Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.02.2008, 13:55:26
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Iata cum trebuie sa ne aparam:

Sf. Efrem Sirul:

Luati amite fratii mei! Covarsirea fiarei si mestesugirea vicleniei ei, de la pantece începe! Caci, dupa ce va fi stramtorat cineva, lipsindu-se de bucate, va fi silit a primi pecetea lui, dar nu peste toate madularele trupului, ci pe mana dreapta shi pe frunte, va fi pus paganescul chip, ca sa nu mai aiba stapanire omul, sa se pecetluiasca cu mana dreapta cu semnul Sfintei Cruci, pe frunte, nici sa nu se pecetluiasca în numele Domnului, nici cu prea slavita si cinstita Cruce a lui Hristos, Mantuitorul nostru. Ca stie ticalosul, ca daca se va pecetlui cineva cu Crucea Domnului îi risipeste toata puterea lui si pentru aceasta pecetluieste dreapta omului, ca aceasta este care pecetluieste toate madularele noastre. Asemenea este si fruntea, care, ca un sfesnic ce poarta faclia luminei, adica semnul Mantuitorului pe fata.

Parintele Cleopa:

Stiti dumneavoastra ce vremuri traim noi? Noi suntem cei de pe urma! Ar trebui numai sa plangem in toata ziua, dar nu simtim! Traim in nesimtire, ca asa au trait cei dinainte de potop ...

Sf. Teofan Zavoratul:

Desi (in vremurile din urma) numele de crestin va fi auzit pretutindeni si peste tot vor fi biserici si slujbe, toate acestea nu vor fi decat parelnicie, caci intru acestea sa va salaslui o adevarata apostazie.

Sf. Tihon din Zadonsk:

"Crestinii care traiesc fara frica de Dumnezeu, care nu fac adevarata pocainta si sunt lipsiti de roade aduc ei, oare, jertfa lui Dumnezeu?". Nicidecum. "Dar multi dintre ei zidesc biserici, imbraca evangheliile in aur si argint, cos vesminte pentru biserica, aduc lumanari si tamaie". Cu nimic nu le folosesc acestea, fiindca ei raman neindreptati si nepocaiti, fiindca lui Dumnezeu , deoarece este duh (v. Ioan 4, 24), nu ii bineplacem decat prin jertfa duhovniceasca, adica prin supunerea voii noastre fata de voia Lui si prin celelalte roade ale credintei. Iar ei, desi fac faptele aratate mai sus, nu vor sa-i aduca lui Dumnezeu jertfa ascultarii, fara de care nimic nu Ii place lui Dumnezeu. "Dar multi merg la biserica ca sa se roage, sa Il slaveasca, sa Ii cante si sa Ii multumeasca lui Dumnezeu!". Nici asta nu le foloseste, fiindca ei cu gura canta si multumesc lui Dumnezeu, insa cu inima stau departe de El, precum spune Dumnezeu despre ei: se apropie de Mine poporul acesta cu gurile lor si cu buzele lor Ma cinstesc, dar inima lor departe sta de Mine (Matei 15, 8) - si prin viata lor cea nelegiuita necinstesc si hulesc numele lui Dumnezeu. "Si atunci se afla intr-o stare primejdioasa?". Cu adevarat primejdioasa, fiindca sunt supusi osandei vesnice dimpreuna cu inchinatorii la idoli, cu care deopotriva se afla in ratacire si nu-L cinstesc pe singurul Dumnezeu, ci isi jertfesc vointa si sufletul pacatului si prin pacat diavolului - daca nu se vor intoarce fara fatarnicie si nu se vor pocai. "Si ei cred in Dumnezeu?". Nicidecum, caci credinta adevarata face roade bune si de lucrurile rele se departeaza - iar ei Il marturisesc pe Dumnezeu, insa cu inima si cu faptele se leapada de El, precum invata Apostolul (Tit 1, 14).

Sf. Serafim de Virita:

Va veni vremea cand nu prigoana, ci banii si inselaciunile lumii acesteia ii vor indeparta pe oameni de Dumnezeu si vor pieri mai multe suflete ca in vremea prigoanei ateiste. Pe de o parte vor inalta cruci si vor auri cupole, iar pe de alta parte se va instaura imparatia minciunii si a raului. Biserica adevarata totdeauna va fi prigonita, iar sa se mantuiasca cineva va putea numai prin boli si amaraciuni, caci prigoanele vor avea un caracter cat mai subtil si neprevazut, infricosator va fi sa ajunga cineva la acei ani.

