Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 11.12.2009, 16:57:36
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

N-am vazut aici insiruit, draga sora: - ma voi ruga pentru duhovnicul meu sa-i ierte Dumnezeu greseala si sa-l intoarca la pocainta;
- ii voi acoperi greseala ca unui frate care din neputinta omeneasca a cazut;
Daca acest preot ti-ar fi frate trupesc nu te-ar durea sufletul pentru el? Nu l-ai intreba: dragul meu, chipul lui Dumnezeu, de ce ai facut asta? Si el cu rusine si cu durere ti-ar spune nu as vrea dar nu ma pot abtine, roaga-te pentru mine, am fost parat la Inaltul, nu vreu sa pierd haina preoteasca, ma simt atat de neputincios si sunt suparat pe mine.
Ce ai zice?
I-ai mai pune in carca si reprosurile tale?
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #102  
Vechi 11.12.2009, 17:08:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

[quote=o_tzaranca;190222]
1 as cauta alt duhonnic ..la 200 ,400 km..

2 as face o reclamatie la arhiereu

3 as merge in continuare sa marturisesc pacatele tot lui atata timp cand am stiut ca si inainte sa cada in pacat, Duhul Sfant mi-a iertat mie pacatele si nu omul-preot...si ma gandesc ca poate lui Dumnezeu ii va place mai mult ca am mers cu credinta sa caut cele sfinte si nu am cautat virtutile preotului

[quote]

1. Este o posibilitate de care te-ai putea folosi la fiecare 6 luni. Daca este un Duhovnic!( cu D mare)... atunci fii sigura ca merita deranjul de a conduce 5 ore

2. Eu unul nu as face nici o reclamatie... Fii SIGURA ca arhiereul il stie de cal breaz... nu este indicat sa ti-l pui si pe arhiereu in cap...

3. Ai dreptate, insa de ce ar mai fi nevoie sa merg la acel preot daca el ma trateaza LUMESTE si se uita la mine de parca as fi dezbracata( ca femeie vorbind) cind pot foarte bine sa ma duc la un strain tot din LUME si sa imi descarc sufletul, sau sa ma duc ca Sf Serafim de Sarov si sa ma spovedesc la Dumnezeu DIRECT si rugindu-ma stind pe un bolovan si lipindu-mi fruntea de ea. Piatra este si ea creatia lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 11.12.2009, 17:18:53
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
N-am vazut aici insiruit, draga sora: - ma voi ruga pentru duhovnicul meu sa-i ierte Dumnezeu greseala si sa-l intoarca la pocainta;
- ii voi acoperi greseala ca unui frate care din neputinta omeneasca a cazut;
Daca acest preot ti-ar fi frate trupesc nu te-ar durea sufletul pentru el? Nu l-ai intreba: dragul meu, chipul lui Dumnezeu, de ce ai facut asta? Si el cu rusine si cu durere ti-ar spune nu as vrea dar nu ma pot abtine, roaga-te pentru mine, am fost parat la Inaltul, nu vreu sa pierd haina preoteasca, ma simt atat de neputincios si sunt suparat pe mine.
Ce ai zice?
I-ai mai pune in carca si reprosurile tale?
I-as spune cu toata seriozitatea si trezvia:
- Parinte, parerea mea este sa te ocupi deocamdata de altceva, du-te in pustie, gaseste-ti deocamdata o alta preocupare, pina vei reusi sa scapi de nacazurile astea care tulbura oamenii , parinte, si-i fac sa-si piarda si putina credinta pe care o au prin cele pe care le savirsesti. Priveste ce se intimpla!. O serie de oameni ingroziti de neascultatea matale deja si-au luat talpasita si s-au dus in alta parohie.
- DACA TI SE VA MAI DA O SANSA, Duhul Sfint te va povatui cind vei putea reveni in sinul unei comunitati pentru a fi un exemplu de urmat, MAI ALES de catre copiii nostrii pentru care suntem foarte ingrijorati de cele actuale pe care le vad

Noi vom continua sa ne rugam pentru matale, insa deocamdata du-te si lasa pe cineva mai vrednic sa ne conduca pe noi pacatosii si putin credinciosii
Reply With Quote
  #104  
Vechi 11.12.2009, 20:09:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@GeorgeS - inteleg ce spui, dar mi-e greu sa cred ca este asa si se pare ca suntem multi in aceasta situatie.
Mai intai ca sunt trei aspecte diferite de care aminteam si in alta postare a mea in urma:
- harul preotiei
- harul duhovniciei
- har sau harisma sau cum ii spuneti voi, special(a) (pentru preoti si calugari intr-adevar speciali, cu puteri deosebite)

Inteleg ca un preot primeste un har la hirotonie care ar fi pentru toata viata. Greu este sa acceptam ca el ramane in acest preot si daca acesta nu-si face datoria si este chiar caterisit, sau alti termeni arhaico-religiosi pe care nu pot sa-i sufar (afurisit si mai nu stiu acum).
Dar, ma rog, odata numit si jurat ca preot, medic, sau in alta profesie, se pare ca ramai cu aceasta pecete pentru totdeauna.

