Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2007, 14:05:56
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Voi pleca peste citeva zile in pelerinaj la minastirile din nordul Moldovei si mi-a spus cineva sa nu trec multe persoane in pomelnic deoarece acolo se plateste 1 leu pt. fiecare nume. Este adevarat? Ajutati-ma si pe mine cu un raspuns.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2007, 18:24:29
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Chiar nu stie nimeni sa imi dea aceasta informatie?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2007, 18:34:34
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.570
Implicit

Este o minciuna. Nu sta nimeni la un pomelnic de o zi sa-ti numere numele celor inclusi si sa faca socoteli. In schimb daca ceri ca acei oameni sa fie pomeniti o peroada mai lunga fa si tu un calcul de bun simt:)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2007, 19:04:14
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Doamne fereste, stai linistita... daca vrei, poti da 1 leu pt 100 de persoane... vorba unui parinte: dai "cat te lasa inimioara".
taxa fixa nu e buna nici pt cei saraci, nici pt cei bogati... pt un sarac, 1 leu poate insemna o paine pt o zi intreaga... si va dati seama cate persoane are de trecut in pomelnic...
iar cei bogati pot da mai mult de 1 leu de persoana...
cristina, astea-s niste inovatii introduse de curand in Biserica... le poti incalca linistita ca stie mai bine Dumnezeu sa calculeze decat ei (dupa inima fiecaruia). ;)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2007, 20:06:44
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Am fost si eu acum doua luni la Manastirile din Moldova si nu cere nimeni 1 leu pentru fiecare persoana de pe pomelnic.Dai cat poti,cat vrei.Cel putin,la Manastirea Agapia o maicuta ne-a spus ca daca nu ai bani,poti da pomelnicul si fara bani.Dar,va dati seama ca nu te lasa inima sa faci lucrul acesta.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2007, 21:15:22
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Multumesc mult pt. raspunsuri!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.07.2009, 11:51:36
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Niciodata nu se cade a cere bani pentru rugaciune. Plata rugaciunilor facute ne'o da singur Dumnezeu, iar nu omul. Nu ne pomenim unii pe altii pentru plata ori ceva material, ci in virtutea compatimirii, a dragostei si a jertfei unuia pentru celalalt.

Am pasit si eu prin locuri cu taxa pe nume. Este trist, dar am zis ca poate nu inteleg eu lucrurile.

Cat despre multimea numelor, ce sa facem daca avem o familie mare. Putem trece si 30 de nume.

Doar sa nu trecem 10 calugari, 15 preoti, 10 maici si cativa episcopi, vezi Doamne, din dragoste. Caci acestia din cler oricum sunt pomeniti mereu in sfintele slujbe. Acasa ii putem pomeni si noi, oricat, insa nu se cade a incarca pomelnicele cu inca multime de nume din cler.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.07.2009, 12:01:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pomelnicele pentru adormiti timp de 40 de Liturghii se platesc cu 20 de lei fie in Iasi la manastire, fie in Timisoara la manastire. Si lista pe care am dat-o este destul de lunga.

Chiar daca se cere 1 leu de nume, sa presupunem, este mult? Este mult sa dai 30 de lei pentru 30 de suflete care se vor apropia de Dumnezeu dupa pomenire? Ce faci cu 30 de lei, iti cumperi legume de la piata intr-o zi?...

Este nevoie de credinta domnilor. Fiti empatici daca puteti cu cei adormiti, imaginati-va ca sunteti in locul lor si ca aveti nevoie de cineva din lumea asta care sa-si aduca aminte de voi care sunteti in iadul chinurilor fara de sfarsit, oricum ar fi ele...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 30.07.2009 at 12:05:45.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.07.2009, 14:10:12
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Fiecare om traieste din munca lui .Munca slujitorilor altarului este sa se roage.Ei traiesc din cit obtin prin rugaciunile lor.Tot din acest cistig isi intretin minastirile si anexele. Este un lucru arhiraspindit in toata tara ,in biserici si in minastiri,ca sa existe tarife prestabilite la pomelnice. In cele mai frecvente situatii costul lor depind de numarul de zile pe care se da acel pomelnic,deobiceo variind intre 20-30 lei pt. 40 de zile.Insa uneori costul este calculat pe persoana si pe zi de pomenire. Asa ca nu este de mirare sa intilnesti situatia amintita de tine si pt. care cauti sa te informezi. Nu stiu ce se poate intimpla atunci cind vrei sa dai pomelnic dar nu ai bani (nu cred sa fie cazul vreunui forumist). Oricum interesul si dragostea romanului fata de biserica constind in a-si plati taxa anuala,a participa la constructia unei noi biserici,la cumpararea de noi clopote sau zidirea de clopotnite,la a face daruri in obiecte liturgice ,straie preotesti,carti de cult ,candele si si multe altele este foarte slaba,aproape este tipica pt.romani. Asa ca una peste alta ,dintr-un motiv sau altul exista taxe mai peste tot la pomelnice !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.07.2009, 15:47:33
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-mi place sa vad ca se iau bani la pomenire. Preotul nu-i casier, e rugator. Iar daca am ajuns sa ne rugam unul pentru altul in functie de cat am platit suntem jalnici. Problema pentru noi sta in faptul ca nu ne mai vedem apropiati, rude, suntem unul pentru altul niste straini. Nu cred ca un preot nu-si pomeneste sotia, fiica si pe cei apropiati lui daca nu e platit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pomelnice Andreea2012 Teologie si Stiinta 1 13.11.2012 16:28:06
Despre pomelnice RHIANA Intrebari utilizatori 1 15.05.2011 13:06:40
Cum se trimit pomelnice la Manastiri? cred_cu_adevarat Generalitati 44 20.03.2011 17:44:13
Acatiste si pomelnice Dodi Rugaciuni 5 20.12.2008 05:34:29