Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 07.10.2009, 09:10:49
potoceanc potoceanc is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 27
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru potoceanc
Implicit

Nu cred ca e nici o regula in privinta a cat sa dai. Eu, de obicei impaturesc hartia si pun banii in ea si am patit chiar sa uitat sa pun banii si nu s-a intamplat nimic. E adevarat ca atunci cand am fost in pelerinaj pe la manastiri unde nu ajung prea des... am avut grija sa dau mai mult fata de posibilitatile mele.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 23.07.2010, 15:27:48
elena20 elena20 is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Mesaje: 36
Implicit nume de Botez sau...?

stiti cumva ce nume se trece pe pomelnic in cazul unui calugar?cel de Botez sau cel de la calugarie?nu cred ca este gresit daca trecem numele de la calugarie, pentru ca mi se pare putin cam indiscret sa intrebi un calugar care este numele lui de Botez. :)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 23.07.2010, 18:05:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena20 Vezi mesajul
stiti cumva ce nume se trece pe pomelnic in cazul unui calugar?cel de Botez sau cel de la calugarie?nu cred ca este gresit daca trecem numele de la calugarie, pentru ca mi se pare putin cam indiscret sa intrebi un calugar care este numele lui de Botez. :)
Calugaria este ca un nou botez! Cel ce se calugareste incepe o viata noua si primeste un alt nume care ii va ramane intreaga viata! Deci, pe pomelnic se trece numele de la calugarie.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 23.07.2010, 22:09:17
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Ma gandesc la parintele Lavrentie, la care au mers cateva tinere cu niste daruri, iar una a zis: ce stie mosul ala, si s a servit singura...si rau a sfarsit, caci tinand o tot asa, desi a vazut harul parintelui, nu a reusit sa se indrepte...

Si eu am gresit, desi mi s a spus o data ca anumite persoane nu se pun in pomelnice, si cand am aflat ca si cei pe care ii treci si cel care ii trece urmeaza a avea necazuri, am inceput chiar sa ma intreb daca nu este valabil si pentru cei care se roaga la un sfant pentru cineva... si cred ca este valabil...si mi se pare foarte rezonabil...cum adica sa l impartasesti pe cel care nu vrea sa asculte de Dumnezeu...poti si trebuie sa l ajuti, este de datoria ta sa te rogi pentru el, un parinte duhovnic se poate in particular ruga, pentru oricine, dar nu sa necinstesti Sfintele Taine cu cei care aleg sa fie pagani...superficial credinciosi...samd.

Ar trebui sa plangem si noi pentru preotii care gresesc, cum plangea parintele Lavrentie pentru preotii tineri care nu aveau sa intrebe si sa se indrepte, caci au o cruce mai grea ca a noastra, si sa spunem si cate o rugaciune pentru acestia, stiu ca parintele Argatu a adus multi bani Bisericii, si nu cred ca impunea vreo taxa.

Cunosc in Ploiesti o catedrala in constructie unde nu se dau bani cu pomelnicul, ci se pun in cutia pentru Biserica, si cred ca asa ar trebui sa fie peste tot, ca stie Dumnezeu si iubirea si zgarcenia noastra samd.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 23.07.2010, 22:14:39
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul

Cunosc in Ploiesti o catedrala in constructie unde nu se dau bani cu pomelnicul, ci se pun in cutia pentru Biserica, si cred ca asa ar trebui sa fie peste tot, ca stie Dumnezeu si iubirea si zgarcenia noastra samd.
Si eu as fi de acord cu o asemnea propunere. Sa ai cosntiinta ca Dumnezeu vede dar si cunoaste inima, daca "putinul" este din inima sau poate "multul" este din fariseism.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 23.07.2010, 22:23:03
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrinskaia Vezi mesajul
Ma gandesc la parintele Lavrentie, .
La care pr. Lavrentie faci referire? Pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei? Pe acesta l-am cunoscut eu si pot sa spun ca a fost un sfant in viata...eu prima data in viata mea cand l-am vazut si am mers sa-i cer un sfat (fara sa dau amanunte despre mine sau sa-i spun cum ma numesc)...m-a luat de mana, m-a privit in ochi, mi-a spus numele si intr-o singura fraza mi-a raspuns nu la ce l-am intrebat ci la multe din intrebarile, framantarile pe care le avem in acea vreme.
A fost un moment coplesitor pentru fizicul si psihicul meu, starea care te cuprinde in acele momente este ceva mai presus de realitate, nu stii daca este bucurie sau frica...de fapt este un amalgam de detoate...doar cu pr. Cleopa mai traisem asa momente.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #57  
Vechi 23.07.2010, 22:24:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
La care pr. Lavrentie faci referire? Pr. Lavrentie Sovre de la Frasinei? Pe acesta l-am cunoscut eu si pot sa spun ca a fost un sfant in viata...eu prima data in viata mea cand l-am vazut si am mers sa-i cer un sfat (fara sa dau amanunte despre mine sau sa-i spun cum ma numesc)...m-a luat de mana, m-a privit in ochi, mi-a spus numele si intr-o singura fraza mi-a raspuns nu la ce l-am intrebat ci la multe din intrebarile, framantarile pe care le avem in acea vreme.
A fost un moment coplesitor pentru fizicul si psihicul meu, starea care te cuprinde in acele momente este ceva mai presus de realitate, nu stii daca este bucurie sau frica...de fapt este un amalgam de detoate...doar cu pr. Cleopa mai traisem asa momente.
Unde l-ai intalnit pe parintele stiut fiind faptul ca in Manastirea Frasinei nu au acces femeile?
Reply With Quote
  #58  
Vechi 23.07.2010, 22:33:28
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Unde l-ai intalnit pe parintele stiut fiind faptul ca in Manastirea Frasinei nu au acces femeile?
In casa unei crestine din Ramnicu Valcea unde parintele a fost chemat sa faca Sf. Maslu...desigur ca acea casa era plina de alti crestini, cunostinte ale gazdei. Parintele facea adesea Sf. Maslu prin Fagaras, Sibiu, Rm. Valcea....pentru Sf. Sa era o jertfa enorma sa mearga sa slujeasca, deoarece in afara de faptul ca era batran mai era si ff bolnav, picioarele lui erau umflate si permanent erau carne vie...avea niste plagi care supurau continuu, dar cat facea maslu nu statea jos, uneori se mai sprijinea cu mana de cate o masa sau spatar de scaun...avea niste ochi mari si foarte patrunzatori, cand se uita la tine aveai impresia ca ceva te arde in interior...dupa ce a trecut la cele vesnice s-a scris o carte cu viata sa...abia atunci am descoperit mult mai multe decat stiam cand l-am vazut.
A fost un mare parinte...eu o data l-am vazut si n-am sa uit niciodata, este imposibil dupa experienta avuta.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #59  
Vechi 24.07.2010, 13:05:10
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Unde l-ai intalnit pe parintele stiut fiind faptul ca in Manastirea Frasinei nu au acces femeile?
...si am uitat sa spun ca la man. Frasinei nu au acces femeile, dar asta nu inseamna ca ele nu pot beneficia de sfaturile, slujbele si spovedania duhovnicilor de acolo. Exista la 7 km de manastire un schit mic unde raman femeile iar barbatii de acolo pot merge mai departe spre manastire.
La acel schit adesea coboara cate un duhovnic de la manastire pentru a spovedi sau a face cate o slujba...in general Sf. Maslu.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 24.07.2010, 16:53:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
...si am uitat sa spun ca la man. Frasinei nu au acces femeile, dar asta nu inseamna ca ele nu pot beneficia de sfaturile, slujbele si spovedania duhovnicilor de acolo. Exista la 7 km de manastire un schit mic unde raman femeile iar barbatii de acolo pot merge mai departe spre manastire.
La acel schit adesea coboara cate un duhovnic de la manastire pentru a spovedi sau a face cate o slujba...in general Sf. Maslu.
Stiu ca este manastire da maici mai jos de cea a calugarilor... Multumesc pentru raspuns, credeam ca acest parinte de care vorbesti traieste dar a trecut la cele vesnice; Dumnezeu sa il odihneasca!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pomelnice Andreea2012 Teologie si Stiinta 1 13.11.2012 16:28:06
Despre pomelnice RHIANA Intrebari utilizatori 1 15.05.2011 13:06:40
Cum se trimit pomelnice la Manastiri? cred_cu_adevarat Generalitati 44 20.03.2011 17:44:13
Acatiste si pomelnice Dodi Rugaciuni 5 20.12.2008 05:34:29