Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.10.2010, 04:11:44
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Mai Scimitar nu cred ca asta este locul sau momentul in care sa discutam subterfugiile unor carti precum cele din seria Dune, fiindca ideologic vorbim acestea sunt departe de a putea fi luate in serios mai ales pe un forum crestin ortodox. Asa cum tu mi-ai recomandat si alte carti ale lui Frank Herbert, tot asa am sa-ti recomand si eu orice carte duhovniceasca,scrisa despre sau de unul dintre Sfintii Parinti, pe care poti sa pui mana fiindca sunt sigur ca are sa-ti foloseasca mult mai mult decat orice SF, mie cel putin mi-au folosit fiindca in acestea am gasit multe raspunsuri la intrebari pe care le aveam dar le cautam in cele mai nepotrivite locuri, printre care si aceste romane SF.

Si crestin-ortodoxia e departe de a fi luata in serios in cele mai inalte cercuri de dezbatere literara.


Bineinteles, e utopic sa-mi imaginez ca tu chiar ai citit ceva apropiat de complexitatea Dunei data fiind simplitatea intelectuala cu care stigmatizezi necontenit un gen literar.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.10.2010, 04:13:24
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ironic dar de-a lungul istoriei multi oameni si-au dat duhul chiar numai si pentru o ideie. Spre exemplu cred ca multi vor fi de acord cu mine ca noi ca popor din pct de vedere material o duceam mai bine inainte de revolutie, dar de ce au murit oare atuncea atatia la revolutie ? Tocmai ca s-au jertfit pentru un ideal, fiindca erau satui de dictatura comunista. Chit ca idealul lor cu timpul s-a dovedit a fi o minciuna, poate cea mai mare minciuna din istoria noastra ca natie, totusi ei crezand intr-un viitor mai bun s-au jertfit.

Tu chiar vrei sa-ti raspund la reply-ul asta ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.10.2010, 04:21:56
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Si crestin-ortodoxia e departe de a fi luata in serios in cele mai inalte cercuri de dezbatere literara.


Bineinteles, e utopic sa-mi imaginez ca tu chiar ai citit ceva apropiat de complexitatea Dunei data fiind simplitatea intelectuala cu care stigmatizezi necontenit un gen literar.
Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Tu chiar vrei sa-ti raspund la reply-ul asta ?
---------------
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 02.10.2010, 04:34:17
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Ironic dar de-a lungul istoriei multi oameni si-au dat duhul chiar numai si pentru o ideie. Spre exemplu cred ca multi vor fi de acord cu mine ca noi ca popor din pct de vedere material o duceam mai bine inainte de revolutie, dar de ce au murit oare atuncea atatia la revolutie ? Tocmai ca s-au jertfit pentru un ideal, fiindca erau satui de dictatura comunista. Chit ca idealul lor cu timpul s-a dovedit a fi o minciuna, poate cea mai mare minciuna din istoria noastra ca natie, totusi ei crezand intr-un viitor mai bun s-au jertfit.
In primul rand, ai trait prea mult intr-o societate cu privilegii (se observa ca nu ai mai mult de 25) si inca iti este greu sa despasesti candida idealizare a conceptului de erou. Prea multe filme, prea multa fictiune, prea multa religie - prea putin studiu. Intuitiv, ai impresia ca istoria e presarata cu personaje ce s-au sacrificat pentru ceva pozitiv fara implicatii pragmatice si interese. Nu cred ca poti sa-mi dai exemple, desi sunt. (ma refer la sacrificiu real, nu o moarte ce nu a fost prevenita si ma refer la un ideal pozitiv, nu masacrarea unui popor pentru ca e de alta traditie).

"Spre exemplu cred ca multi vor fi de acord cu mine ca noi ca popor din pct de vedere material o duceam mai bine inainte de revolutie, "

Pentru ca foarte putini au memoria sau varsta necesara ca sa-si permita expertiza, si mult mai putini sunt in stare sa analizeze obiectiv.