Sf. Ioan Iacob Hozevitul:

Pericolul vine de la fratii cei mincinosi, care sunt dusmani ascunsi cu atat mai periculosi, cu cat cred ca ei sunt frati curati. Predica si ei ortodoxia, dar oarecum schimbata si prefacuta dupa placul lumii acesteia si al stapanitorului acestei lumi. Predica lor e ca o hrana prielnica care a inceput sa se strice si in loc sa hraneasca, otraveste pe cei care o mananca.

Sf. Ignatie Briancianinov:

... Necazurile si ispitele de astazi, in aparenta slabe si mai putin virulente, urmaresc asemenea necazurilor si napastelor puternice din vechime, sa-l indeparteze pe om de Hristos, sa distruga crestinismul adevarat de pe pamant, lasandu-i doar o pojghita subtire pentru o foarte comoda amagire. Vom vedea ca ispitirile usoare, gandite insa si executate cu viclenie infernala de Satana, actioneaza cu mult mai mare succes decat ispitirile grele, vadite si directe. (...) Vietuirea dupa Dumnezeu va deveni foarte anevoioasa, din pricina apostaziei generale. Multimea apostatilor, intitulandu-se si prezentandu-se in aparenta drept crestini (!), ii vor prigoni cu atat mai lesne pe veritabilii crestini. Apostatii, inmultindu-se, vor impresura pe adevaratii crestini cu nenumarate intrigi, vor pune nenumarate piedici in calea bunelor intentii de mantuire si slujire a Domnului, dupa cum arata Sfantul Tihon din Zadonsk. Ei vor lupta impotriva robilor lui Dumnezeu, recurgand la forta autoritatilor de stat,prin represalii si denunturi, prin diverse uneltiri, amagiri si prigoana feroce...(...) O, vremi nenorocite! O, stare nenorocita! O, dezastru spiritual, nevazut oamenilor patimasi, neasemuit mai mare decat toate calamitatile naturale! O, nenorocire, inceputa in timp si nesfarsindu-se in timp, ci trecand in vesnicie! O, nenorocirea nenorocirilor, inteleasa numai de dreptii crestini si de adevaratii monahi, ascunsa celor pe care-i invaluie si-i pierde!


Sf. Ioan Maximovici:

El {Antihristul} va crea conditii de viata Bisericii, ii va ingadui sa slujeasca, va promite ca va construi biserici splendide, cu conditia recunoasterii lui ca "fiinta suprema" si ca lumea sa i se inchine. (...) va fi o apostazie generala si, pe deasupra, multi episcopi vor trada credinta, iar ca justificare, vor arata spre starea stralucita a Bisericii. Cautarea compromisului va fi atitudinea caracteristica a oamenilor. Fermitatea marturisirii va disparea. Oamenii vor cauta cu asiduitate sa-si motiveze caderea, iar raul, ca o moleseala maligna, va sustine aceasta stare generala. oamenii vor avea obisnuinta lepadarii de dreptate, a dulcetii compromisului si a pacatului.

Fericitul Filotei Zervakos:

Satana face ultimul asalt si in acesti ani in care ne gasim, mare necaz si stramtorare vor veni in lume...(...) Asadar, mare manie are sa vina. Multe rautati se intampla in lume, indeosebi doua: desfraul si avortul. (...) Dumnezeu este indelung-rabdator, iar o mie de ani sunt inaintea lui Dumnezeu ca o ora. Rabda indelung, dar si rabdarea Sa are margini. Nu e cu putinta ca Dumnezeu, care totdeauna pedepseste pacatul, sa ingaduie a se face atatea pacate, fara sa le pedepseasca... Numai sa fim pregatiti. S-avem credinta in Dumnezeu, in El sa ne punem nadejdea si dragostea si El nu ne va parasi. Fie ca nimic sa nu ne desparta de iubirea lui Hristos. Acum ne aflam in pragul marii manii; se apropie sfarsitul sfarsitului. Sfintii Parinti ai Bisericii noastre au socotit moartea si a doua venirea Mantuitorului necesare pentru mantuirea omului, iar cei care le-au avut intotdeauna in minte, au fost izbaviti de chinurile vesnice. Din nefericire, oamenii au exemple rele din partea mai marilor societatii si ai Bisericii, care si-au invartosat inimile mai rau decat evreii. (...) Vai si amar de vietuitoriii acestei lumi! Cata intristare va sa vina peste oameni, daca stapanitorii lor sunt slujitori si robi ai antihristului! (...) Pentru ca aceia care au fost inrolati de Stapanul Imparatiei Cerurilor sa lupte, s-au molesit. si nu numai ca au slabit, ci s-au adancit in somnul greu al trandaviei si al nepasarii. (...) E vremea sa va treziti din somn. Sculati-va, aruncati departe somnul nepasarii, ca sa nu va gaseasca vrajmasul dormind si sa va omoare. Treziti-va, caci ne indreptam spre sfarsit, spre moarte, pentru ca ziua celei de-a doua veniri a Domnului se apropie. Treziti-va ca sa luptati in putinul timp care v-a mai ramas, caci "vine ceasul cand nimeni nu va mai putea lucra"...

Doamne ajuta pentru cine are ochi sa auda shi urechi sa vada... shi invers, dar nu sa cautam la chipul spurcat a lui Antihrist, minciuna, viclenie shi cruzime.... apostazie shi nepasare de el insushi shi de ceilaltzi pe care-i surpa...70 90 :(???:(
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.02.2008, 14:13:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Citat:
În prealabil postat de Laurentiu
Citat:
În prealabil postat de vsovi
o vai, sarmanul a salvit pe Hristos in Biserica satanei, shi iata satana in lumina cum cata sa-l piarda ca de ce ii lucra in Biserica lor...

ei vezi asha se arata satanele shi ma mir ca au ishit pe pelicula.... in cer se arata ca fiind Dumnezeu, dar nu sunt Dumnezeu luminile alea, e satana mai oameni buni, ca in cea mai mare lumina se arata ca noi sa ne inchipuim ca suntem vrednici shi e Dumnezeu, dar e satana lumina aia.... deci nu va inshelatzi mai oameni buni.... eu asha vad mai, ca E sf Maximovici facand slujma in biserica catolica shi vrea sa-l lumineze satana, ca shi cum ar fi Dumnezeu
In privinata luminii te-nteleg sa fii sceptic..DAr despre Biserica catolica de unde vezi tu?
poi doar la ei se slujeshte asha cu feciori cu rochitze albe trase peste... de acolo vad.... shi la ei nu este iconostas shi nici altar, ci doar masa, shi vezi parca ar spurca sfanta masa.... Deci vezi cat de tare s-a luptat cu sfantul? El bine a facut, ca s-a milostivit de toata lumea care e nenorocita, ca shi noi dealtfel, dar vezi cum venea satana sa-l incurce shi sa se inscauneze el..... mie asha imi pare.... poate ma inshel ca doar nu sunt sigur ca n-am fost prezent, dar mie asha imi pare, ca e satana in cea mai mare lumina, cautand sa se inscauneze in cele ale lui Hristos... ca sa fie el ascultat shi nu Domnul Dumnezeu shi trimishii shi unshii lui.... asha vad.
Ati vazut fotografia cu preotul care se roaga in biserica din Niculitel?
Eu vad o lumina care poate fi de la sf.Duh ,ce sa caute o lumina de la cel rau pe capul unui sfant?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.02.2008, 14:18:23
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
"Dar multi dintre ei zidesc biserici, imbraca evangheliile in aur si argint, cos vesminte pentru biserica, aduc lumanari si tamaie". Cu nimic nu le folosesc acestea, fiindca ei raman neindreptati si nepocaiti, fiindca lui Dumnezeu , deoarece este duh (v. Ioan 4, 24), nu ii bineplacem decat prin jertfa duhovniceasca, adica prin supunerea voii noastre fata de voia Lui si prin celelalte roade ale credintei.
foarte relevant citatul!
deci ASCULTAREA de Dumnezeu e primordiala..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.02.2008, 14:30:30
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

