Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.01.2011, 21:25:45
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ce inseamna ispita de dreapta???
Patimile, viciile - sunt ispitele de stanga; cele de dreapta provin din constientizarea propriei valori, din binele impus cu forta, din deznadejdea care apare atunci cand nu se pastreaza o dreapta-socoteala. Un exemplu de ispita de dreapta:

Diavolul păzitor” al unui englez oarecare îl îndeamnă din răsputeri pe muritorul asupra căruia „veghează” să se jertfească într-o chestiune care-l preocupă: aceea specific britanică a ceaiului.

Muritorul ar vrea să bea ceașca de ceai de la ora cinci pe terasă. Nevasta și soacra preferă să o bea înăuntru.

Cedează, îi suflă diavolul, fii smerit și bun, altruist, jertfește-te, fa-le pe plac.

Omul își bea așadar ceaiul cu ele, și toată vremea se simte nefericit și nedreptățit, băutura i se oprește în gît, blestemă în minte ambele femei care la rindul lor văd bine că le-a făcut concesia în silă și simt cum le cuprinde antipatia.

Diavolul jubilează. Trei exemplare în perspectivă.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.01.2011, 02:08:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Patimile, viciile - sunt ispitele de stanga; cele de dreapta provin din constientizarea propriei valori, din binele impus cu forta, din deznadejdea care apare atunci cand nu se pastreaza o dreapta-socoteala. Un exemplu de ispita de dreapta:

Diavolul păzitor” al unui englez oarecare îl îndeamnă din răsputeri pe muritorul asupra căruia „veghează” să se jertfească într-o chestiune care-l preocupă: aceea specific britanică a ceaiului.

Muritorul ar vrea să bea ceașca de ceai de la ora cinci pe terasă. Nevasta și soacra preferă să o bea înăuntru.

Cedează, îi suflă diavolul, fii smerit și bun, altruist, jertfește-te, fa-le pe plac.

Omul își bea așadar ceaiul cu ele, și toată vremea se simte nefericit și nedreptățit, băutura i se oprește în gît, blestemă în minte ambele femei care la rindul lor văd bine că le-a făcut concesia în silă și simt cum le cuprinde antipatia.