Din absolut toate punctele de vedere ce definesc calitatea vietii individului si functionalitatea societatii, Romania de atunci era inferioara. Asta ar trebui sa sune ca un truism pentru orice Roman. Aperi un sistem care iti oprima religia. Asta este ironic. Si ar fi bine daca ai avea fundamente rationale. Copile, oamenii mureau de foame si se sufocau de propaganda.

Idealul lor a fost un obiectiv rational, utilitarian, respectabil. O minciuna ? Pe langa toate libertatile pe care le ai acum...

http://www.google.com/publicdata?ds=...gdp+per+capita

Last edited by Scimitar; 02.10.2010 at 04:39:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.10.2010, 04:55:53
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
In primul rand, ai trait prea mult intr-o societate cu privilegii (se observa ca nu ai mai mult de 25) si inca iti este greu sa despasesti candida idealizare a conceptului de erou. Prea multe filme, prea multa fictiune, prea multa religie - prea putin studiu. Intuitiv, ai impresia ca istoria e presarata cu personaje ce s-au sacrificat pentru ceva pozitiv fara implicatii pragmatice si interese. Nu cred ca poti sa-mi dai exemple, desi sunt. (ma refer la sacrificiu real, nu o moarte ce nu a fost prevenita si ma refer la un ideal pozitiv, nu masacrarea unui popor pentru ca e de alta traditie).
Marea majoritate a celor carora li s-a pus in mana arma si haideti duceti-va la razboi se incalzeau crezand ca lupta pentru ceva nobil, altfel nu inseamna decat ca mai toti soldatii ce s-au jertfit dea lungul timpului nu sunt decat o gasca de isterici, chit ca din spate cei care orchestrau lucrurile aveau mai mult sau mai putin scopuri bune.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Din absolut toate punctele de vedere ce definesc calitatea vietii individului si functionalitatea societatii, Romania de atunci era inferioara. Asta ar trebui sa sune ca un truism pentru orice Roman. Aperi un sistem care iti oprima religia. Asta este ironic. Si ar fi bine daca ai avea fundamente rationale. Copile, oamenii mureau de foame si se sufocau de propaganda.

Idealul lor a fost un obiectiv rational, utilitarian, respectabil. O minciuna ? Pe langa toate libertatile pe care le ai acum...
Sunt departe de a idealiza comunismul de dinainte de '89, de aceea am si precizat ca din punct de vedere material o duceam mai bine, dar nu si cu privire la alte aspecte. Critian Tudor Popescu a spus un lucru foarte inteligent in acest sens "Ceausescu nu vroia raul Romaniei, vroia binele ei numai ca-l dorea numai asa cum il vedea el". Adevarul este ca la vremea aceea Romania inca isi mai spunea granarul Europei pe cand astazi am ajuns sa le importam, Bucurestiul isi spunea micul Paris astazi cred ca nu se mai poate mandri decat cu statutul de micul gunoi. Saracie in Romania a fost de cand s-a inventat ca natie dar imi vine greu sa cred ca se murea de saracie cum se moare astazi prin canale spre deliciul Pro TV-ului.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Si crestin-ortodoxia e departe de a fi luata in serios in cele mai inalte cercuri de dezbatere literara.


Bineinteles, e utopic sa-mi imaginez ca tu chiar ai citit ceva apropiat de complexitatea Dunei data fiind simplitatea intelectuala cu care stigmatizezi necontenit un gen literar.
Crestinismul Ortodox este departe de a fi potrivit ca subiect de dezbatere in cenaclurile literare fiindca Ortodoxia nu se rezuma la simple povesti. Cat despre complexitatea Dunei sincer, faptul ca epopeea a fost scrisa in 6 romane, fiecare groase cat caramida, nu inseamna ca acest lucru o face foarte complexa din pct de vedere literar.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.10.2010, 05:16:28
Scimitar's Avatar
Scimitar Scimitar is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2010
Mesaje: 17
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Scimitar
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Marea majoritate a celor carora li s-a pus in mana arma si haideti duceti-va la razboi se incalzeau crezand ca lupta pentru ceva nobil, altfel nu inseamna decat ca mai toti soldatii ce s-au jertfit dea lungul timpului nu sunt decat o gasca de isterici, chit ca din spate cei care orchestrau lucrurile aveau mai mult sau mai putin scopuri bune.