Acum sunt situatii si situatii:
- cand preotul nu-si face cum trebuie datoria de preot
- cand preotul este bun ca preot, dar nu stie/poate fi duhovnic bun, sau nu se potriveste oricarui discipol (sau cum se numeste cel pe care il indruma el)
- poate ca sunt si cazuri inverse, cand unul este duhovnic bun, dar nu este asa grozav in profesia de preot ca atare.
- cand nu este bun de nici un fel si face pacate incompatibile cu amandoua

Problema este ca el o fi cum o fi, o ramane cu un har, sau amandoua, dar ce facem cu oamenii pe care ii raneste, ii duce in rastriste, ii chinuie. Aia cu ce sunt vinovati si ce pot face totusi?
Pentru ca un preot si/sau un duhovnic are in maini oameni, cu sufletele lor si le poate face mult rau. Nu stiu daca voua va este clar acest lucru. Provoaca suferinte. El are o raspundere. Treaba lui ce face Dumnezeu cu el la Judecata de apoi, dar ce fac oamenii pe care i-a distrus/chinuit?
Aici este intrebarea.
Si atunci ma intreb si eu ca "o_tzaranca".
1. Ma duc la alt preot, sau alta biserica, sau alt duhovnic. In tara se poate asta. Nu e unul bun, la 100 m mai incolo gasesti altul si tot asa.
Dar ce faci in strainatate, unde abia daca este un preot la o regiune intreaga de sute de km?
2. ma adresez in ordinea fireasca mai intai lui si ii vorbesc intre patru ochi si il conving...sau nu.
In tara iar merge, ca este concurenta mare, vorba aceea.
Dar iar, in strainatate este mai rau ca zice: si asa nu ai unde te duce in alta parte, asa ca n-ai ce sa-mi faci, de ce m-as schimba.
3. ma adresez familiei, sau prietenilor, apropiatilor si ii rog sa vorbeasca cu el.
4. ma adresez superiorilor lui. Mi se pare f.corect si firesc. Si as face asta. Trebuie facut si asta, pentru ca sa stie ca totusi nu este de capul sau nici pana ajunge la Dumnezeu la judecata.
Oamenii nu se gandesc la aceasta judecata a lui Dumnezeu, pentru ca nu pot s-o perceapa si pentru ca va fi oricum dupa moartea lor si nu mai are importanta.
5. Eu m-am gandit (ca si in cazul mirenilor) la inca o posibilitate - sa ma rog la Dumnezeu sa-l lumineze si sa-l corecteze. Bine, bine, dar pana se intampla asta, daca Dumnezeu considera s-o faca, eu ce fac? Tac si indur?

Situatia este serioasa, v-o spun din proprie experienta. Ajungi sa te simti parasit de biserica, sa nu mai poti sa te spovedesti si sa te impartasesti, sa te duci la biserica si sa nu te simti bine, sa nu te poti bucura de slujba si sa plangi, si sa continui sa te chinui si acasa si tot asa.
In strainatate se mai formeaza si o legatura mai deosebita cu preotul, el devine membru al comunitatii si chiar al familiei tale, ai un contact si in afara bisericii. La fel ca si la sate (in tara), unde preotul este peste tot si stie tot si viene si la o tabla, sau la masa, sau etc.

Am auzit intr-o pilda din Evanghelie ceva ce se potriveste aici f.bine. Poate ca ma ajuat cineva cu citatul cu pricina.
Deci este cam asa: daca fratele tau ti-a facut rau du-te si-ti cere iertare, de mai multe ori, daca nu se indreapta spune-l prietenilor, oamenilor la biserica si tot asa pana se indreapta. Si daca tot nu s-a indreptat, atunci stii ca tu ti-ai facut datoria si pacatul este de acum numai al lui.
Cam asa am putea face si cu un preot. Deci chiar Iisus ne arata ce avem de facut si ca trebuie sa incercam din aproape in aproape, dar trebuie dat in vileag si corectat.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 11.12.2009, 20:40:13
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sophia, adevarul asta este: odata ce ai luat hotararea sa pleci in strainatate, pentru totdeauna sau temporar, vor fi unele compromisuri de facut, vor fi unele minusuri si lipsuri, in compensatie pentru alte lucruri bune pe care le ai in viata. Fiecare, eu inclusiv, incercam sa ne adaptam la situatia data. Nu are nici un rost sa iti doresti sa fie asa cum este in tara, fiindca nu se poate.

La situatia ta nu vad nicio solutie, in afara sa te intorci in Romania, ceea ce nu cred ca vrei, nici nu e posibil, probabil. Deci pana la urma solutia este sa te inveti cu situatia si cu preotul pe care il aveti acolo. Poate nu e cel mai potrivit pentru tine personal, poate aveti personalitati care nu se impaca, nu stiu. Dar poate e bun pentru altii. Si pana la urma -- credinta nu se traieste prin preot. Nu iti trebuie atentie speciala din partea preotului ca sa te simti iubit de Hristos sau de Biserica. De ce sa nu te simti bine la biserica din cauza lui? La biserica nu te intalnesti cu preotul, sau el cel putin are un rol mai mic, te intalnesti cu Hristos.
Pana la urma, ca tot nu imi dau seama, ce face preotul asta al vostru atat de rau? Am inteles ca e cam distant, ca nu prea are chef de stat de vorba, ca e cam materialist...asta il face o persoana mai putin placuta, dar nu vad cum sa te indeparteze de Sf Taine prin faptul ca nu e sfatos.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 11.12.2009, 21:23:25
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Este scris:

"Daca un ochi(*al Bisericii) te face sa pacatuiesti, scoate-l ( *din Biserica)" !. Mai bine suferi o perioada pina vine inlocuirea lui DEMNA de urmat ca exemplu, pentru copii mai ales, care sunt inocenti si cred ORICE, sau chiar fara!, decit sa ne ducem cu totii de-a berbeleacul in gheena

*() sunt de la mine
Reply With Quote
  #107  
Vechi 11.12.2009, 21:48:09
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sophia draga, poti merge la Liturghie acolo unde esti, si ca duhovnic iti poti lua unul din tara, ales de tine, cu care sa te vezi in posturi si cu care sa tii legatura telefonica, in caz ca ai ceva probleme. Si altii sunt in situatia ta si astfel s-au descurcat de minune. Exista intotdeauna o solutie.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 12.12.2009, 11:52:53
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ca sa va raspund la sfaturi:
1. Nu e vorba numai de mine. Mai sunt destule persoane cu nemultumiri.
Unele au plecat din biserica. Au masina si se pot duce mai departe la alte biserici, sau...se duc la slujbe la catolici. Nu stiu.
Solutie ar exista si anume pentru intreaga lume, dar pentru asta trebuie sa se preocupe B.O.R si ar trebui si oamenii sa participe la asta.
Problema de la care pleaca nemultumirile este lipsa de preoti si de lacasuri si de ne-implicare in social, in ajutorarea oamenilor.
Daca ar fi mai multi preoti (vorbesc de diaspora), ar avea timp mai mult pentru oameni, ar sta numai la parohia/biserica lor si ar face totul cum se cuvine si s-ar implica si in social. Acum se alearga ci masina din biserica in biserica, se comunica (sau nu) telefonic, sau prin celular, sau mail. Unii nici de asta nu au timp, sau chef, sau cunostinte.
Si daca ar fi lacasuri, s-ar putea organiza mai multe cu oamenii si slujbele ca lumea si etc.
De asta spun ca ar fi bine si sa mai scriem/cerem la B.O.R, ca poate au uitat de noi ( ca si altii de altfel).
Poate nu stiti ce fac catolicii, protestantii pentru oameni (in social) si alte religii nu mai spun.
2.Noesissa - nu este vorba de materialism in sine la preotul meu, ci doar ca nu este platit (inca nu m-am lamurit cum si cat sunt platiti preotii din diaspora de nu sunt multumiti) si mai trebuie sa mai lucreze suplimentar. Deci din timpul ce ar trebui sa fie alocat oamenilor si bisericii.
Nu are timp si vointa sa se implice in social si ii lipseste blandetea, harul acela special de care vorbeam mai sus, de a fii la sufletul oamenilor, de a-i intelege si mangia cand au nevoie. Si nu avem locul si timpul sa organizam ceva util oamenilor: cateheza (pentru copii si adulti), cercuri de discutii religioase, biblioteca, revista, etc.
Si nu lasa nici macar pe altii sa faca.

3. Noesissa - tocmai ca in tara nu exista si nu este nevoie de asemenea lucruri. Oamenii au in tara duhovnic la tot pasul, biserica deschisa zilnic, serviciu, rude, prieteni, vecini care sa-i ajute, au carti, librarii, biblioteci, au casa si mancare. Aici astea nu sunt si oamenii ai nevoie, sunt singuri si au nevoie. Ca sa supravietuim aici avem nevoie de lucruri care in tara sunt de la sine intelese, exista, dar aici nu.
Sunt oameni ai fara serviciu, fara bani, abia au unde locui, n-au pe nimeni cand sunt la nevoie, sau in spital, nu stiu limba etc.

4. Anca-Miha - cum iti imaginezi tu asta? Tu te duci in tara la fiecare post 8adica 4-5 ori pe an)? Si nici nu-mi place aceasta idee de duhovnic prin corespondenta.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 12.12.2009, 16:50:24
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit Up-date

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
de cand tot citesc ce se scrie aici...daca Duhul Sfant mai lucreaza in preotul pacatos imi pun intrebarea ... ce as face daca intr-o zi duhovnicul meu ar cadea intr-un pacat ..al curviei ,al betiei...
1 as cauta alt duhonnic ..la 200 ,400 km..
2 as face o reclamatie la arhiereu
3 as merge in continuare sa marturisesc pacatele tot lui atata timp cand am stiut ca si inainte sa cada in pacat, Duhul Sfant mi-a iertat mie pacatele si nu omul-preot...si ma gandesc ca poate lui Dumnezeu ii va place mai mult ca am mers cu credinta sa caut cele sfinte si nu am cautat virtutile preotului

