Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 09.12.2009, 01:12:55
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Duhovnicii trebuie scoliti si formati. Nu oricine ar trebui sa devina duhovnic si sa-si expuna pareri, fara discernamant.
Duhovnicul are doua laturi : una spre Dumnezeu si una spre om. Cand una din ele lipseste, atunci nu poate fi duhovnic in adevaratul sens al cuvantului.
De aceea sunt probleme cu monahii care se numesc duhovnici.
Ei nu sunt (unii din ei) nici scoliti si sunt intr-adevar rupti de lume si de om. Le lipseste latura umana.
S-a mai discutat despre asta. Duhovnicul lucreaza cu omul, el nu poate sta numai, ca sa spun plastic, atarnat de cer si de Dumnezeu, ci trebuie sa fie cu picioarele pe pamant, in lume, langa om.
Mai ales in vremea de azi, dar cand nu, omul are nevoie de cineva care sa-l ajute, sa-l invete, sa ii vindece sufletul (si) prin credinta.
Geo spunea f. bine doua lucruri:
1. Nu pot monahii sa fie duhovnici si nici sa dea lectii oamenilor, atata vreme cat stau izolati de lume si nu stiu (nu vor sa stie despre om).
2. Le trebuie scoala si Harul de la Dumnezeu. Din pacate insa, eu cred ca nu toti preotii (si nici monahii) nu primesc acest har. Eu cred ca numai Dumnezeu alege pe cei ce-l merita cu adevarat si il dau.
Harul, Geo iarta-ma, nu se da automat la terminarea facultatii de teologie si nici la hirtonisire, ca pe o diploma.
Taina Hirotonisirii este numirea ca preot si atat. Dar nu price preot poate fi duhovnic si nici sa primeasca har, nici cel de nota 10 la facultate.
Un preot trebuie sa demonstreze mai intai ca are cele doua laturi (deci si omenia si psihologia) si ca poate sa fie un bun preot si capabil sa fie si duhovnic.
Eu o simt acum pe pielea mea, din pacate.

Ce n-am inteles eu nici acum si ma infurie si Geo cand spune asta, este cum adica duhovnicul ne gaseste, sau ni-l da Dumnezeu?
Mai ales in zone cand abia exista un preot si nici acela nu poate...
Sophia,
Un preot fara Harul lui Dumnezeu este un nimic. Un cioban de la Sihastria ca Pr.Cleopa a dat gata mii de intelepti! Un nescolit de la Suroti din Grecia si colibas din Athos, Cuv.Paisie Aghioritul nu avea nicio scoala dar a mutit pe mii de profesori si intelectuali veniti sa il dea gata cu scolile lor. Cuv.paisie nici nu era preot si totusi harul lui Dumnezeu l-a luminat intr-atat incat sa se laude numele lui Dumnezeu prin smerenia si simplitatea sa! Harul lui Dumnezeu atat de mult lucreaza incat te invata cele ce nu stii si nu ai auzit niciodata nimic. Cum Domnul Hristos le-a spus ucenicilor ca vor fi luati la intrebari si sa nu se teama ca „Duhul va va da voua cele ce sa graiti”! Deci mai mare este puterea lui DUmnezeu decat inaltele scoli. A fi in comuniune cu Dumnezeu este sa ajungi la ASEMANARE cu El dupa HAR, nu dupa firea/esenta Sa!
Taina Preotiei nu se reziuma la actul de punere a mainilor epsicopului caci spune in rugaciunea de Hirotonie sa trimita Dumnezeu pe Duhul Sfant aceluia ce se prohiriseste! (o sa pun rugaciunea de Hirotonie intru preot ca sa se vada CLAR ca preotul primeste pe Duhul Sfant!)
Ca sa fii Duhovnic nu tre sa ai facultatea de psihologie, ci trebuie sa ai atata daruire si iubire fata de Dumnezeu si aproapele incat sa iti dai viata pe El si oameni! NU preotul este cel care iarta pacatele, ci Dumnezeu PRIN formula de dezlegare (numita si Epicleza Tainei Spovedaniei) rostita de preot si facuta in numele Sfintei Treimi: „te iert si te dezleg in numele Tatalui si al Fiului si al Duhului Sfant” Dumnezeu a lasat aceasta preotilor prin sf.Apostoli: „LUATI DUH SFANT, carora veti ierta pacatele vor fi iertare, si carora le veti tine, tinute vor fi!” Iata ca Duhul Sfant este dat Sf.Apostoli si prin ei episcopilor si preotilor!

