Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #271  
Vechi 02.04.2016, 10:01:20
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Of, Yasmina, prin cate ai trecut..am sa evit sa spun "biata", "saraca", etc..ca nu vreau sa te simti compatimita..dar Doamne iarta-ma..mi s-a facut pielea de gaina cand am citit despre copilaria ta...Chiar nu pot sa raman impasibila,zau asa...
Daca e ceva ce admir la tine e ca esti incredibil de puternica..in ciuda tuturor greutatilor si chestiilor negative din viata, ai reusit sa-ti faci un rost, sa pleci, sa te descurci prin propriile tale forte... Verisoara ta nu,desi a avut mai multe ca tine...
Cred ca ce va diferentiaza pe voi doua e in primul rand mentalitatea:tu vrei si vei face totul sa invingi, ea ar cam vrea victorie cu lauri dar nu e pregatita sa faca sacrificiile necesare...Uraste sa fie o looser, dar totusi se complace in starea asta, in loc sa puna osul la treaba...
Parerea mea e ca evident se simte inferioara fata de tine, te si invidiaza..Desi tu ai ajutat-o de atatea ori in decursul timpului, ea nutreste doar sentimente negative fata de tine.Si s-a invatat ca tu sa-i raspunzi cu iubire de fiecare data...cam greu...
Eram curioasa daca verisoara ta, ca tot vorbeam de iubire, a avut sau are un iubit...Altfel ar fi situatia daca ar avea pe cineva in viata ei..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #272  
Vechi 02.04.2016, 10:49:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu o sa ma opresc cu discutia cam aici,multumesc ca mi-ati fost alaturi si m-ati indrumat cum ati putut si ati gasit de cuvinta.

Totusi am ramas la concluzia ca suna destul de ciudat sa devii dintr-odata atat de deschis cu trecutul tau fata de persoane straine(chiar daca destul de binevoitoare).
Ma iertati, chiar nu ma simt confortabil sa merg mai departe cu istoria asta de familie; astazi chiar mi-am pierdut linistea alocand atata timp subiectului.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #273  
Vechi 02.04.2016, 11:02:26
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Of, Yasmina, prin cate ai trecut..am sa evit sa spun "biata", "saraca", etc..ca nu vreau sa te simti compatimita..dar Doamne iarta-ma..mi s-a facut pielea de gaina cand am citit despre copilaria ta...Chiar nu pot sa raman impasibila,zau asa...
Daca e ceva ce admir la tine e ca esti incredibil de puternica..in ciuda tuturor greutatilor si chestiilor negative din viata, ai reusit sa-ti faci un rost, sa pleci, sa te descurci prin propriile tale forte... Verisoara ta nu,desi a avut mai multe ca tine...
Cred ca ce va diferentiaza pe voi doua e in primul rand mentalitatea:tu vrei si vei face totul sa invingi, ea ar cam vrea victorie cu lauri dar nu e pregatita sa faca sacrificiile necesare...Uraste sa fie o looser, dar totusi se complace in starea asta, in loc sa puna osul la treaba...
Parerea mea e ca evident se simte inferioara fata de tine, te si invidiaza..Desi tu ai ajutat-o de atatea ori in decursul timpului, ea nutreste doar sentimente negative fata de tine.Si s-a invatat ca tu sa-i raspunzi cu iubire de fiecare data...cam greu...
Eram curioasa daca verisoara ta, ca tot vorbeam de iubire, a avut sau are un iubit...Altfel ar fi situatia daca ar avea pe cineva in viata ei..

Sunt altii care au trecut si prin mai multe;eu nu intrat adanc in detalii,am avut prin preajma si oameni care mi-au purtat de grija,m-au rasfatat bunici,strabunici,unchi si matusi.

Nu am reusit nimic fara ajutorul lui Dumnezeu si nici nu cred ca se poate reusi pe cont propriu fara binecuvantarea Lui.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #274  
Vechi 02.04.2016, 21:02:56
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai las-o pe var'ta si fa copii.
Pe langa ca sunteti pe langa subiect, as dori sa va intreb, cum sa faca acesti copii? Prin magie, hocus pocus, sau sa isi caute pe cineva si in doi timpi trei miscari sa si faca unul? Primul venit de pe strada?

O fi asa de usor sa iti gasesti un sot, cum bati din palme?

D-voastra aveti, sa inteleg, o familie numeroasa, daca aveti, de ce nu stati cu ei, in loc sa stati pe forum si sa dati sfaturi tampite oamenilor care nu v-au cerut acest lucru?

