Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 30.01.2016, 22:48:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Alta varianta fanatic-ticnita era a unuia care zicea ca fosilele au fost puse de Creator in Pamant, ca sa ne incerce credinta. Am ras o jumatate de ora, citind tampenia asta.
De ce nu ar fi o varianta fanatic ticnita ca acele fosile au zeci de milioane de ani vechime ?
Reply With Quote
  #42  
Vechi 30.01.2016, 22:50:00
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Am ras o jumatate de ora, citind tampenia asta.
Dupa ras de bunavoie ...intotdeauna vine plans(de ...nevoie)
Nu e neaparat rau sa crezi gresit un lucru,ci motivul pentru care crezi un lucru.In Athos era un parinte atat de simplu...credea ca Bunavestirea e o sfanta...si acea "sfanta" ii aducea de mancare pesti .
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #43  
Vechi 30.01.2016, 22:53:59
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Acum trebuie sa credem ca aia chiar au ajuns pe Luna in 1969. .
In ceea ce te priveste pe tine s-ar putea face o exceptie, tinand cont de circumstante :)
Reply With Quote
  #44  
Vechi 30.01.2016, 22:58:54
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
In ceea ce te priveste pe tine s-ar putea face o exceptie, tinand cont de circumstante :)
Sunt dubios. Nu am incredere in autoritati.Cu siguranta e ceva in neregula cu mine. :)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 30.01.2016, 23:04:43
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am vrut sa spun asta, eu vroiam sa zic ca esti mai sceptic in privinta lor dar poate eram prea diplomat si ai zis sa fie lucrurile clare :)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 30.01.2016, 23:34:46
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Dupa ras de bunavoie ...intotdeauna vine plans(de ...nevoie)
Nu e neaparat rau sa crezi gresit un lucru,ci motivul pentru care crezi un lucru.In Athos era un parinte atat de simplu...credea ca Bunavestirea e o sfanta...si acea "sfanta" ii aducea de mancare pesti .
Aha. si de ce ar fi de plans ca prefer sa cred o anumita tabara in aceasta privinta si nu pe cealalta tabara? Zici ca virgula cred gresit. Sincer, si aici ne legam in sfarsit cu tema topicului, prefer sa fiu cinstit pana la cinism cu mine si cu restul, pentru ca doar cultivand sinceritatea pana la ultimele consecinte putem fi noi si nu o compilare din ce vor "ceilalti" sa sculpteze din ce ne voise de fapt Facatorul sa fim. Si acesta sinceritate, in cazul de fata, ma indeamna sa spun ca pur si simplu nu imi place cum suna Facerea, si nici staruinta/intransigenta vecina cu fanatismul, a unora de lega adoptarea fara rezerve aliteralismului de mantuirea proprie si mai ales a altora. Serios, limbajul de acolo imi evoca ceva vechi, plin de praf si mucegai.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 30.01.2016, 23:37:25
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Sunt dubios. Nu am incredere in autoritati.Cu siguranta e ceva in neregula cu mine. :)
Nici eu nu am incredere in autoritati, pentru mine statul este un uzurpator si ideologiile si legile bice ale Dr..., dar totusi cred sincer (fiindca vreau sa cred, na!) ca Pamantul e batran.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 30.01.2016, 23:40:31
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Nici eu nu am incredere in autoritati, pentru mine statul este un uzurpator si ideologiile si legile bice ale Dr..., dar totusi cred sincer (fiindca vreau sa cred, na!) ca Pamantul e batran.
Normal. Ca altfel nu se putea intampla nimic a long time ago in a galaxy far far away.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 30.01.2016, 23:46:06
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Normal. Ca altfel nu se putea intampla nimic a long time ago in a galaxy far far away.
Abia astept Chapter 10 din KOTFE. Sunt curios cum va crapa Arcann. Daca as fi eu CEO la Bioware, as scrie o poveste/un joc cu forumisti de aici... Inca ceva: Mass Efect 3 ma atrage, in ultima vreme, ca si Transformers, de altfel.

May the Force enlighten us all!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 31.01.2016, 01:55:34
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Aha. si de ce ar fi de plans ca prefer sa cred o anumita tabara in aceasta privinta si nu pe cealalta tabara?
Nu e de plans o alegere ci motivele [reale]ce stau in spatele alegerii.Toti avem masti ,dar e o diferenta intre masca si motivul pentru care "cumparam" si ne afisam cu acea masca.

Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
prefer sa fiu cinstit pana la cinism cu mine si cu restul, pentru ca doar cultivand sinceritatea pana la ultimele consecinte
Sa nu mai spui la nimeni ca tu [crezi ca] esti ortodox.Tine pentru tine.


Citat:
În prealabil postat de Intrarea Vagonului Vezi mesajul
Si acesta sinceritate, in cazul de fata, ma indeamna sa spun ca pur si simplu nu imi place cum suna Facerea, si nici staruinta/intransigenta vecina cu fanatismul, a unora de lega adoptarea fara rezerve aliteralismului de mantuirea proprie si mai ales a altora. Serios, limbajul de acolo imi evoca ceva vechi, plin de praf si mucegai.
Da asa pare ,cand creierul e spalat de jocuri pe calculator si ...altele.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde