Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 30.10.2013, 18:46:14
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bun si asa.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 30.10.2013 at 18:53:13.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 31.10.2013, 10:08:46
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bun si asa.
Mi-ai scris mai înainte că sunt fără de speranță... și ai șters, lăsând scris altceva: Bun și așa!

Ce ai pățit? Ți-ai dat seama că dacă susții așa ceva defapt tu ești cel fără de speranță care și-a pierdut credința din pricina că mă privești viceversa după mitul format în sufletul comerțului? Sau de cine și de ce ți-a fost frică așa de tare?.. până acolo încât judecându-mă nedrept ca pe o satană ce speră viceversa ai făcut un pogorământ până acolo încât să susții acum că e bine și așa? Păi ție ți-a stricat calea căci nu pe mine m-ai primit ci pe satana pe care ai judecat-o. Tu crezi că te-ai smerit însă defapt pogorământul tău absurd nu e pentru mie ci e dăruit minciunii căci BUN nu poate fi și așa și altfel, strâmb și invers, așa cum ai judecat tu mereu la adresa mea dar nu pe mine căutând voia lui Dumnezeu ci închipuirea și părerea ta despre mine ai judecat-o, iluzia pe care ți-ai făcut-o necitind și neînțelegând ce am scris pentru mine și pentru toți... căci ești sătul de mine și de textul meu și știu eu de ce anume ești așa de sătul din moment ce nu ai citit, din auto ispisălogeală cu aruncarea vinei pe alții până pe Dumnezeu....... și nu poate fi Bun un altfel de drum decât Acela ce este scris pe Calea cea Dreaptă, așa cum scrie și la tine în semnătură, și altă cale nu e bună cu siguranță căci e cale păgână!.. calea necredincioșilor.

Tu nu știi însă cum e calea păgână ca să te ferești de ea și de aia de frică faci pe dos.

Păi e foarte simplu dragul meu rătăcit:

E bine doar așa:
-să-ți fie rușine și frică de Dumnezeu pentru viitor ca să nu păcătuiești fiindcă Îl știi din trecut că e sfânt și bun și drept și credincios,
-să nu-ți fie frică de El și nici rușine deșartă dacă ai căzut și ai făcut păcatul ci să te duci să-I ceri iertare și să te ajute să te schimbi în bine răbdând până la sfârșit toate fricile ce te ispitesc să scapi de toate consecințele dureroase ale păcatelor tale inclusiv boala, moartea, bătaia, chinul, pedeapsa, urâțenia, neputința... care vin asupra ta din lipsa dragostei de Dumnezeu și a necunoașterii Adevărului de Taină, adică din lipsă de înțelepciune umilă căci înțelepciunea te îndeamnă să fii umil și curat și altruist nedeșert ci tainic așa ca Dumnezeu căci înțelepciunea lucrează împreună cu Domnul făcând și născând fii după cum este și trăiește Dumnezeu.

Într-un Cuvânt: nu te împrieteni cu pă-gândul.. egoist, vorba lui Marcu ascetul, adică nu te împrieteni cu prietenia căci omul nu e ca Dumnezeu și el se împrietenește cu tine doar pentru cruzime și prăduire după formula vrăjitorească și jmecheră a mitului că poți drege busuiocul cu viclenie și ascunziș și fățărnicie... că cică nu se va cunoaște răutatea în veci. Se va știi căci tot ce s-a făcut rău la întuneric și este rău la întuneric va ieși la lumină și se va vedea.

Iar ca măsură practică pentru ieșire din păgânismul mortodox cred că ar fi bine să ieșim din pofta lacomă de a îndopa și îmbulzi... cu privirea trufiei.. pe Aproapele.... spre Lumină cu dor de Dumnezeu luptând cu eul puturos și egoist care se laudă cu cruzime în întuneric, în minciuni, în neobservare, în ne luare aminte, în seamă, în timp ce tu faci binele. Se va vedea și jumătatea cea goală a paHarului în care stai în neobservare.

''-Doamne, mulțimile te îmbulzesc și tu vrei să știi cine te-a atins?
+Păi, cine m-a atins a crezut!.. în Cel Carele M-a trimis pe Mine.''

Last edited by vsovivivi; 31.10.2013 at 10:43:55.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 31.10.2013, 12:46:44
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Pe scurt... ca să nu cazi în deznădejde speculând lipsa oricărei speranțe.

