Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #381  
Vechi 20.05.2010, 15:50:35
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

[quote=Florin Liviu;250932]
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul

ei... aici si eu sunt de acord cu tine... totusi esti un copil jucaus...
pe satana il iubesti mult ? este bun micutul de el ? sa-l iubim toti ? ne bate Dumnezeu la Judecata daca nu-l iubim ?
Cred ca avem idei diferite despre ce inseamna "satana"... Dar ce spui? parca ziceai ca nu mai vorbesti cu mine.
Reply With Quote
  #382  
Vechi 20.05.2010, 15:56:53
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=maria-luisa;250935]
Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul

Cred ca avem idei diferite despre ce inseamna "satana"... Dar ce spui? parca ziceai ca nu mai vorbesti cu mine.
niciodata nu raspunzi la intrebari ? ti-am adresat cateva intrebari clare tocmai ca sa vad daca mai are rost sa vorbim.
Reply With Quote
  #383  
Vechi 20.05.2010, 15:59:29
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=maria-luisa;250935]
Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul

Cred ca avem idei diferite despre ce inseamna "satana"... Dar ce spui? parca ziceai ca nu mai vorbesti cu mine.
ce fericita esti tu ! ai in nume binecuvatat si ne dai lectii la toti ! pe mine m-a facut praf viata si satana mai bine de 40 de ani si nu se potoleste niciodata !!
Reply With Quote
  #384  
Vechi 20.05.2010, 16:04:50
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

[quote=Florin Liviu;250943]
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul

ce fericita esti tu ! ai in nume binecuvatat si ne dai lectii la toti ! pe mine m-a facut praf viata si satana mai bine de 40 de ani si nu se potoleste niciodata !!
Pai da-i peste nas si spune-i sa te lase in pace ca il iubesti pe Dumnezeu si iti iubesti aproapele, indiferent de credinta. Ia sa vezi, mai comenteaza?
Reply With Quote
  #385  
Vechi 20.05.2010, 17:05:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

[quote=Florin Liviu;250943]
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul

ce fericita esti tu ! ai in nume binecuvatat si ne dai lectii la toti ! pe mine m-a facut praf viata si satana mai bine de 40 de ani si nu se potoleste niciodata !!
Nu am putut sa nu ma opresc la afirmatia de mai sus...
De ce spui asta,Florin Liviu?
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #386  
Vechi 20.05.2010, 17:35:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit Mesaj intradevar sublim

Un mesaj din partea lui Dalai Lama in legatura cu intrebarea:

Care este cea mai buna religie?





http://www.google.ca/imgres?imgurl=h...26tbs%3Disch:1

Cea care te aduce cel mai aproape de Dumnezeu
si
Cea care te face mai bun ...cu exemplificarile clare date de Dalai Lama in linkul de mai sus
Reply With Quote
  #387  
Vechi 20.05.2010, 17:39:27
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

..si culmea este ca noi in cocosenia si ignoranta noastra am ajuns sa dispretuim EXACT ceea ce conteaza mai mult( prin multele si amplele postari ..mai ales ale unora)

Ce inseamna sa fim mai buni( care sunt roadele acestei transformari?)
Whatever makes you:
more Compassionate,
more Sensible,
more Detached,
more Loving,
more Humanitarian,
more Responsible,
more Ethical.”

Acestea sunt ROADELE CLARE ale unei RELIGII BUNE care VINDECA FIINTA
Ca urmare toate religiile inclusiv a noastra, care lucreaza la ACESTE schimbari in fiinta aduc in final roade BUNE

Last edited by andreicozia; 20.05.2010 at 18:01:41.
Reply With Quote
  #388  
Vechi 20.05.2010, 19:07:52
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
..si culmea este ca noi in cocosenia si ignoranta noastra am ajuns sa dispretuim EXACT ceea ce conteaza mai mult( prin multele si amplele postari ..mai ales ale unora)

Ce inseamna sa fim mai buni( care sunt roadele acestei transformari?)
Whatever makes you:
more Compassionate,
more Sensible,
more Detached,
more Loving,
more Humanitarian,
more Responsible,
more Ethical.”