intr-un cuvant pe noi ortodocshii ne distruge, iar pe cei lumeshti ii inseala sa-i slujeasca... pe intzeleptzi ii ingamfa shi pe totzi ne tzine sub stapanirea pacatului din care nu avem cum iashi, shi atunci aoclo fiind frica shi frigul shi scrashnirea dintzilor, ne vom distruge unii pe altzii asha cum s-au distrus singuri paganii pe vremea lui Iushua, doar ca atunci Dumnezeu i-a alungat pe inchinatorii de idoli, in schimb acum precis ca asha va face satana.... shi pana ne vom trezi, vom crede ca este voia lui Dumnezeu.... Shi uite asha se va da fiul la lup de catre parinte shi fii vor batjocurii pe parintzi shi in aceasta nenorocire generala va apare salvatorul care se va inscauna... shi cine credetzi ca va fi? Jean Valjan sau Antihrismul caldiciei, sau Justitziarul compromisului, sau osinditorul shi batjocoritorul din fecioria perfectziunii nascut care va da la moarte shi osanda pe totzi....

domnule zic shi eu pe teme ale mintzii dar sunt doar pareri ca nu imi dau seama cum shi ce va fi.....

dar sa va pazitzi nu numai mana dreapta shi fruntea sa nu va insemne pe undeva pe ele antihrism ci shi sufletul sa nu vi-l lasatzi in ingamfare shi rautatea cruzimii, ca imi zic mie, dar noi nu de mine facem ascultare ca doar nu m-oi apuca sa ma inscaunez shi eu, ca doar la ce-mi foloseshte sa cashtige toata lumea daca eu ma prapadesc, sau la ce imi foloseshte sa-mi cashtig sufletul daca imi pierd credintza, sau la ce imi va pretzui viatza daca in ea va domni pacatul la loc sfant? deci va domni stiintza prroz-stiia?

zic shi eu sa ma aflu in treaba ca iar ma apuca jelea, ca ma gandesc ca daca a fost din focul duhului sfant acolo in fotografie shi am hulit? Of Doamne.... daca-i asha iarta-ma iarashi ca iar am cazut.... desi eu cred ca satana s-a aratat atunci, ca doar Locuintza Duhului Sfant in om este shi in Icoana shi nu prin lumini shi umbre, venite sa impresioneze audientza. Dar shi Hristos in Lumina se arata ca El este Lumina Vietzii deci exista o mica portitza de inshelare, dar in cea mai mare lumina dracul se arata shi acolo este cea mai mare lumina, orbitoare este, dar poate avea un sens, nu zic, ca asha cum l-a orbit pe sf Ap Pavel cu un scop tot asha putea sa ne orbeasca shi pe noi acuma, dar oricum eu raman ca luminile alea care-tzi dau tarcoale, nu sunt extratereshtrii, nici Duhul Sfant ci rautate plina de lumina la aratare, rautatea care o dezvolta in tine prin blanda ingamfare... shi iubire de sine shi magulire cu vorbe mari shi aurite shi intzelepte....

Deci grija mare ca-s patzit.... ???:(:(
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.02.2008, 15:09:29
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Dumnezeu nu ii asculta pe cei pacatosi ,par.Ioan a fost sfant si ce facea el dovedea sfintenie ,ce sa caute o lumina de la cel rau pe capul lui ?
acum cadem in cealalta extrema ,nu mai credem nimic sau le vedem ca fiind de la demoni.
Lumina se vede in poza ,pe pelicula a fost inregistrata ,ceea ce ochiul nu vede ,deci nu avea cum sa fie ceva inselator,caci nu s-a aratat ochilor.
Iar biserica poate fi catolica ,dar in America ortodocsii au fost lasati sa participe la slujbe in bisericile catolice ,altele neavand.
Sf.Serafim Rose a fost ucenicul lui ,si acela a fost inselat?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.02.2008, 15:14:31
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Cum se vede ca citeshte din Cuvantul lui Dumnezeu, mai poate fi Lumina intzelepciunii lui Hristos care straluceshte, in timp ce citeshte ca respectivul este foarte invatzat, ca asha spune Hristos, sfintzii shi intzeleptzii vor stralucii ca soarele in ziua aceea, dar e curios cum lumina respectivei intzelepciuni a fost prinsa pe pelicula, deci daca e asha, inseamna ca intzelepciunea lui Hristos capata lumina, shi asha cum s-a aratat lumina intzelepciunii sale in sfintzi asha o fi shi in imagine, deci in final tind sa cred ca despre asta e vorba...