Raspundeti la ce intreaba Iasmina, nu va gasiti ca proasta in targ sa comentati pe langa subiect. Vedeti ca este intr-o pasa mai proasta, nu o mai amarati cu marlania d-voastra, nu puneti gaz pe foc.

Intotdeauna m-a enervat la culme lipsa de educatie, marlania, nedreptatea.

Daca d-voastra nu aveti familie, sau si daca aveti, asta nu va dreptul sa va bagati bocancii in viata cuiva, sa ordonati cuiva ce sa faca, e viata ei, si nu sunteti d-voastra stapan pe ea.

Last edited by aubergine; 02.04.2016 at 21:07:55.
Reply With Quote
  #275  
Vechi 02.04.2016, 22:16:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mai las-o pe var'ta si fa copii.
Si tu cati facusi pana acum?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #276  
Vechi 02.04.2016, 23:41:39
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Pe langa ca sunteti pe langa subiect, as dori sa va intreb, cum sa faca acesti copii? Prin magie, hocus pocus, sau sa isi caute pe cineva si in doi timpi trei miscari sa si faca unul? Primul venit de pe strada?

O fi asa de usor sa iti gasesti un sot, cum bati din palme?
Pai nu este.Asta inseamna sa cauti si sa fii ocupata sa-l gasesti, si atunci nu-ti
mai sta mintea la "grija" aproapelui si eviti sa mananci carne de om in post.

Citat:
D-voastra aveti, sa inteleg, o familie numeroasa, daca aveti, de ce nu stati cu ei, in loc sa stati pe forum si sa dati sfaturi tampite oamenilor care nu v-au cerut acest lucru?
Apucate si tu de facut copii.
Citat:
Raspundeti la ce intreaba Iasmina, nu va gasiti ca proasta in targ sa comentati pe langa subiect. Vedeti ca este intr-o pasa mai proasta, nu o mai amarati cu marlania d-voastra, nu puneti gaz pe foc.
Am raspuns.Femeia pana la 35 de ani trebuie sa-si gaseasca jumatatea
sa-si faca propria familie si nu sa gaseasca motive despre cum sa nu o faca.
Citat:
Intotdeauna m-a enervat la culme lipsa de educatie, marlania, nedreptatea.
Foarte frumos.Pt ca eu spun adevarul.Sau a spune adevarul este lipsa de educatie atunci cand calci pe bombeu ?
Citat:
Daca d-voastra nu aveti familie, sau si daca aveti, asta nu va dreptul sa va bagati bocancii in viata cuiva, sa ordonati cuiva ce sa faca, e viata ei, si nu sunteti d-voastra stapan pe ea.
Femeia pana la 35 de ani, fie isi face familie fie atunci cand nu mai poate
sa procreeze ia frumusel drumul monahismului.
Mantuire de unul singur nu exista.Fie familie, fie monahism, alege !.

Sfat pt tine:apuca-te si tu de facut copii.
Reply With Quote
  #277  
Vechi 02.04.2016, 23:42:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

35 stabili marele duhovnic Tufulet Venetianu?

Si barbatul pana la cat? 60?

Tu cati copii facusi pana acum de esti generos cu astfel de sfaturi?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #278  
Vechi 02.04.2016, 23:48:44
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
35 stabili marele duhovnic Tufulet Venetianu?
Care o fi barbatul care se mai uita la femei trecute de 35 de ani tu stii
Reply With Quote
  #279  
Vechi 03.04.2016, 00:46:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Tupeuismul de prost (crescut) nu ramane nerasplatit.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #280  
Vechi 03.04.2016, 14:49:23
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai nu este.Asta inseamna sa cauti si sa fii ocupata sa-l gasesti, si atunci nu-ti
mai sta mintea la "grija" aproapelui si eviti sa mananci carne de om in post.
Apucate si tu de facut copii.
Am raspuns.Femeia pana la 35 de ani trebuie sa-si gaseasca jumatatea
sa-si faca propria familie si nu sa gaseasca motive despre cum sa nu o faca.
Foarte frumos.Pt ca eu spun adevarul.Sau a spune adevarul este lipsa de educatie atunci cand calci pe bombeu ?
Femeia pana la 35 de ani, fie isi face familie fie atunci cand nu mai poate
sa procreeze ia frumusel drumul monahismului.
Mantuire de unul singur nu exista.Fie familie, fie monahism, alege !.
Sfat pt tine:apuca-te si tu de facut copii.
Eu zic ca unui om atat de prost crescut, ca d-voastra, fara cei sapte ani de acasa, nu are nici un rost sa i se faca educatie la varsta adulta pentru ca oricum nu va pricepe.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare