Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 05.08.2009, 13:48:22
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dmb Vezi mesajul
Curat este termen din VT. Puteai sa ajungi necurat prin atingerea unui bolnav, a lucrurilor lui etc etc. Iisus a laudat insa pe samariteanul care nu s-a pastrat curat si la ajutat pe cel lasat aproape mort de tilhari.Necurat era sa maninci cu miinile nespalate pina la cot.Iisus a spus ca ce iasa spurca....Necurata erea si femeia cu scurgere care s-a atins de Iisus. Iisus nu numai ca nu s-a revoltat ci a fost de acord cu gestul ei. Necurat ereai daca atingeai un mort; IIsus a inviat-o pe fata "adormita" samd
Transpus in ziua de astazi o femeie "necurata" nu se mai poate atinge de Iisus (impartasanie) pentru ca o traditie ii interzice lucru acesta. Nici eu nu inteleg de ce!
Nu intelegi de ce? Raspunsul ar fi(in opinia mea):"vai de voi invatatori ai legii,nici pe voi nu va mintuiti si nici pe altii nu-i lasati sa se mintuiasca!" Legi facute de minti omenesti fac "opriri" de la 'Ceva" ce cred ele,mintile,astea nastrusnice...ca trebuie oprire.Eu cred ca este ,cu mult ,mai bine-placut inaintea lui Dumnezeu ,faptul ca tu,om fiind (inainte de a fi barbat sau femeie),II dai Slava LUI,onorindu-L,prin prezenta ta la Sfinta Liturghie.Avem nevoie de Hristos,si daca noi ne dorim sa fim in prezenta LUI,si El ne vrea si ne cheama,cine sint cei care sa ne impuna ,noua,restrictii?! Ei,Dumnezeu sa-i ierte!,asa sint unii mai catolici decit PAPA...opsss! Vorbeam despre unii preoti ortodocsi.Unii sint extrem de OBTUZI...Dar nu numai preotii sint obtuzi,ci si noi,cei care pretindem ca ,vai!,sintem credinciosi.Daca-am studia,cu atentie BIBLIA,si ne-am insusi cele spuse acolo,si am intelege LITERA LEGII LUI DUMNEZEU,cu siguranta ,nu ne-am mai impiedica de LEGI OMENESTI,pentru a trai in Hristos,si/sau a face cele ce sint spre folosul nostru si/sau a celor din jur.Ideea este ca toate actiunile noastre sa le savirsim in Frica de Dumnezeu , in dragostea pentru EL si pentru aproapele ,si in CREDINTA in Dumnezeu.Daca vom tine cont ,mereu de acestea,cu siguranta ca Domnul Hristos INSUSI ne va calauzi,si vom sti ,totdeauna ce si cum sa facem.Sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne daruiasca intelpciune!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 05.08.2009, 14:40:04
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citind topicul,in intregime,se desprind multe idei ne la locul lor si care contrasteaza cu emitentii.Multi,f. multi au aratat corect(conform canoanelor)cum este femeia in perioada lunara(evident necurata,pt. ca atita timp cit sf. canoane mai sunt in vigoare asa este considerata !)si ce trebuie sa faca...raspunzindu-se astfel intrebarii initiale de la deschiderea topicului.
Unele surori au fost vehement deranjate de hotarirea canoanelor(dupa ce ca nu le cunosc doresc sa ramina in continuare in ignoranta),altele au dat vina pe hormoni,altele folosesc cuvinte romanesti dar pe care nici nu le cunosc intelesul (considera femeia care moare in timpul nasterii ca fiind martira. Revedeti precis ce inseamna ,,MARTIR")desi exista DEX-online ,altele s-au extins si la alte perioade de necuratie iar altele(sau altii)au ajuns piuna la necuratia barbatului si chipurile iacata ...ce-i de facut?
De departe se vede ca multi topicisti au doar pareri personale si ignora cu desavirsire existenta si cunoasterea canoaneleor purtind discutii nu cu interesul de a invata(pe ei sau pe altii) corect ceva ci doar de a face vorbararie pe topic.
Tuturor le reamintesc ca toate ,dar toate,aspectele de vietuire ortodoxa(normele si sanctiunile) sunt cuprinse in sf. canoane ale BOR si care exita si online pe Google.
Surorilor care cred ca furtuna hormonala le impieteaza cu ceva ,,dragostea" netarmurita pt. Hristos le putem spune ca nu hormonii sunt vina ci altceva mult mai penibil : hranirea imaginarului nostru cu senzatii,imagini,inchipuiri si ginduri vinovate. Daca imaginarul este infrinat,pus la respect,trairile si senzatiile sunt strunite si taiate ,,nebuniile" cu care ispititorul te bombardeaza atunci chiar si in perioadele delicate poti sa-i slujesti lui Hristos si sa nu fi mai prejos decit ceilalti,respectind rigorile perioadei respective.

