Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.04.2009, 11:27:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit Sfantul Calinic de la Cernica - un sfant demn de Pateric

Fila din Pateric - Avva Calinic de la Cernica

Cuviosul Calinic obisnuia adesea sa pescuiasca la lacul din jurul manastirii, iar pestele pe care il prindea il dadea la obste pentru hrana parintilor. Intr-o zi, un calugar tanar, curatind de solzi o caracuda mica, a inceput a carti si, lovind-o cu cutitul, zicea: "Na, na! De ce n-ai adus pe tata-tu, pe mama-ta, pe mosu-tu, pe stramosu-tu, care aveau solzi mai mari, ca nu ma necajeam atata!" Apoi tot el raspundea: "Am venit si cu tata, si cu mama, si cu mosul, si cu stramosul, dar i-au luat parintii duhovnici cei din comitet si parintele staret". Aceste cuvinte au ajuns la urechile Cuviosului staret Calinic. Atunci el, stand putin pe ganduri, pentru a inlatura orice pricina de sminteala din manastire, a zis: "De azi inainte nu voi mai pune peste in gura mea! Si intr-adevar, pana la sfarsitul vietii sale nu a mai mancat niciodata peste, pazind cu sfintenie fagaduinta data lui Dumnezeu. Se hranea numai cu verdeturi, si acelea o data pe zi, cu multa infranare."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 17.04.2009, 07:07:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Fila din Pateric - Avva Calinic de la Cernica

Cuviosul Calinic obisnuia adesea sa pescuiasca la lacul din jurul manastirii, iar pestele pe care il prindea il dadea la obste pentru hrana parintilor. Intr-o zi, un calugar tanar, curatind de solzi o caracuda mica, a inceput a carti si, lovind-o cu cutitul, zicea: "Na, na! De ce n-ai adus pe tata-tu, pe mama-ta, pe mosu-tu, pe stramosu-tu, care aveau solzi mai mari, ca nu ma necajeam atata!" Apoi tot el raspundea: "Am venit si cu tata, si cu mama, si cu mosul, si cu stramosul, dar i-au luat parintii duhovnici cei din comitet si parintele staret". Aceste cuvinte au ajuns la urechile Cuviosului staret Calinic. Atunci el, stand putin pe ganduri, pentru a inlatura orice pricina de sminteala din manastire, a zis: "De azi inainte nu voi mai pune peste in gura mea! Si intr-adevar, pana la sfarsitul vietii sale nu a mai mancat niciodata peste, pazind cu sfintenie fagaduinta data lui Dumnezeu. Se hranea numai cu verdeturi, si acelea o data pe zi, cu multa infranare."
Aceste fapte, l-au facut sfant.
Si pentru mine este un mare sfant.
Eu nu ma clatin in parerile mele in legatura cu Sfantul Calinic.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.04.2009, 09:06:24
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Cat despre mrea Frasinei cand o sa vad un Sfant asa plin de iubire precum Sfantul Nicodim Aghioritul sau Sfantul Siluan Athonitul venind de acolo o sa cred ca e Athosul romanesc.
Pana atunci aceasta denumire e foarte clar ca e o exagerare.[/quote]

Mihai ,nu stim noi ce fel de traitori sunt la Man.Frasinei.
Ai auzit de parintele Lvrentie?
Eu iti recomand sa nu te mai legi de Sfantul Calinic ,am auzit ca la man.Cernica se simte prezenta moastelor lui.
Du-te si spovedeste-te ca sa nu ramii cu povara asta.
Este post si ispitele sunt mari si cred ca esti destul de tanar ,din afirmatiile tale am dedus asta.
Si eu mai scriu ce nu trebuie si dupa aceea regret.L-am mai rugat si pe Adrian sa mai stearga cate o prostie scrisa de mine.
Aici poti invata multe lucruri dar si te poti smiti sau poti sminti pe altii daca nu ai discernamint.
Nu de alta dar o facem spre osanda noastra./
Sa ne rugam sa avem dicernamint
Sarbatori fericite!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.04.2009, 01:03:35
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Ei din ce a postat fratele Razvan de la Sfantul Fotie cel Mare vad ca eu foarte rau am gresit fata de Sfantul Calinic si in loc de a cauta la prea multele fapte bune ale Sfantului am cautat la acele icoane.
Dumnezeu sa ma ierte si imi cer iertare ca am smintit pe altii in legatura cu Sfantul Calinic.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.04.2009, 03:38:09
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Ei din ce a postat fratele Razvan de la Sfantul Fotie cel Mare vad ca eu foarte rau am gresit fata de Sfantul Calinic si in loc de a cauta la prea multele fapte bune ale Sfantului am cautat la acele icoane.
Dumnezeu sa ma ierte si imi cer iertare ca am smintit pe altii in legatura cu Sfantul Calinic.

Draga Mihai, nu ai intors pe nimeni aici de la ceea ce deja se stia despre Sf Calinic, tu ai avut o parere oarba la un moment dat despre ceva ce era din auzite doar, nu era real.
Vezi, vorbele astea, sint desertaciunea omului.
Asta ti s-a intimplat si tie: o desertaciune si o ispita. Ca daca te duci inapoi la mesajele tale, vei vedea cum ai sustinut ceva ireal si neadevarat.

Dumnezeu sa te ierte, cred ca a fost incercarea de dupa post.
Adica se spune, mi s-a spus d emulte ori, ca dupa un post aspru si lung si cu rugaciuni, diavolul nu vrea sa ne lase in pace, si imediat dupa post, ca sa ti-l anuleze, te ispiteste cu ceva. Ca sa anulezi valoarea acelui psot fact si tinut atit de greu.
Acuma si tu ca sa anulezi ispita ce ai avut-o trebuie sa te spovedesti. Si vei fii din nou la liman.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ierarh Calinic de la Cernica, Sfantul Mucenic Antipa; Sfantului Farmutie Daniela Nicoleta Intrebari utilizatori 0 11.04.2011 13:04:37
Virati 2% din impozit la Fundatia Sfantul Ierarh Calinic sfantul_calinic Stiri, actualitati, anunturi 0 20.03.2011 09:23:03
Mitropolitul Calinic al Dristrei Ducutu Biserica Ortodoxa Romana 0 12.04.2010 08:38:43
Sfantul Calinic de la Cernica caliyo Moaste 1 10.04.2010 15:10:48
Centrul Social Cultural "SFANTUL IERARH CALINIC" fratica Umanitare 0 10.06.2008 23:38:10