lumina intzelepciunii lui Hristos in care shi din care citeshte din Evanghelie, dar e mare mirare cum este prinsa pe pelicula.... mirare mare.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.02.2008, 15:17:28
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Totusi nu e catolica biserica ,in dreapta si in stinga se vad usile ,catapeteasma e facuta din zid ,nu pare din lemn ,dar se vad clar icoanele pe usile laterale.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.02.2008, 15:26:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Cum se vede ca citeshte din Cuvantul lui Dumnezeu, mai poate fi Lumina intzelepciunii lui Hristos care straluceshte, in timp ce citeshte ca respectivul este foarte invatzat, ca asha spune Hristos, sfintzii shi intzeleptzii vor stralucii ca soarele in ziua aceea, dar e curios cum lumina respectivei intzelepciuni a fost prinsa pe pelicula, deci daca e asha, inseamna ca intzelepciunea lui Hristos capata lumina, shi asha cum s-a aratat lumina intzelepciunii sale in sfintzi asha o fi shi in imagine, deci in final tind sa cred ca despre asta e vorba...

lumina intzelepciunii lui Hristos in care shi din care citeshte din Evanghelie, dar e mare mirare cum este prinsa pe pelicula.... mirare mare.
dar daca este intr-o biserica catolica, atunci poate fi shi satana, care se opune, ca daca nu se vedea ci apare doar in poza, inseamna ca e lupta nevazuta, ca doar nu crezi ca o fi fost fericit ala rau ca vine cel bun sa-i predice in biserica lor, deci iarshi tind sa cred ca e satana, ca el parca se fereshte de ceva, deci iata ca am ajuns la indoiala, ca nu shtim ce este,

poate ca este diavolul ca diavolul shtia ca se va prinde in fotografie shi se va inscauna prin asta, Hristos n-a ascuns minunile sale de ochii oamenilor.... iar cand le-a ascuns era pentru smerenie, dar aici nu poate fi vorba de smerenie, shi nici de slava, ci de minune spurcata ca sa se inscauneze satana... ca doar fiind viclean va da certitudine prin minunea ce apare din poza.... poi ce ar fi sa ne apucam shi sa pozam pe totzi monahii sa vedem lumina? poi vezi, de la satana este, ca doar in imapartzia cerurilor vor stralucii sfintzii ca soarele, iar aici pe pamant, doar fatza, iar fatza sfantului straluceshte dar nevazut de nimeni, in fotografiile de mai sus...:)

concluzie riscanta, dar tind sa cred ca e satana lumina aia cu atat mai mult cu cat e vorba de o catedrala catolica, satana ce cauta sa-l inshele, daca nu pe el, atunci pe noi, prroz-stii.... fireshte
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.02.2008, 15:31:43
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Totusi nu e catolica biserica ,in dreapta si in stinga se vad usile ,catapeteasma e facuta din zid ,nu pare din lemn ,dar se vad clar icoanele pe usile laterale.
Asha este, e biserica Ortodocsa, acum m-am dumirit shi eu, ca se vad icoanele shi portzile deschise shi inseamna ca e lumina sfanta, da, dar e mare mirare cum s-a lasat lumina lui Hristos shi Milostenia Sa pozata? O minune Liturgica Pozata... O Doamne. :)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.02.2008, 16:46:33
steffiy steffiy is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.10.2007
Mesaje: 32
Implicit

Dragul meu, vsovi. ...
Daca Biserica l-a trecut in randul sfintilor, eu stiu ca trebuie sa facem ascultare de Biserica. Daca nu, suntem schismatici sau, mai rau, eretici. Asa ca......
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Desi am murit, sunt viu- Sfantul Ioan Maximovici razvan_m Biserica Ortodoxa Romana 43 04.06.2013 00:43:46
Sf.Ioan Maximovici Hartford Resurse ortodoxe on-line 0 04.12.2011 14:39:25
2 IULIE - Acatistul SF. Ierarh Ioan Maximovici mirelat Rugaciuni 1 02.07.2010 20:54:19
Ioan maximovici calendar nu ? boakeyalex Generalitati 5 16.06.2010 02:47:55
Video de la canonizarea Sf. Ioan Maximovici. Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 11 06.08.2008 23:53:53