Nu e bine și așa căci este scris la sfântul Marcu Ascetul: ''nu te împrieteni cu gândul'' adică cu prietenia pă-gândului ce-i mare stă-pân..tec, unde ''tec'' vine de la formula aia vrăjitorească ce se bolborosește printre bârfe, formula aia complicată care drege busuiocul și tămăduiește orice.. cu cântec. Știi tu, tot ceea ce nu funcționează bine funcționează cu cântec... când mere scârțâie, plescăie, zdruncină, sâcâie, ispisălogește cu toate gândurile căci el e pă-gândul suprem, funcționarul corupt cu cea mai mare funcție din minte ce te încântă.

Doamne Iisuse Hristose numai tu ai iubit funcția primită de la Tatăl cu Adevărat încât ai lăsat pentru ea tot haremamonul gLumii și toate poftele și plăcerile cele deșarte și toată averea păcatelor și a necredincioșilor... ca să vii acuma și să îndumnezeiești iar ceea ce a stricat și strică omul fățarnic și foarte prefăcut care îmbrăcându-se în hainele tale și luând chipul tău se preface perfect că nu se preface deloc ca să-ți piară oile tale și mieii tăi Doamne.

Scapă-ne de prostia de a sluji păgândului stăpântec cu iluzia ca mituindu-l cu prietenia crudă și de interes materialist vom stăpâni și noi alți foameni.

Poftochiul limbilor tale măi prietene ar fi bine să fie curat și neîncurcat în limbi și ispite!.. ca să nu dai lecții vicioase, căci încurcarea limbilor vine de la delăsare să faci păcatul cu nepăsare, fiindcă fiecare organ are o limbă și o poftă proprie, cele duhovnicești, cele sufeltești și cele ale inimii, fiecare organ al celor trei trupuri are limbă și poftă și dacă se-ncurcă ele și te păcălesc seducându-te atunci musai vei ajunge mercenar în armata păgândului aprins de nemulțumire și revoltă că altul nu face voia Domnului de parcă tu ai face-o mereu!

Last edited by vsovivivi; 31.10.2013 at 13:39:13.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 01.11.2013, 12:58:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ok, recunosc, am avut asteptari exagerate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 01.11.2013, 18:43:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Totusi nu m-am lamurit: de ce mor anorexici?
Am inteles ca totusi nu mananca nimic. La un moment dat trebuie pusi (cu forta) perfuzii.
Anorexicii au o problema de ordin psihic, nu stiu cand sa se opreasca.
anorexia <> post negru.

Desi sunt persoane care se apuca de post negru si pot avea problema asta - ca nu stiu unde sa se opreasca, nici cand apar simptome severe, dorind sa slabeasca mai mult sau "sa se dezintoxice" confundand semnalele unui stres maxim al organismului, impins peste limite, cu "simptomele dezintoxicarii".

Citat:
La fel ma intreb cu cei care fac greva foamei. Cate zile rezista? Nu prea multe.
La fel cei care rezista la diverse calamitati (cutremur de ex.) si sunt gasiti peste zile fara apa si hrana. Cat rezista?
Depinde, am inteles ca recordul este in jur de 90 zile.
Depinde de cate rezerve de grasime au, ce probleme de sanatate mai au daca au.

Citat:
Pe urma cum poti sa spui ca dieta asta (eu nu o numesc post, ca Dumnezeu nu a lasat asa ceva) nu este infometare. Chiar asta este. Lipsa hranei.
Cum nu? Postul negru este in traditia Bisericii.
Dar tu nu poti sa-l tii nici pe cel vegan, asa ca iti inteleg dificultatea de a-l intelege pe asta ...

Citat:
Alta nelamurire - se spune ca organismul consuma rezervele lui. Si daca nu are, sau ii lipsesc lucruri vitale?
Apar problemele.
De asta postul negru ar trebui monitorizat medical sau in orice caz, facut cu cap.

Citat:
Dar mie cel mai greu mi se pare cu stomacul. Ca atunci cand nu mananci, simti primul lucru durerea/usturimea stomacului care freaca in gol. Si nu-mi inchipui cum isi opresc organele functionarea. Asta nu inteleg.
Asta e un mit de la babutele cu burtica care in viata lor n-au tinut macar o zi de post negru. La barbati am vazut mai mica opozitie fata de ideea de post negru, asta nu ca n-ar fi femei care sa tina zeci de zile de post negru.

Stomacul nu "se freaca in gol" niciodata. Muschii actioneaza doar in masura in care primeste in care primeste hrana cat de cat solida.
Secretii gastrice se produc insa si fara harana solida (dar in cantitate mica) in masura in care are un "program" sau exista un stimulent gustativ, olfactiv sau chiar imaginatia intr-o anumita masura.
Dupa 2-3 zile de nealimentare isi opreste cvasi-complet functionalitatea si incepe sa isi reduca dimensiunile (se strange).