Diavolul jubilează. Trei exemplare în perspectivă.
Multumesc pentru explicatie
Deci sa faci un sacrificiu de orice fel,care defapt inseamna sa renunti la ceva ce iti doresti, pentru ceva ce nu iti doresti,nu este niciodata necesar.Acum inteleg mai bine de ce!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.01.2011, 16:44:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NECTARIE Vezi mesajul
Averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul ne împiedică să fim liniștiți.
Cum ne putem pastra linistea sufleteasca?
Dar cum o putem dobandi?
Toate cele enuntate mai sus:Averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul , ne impiedica la a avea liniste sufleteasca.
Dar lipsa lor ne va aduce oare linistea?
Pana una alta as da un exemplu concret:mereu cand nu intru pe forumul asta ma simt mai linistit. Deci abtinerea de la stimuli puternici,poate duce la liniste.Sa nu se inteleaga ca zic ca forumul e inutil,nu,ci doar transformarea lui intr-o patima ,intr-un scop in sine ,poate duce la nelinisite.
Si e doar un mic exemplu dintre cele care provoaca nelinistea. Linistea e cea mai mare avere care o poti dobandi .Cei disperati ar da orice pe lumea asta pt a isi gasi linistea.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.01.2011, 16:55:06
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Cum ne putem pastra linistea sufleteasca?
Dar cum o putem dobandi?
Toate cele enuntate mai sus:Averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul , ne impiedica la a avea liniste sufleteasca.
Dar lipsa lor ne va aduce oare linistea?
Pana una alta as da un exemplu concret:mereu cand nu intru pe forumul asta ma simt mai linistit. Deci abtinerea de la stimuli puternici,poate duce la liniste.Sa nu se inteleaga ca zic ca forumul e inutil,nu,ci doar transformarea lui intr-o patima ,intr-un scop in sine ,poate duce la nelinisite.
Si e doar un mic exemplu dintre cele care provoaca nelinistea. Linistea e cea mai mare avere care o poti dobandi .Cei disperati ar da orice pe lumea asta pt a isi gasi linistea.
Atunci trebuie sa ne abtinem de la ce ne face placere? Pentru ca ,mi se pare ca tie iti face placere sa intri pe forum...Abtinerea e solutia?Cand ne face placere ceva sa renuntam sa il mai facem?Eu de exemplu,daca imi face ceva placere ma linisteste ,asta daca e un lucru bun...dar cum stim noi daca e bun sau nu?Poate pentru noi e bun si pentru Dumnezeu nu...ce complicat...sau poate doar pentru mine
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.01.2011, 17:12:55
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
Atunci trebuie sa ne abtinem de la ce ne face placere? Pentru ca ,mi se pare ca tie iti face placere sa intri pe forum...Abtinerea e solutia?Cand ne face placere ceva sa renuntam sa il mai facem?Eu de exemplu,daca imi face ceva placere ma linisteste ,asta daca e un lucru bun...dar cum stim noi daca e bun sau nu?Poate pentru noi e bun si pentru Dumnezeu nu...ce complicat...sau poate doar pentru mine
Seara am 2 tendinte:sa ma rog sau sa intru pe forum.Daca intru pe forum, imi pierd linistea sufleteasca,intru intr-o agitatie,si nici nu ma mai pot ruga.Daca nu intru,ma simt linistit si ma pot si ruga.
Asta sunt eu,nu stiu dc la toti e valabil.
Si in statul pe forum se regasesc cel putin doua din lista de cauze ale nelinistii : (averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul ) si anume slava de la oameni si orgoliul.
Deci nu e de mirare ca forumul provoaca neliniste.Dar mai ales cand e intrebuintat fara masura,dupa cum am zis.Bineinteles ca are si aspecte bune,cel mai important fiind dupa mine: a zice cate un cuvant bun celorlalti.
Citat:
Eu de exemplu,daca imi face ceva placere ma linisteste ,asta daca e un lucru bun...dar cum stim noi daca e bun sau nu?
Ai raspuns singura,orice iti aduce liniste e un lucru bun.Orice iti aduce impacare cu Dumnezeu e un lucru bun. Cel mult putem vorbi de o fapte care produc o liniste falsa,care pe termen lung se dovedeste a fi de fapt neliniste.
Acestea le stie oricine prin constiinta sa,ce e bine si ce e rau.Nu trebuie sa ne zica cineva ce e bine. Efectele acestor stari ne spun : daca fapta care am facuto ne aduce liniste in suflet si impacare cu Dumnezeu,si o stare de lauda la adresa Sa,atunci sigur e o fapta buna.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.01.2011, 17:25:10
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Seara am 2 tendinte:sa ma rog sau sa intru pe forum.Daca intru pe forum, imi pierd linistea sufleteasca,intru intr-o agitatie,si nici nu ma mai pot ruga.Daca nu intru,ma simt linistit si ma pot si ruga.
Asta sunt eu,nu stiu dc la toti e valabil.
Si in statul pe forum se regasesc cel putin doua din lista de cauze ale nelinistii : (averea, slava de la oameni, desfrânarea sau orgoliul ) si anume slava de la oameni si orgoliul.
Deci nu e de mirare ca forumul provoaca neliniste.Dar mai ales cand e intrebuintat fara masura,dupa cum am zis.Bineinteles ca are si aspecte bune,cel mai important fiind dupa mine: a zice cate un cuvant bun celorlalti.

