Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2009, 16:37:36
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de damian79 Vezi mesajul
Florisca, tu cunosti parerea bisericii despre vise, stii ca este pacat dar nu vrei sa recunosti. Ai postat aici doar doar poate vei gasi pe cineva care sa iti dea dreptate, si ai gasit asta in persoana lui glykys, din pacate. Mai bine ti-ai pune intrebarea ce act de mare bravura ai facut de ai acest "mare dar" de a-ti vb Dumnezeu prin vise. Cred ca cel mai bine ar fi pt. tine sa faci o vizita pr. duhovnic, pt ca este pacat sa iti pierzi sufletul pt nimicuri dintr-astea.
Iarta-ma, Damian 79, daca ti-am provocat smintire. Te rog sa nu judeci daca nu cunosti sufletul omului, si nici daca il cunosti, sa nu judeci. Sa ai o duminica frumoasa!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2009, 20:38:01
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit raspunsuri

zoridezi,biblia nu este exhaustiva,mai sunt destule de aflat despre Dumnezeu,ni se dezvaluie in multe feluri!searadevara,nu doar sfintii au vise premonitorii,sunt multe cazuri de mireni ce au tolba plina!damian,parerea bisericii nu e litera de lege,faptele din ''teren'' dovedesc des asta!nu am postat cautand dreptatea nimanui,nu am nevoie de ea,intrucat cred in adevarul meu,am postat ptr cei ca glykys,care inteleg astfel de lucruri!ce am facut grozav de am acest dar?eu?oh,o nimica toata!am stat paralizata 10ani!retine:am stat!iar una din plati e acest dar al viselor nocturne,pe care il apreciezi cand il ai!cat despre duhovnic,tineti-va! este foarte interesat de visele mele!pentru ca darul lui de clarviziune i-a lamurit de unde vin visele mele!astept sa imi spuneti ca e clar ca darul lui e de la diavol!ma amuz mult pe acest forum!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2009, 20:50:57
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
zoridezi,biblia nu este exhaustiva,mai sunt destule de aflat despre Dumnezeu,ni se dezvaluie in multe feluri!searadevara,nu doar sfintii au vise premonitorii,sunt multe cazuri de mireni ce au tolba plina!damian,parerea bisericii nu e litera de lege,faptele din ''teren'' dovedesc des asta!nu am postat cautand dreptatea nimanui,nu am nevoie de ea,intrucat cred in adevarul meu,am postat ptr cei ca glykys,care inteleg astfel de lucruri!ce am facut grozav de am acest dar?eu?oh,o nimica toata!am stat paralizata 10ani!retine:am stat!iar una din plati e acest dar al viselor nocturne,pe care il apreciezi cand il ai!cat despre duhovnic,tineti-va! este foarte interesat de visele mele!pentru ca darul lui de clarviziune i-a lamurit de unde vin visele mele!astept sa imi spuneti ca e clar ca darul lui e de la diavol!ma amuz mult pe acest forum!
In locul tau nu m-as amuza asa de mult, ci as sta si as analiza fiecare raspuns in parte, as trage concluzii si as incerca sa imi indrept greselile.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2009, 20:58:31
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

well,drept e ce spui,insa da-mi voie sa ma amuz cand pentru unii totul e de la diavol,de parca Dumnezeu nu exista!da-mi voie sa ma amuz de mintile neflexibile ce nu accepta experiente spirituale pe care le-ai trait,doar pentru ca nu corespunde cu ce stiu ei!si da-mi voie sa ma amuz de raspunsul tau,si explica-mi si mie ce greseli vrei sa indrept citind raspunsurile postate,ca nu-mi pica fisa!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.09.2009, 23:21:50
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Daca rezultatul unui vis e bun, adica individul sufera o transformare spirituala benefica, atunci e de la Dumnezeu... iar daca in aroganta si viclenia inimii, omul crede ca s-a invrednicit mai tare decat alti oameni si decat alti sfinti, sa primeasca vise deosebite sau vedenii, e de la diavol.
"dupa roadele lor ii veti cunoaste" zicea Iisus... deci tu florisca cam pe unde te situezi?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2009, 00:24:40
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Daca rezultatul unui vis e bun, adica individul sufera o transformare spirituala benefica, atunci e de la Dumnezeu... iar daca in aroganta si viclenia inimii, omul crede ca s-a invrednicit mai tare decat alti oameni si decat alti sfinti, sa primeasca vise deosebite sau vedenii, e de la diavol.
"dupa roadele lor ii veti cunoaste" zicea Iisus... deci tu florisca cam pe unde te situezi?
Reciteste visele ce le-am povestit si din maniera in care am scris vei pricepe cam pe unde stau.....In visul cu maselele,rezultatul visului a fost bun,mi s-a rezolvat abcesul dentar in 24 de ore,dupa ce sapt intregi nu i-am dat de capat....deci de unde a fost visul?nu am postat faza cu visatul din mandrie,caci nu am nevoie de slava lumii,sincer,am depasit demult faza.am scris sa se foloseasca altii si ca sa gasesc si alte persoane ca mine,pentru a face un schimb de experienta.that's all!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2009, 16:24:08
nastac_miruna's Avatar
nastac_miruna nastac_miruna is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.11.2007
Locație: BUCURESTI
Religia: Ortodox
Mesaje: 65
Smile

Citat:
În prealabil postat de florisca Vezi mesajul
Reciteste visele ce le-am povestit si din maniera in care am scris vei pricepe cam pe unde stau.....In visul cu maselele,rezultatul visului a fost bun,mi s-a rezolvat abcesul dentar in 24 de ore,dupa ce sapt intregi nu i-am dat de capat....deci de unde a fost visul?nu am postat faza cu visatul din mandrie,caci nu am nevoie de slava lumii,sincer,am depasit demult faza.am scris sa se foloseasca altii si ca sa gasesc si alte persoane ca mine,pentru a face un schimb de experienta.that's all!

Smerenia este mult placuta Lui Dumnezeu, fara smerenie nu putem intra in Imparatia Lui! Cred ca atunci cand un vis vine de la Dumnezeu, cand consideram ca ni se intampla lucruri frumoase, e bine sa-l tinem tainic in inima noastra, sa ne rugam si sa-i multumim Lui Dumnezeu pentru ce ni se intampla!
__________________
"Intelepciunea lui Dumnezeu are o usa foarte mica. Ca sa intri prin ea trebuie sa-ti pleci capul".



http://omenirea-incotro.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2009, 18:11:18
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nastac_miruna Vezi mesajul
Smerenia este mult placuta Lui Dumnezeu, fara smerenie nu putem intra in Imparatia Lui! Cred ca atunci cand un vis vine de la Dumnezeu, cand consideram ca ni se intampla lucruri frumoase, e bine sa-l tinem tainic in inima noastra, sa ne rugam si sa-i multumim Lui Dumnezeu pentru ce ni se intampla!
A tine un vis pentru tine nu are legatura cu smerenia ,ci cu egoismul!esti dator sa impartasesti si altora lucrurile grozave ce iti vin de la Dumnezeu,pentru a-i apropia mai mult de divin.asta e demersul meu,dar vad ca nu pricepeti!o tot dati cu mandria si cu nevoia de confirmare!gresit!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2009, 18:39:35
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Si ma rog ce lucruri grozave ne-ai destainuit? Ca tot nu inteleg
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2009, 21:54:16
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Si ma rog ce lucruri grozave ne-ai destainuit? Ca tot nu inteleg
je?ce lucruri grozave de la Dumnezeu am povestit?dar absolut nimic.am scris lucruri de o banalitate coplesitoare,gen ''mama,caca,papa''!stii ceva,zoridezi?ia o pastila de lecitina si reciteste cele 4 vise postate,ca repede ai si uitat ce am scris,si daca nu vezi extraordinarul din ele,get a doctor!deja miroase a rautate,a rea intentie,dar evident ca de aia nu mai pot!ce am scris e pentru cei ce au un oarescare nivel spiritual,dar vad ca mult mai trebuie sa astept!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Despre vise. Templier Knight Generalitati 13 04.03.2012 16:18:30
VISE carmenutza05 Generalitati 32 01.06.2011 00:26:13
vise mita100 Generalitati 5 23.11.2009 18:02:49