Citat:
Si cum rezista creierul nealimentat? Lui ii trebuie niste substante si hrana.
Foloseste in majoritate cetonele rezultate din procesarea rezervelor de grasime si o mica parte de glucoza rezultata din procesarea tesutului muscular.

Citat:
1. Centre/sectii in spitale unde oamenii se interneaza pe perioada dietei, ca sa fie supravegheati. Dar ei consuma totusi lichide: sucuri, ceaiuri, supe.
Pot sa consume si doar apa.
Exista si o dieta bazata exclusiv pe sucuri de legume, radacinoase (exclus fructe care contin zaharuri).

Citat:
2. Centre/sectii in spitale unde oamenii obezi tin dieta stricta. Aici insa nu am informatii. Cred ca sunt alimentati numai artificial (prin perfuzii).
Nu exista asa ceva.

In cazul obezilor ori sunt trecuti la dieta severa - shake -uri proteice + vitamine, saruri care asigura doar un minim de calorii + nutrienti strict necesari ori se recurge la operatii asupra stomacului: este redus in dimensiune sau este umplut cu un balon (si ramane putin spatiu pentru mancare) sau este strans cu un inel (si iarasi, incape mai putina mancare).
Insa nu e o solutie sigura 100%, poti slabi rapid (si pielea se lasa) si te poti ingrasa ulterior la loc sau mai mult (chiar mancand putin dar cu multe calorii gen bauturi cu zahar, dulciuri, grasimi).
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.11.2013 at 18:45:04.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 02.11.2013, 15:26:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Postul negru este in traditia Bisericii.
Din cîte am înțeles, deși prin calendare nu mai apar ca zile de post negru, avem:

5 ianuarie - Ajunul Bobotezei
primele 5 zile din Postul Paștilor
Vinerea și Sîmbăta dinainte de Înviere
29 iunie - ajunul Tăierii capului Sfîntului Ioan Botezătorul
14 septembrie - Înălțarea Sfintei Cruci
24 decembrie - ajunul Nașterii Domnului

Măcar atît și tot ar fi vreo 10 zile pe an.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #197  
Vechi 03.11.2013, 21:00:03
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Sunt primele 2 zile si jumatate din Postul Pastelui.
Miercuri seara se poate manca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 11.11.2013, 14:55:42
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Ps.52 ''Acolo unde nu este frică le e teamă de frică pentru că Domnul a risipit oa...

Post negru și tainic însemană ''unire ca îngerii, dragoste ca sfinții și hrană ca pustnicii'' adică slujire fără păcat, dragoste fără mândriegoism și dor fără gLume.

Calea spre postul negru este postul negru adică priceperea scopului postului negru.

Scopul este chiar mijlocul, mijloacele!.. și abea atunci scopul nu mai scuză mijloacele iar acest Adevăr rezultă din Cuvântul lui Dumnezeu : ''Eu sunt Calea, A.. și V...a''

Pentru a ajunge să poți folosi postul negru la altceva decât la sporul satanicesc și la creșterea mîndriei prin post e nevoie de lepădarea de sine când faci orice bine, de lepădarea de încântarea de sine că poți să faci... păcatul, de lepădarea de prieteșugul și fericirea că folosindu-te de orice inclusiv de Dumnezeu poți să faci orice... orice dezbinare a ta de umilința smerită și de răbdarea de a ajunge și a rămâne întru ele până la sfârșit, căci asta însemană paza locului lui Dumnezeu în om: umilința smerită și răbdarea pentru ele.

Ca să fii umil trebuie să păstrezi taina și să nu dai lecții de valoare, valoarea mea, valoarea mea: hoția și dovada spurcată, mărturia blestemată.. lăudăroșenia arătată și prezentată cu mare fast, cu mare pompă, cu promiscuitatea exchibiționistă a stăpânirii altora pentru păcate, pentru că tu ești stăpânit de păcate prin patimi.

Deci postul negru nu trebuie să sperie pe nimeni căci nu moartea sperie ci 'fericirea' de a rămâne încremenit în ea ca un idol naiv, asta îngrozește. Calea până la înviere trece prin orice, inclusiv prin moarte.

''Fiți înțelepți ca șerpii și fără de răutate ca porumbeii.. căci dacă sunteți naivi atunci sigur credulitatea și prostia o să vă flateze orgoliul și o să vă mituie funcțiile cu multă corupere... foarte simplu:

Vi-se încântă că veți putea face... păcatul.. cu mândrie superstițioasă plină de superstiții osoase speculative.