Repet: Harul Duhului Sfant se da oricarui preot, dar acum este treaba lui sa il foloseasca in scop mantuitor si nu egoist sau deloc. Daca preotul nu isi indeplineste misiunea cum ii este incredintata, EL INSUSI va raspunde, nu noi. El pierde aici, nu noi! El are darul si trebuie sa il inmulteasca, daca nu lucreaza la inmultirea lui, va da aspru raspuns inaintea Domnului Hristos.
Deci, PREOTUL PRIN Sf.TAINA A HIROTONIEI PRIMESTE PE DUHUL SFANT!!! Si orice crestin prin Sf.taina a Botezului cand ne peceptluim cu Harului Sau, dar si prin celelalte Sf.taine, mai ales prin Sf.Liturghie!

PS: Cititi cartea Despre Preotie a Sf.Ioan Gura de Aur! Explica extrem de simplu si de perceput orice minte simpa si nescolita! Veti intelege negresit si veti aprecia in mod superlativ Taina Preotiei!
__________________

Last edited by geo.nektarios; 09.12.2009 at 01:19:00.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 09.12.2009, 01:40:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Duhovnicii trebuie scoliti si formati. Nu oricine ar trebui sa devina duhovnic si sa-si expuna pareri, fara discernamant.
Duhovnicul are doua laturi : una spre Dumnezeu si una spre om. Cand una din ele lipseste, atunci nu poate fi duhovnic in adevaratul sens al cuvantului.
De aceea sunt probleme cu monahii care se numesc duhovnici.
Ei nu sunt (unii din ei) nici scoliti si sunt intr-adevar rupti de lume si de om. Le lipseste latura umana.
S-a mai discutat despre asta. Duhovnicul lucreaza cu omul, el nu poate sta numai, ca sa spun plastic, atarnat de cer si de Dumnezeu, ci trebuie sa fie cu picioarele pe pamant, in lume, langa om.
Mai ales in vremea de azi, dar cand nu, omul are nevoie de cineva care sa-l ajute, sa-l invete, sa ii vindece sufletul (si) prin credinta.
Geo spunea f. bine doua lucruri:
1. Nu pot monahii sa fie duhovnici si nici sa dea lectii oamenilor, atata vreme cat stau izolati de lume si nu stiu (nu vor sa stie despre om).
2. Le trebuie scoala si Harul de la Dumnezeu. Din pacate insa, eu cred ca nu toti preotii (si nici monahii) nu primesc acest har. Eu cred ca numai Dumnezeu alege pe cei ce-l merita cu adevarat si il dau.
Harul, Geo iarta-ma, nu se da automat la terminarea facultatii de teologie si nici la hirtonisire, ca pe o diploma.
Taina Hirotonisirii este numirea ca preot si atat. Dar nu price preot poate fi duhovnic si nici sa primeasca har, nici cel de nota 10 la facultate.
Un preot trebuie sa demonstreze mai intai ca are cele doua laturi (deci si omenia si psihologia) si ca poate sa fie un bun preot si capabil sa fie si duhovnic.
Eu o simt acum pe pielea mea, din pacate.

Ce n-am inteles eu nici acum si ma infurie si Geo cand spune asta, este cum adica duhovnicul ne gaseste, sau ni-l da Dumnezeu?
Mai ales in zone cand abia exista un preot si nici acela nu poate...
cand am citit ce scrii la pct .1am cautat disperata sa vad daca geo a scris asa ceva
nu scrie ca nu pot fi monahii duhovnici,ci ca noi nu trebuie sa mergem neaparat la duhovnici monahi ci la preoti de mir
Reply With Quote
  #63  
Vechi 09.12.2009, 01:53:34
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
nu scrie ca nu pot fi monahii duhovnici,ci ca noi nu trebuie sa mergem neaparat la duhovnici monahi ci la preoti de mir
Monahii pot fi duhovnici numai daca acestia primesc, prin numire de catre staret si acordul intregii obsti monahale, intai Harul Preotiei, ca mai apoi sa primeasca hirotesia intru duhovnici!
Insa ei sunt duhovnici nu pt mireni ci pt obstile respective, sau daca sunt trimisin la manastirile unde sunt maici si nu au duhovnic. Calugar duhovnic pt calugari!
Mirenii au preot duhovnic pe preotul de parohie, ce are familie, ca preot familist pt familisti!
__________________
Reply With Quote
  #64  
Vechi 09.12.2009, 08:56:11
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Pt Floar si Sophia: doamnelor, voi Il credeti pe Dumnezeu cand le-a spus Apostolilor acestea?

Ioan 20:21-23
Citat:
21.Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi.
22.Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt;
23.Cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute.
Credeti sau nu credeti?
Ca daca nu credeti si nu v-a ajuns voua de la urechi la inima nici venind din gura Lui Dumnezeu, degeaba va explica oricine, ca n-o sa credeti pina ce nu va va da voua Dumnezeu sa va ajunga de la urechi la inima.

Asa scrie in Biblie ca Iisus le-a dat lor Duh Sfant si astfel puterea de a ierta pacatele oamenilor.
Voi mergeti vreodata la spovedanie? Va spovediti vreodata? Daca da, atunci cum credeti voi ca are preotul puterea de a ierta pacatele daca nu de la Dumnezeu? Ati baut vreodata Agheasma? V-ati impartasit vreodata? Puteti voi sa stiti ce pacate avea preotul care a facut Agheasma pe care ati baut-o? Nu puteti. Deci daca toata Agheasma e la fel de buna indiferent care preot a facut-o, atunci nu conteaza cat de pacatos e preotul ca Harul e de la Dumnezeu, deci toti preotii au Har.
Pai ce, voi cand va impartasiti cu Sfintele Taine sau cand va casatoriti, va uitati dupa cat de pacatos e preotul? Daca Sfintele Taine sint Trupul si Sangele Mantuitorului indiferent de cat de pacatos e preotul care savarseste Liturghia, atunci inseamna ca toti preotii au Har la fel de mult.

Faptele Sfintilor Apostoli 8:17,18
Citat:
17.Atunci își puneau mâinile peste ei, și ei luau Duhul Sfânt.
18.Și Simon văzând că prin punerea mâinilor apostolilor se dă Duhul Sfânt, le-a adus bani
Hirotonia se face prin punerea mainilor.

Citat:
pr. dr. Nicolae Necula, preciza: "Puterea de a ierta sau de a lega si dez­lega pacatele se transmite prin sfanta taina a hirotoniei; orice preot hirotonit valabil are puterea de a lega si dezlega pacatele; hirotonia intru preot ii da acestuia puterea si posibilitatea de a exercita toate lucrarile sfintitoare legate de treapta preotiei; cat priveste calitatea de duhovnic, aceasta se dobandeste in urma unei hirotesii, adica a unei slujbe de binecuvantare prin care preotul primeste imputernicirea, mai bine zis indreptatirea, sa exercite ceea ce potential el a primit prin taina sfintei hiroto­nii, adica puterea de a ierta sau de a lega si dezlega; hirotesia in duhovnic nu aduce un har special preotului dinainte hirotonit, ci doar un drept de a savarsi ceea ce el poate deja sa faca."
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 09.12.2009 at 08:58:49.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 09.12.2009, 14:52:48
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Pt Floar si Sophia: doamnelor, voi Il credeti pe Dumnezeu cand le-a spus Apostolilor acestea?