Last edited by zaharia_2009; 05.08.2009 at 14:42:31.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 07.08.2009, 18:00:14
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;158301] ...altele folosesc cuvinte romanesti dar pe care nici nu le cunosc intelesul (considera femeia care moare in timpul nasterii ca fiind martira. Revedeti precis ce inseamna ,,MARTIR")desi exista DEX-online


Asta este doar pararea dumitale personala , ca si a altor "topicisti"; femeia care moare la nastere chiar este o martira, este o jertfa pe care femeia o face pentru Dumnezeu;
Si stii de ce? pentru ca " Copiii si sfintii sunt hotarul intre Imparatia existentei si umbra nonexistentei"; pentru ca copiii nostri .....nu sunt ai nostri!
Caci iata ce spune un mare sfant al sarbilor, N. Velimirovici:" Paznicii se numesc pe sine parinti si Iti arunca copiii de pe stanci in prapastii adanci; paznicii se cred a fi parinti si-i indruma pe copiii Tai de parca ar fi propria lor proprietate. Cu adevarat ei nu rostesc decat aberatii si minciuni.....
Copiii pe care, voi, paznicii lor, i-ati amagit, apartin altcuiva, iar voi veti da socoteala pentru hotie si banditsm. Vi s-a incredintat pazirea celei mai mai de pret comori pe care o are Dumnezeu. Si aceasta este o mare cinste"

Femeia care moare la nastere are acelasi statut ca si cei care si-au dat viata pentru credinta:este o martira;de aceea, daca o femeie este sub canon si oprita de la impartasanie iar intre timp ea urmeaza sa dea nastere unui copil, va primi Sf.Impartasanie inainte de a naste; oare de ce?
Asta este in randuiala bisericii noastre, nu te supara ca te contrazic!
Reply With Quote
  #124  
Vechi 08.08.2009, 17:59:40
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

[quote=veveritza;158884]
Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
...altele folosesc cuvinte romanesti dar pe care nici nu le cunosc intelesul (considera femeia care moare in timpul nasterii ca fiind martira. Revedeti precis ce inseamna ,,MARTIR")desi exista DEX-online


Asta este doar pararea dumitale personala , ca si a altor "topicisti"; femeia care moare la nastere chiar este o martira, este o jertfa pe care femeia o face pentru Dumnezeu;
Si stii de ce? pentru ca " Copiii si sfintii sunt hotarul intre Imparatia existentei si umbra nonexistentei"; pentru ca copiii nostri .....nu sunt ai nostri!
Caci iata ce spune un mare sfant al sarbilor, N. Velimirovici:" Paznicii se numesc pe sine parinti si Iti arunca copiii de pe stanci in prapastii adanci; paznicii se cred a fi parinti si-i indruma pe copiii Tai de parca ar fi propria lor proprietate. Cu adevarat ei nu rostesc decat aberatii si minciuni.....
Copiii pe care, voi, paznicii lor, i-ati amagit, apartin altcuiva, iar voi veti da socoteala pentru hotie si banditsm. Vi s-a incredintat pazirea celei mai mai de pret comori pe care o are Dumnezeu. Si aceasta este o mare cinste"

Femeia care moare la nastere are acelasi statut ca si cei care si-au dat viata pentru credinta:este o martira;de aceea, daca o femeie este sub canon si oprita de la impartasanie iar intre timp ea urmeaza sa dea nastere unui copil, va primi Sf.Impartasanie inainte de a naste; oare de ce?
Asta este in randuiala bisericii noastre, nu te supara ca te contrazic!
Eu imi voi spune parerea... ramine sa vedem cit vom,,socializa" si in ce limite ne vom bloca.
Femeia cind naste si eventual moare ,nu este o martira,chiar daca ne place sau nu asta ci ea implineste un blestem initial al lui D.zeu .Chiar si dupa venirea Mintuitorului,in noua lege, femeia a ramas aceiasi nascatoare de prunci(nu i s-a ridicat aceasta penitenta) ci doar i s-a imbogatit in continut.
Cei care-si dau viata pt. Hristos(asta este exprimarea corecta, cred ca la asta te referi pt. ca notiunea de ,,pt.credinta" este evaziva !)se numesc mucenici si in nici un fel altfel, nume sub care nu se regaseste o femeie care moare in timpul nasteri. ,,Martir" este o notiune laica,evident pt. lumea laica iar mucenic este cu totul altceva !
Orice om care urmeaza sa treaca prin situatii care presupun ,chiar intr-un procent f. mic ,riscul mortii (operatii chirurgicale,calatorii deosebite cu orice fel de mijloc de transport,plecarea in misiuni militare,umanitare,angajarea in opere de constructii civile, experimentarea unor noi mijloace si tehnici de productie,transport,etc)se spovedesc si se impartasesc obligatoriu(adica preotul il va impartasi obligatoriu chiar daca este sub canon de interdictie)tocmai pt. a nu impiedica intrarea in rai la un eventual deces.Hristos spune: ,,...cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu ,nu va intra in imparatia cerurilor !" Deci trebuie sa te prezinti in fata lui Hristos impartasit (ca orice muribund); ca el hotaraste ,asa impartasit cum esti,ca vei ramine in rai sau te vei duce in iad ,asta este altceva.
Dupa ce trece pericolul mortii,omul continua si-si face canonul(de interdictie,daca il are) mai departe pina la implinirea lui.
De aceea se impartasesc femeile inainte de nastere si si orice om in pericol de moarte si nu din vreo vrednicie aparte a uneia sau altuia! Iarta-ma ca-mi permit sa-ti spun astfel : retine bine de tot acest aspect... aceasta este temeinicia lui canonica.
Sa nu fi suparata pe mine ca nu putem considera/accepta asa usor calitatea de martir femeilor la nastere. Sau mai bine zis... da, d.p.v. lumesc ar putea fi o martira dar duhovniceste este un pic cam departe !

Last edited by zaharia_2009; 08.08.2009 at 18:06:24.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 17.08.2009, 13:51:56
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit Eu, ca femeie...

Eu ca femeie imi asum aceste canoane si penitente date de Dumnezeu. Decat sa intru eu tantosa in Biserica in " acea perioada" si sa ma arunc spre icoane...mai bine ma gandesc ca as face mai bine sa meditez putin la ce conteaza mai mult " Sa fac un pacat doar pentru ca sunt subiectiva si nu imi suna bine apelativul " necurata" sau sa ma documentez mai bine in ceea ce priveste continutul canoanelor si a Cuvantului lui Dumnezeu...si sa vad de partea cui e dreptatea!" Nu sunt de acord cu acest concept conform caruia dogmele si canoanele sunt inventate de oameni ( de parca ar fi formulate de niste jucatori de biliard invaluiti intr-un fum consistent de tigara :D)m sa fim seriosi. Toate aceste canoane nu fac altceva decat sa pastreze Cuvantul lui Dumnezeu si sa pastreze in acelasi timp sanatatea sufleteasca a oamenilor, fie ei barbati sau femei.

Last edited by AndruscaCIM; 17.08.2009 at 13:55:39. Motiv: Dezacord monstruos :))
Reply With Quote
  #126  
Vechi 27.08.2009, 10:48:24
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=zaharia_2009;159101]
Citat:
În prealabil postat de veveritza Vezi mesajul

Eu imi voi spune parerea... ramine sa vedem cit vom,,socializa" si in ce limite ne vom bloca.
Femeia cind naste si eventual moare ,nu este o martira,chiar daca ne place sau nu asta ci ea implineste un blestem initial al lui D.zeu .Chiar si dupa venirea Mintuitorului,in noua lege, femeia a ramas aceiasi nascatoare de prunci(nu i s-a ridicat aceasta penitenta) ci doar i s-a imbogatit in continut.
Cei care-si dau viata pt. Hristos(asta este exprimarea corecta, cred ca la asta te referi pt. ca notiunea de ,,pt.credinta" este evaziva !)se numesc mucenici si in nici un fel altfel, nume sub care nu se regaseste o femeie care moare in timpul nasteri. ,,Martir" este o notiune laica,evident pt. lumea laica iar mucenic este cu totul altceva !
Orice om care urmeaza sa treaca prin situatii care presupun ,chiar intr-un procent f. mic ,riscul mortii (operatii chirurgicale,calatorii deosebite cu orice fel de mijloc de transport,plecarea in misiuni militare,umanitare,angajarea in opere de constructii civile, experimentarea unor noi mijloace si tehnici de productie,transport,etc)se spovedesc si se impartasesc obligatoriu(adica preotul il va impartasi obligatoriu chiar daca este sub canon de interdictie)tocmai pt. a nu impiedica intrarea in rai la un eventual deces.Hristos spune: ,,...cine nu maninca trupul meu si nu bea singele meu ,nu va intra in imparatia cerurilor !" Deci trebuie sa te prezinti in fata lui Hristos impartasit (ca orice muribund); ca el hotaraste ,asa impartasit cum esti,ca vei ramine in rai sau te vei duce in iad ,asta este altceva.
Dupa ce trece pericolul mortii,omul continua si-si face canonul(de interdictie,daca il are) mai departe pina la implinirea lui.
De aceea se impartasesc femeile inainte de nastere si si orice om in pericol de moarte si nu din vreo vrednicie aparte a uneia sau altuia! Iarta-ma ca-mi permit sa-ti spun astfel : retine bine de tot acest aspect... aceasta este temeinicia lui canonica.
Sa nu fi suparata pe mine ca nu putem considera/accepta asa usor calitatea de martir femeilor la nastere. Sau mai bine zis... da, d.p.v. lumesc ar putea fi o martira dar duhovniceste este un pic cam departe !



