani pentru ca acestea sa se vindece; sa invete ca un om bogat nu este acela care are cel mai mult, ci acela care are nevoie de cel mai putin; sa invete ca exista oameni care ii iubesc, dar pur si simplu inca nu stiu sa-si exprime sentimentele; sa invete ca doi oameni se pot uita la acelasi lucru si ca pot sa-l vada in mod diferit; sa invete ca nu este suficient sa-i ierte pe ceilalti si ca, de asemenea, trebuie sa se ierte pe ei insisi.



Asta e cel mai bun mesaj pentru copii din ziua de azi...copii sunt viitorul si cele mai dragi fiinte de pe Pamant dar inca de mici o iau pe cale gresita
Reply With Quote
  #376  
Vechi 11.01.2009, 08:25:49
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][SIZE=3]"Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește. Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată." [/SIZE]
Sfântul Pavel în I Corinteni 1, 13[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #377  
Vechi 11.01.2009, 14:03:55
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Boala este modul in care moartea iubeste viata,iar individul teatrul acestei slabiciuni-Emil Cioran

Nu exista boala de are nu ne-ar vindeca o lacrima ce ar incepe sa cante-Emil Cioran
Reply With Quote
  #378  
Vechi 12.01.2009, 11:19:33
raveca raveca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green][SIZE=3]Lipsit de logica. De ce pe timpul comunistrilor eram "idioti" si, odata cu disparitia lui Ceausescu, am incetat sa mai fim? [/SIZE][/COLOR]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Cuvintele reproduse de mine au fost spuse de Petre Tutea dupa '90. Si eu nu ma refer la jicnirea adusa poporului roman, cat acelui sacrificiu asumat de Petre Tutea care se voia recompensat de un popor "nerecunoscator". [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Eu nu am auzit de PT pana dupa '90 si asta, probabil, pentru ca niciodata (cu o singura exceptie, pe 19 dec 1989) nu am ascultat radio Europa Libera. Imi era frica, stiam ca sunt "observata" din umbra... [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Cred ca PT o fi fost un luptator anticomunist. Dar, daca a facut-o benevol, trebuia sa nu se astepte la recunostinta poporului, sa n-o pretinda. De ce credea dumnealui ca i se cuvine recunostinta? De ce nu si-a acceptat soarta demn? [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Si acum suntem un popor needucat, neinformat. Cati romani au acces la cultura, la educatie ori pe cati ii duce mintea sa cumpere o carte, un ziar, o revista? Si ma refer aici la cei cu bani, ca sunt. E mai tentanta o placere usoara, trecatoare. [/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green][/COLOR][/SIZE]
[SIZE=3][COLOR=green]Cred ca PT a avut pretentii prea mari si a privit poporul de sus, dintr-un loc harazit de Dumnezeu, poate, celor alesi. Si dumnealui s-a numarat printre cei alesi, dar doar atat. Credea ca toti romanii sunt oameni bine informati si ii cunosc sacrificiul... S-a inselat si scuzele pe care, tardiv, si le-a cerut, si regretele exprimate, dupa ce a jignit o natie, nu-l absolva.[/COLOR][/SIZE]






in ultimul interviu acordat de Petre Tutea, acesta se afla pe patul de spital, cu putin timp inainte sa moara si refuza sa vorbeasca despre cruzimea regimului comunist si de ceea ce a indurat in inchisoare afirmand ca toate aceste atrocitati s-au petrecut in interiorul poporului roman iar el nu poate sa-si faca de rusine neamul punandu-i in carca aberatiile unor indivizi. nu stiu cand a cerut recunostinta poporului iar daca a facut asta e absolut normal. pentru ca nu e logic ca un om care nu se teme sa spuna adevarul atunci cand o tara intreaga tace, un om care sufera pentru cei din jur, pentru neam si credinta ceea ce au suferit cei din inchisorile comuniste sa fie nu doar uitat, sa fie lasat sa moara in saracie si anonimie.
recunostinta fata de aceste persoane ar arata ca noi , in primul rand stim ce au facut- pentru ca marea parte a populatiei traieste intr-o ignoranta imbecila, si nu pentru ca nu ar avea acces la informatie ci din plictis, din comoditate- si in al doilea rand ca le multumim din toata inima, ceea ce ar si trebui. insa , spre uimirea mea vad ca oamenii nu doar ii ignora pe cei ce s-au jertfit dar ii mai si considera lipsiti de modestie. o fi si asta o viziune moderna asupra vietii.
Reply With Quote
  #379  
Vechi 12.01.2009, 11:35:02
raveca raveca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.01.2009
Mesaje: 6
Implicit

p.s. imi pare "geniala" idea cu regretele tardive ale domnului Tutea dupa ce jignit o natie. dar normal, hai sa facem antrenamet de uitare, sa nu avem nici un habar ce-a facut natia aceea cu el, ce a facut el pentru natie. cum isi poate permite un om care isi petrece zeci de ani in suferinta pentru neamul lui sa-l mai si ofenseze? si a facut foarte bine daca a privit neamul asta de "sus", pentru ca ii stia potentialul si adevarata valoare (a neamului si a poporului nu a populatiei). insa ai dreptate, cu ce drept sa ne ceara cineva sa ne ridicam din mizerie, sa ne vedem puterea cand noi suntem destul de comozi in stare in care ne aflam.

sau poate totusi dupa ce te jertfesti pentru o cauza, un om, o idee, -poate totusi- ai dreptul sa-i ceri sa se ridice la adevarata sa valore.
pe domnul Petre Tutea alaturi de alti oameni, sute, mii, care au suferit in inchisori pentru noi ar trebui cel putin sa-i apreciem la adevarata lor valoare, daca mai mult nu suntem in stare sa facem, pentru ca suntem enorm de mici pe langa ei.
Reply With Quote
  #380  
Vechi 13.01.2009, 13:06:07
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit Sfantul Vasile cel Mare

"Stii care e binele pe care trebuie sa-l faci aproapelui tau? Cel pe care vrei sa ti-l faca tie altul"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poezii preferate... silverstar Generalitati 878 10.10.2023 20:27:07
Cugetari din Dharma florin.oltean75 Alte Religii 1983 10.01.2018 09:08:51
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Vorbe de duh mena2376 Intrebari utilizatori 6 27.06.2012 01:45:50