as avea cateva intrebari ..
duhovnicul cu viata curata ..cum il judeca Dumnezeu?
raspunde in fata Dumnezeu... poate ca a dat prea usor dezlegari?
raspunde in fata lui Dumnezeu... de viata fiilor sai duhovnicesti pentru care s-a pus chezas in fata lui Dumnezeu pentru ei ?
cum judeca Dumnezeu pe cei care si-au asumat jugul aceasta...
Up-date
nu,nu s-a smintit duhovnicul meu..azi l-am vazut ...
dupa Liturghie am asteptat si eu sa ma marturisesc...aveam destule ...
suntem vreo 10 persoane ...cica a mai spovedit si de dimineata de la 7
incepe cu o batranica ...trag cu urechea ...zice ceva de o vecina care i-a furat ceva..nu inteleg ..pe cine spovedeste .pe ea sau pe vecina.trece cam o jumatate de ora
urmeaza cateva fete tinere..zic ok o merge mai repede ..astea or fi mai concise...idile ,parinti care nu le inteleg.teribilisim..alta ora trece
ma gandesc ..cum a trecut asa repede de la batranica, la fetele astea tinere..
inaintea mea mai este o doamna..ea ce mai are..sot infidel...il iarta acum ?
mi-e foame..e ora 12 dar preotul?ok rabd si eu
mai vine un domn ..e in haina militara ..opa asta se baga in fata mea...
e aproape ora 1 ..la tv incep stirile ..am auzit ca se repeta turul 2 la alegeri ..ba si turul 1...ba si revolutia..si rascoala de 1907...si daca se repeta si improprietarea cu pamant a lui Cuza...imi iua astia pamantul??!!!
gata ma ridic ...vreau sa plec ..am obosit
preotul ma vede si vine spre mine
ii sarut mana si plec capul ...ma binecuvanteaza ..ridic capul...e asa de luminoasa fata lui ..nici un pic de oboseala ...fata de mutra mea ...mor de rusine..
(in post de regula ne da binecuvantare la unii sa mergem la ati preoti ..eu merg la alta biserica e la 100 m)
ma intreaba ce-i cu mine(se refera ca nu ma vazut la ultimele slujbe) i-am zis adevarul stau pe net...
da sa zica ceva...ma prind ..vrea sa zica sa merg la alt duhovnic..vrea sa scape de spovedirea=discutie teologica cu mine
repede zic ..vin maine parinte..
gata maine il innebunesc ..nu il intreb de Duh Sfant ..mi-au spus bunicii ,nici daca se sminteste ce ma fac...ca stiu ...altceva ma framanta acum
cum se mantuieste batranul meu duhovnic?...mie sa-mi spuna clar...raspunde el in fata lui Dumezeu de neascultarea mea ?de ce e ca un duhovnic de sec 18 si da canoane grele ,si opriri de la impartasanie ..si la 100 de metri preotul e de sec 21 ...cum ii judeca Dumnezeu?daca Dumnezeu il pedepseste pentru neascultarea mea..ce ma fac? cate canoane mi-a dat si nu le-am respectat intocmai..cate sfaturi mi-a dat si nu l-am ascultat ..ce ma fac?
CUM SE MANTUIESTE BATRANUL MEU DUHOVNIC?
Reply With Quote
  #110  
Vechi 12.12.2009, 23:29:23
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
Up-date
nu,nu s-a smintit duhovnicul meu..azi l-am vazut ...
dupa Liturghie am asteptat si eu sa ma marturisesc...aveam destule ...
suntem vreo 10 persoane ...cica a mai spovedit si de dimineata de la 7
incepe cu o batranica ...trag cu urechea ...zice ceva de o vecina care i-a furat ceva..nu inteleg ..pe cine spovedeste .pe ea sau pe vecina.trece cam o jumatate de ora
urmeaza cateva fete tinere..zic ok o merge mai repede ..astea or fi mai concise...idile ,parinti care nu le inteleg.teribilisim..alta ora trece
ma gandesc ..cum a trecut asa repede de la batranica, la fetele astea tinere..
inaintea mea mai este o doamna..ea ce mai are..sot infidel...il iarta acum ?
mi-e foame..e ora 12 dar preotul?ok rabd si eu
mai vine un domn ..e in haina militara ..opa asta se baga in fata mea...
e aproape ora 1 ..la tv incep stirile ..am auzit ca se repeta turul 2 la alegeri ..ba si turul 1...ba si revolutia..si rascoala de 1907...si daca se repeta si improprietarea cu pamant a lui Cuza...imi iua astia pamantul??!!!
gata ma ridic ...vreau sa plec ..am obosit
preotul ma vede si vine spre mine
ii sarut mana si plec capul ...ma binecuvanteaza ..ridic capul...e asa de luminoasa fata lui ..nici un pic de oboseala ...fata de mutra mea ...mor de rusine..
(in post de regula ne da binecuvantare la unii sa mergem la ati preoti ..eu merg la alta biserica e la 100 m)
ma intreaba ce-i cu mine(se refera ca nu ma vazut la ultimele slujbe) i-am zis adevarul stau pe net...
da sa zica ceva...ma prind ..vrea sa zica sa merg la alt duhovnic..vrea sa scape de spovedirea=discutie teologica cu mine
repede zic ..vin maine parinte..
gata maine il innebunesc ..nu il intreb de Duh Sfant ..mi-au spus bunicii ,nici daca se sminteste ce ma fac...ca stiu ...altceva ma framanta acum
cum se mantuieste batranul meu duhovnic?...mie sa-mi spuna clar...raspunde el in fata lui Dumezeu de neascultarea mea ?de ce e ca un duhovnic de sec 18 si da canoane grele ,si opriri de la impartasanie ..si la 100 de metri preotul e de sec 21 ...cum ii judeca Dumnezeu?daca Dumnezeu il pedepseste pentru neascultarea mea..ce ma fac? cate canoane mi-a dat si nu le-am respectat intocmai..cate sfaturi mi-a dat si nu l-am ascultat ..ce ma fac?
CUM SE MANTUIESTE BATRANUL MEU DUHOVNIC?
up-date la up-date
am fost si la vecernia cu litie
duhovnicul meu era tot acolo...repet e de la 7 dimineata
aproape se termina...se canta ,,bogatii au saracit si au flamanzit...,,
o data ,de 2 ori ,de 3 ori ma prabusesc ..vocea lui e asa de tare ca parca cade catapeteasma
incepe predica...ne vorbeste de evanghelia de maine..de cea de saptamana trecuta..de sfinti..e o adevarata enciclopedie...zice sa avem grija cum ne apropriem de impartasanie ..sa nu o luam decat cu suflet curat..nu cu osanda ..ma pune pe ganduri..ne vorbeste ca paganii nu o sa fie asa judecati ca noi ca lor nu li sa propavaduit...vorbeste de o ora
ma uit in jur...nu vad nici o reporterita ,de ce? de ceduhovnicul meu nu e vedeta?sa-l vad macar 1-2 min la televizor
fac calcule...e de 12 ore la ,,servici,...over-time..ce salar o avea?
ma ispiteste si ala...ma gandesc ca bill clinton e platit sute de mii euro pt o ora de abureala ..el vorbeste de o ora..
se termina...ne miruieste si ma fac ca vreau sa raman...sa bifeze ,,intentia,,..o doamna zice ca spovedeste ...scap..vad vreo 4-5 fete cam de liceu si ii spun doamnei..nu avem nici o sansa ..stiti ca daca fetele sunt la prima marturisire sta si 3 ore cu fiecare..sa le bage bine in cap...
e aproape 12 noaptea ma gandesc sa ma duc acum ..sigur il gasesc tot acolo...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 02:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52