De regula sunt pe aceeasi lungime de unda cu tine, acum insa nu!
Cred ca ceea ce ai afirmat este doar parerea ta personala; nu am de ce sa ma supar, doar nu sunt atat de snoaba sa cred ca "cine nu e cu mine e impotriva mea"; intreba-ti duhovnicul in legatura cu aceasta si spune-mi si mie raspunsul
Reply With Quote
  #127  
Vechi 21.05.2010, 21:08:01
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit cu motiv intemeiat

si daca chiar am un motiv destul de intemeiat sa ma duc la Biserica(si sa intru in ea)?daca nu este o duminica obisnuita cel putin din punctul meu de vedere?de ex,daca este la rand de predicat un preot care vorbeste foarte frumos si de la care as avea multe de invatat?eu chiar as vrea sa ma duc Biserica in astfel de duminici.daca sunt pe stop ce ar trebui sa fac,sa stau acasa?
Reply With Quote
  #128  
Vechi 22.05.2010, 20:54:19
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Fiecare sa faca ceea ce-i spune duhovnicul, nu sa intrebe pe un forum unde parerile sunt impartite si mai incep si certuri pe aceasta tema, fiecare incercand sa-si argumenteze cat mai mult teoria.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #129  
Vechi 22.05.2010, 20:57:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
si daca chiar am un motiv destul de intemeiat sa ma duc la Biserica(si sa intru in ea)?daca nu este o duminica obisnuita cel putin din punctul meu de vedere?de ex,daca este la rand de predicat un preot care vorbeste foarte frumos si de la care as avea multe de invatat?eu chiar as vrea sa ma duc Biserica in astfel de duminici.daca sunt pe stop ce ar trebui sa fac,sa stau acasa?
Ascultarea de Dumnezeu e mult mai importanta decat "motivul intemeiat"... Eu stiu ca a intra in perioada lunara in biserica este un lucru atat de grav incat biserica aceea trebuie arsa. Acum sigur ca se interpreteaza ca e ceva firesc, biologic... dar Dumnezeu e Acelasi! Omul mai mereu cauta scuze uitand ca respectarea canoanelor e mult mai placuta lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 22.05.2010, 21:11:39
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu stiu ca a intra in perioada lunara in biserica este un lucru atat de grav incat biserica aceea trebuie arsa.
Poftiiiiiim !!!??? Nu, nu pot să cred asta. Dacă cineva este înjungheat în biserică și, după vărsare de sânge, moare, biserica se resfințește. Un asemenea caz nefericit a avut loc la Biserica Icoanei, din București.

Asta nu înseamnă că acest canon nu a existat în Bisericile Răsăritene și, din câte înțeleg, este încă activ în BOR. Deci, trebuie respectat de către orice fată sau femeie care își spune "ortodoxă", precum și echivalentul său borbătesc, referitor la poluții. Prin împrejurări grave, care ar justifica ignorarea canonului, eu înțeleg un pericol de moarte (canoanele fiind făcute pentru om și nu invers), nu plăcerea de a asculta o predică a unui anumit preot. Dacă sunt în pericol, pot să încalc și postul, cu nădejdea că Dumnezeu mă va ierta. Dar nu pot să încalc postul ca să mă ghiftuiesc la o nuntă la care mi-ar plăcea să mă duc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15