Ioan 20:21-23


Credeti sau nu credeti?
Ca daca nu credeti si nu v-a ajuns voua de la urechi la inima nici venind din gura Lui Dumnezeu, degeaba va explica oricine, ca n-o sa credeti pina ce nu va va da voua Dumnezeu sa va ajunga de la urechi la inima.
E cam pretentioasa afirmatia asta nu crezi? Este ca si cum ne-ai spune: "voi sunteti niste ratacite ca nu intelegeti nimic din Evanghelie, din cele duhovnicesti etc., etc. Lasati-i pe altii sa interpreteze, ca pe voi nu v-a luminat Dumnezeu"
De unde stii tu ca nu e invers?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 09.12.2009, 15:51:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Adam00 - povestea pe care o citezi tu se refera numai la primii apostoli si discipoli ai lui Iisus.
Lor le-a dat un har anume, in mod direct. Mai departe ei au numit episcopi, preoti etc.. Daca acest har primit de primii apostoli s-a transmis mai departe si pana la clerul din zilele noastre, nu stim, nu stiu daca scrie undeva.

@Geo - da, nu toti, mai ales vechii monahi nu aveau asa scoala (par.Cleopa nu avea chiar deloc). Cei mai tineri mai invata, mai studiaza.
Dar si asa, fara scoala, eu nu cred ca anumiti parinti (Cleopa, Paisie, Boca si care mai sunt) au picat peste noapte invatati/teologi si mai ales duhovnici. Nu neaparat facultate trebuie, ci mai ales dovada practica, prin firea si comportamentul lor, ca merita sa fie duhovnici, iar asta se formeaza in timp (daca se formeaza).

Si cred ca amestecam niste haruri aici, cum bine au observat unii din voi.
1. Harul preotiei, primit la hirotonie ca preot - acela de a putea fi preot, de a face anumite slujbe speciale, etc. Cu maini pe cap sau fara, nu ma pricep.
2. Harul duhovniciei - inteleg ca se obtine printr-o slujba speciala, separata de hirotonie si nu toti preotii o primesc. Nu stiu in ce conditii si cum se face.
3. Un har special, al unor (putini) preoti (si calugari), care ii diferentiaza de altii prin aceea ca au puteri deosebite si sunt oameni intr-adevar deosebiti (blandete, fac mult bine in jur, se implica mult si in social, vindeca etc.). Ex. parintele Galeriu.
Unii numesc asta "preot cu har, sau harisma".