Acestea sunt ROADELE CLARE ale unei RELIGII BUNE care VINDECA FIINTA
Ca urmare toate religiile inclusiv a noastra, care lucreaza la ACESTE schimbari in fiinta aduc in final roade BUNE
Da, cred ce este foarte important sa nu se uite atributele lui Dumnezeu si in tot ceea ce face, omul sa tinda spre asemanarea cu Dumnezeu. Altfel, poate deveni foarte usor un instrument in mana celui rau.
Ma tot gandesc acum la crimele comise de Hitler si la cum a fost posibil sa manipuleze atatia oameni, avand ca instrument insasi Biblia... Cred ca daca oamenii n-ar fi pierdut din vedere adevaratele atribute ale lui Dumnezeu, nu s-ar fi ajuns la asa o oroare. Tu ce crezi?
Daca de exemplu, oamenii ar fi inteles ca in numele lui Dumnezeu nu se comit crime, pentru unul dintre atributele lui Dumnezeu este Dragostea si e ilogic sa ucizi din dragoste, ar mai fi existat crime, sau razboaie, sau ura?
Cand Hristos spunea: " In casa Tatalui Meu sunt multe locasuri", nu se referea tocmai la aceste atribute divine?
Daca crestinismul este o religie a Dragostei lui Dumnezeu, atunci crestinul trebuie sa traiasca in aceasta lege a dragostei fata de tot, nu?

Last edited by maria-luisa; 20.05.2010 at 19:46:04.
Reply With Quote
  #389  
Vechi 20.05.2010, 20:04:24
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru Heaven !!
[quote=heaven;250972]
Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Nu am putut sa nu ma opresc la afirmatia de mai sus...
De ce spui asta,Florin Liviu?
Pentru ca eu am ales calea pierzaniei draga mea spre pierderea mea si a neamului meu si am ramas in societate. Daca eram puternic ma duceam la Manastire. M-am indulcit si eu la cacat ! Si stiut este ca numai cativa dintre sfinti au fost lasati in pace de diavoli si anume cei mai alesi ! Tin minte un sfant care inaltandu-se la cer si fiind in apropierea raiului ii spuneau diavolii : ai scapaaat, ai scapat de noi ! Si El le-a raspuns : Nu inca, inca nu !
Trage singura concluziile ! Si citeste neaparat vietile sfintilor ! Aici pe forum e doar aer in piept cu un pic de oxigen daca nu citesti cu atentie si mereu evanghelia si toate cele bune pe care le gasesti din-belsug pe aici si pentru care multumim organizatorilor.
Iar oamenii puternici ii gasesti in pustie si nu pe forum ! Aici suntem doar cei cel mult calduti iar multi chiar rau-intentionati ! Unde e multa lume este si multa sminteala !

Last edited by Florin Liviu; 20.05.2010 at 20:07:58.
Reply With Quote
  #390  
Vechi 20.05.2010, 20:48:05
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

[quote=Florin Liviu;251059]Pentru Heaven !!
Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul

Pentru ca eu am ales calea pierzaniei draga mea spre pierderea mea si a neamului meu si am ramas in societate. Daca eram puternic ma duceam la Manastire. M-am indulcit si eu la cacat ! Si stiut este ca numai cativa dintre sfinti au fost lasati in pace de diavoli si anume cei mai alesi ! Tin minte un sfant care inaltandu-se la cer si fiind in apropierea raiului ii spuneau diavolii : ai scapaaat, ai scapat de noi ! Si El le-a raspuns : Nu inca, inca nu !
Trage singura concluziile ! Si citeste neaparat vietile sfintilor ! Aici pe forum e doar aer in piept cu un pic de oxigen daca nu citesti cu atentie si mereu evanghelia si toate cele bune pe care le gasesti din-belsug pe aici si pentru care multumim organizatorilor.
Iar oamenii puternici ii gasesti in pustie si nu pe forum ! Aici suntem doar cei cel mult calduti iar multi chiar rau-intentionati ! Unde e multa lume este si multa sminteala !
Multumesc pentru raspuns!
Totusi,Florin,nu toata lumea este facuta pentru manastire,iar daca nu esti croit pentru asta,mai mare pacat ar fi sa mergi acolo si sa cazi,ar fi o trufie si o nebunie...
Cred ca a fost o decizie inteleapta daca asa ai simtit.
Toti suntem ispititi de Aghiutza,toti suntem aici pentru a evolua spiritual si nici un sfant nu cred ca a fost scutit de aceasta lupta.Fiecare dupa puterile lui.Dumnezeu nu vrea sa ne vada bravand sau sa ducem in spate mai mult decat putem.
Umila mea parere este ca trebuie sa invatam sa ne cunoastem fara a ne condamna pentru slabiciunile noastre,ci din experientele trecute sa invatam cum sa le stapanim si sa transcedem catre calea de lumina.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 19:52:15
Dictionar forum Melissa Generalitati 38 10.02.2011 10:26:18
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 19:52:32
Dictionar al scriitorilor romani (pentru cei interesati) LapetiteMoc Generalitati 0 27.04.2010 11:38:20
Episcop roman rapit de k.G.B. praxis Intamplari adevarate 2 18.11.2008 01:48:05