Și minciuna asta a măririi de sine merge în paralel prin întuneric orice ați face ca lucrare de ascultare... și nu vezi, nu-ți dai seama, nu iei în seamă, nu iei aminte, nu te-nfricoșezi, dar de la o vreme începe să te doară ceva în tine și te lepezi treptat de Dumnezeu crezând că te scapă nerăspunderea și muțenia lenei de răspundere.

Adevărata cale spre fericire este aceea care te îndeamnă să vrei mereu să răspunzi Domnului pentru toate ale tale cerând cuvios îndreptare fără să te fățărnicești deznădăjduind cu viclenie prefăcută și speculantă de frica oaselor risipite de Dumnezeu căci dacă Dumnezeu a risipit oasele celor ce plac oamenilor ei s-au rușinat. Păi a risipit oasele lor după ce ei înșiși s-au risipit ispitindu-se la nesfârșit ca incoruptibilii care se cred sfinți nevăzând că mereu cad în păcate chiar în mijlocul lor făcându-le fără să știe și fără să-și dea seama cît de mult caută mereu să se îndoiască de singurul bun sigur: de Dumnezeu și de sfințenia Lui.

Last edited by vsovivivi; 12.11.2013 at 10:28:38.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 12.11.2013, 10:48:59
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Cine oare este (bun sau mai bun) ca Dumnezeu?

În psalmul 52 se arată ce nebunie a gândit omul în inima sa, căci omul este o ființă nebună dacă-și lasă privirea ciuntită și îngustată de satana ca să se concentreze doar la o parte din realitate... și să se revolte pe Dumnezeu și pe cei ce vorbesc despre Dumnezeu.

Apoi Domnul a privit din Cer să vadă dacă nebunul are dreptate și a văzut că din păcate are dreptate nebunul căci toți s-au stricat și toți urâți s-au făcut întru fărădelegi, toți până la unul... unde UNUL se traduce prin Prima Poruncă a Legii din cele 10, sau până la Dumnezeu... adică până la toți cei întru Iisus Hristos, unul Domn căci doar ei înțelg, ei caută pe Dumnezeu, ei se leapădă de sine.

Mai spre final se arată clar cine sunt cei vinovați de această nebunie lucrată la nesfârșit pe pământ: cei ce s-au temut de frică acolo unde nu este frică pentru că Domnul a risipit oasele celor ce plac oamenilor, lumii, iar ei văzând ce a făcut Domnul s-au rușinat de Dumnezeu.

Aceste crude adevăruri despre nebunia omului și despre cei ce o lucrează în oameni: fățărnicia și lașitatea și trădarea și răutatea și nebunia adică cruzimea lăcomiei necredinței, se pot pricepe mai bine dacă se citește și psalmul 53 și 54.

Din acestea 3 reiese clar că unealta satanei în om este sentimentul absurd din om care îl face pe om după ce a fost alintat de Dumnezeu sau de prietenia sfinților să se creadă el pe drept mai bun, mai înțelept, mai drept, mai sfânt decât Dumnezeu... și asta pentru ca să facă el ale sale: păcatul și plăcerea voilor sale conduse de egoism sau de altruimul deșertificator, căci omului după ce se crede mai sus îi vine să dea lecții și să facă rețete gastronomice și vindecătoare care nu sunt altceva decât superstiții vrăjitorești ce ies din om, din inima omului, din groaza ce iese din oasele cele risipite de Dumnezeu... căci omul încăpățânat vrea să-i facă în ciudă lui Dumnezeu... din 'milă'.

Deci ''Cine este oaare (mai bun) ca Dumnezeu?''... este oare satana și îngeromul lui mai bun ca Dumnezeu? Este mai bună stăpânirea păcatelor decât stăpânirea lui Dumnezeu în om? Este mai bună libertatea morții și libertatea fără Dumnezeu decât răspunderea înaintea Domnului pentru ceea ce ai făcut rău și ascuns și fățarnic? Cine poate da răspuns la întrebarea îngerilor sfinți Mihil și Gavril: '' Cine oare este ca Dumnezeu? '' ... în răbdare și umilință smerită.

Numai cine este ca Dumnezeu poate să se vadă pe sine că nu este ca Dumnezeu ci mai rău!

Last edited by vsovivivi; 12.11.2013 at 11:04:40.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 13.11.2013, 08:13:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Deci postul negru nu trebuie să sperie pe nimeni
V,

Lăsînd la o parte vorbarbăreala multă și degeaba, ai ținut vreodată post negru?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12