Si nu stiu daca par. Cleopa, sau pe cine ai mai numit tu, chiar au dat gata zeci de intelepti. Au trait ca monahi buni, si atat. In rest nu pot sa ma pronunt. Pentru mine Iisus si apostolii sai sunt mai sus de oricine.
Asa cum ai spus si tu insuti: ei, prin scrierile/predicile lor sunt utili celor ca ei, in manastiri. Celor din afara numai partial, pentru ca ei au de trait si alte lucruri pe care manastirea nu le invata (casatorie, copii, serviciu, greutati, grija zilei de maine, etc.).
Reply With Quote
  #67  
Vechi 09.12.2009, 16:09:12
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Floar, aici nu e vorba despre nici o interpretare. Aici e vorba despre o afirmatie cat se poate de clara. Dumnezeu Fiul a spus apostolilor "Luați Duh Sfânt" Ori crezi ce spune Domnul nostru Iisus Hristos, ori nu crezi. E chiar atat de simplu.
Parintele Arsenie Boca spunea ca cea mai lunga cale e cea care duce de la urechi la inima. Adica auzi sau citesti dar daca nu crezi inseamna ca nu ti-a ajuns la inima inca, daca nu crezi in inima ta. Nici o problema, ca poate ca nu toti am crezut din prima toate scrise. Sau multe sint de neinteles pentru noi. Insa atunci cand ne rugam la Dumnezeu cu sinceritate sa ne lumineze mintea si sufletul ca sa intelegem si sa credem, El ne da noua sa credem in inima noastra. Adica daca ne rugam noi sincer la Dumnezeu sa ne dea noua sa ne ajunga de la urechi la inima, El ne va da noua sa credem, pentru ca ne-a chemat pe toti spre mantuire. Noi oamenii nu putem face nimic, dar absolut nimic fara Dumnezeu. Nu putem sa convingem pe nimeni prin propriile noastre puteri. De aceasta neputinta a noastra (si a mea, desigur) eu sint foarte constient si de aceea nici nu incerc sa conving pe cineva. Numai Dumnezeu lumineaza mintea omului si il aduce la credinta. Deci nu mie trebuie sa imi raspunzi daca crezi sau nu crezi intru totul ce a spus Mantuitorul, ci tie insuti. Iar daca nu crezi intru totul, roaga-te la El sa iti dea sa crezi.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 09.12.2009, 16:09:30
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Scumpa Sophia, citatul vrea sa spuna ca doua femei in varsta probabil fiind si mame, s-au plans ca nu mai sunt preoti buni, dar vina este a lor, a mamelor care nu isi cresc copiii in asa fel incat sa devina preoti buni. Daca il deprinzi de mic cu rugaciunea, daca te rogi pentru el mult, harul lui Dumnezeu e cu el intotdeauna si il ajuta sa nu devina un ciudat al clasei, un copil fara prieteni. Dimpotriva, cei care sunt nascuti din rugaciune, impartasiti de mici, sustinuti de o mama rugatoare si infranata, postitori au o asemenea personalitate incat atrag pe ceilalti copii prin felul lor placut de a fi. Faptul ca nu o sa fie placut de toti este normal, pentru ca niciodata nu va fi cineva pe placul tuturor. Si apoi mama daca pune samanta buna in timpul copilariei chiar daca el o vreme nu va fi un om religios convins, va deveni, deoarece Harul lui Dumnezeu lucreaza atunci cand mama binecuvanteaza.
Daca ai observat traim vremurile in care copiii sunt mai intelepti decat batrinii, iar tinerii sunt cei care ii duc pe parinti la biserica, sau se roaga pentru ei. Nu mai sunt batranii ca altadata sa merga la biserica in fiecare duminica cu batista in mana si sa planga pentru a-i binecuvanta Dumnezeu. Acum batranii sunt lipiti de televizor, nu mai iubesc simpliatea, nu mai apreciaza faptul ca nepotul e politicos si credincios ci il apreciaza in functie de masina pe care o are, de banii pe care i-a strans in strainatate.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #69  
Vechi 09.12.2009, 17:53:44
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
povestea pe care o citezi tu se refera numai la primii apostoli si discipoli ai lui Iisus.Lor le-a dat un har anume, in mod direct. Mai departe ei au numit episcopi, preoti etc.. Daca acest har primit de primii apostoli s-a transmis mai departe si pana la clerul din zilele noastre, nu stim, nu stiu daca scrie undeva.
Scumpă Soră în Hristos,