Ai raspuns singura,orice iti aduce liniste e un lucru bun.Orice iti aduce impacare cu Dumnezeu e un lucru bun. Cel mult putem vorbi de o fapte care produc o liniste falsa,care pe termen lung se dovedeste a fi de fapt neliniste.
Acestea le stie oricine prin constiinta sa,ce e bine si ce e rau.Nu trebuie sa ne zica cineva ce e bine. Efectele acestor stari ne spun : daca fapta care am facuto ne aduce liniste in suflet si impacare cu Dumnezeu,si o stare de lauda la adresa Sa,atunci sigur e o fapta buna.
E bine daca alegi sa te rogi,eu spun sa te rogi,dar sa si scrii uite eu invat de la tine,e bun si forumul acesta ,vezi ma mai "luminezi" si tu, si restul...imi place sa invat de la voi teoria.Mi-e doar frica sa nu ma inteleaga unii gresit,daca se intampla,sper sa ma ierte.Asa ca,sa stii ca eu cred ca scriind aici faci un lucru bun.Dar si rugaciunea e importanta, intre timp,sa nu uitam sa ne si hranim linistea sufleteasca.
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.01.2011, 17:44:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arriel Vezi mesajul
E bine daca alegi sa te rogi,eu spun sa te rogi,dar sa si scrii uite eu invat de la tine,e bun si forumul acesta ,vezi ma mai "luminezi" si tu, si restul...imi place sa invat de la voi teoria.Mi-e doar frica sa nu ma inteleaga unii gresit,daca se intampla,sper sa ma ierte.Asa ca,sa stii ca eu cred ca scriind aici faci un lucru bun.
Nu a invata pe ceilalti e cel mai mare bine,caci cine din noi poate fi socotit invatat? Cel mai mare bine este de a spune o vorba buna celorlalti. Ca multi intra aici intr-o stare de cautare,poate de deznadejde ,de dorinta de a vedea cum lucreaza credinta in ceilalti.
Daca acestora reusesti sa le picuri un pic de bunatate si blandete,de incurajare,de incredere in sfintenie si in puterea lui Dumnezeu pe pamant,atunci nu ai pierdut timpul aici,si,mai mult,iti castigi si linistea sufleteasca.
Doar disputele sterile,si alergarea dupa slava oamenilor duc la neliniste
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.01.2011, 20:47:23
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ref. ispite de dreapta

Nici eu n-am stiut de forma asta a ispitelor de dreapta. Oare unde as putea gasi detalii?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.01.2011, 21:05:21
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Parintele Cleopa ne explica

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Nici eu n-am stiut de forma asta a ispitelor de dreapta. Oare unde as putea gasi detalii?
cum suntem ispititi din 8 parti!! -vei gasi aici si despre ispita de dreapta.
http://www.sinaxa.net/abc/2010/09/pa...pt-par%C8%9Bi/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.01.2011, 23:15:03
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmina Vezi mesajul
Patimile, viciile - sunt ispitele de stanga; cele de dreapta provin din constientizarea propriei valori, din binele impus cu forta, din deznadejdea care apare atunci cand nu se pastreaza o dreapta-socoteala. Un exemplu de ispita de dreapta:

Diavolul păzitor” al unui englez oarecare îl îndeamnă din răsputeri pe muritorul asupra căruia „veghează” să se jertfească într-o chestiune care-l preocupă: aceea specific britanică a ceaiului.

Muritorul ar vrea să bea ceașca de ceai de la ora cinci pe terasă. Nevasta și soacra preferă să o bea înăuntru.

Cedează, îi suflă diavolul, fii smerit și bun, altruist, jertfește-te, fa-le pe plac.

Omul își bea așadar ceaiul cu ele, și toată vremea se simte nefericit și nedreptățit, băutura i se oprește în gît, blestemă în minte ambele femei care la rindul lor văd bine că le-a făcut concesia în silă și simt cum le cuprinde antipatia.

Diavolul jubilează. Trei exemplare în perspectivă.
Bietul muritor,daca si-a pus mintea cu femeile...si probabil se mai gandea si la amanta...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
Este durerea sufleteasca un pacat sophia Generalitati 28 02.10.2009 01:25:02
Cum sa-mi gasesc linistea sufleteasca ? Va_iubesc Generalitati 56 07.05.2008 21:21:41
Vibratie sufleteasca adrian73 Pocainta 4 15.07.2007 01:39:58