Succesiunea apostolică este transmiterea aceluiași har de la episcopi la episcopi, începând de la Apostoli, odată cu transmiterea puterii și obligației de a păzi aceeași învățătură și aceleași norme ale Tainelor și ale păstoririi. De harul acesta se împărtășesc, de la episcopul fiecărei eparhii, pe măsura slujirii lor mai restrânse, toți preoții din eparhia respectivă, primind odată cu harul, puterea și datoria de a predica aceeași învățătură și de a păzi aceeași rânduială în săvârșirea Tainelor. Fără harul succesiunii apostolice al ierarhiei și fără învățătura apostolică transmisă odată cu el, creștinii nu s-ar împărtăși de Hristos în Euharistie și n-ar fi creștini botezați. Hristos și Duhul Său cel Sfânt sunt factorul interior al acestei succesiuni, iar Biserica, păstorită de episcopi, este factorul vizibil. Păstrarea integrală a învățăturii apostolice, nu doar în forma ei fixată în Noul Testament, ci și în forma ei explicită, numită Sfânta Tradiție, se asigură prin succesiunea apostolică a episcopatului. Păstrarea și propovăduirea învățăturii integrale a lui Hristos ține de slujirea treptelor Hirotoniei, de aceea Biserica Ortodoxă nu recunoaște ca valide hirotoniile altor biserici care au alterat această învățătură. O succesiune a harului nu poate avea loc nici de la episcopii plecați de la această învățătură, la cei pe care îi hirotonisesc ei. Cei care au Hirotonia, transmit altor credincioși ai bisericii harul Tainelor, nu prin meritul lor personal, ci prin calitatea lor de reprezentanți ai bisericii și mărturisitori ai credinței ei. Taina Hirotoniei nu se repetă, iar revenirea preoților și episcopilor caterisiți și căzuți în erezii, la capacitatea săvârșirii valide a Tainelor, odată cu ridicarea caterisirii lor și a reintrării în componența bisericii, este una din explicațiile bisericii despre faptul că Taina Hirotoniei nu se repetă. Membrii ierarhiei sunt bărbații care sunt chemați să fie organele văzute ale lui Hristos, unicul săvârșitor nevăzut al Tainei. Se poate ajunge la o treaptă superioară în ierarhie, trecând prin cele inferioare, începând cu cea mai de jos, a diaconatului. Arhiereul - treapta cea mai de sus a ierarhiei - ca organ al lui Hristos, are cea mai mare și cutremurătoare răspundere pentru mântuirea sufletelor.
__________________
Reply With Quote
  #70  
Vechi 09.12.2009, 17:54:12
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Floar, aici nu e vorba despre nici o interpretare. Aici e vorba despre o afirmatie cat se poate de clara. Dumnezeu Fiul a spus apostolilor "Luați Duh Sfânt" Ori crezi ce spune Domnul nostru Iisus Hristos, ori nu crezi. E chiar atat de simplu.
Parintele Arsenie Boca spunea ca cea mai lunga cale e cea care duce de la urechi la inima. Adica auzi sau citesti dar daca nu crezi inseamna ca nu ti-a ajuns la inima inca, daca nu crezi in inima ta. Nici o problema, ca poate ca nu toti am crezut din prima toate scrise. Sau multe sint de neinteles pentru noi. Insa atunci cand ne rugam la Dumnezeu cu sinceritate sa ne lumineze mintea si sufletul ca sa intelegem si sa credem, El ne da noua sa credem in inima noastra. Adica daca ne rugam noi sincer la Dumnezeu sa ne dea noua sa ne ajunga de la urechi la inima, El ne va da noua sa credem, pentru ca ne-a chemat pe toti spre mantuire. Noi oamenii nu putem face nimic, dar absolut nimic fara Dumnezeu. Nu putem sa convingem pe nimeni prin propriile noastre puteri. De aceasta neputinta a noastra (si a mea, desigur) eu sint foarte constient si de aceea nici nu incerc sa conving pe cineva. Numai Dumnezeu lumineaza mintea omului si il aduce la credinta. Deci nu mie trebuie sa imi raspunzi daca crezi sau nu crezi intru totul ce a spus Mantuitorul, ci tie insuti. Iar daca nu crezi intru totul, roaga-te la El sa iti dea sa crezi.
Eu cred ce a spus Mantuitorul, numai ca eu inteleg altceva de acolo. Imediat ce li s-a dat Apostolilor Duhul Sfant, acestia L-au dat mai departe oamenilor care au vrut sa-i urmeze ... si mai incolo scrie despre un anume Anania si Safira care au mintit cu privire la pretul tarinei, iar pentru aceasta au murit! Vezi cat de mare e pacatul impotriva Duhului Sfant? Deci cum sa stea Duhul Sfant la un om care pacatuieste si nu face voia lui Dumnezeu? Eu asta nu inteleg...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 01.03.2012 00:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 17:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 23:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 03:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 20:14:52