Sunt departe de a idealiza comunismul de dinainte de '89, de aceea am si precizat ca din punct de vedere material o duceam mai bine, dar nu si cu privire la alte aspecte. Critian Tudor Popescu a spus un lucru foarte inteligent in acest sens "Ceausescu nu vroia raul Romaniei, vroia binele ei numai ca-l dorea numai asa cum il vedea el". Adevarul este ca la vremea aceea Romania inca isi mai spunea granarul Europei pe cand astazi am ajuns sa le importam, Bucurestiul isi spunea micul Paris astazi cred ca nu se mai poate mandri decat cu statutul de micul gunoi. Saracie in Romania a fost de cand s-a inventat ca natie dar imi vine greu sa cred ca se murea de saracie cum se moare astazi prin canale spre deliciul Pro TV-ului.


Crestinismul Ortodox este departe de a fi potrivit ca subiect de dezbatere in cenaclurile literare fiindca Ortodoxia nu se rezuma la simple povesti. Cat despre complexitatea Dunei sincer, faptul ca epopeea a fost scrisa in 6 romane, fiecare groase cat caramida, nu inseamna ca acest lucru o face foarte complexa din pct de vedere literar.
Marea majoritate a celor care se duc la razboi sunt saraci si provin din paturi inferioare ale societatii.

Ti-am pus un link la sfarsit.

"Adevarul este ca la vremea aceea Romania inca isi mai spunea granarul Europei pe cand astazi am ajuns sa le importam, Bucurestiul isi spunea micul Paris astazi cred ca nu se mai poate mandri decat cu statutul de micul gunoi. "

Aici te referi la epoca interbelica. Exporturile noastre au crescut, de orice fel. Si termenul de "granar" se referea la faptul ca am trecut pragul autosustenabilitatii agricole si exportam. Si acum, ma repet, exportam mai mult. Importam bunuri pentru ca este o economie volatila si avem multe optiuni (calitative, brand loyality, etc.).

Nu cred ca ai vazut comunismul nici in poze.

Vezi tu, unul dintre avantajele documentatiei din surse statistice in detrimentul ProTV-ul este ca poti face distinctia intre senzationalism si realitate.

"Cat despre complexitatea Dunei sincer, faptul ca epopeea a fost scrisa in 6 romane, fiecare groase cat caramida, nu inseamna ca acest lucru o face foarte complexa din pct de vedere literar"

Citit-o nu ai cartea. Sunt 7 romane in seria initiala si 12 (13 de anul viitor) cu tot cu cele scrise de fi-su. O critica de la Oxford Uni. Press alcatuise o lista cu operele literare ce necesita o schematizare logica separata a ideilor pentru a putea tine pas cu naratiunea. Canonicatul Dune era clasat un loc sub Ulise.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.10.2010, 05:36:23
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Marea majoritate a celor care se duc la razboi sunt saraci si provin din paturi inferioare ale societatii.
Hmm eu stiam ca serviciul militar era obligatoriu pe timp de razboi, exceptiile fiind foarte putine in acest sens si nu se refera la statutul material ci la anumite dizabilitati. Dar oricum imi scapa ce vrei sa spui prin cei care se duc la razboi sunt saraci. Cei care se duc la razboi numai pt bani nu sunt soldati sunt mercenari si asta este cu totul altceva.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Aici te referi la epoca interbelica. Exporturile noastre au crescut, de orice fel. Si termenul de "granar" se referea la faptul ca am trecut pragul autosustenabilitatii agricole si exportam. Si acum, ma repet, exportam mai mult. Importam bunuri pentru ca este o economie volatila si avem multe optiuni (calitative, brand loyality, etc.).
Interesant dar daca exportam atat de mult de ce ni se mai taie din salarii ca asta inseamna ca Romania are capital berechet. Este adevarat ca termenul de granar se refera la perioada interbelica dar si pe vremea lui ceasca nu se punea problema sa importam grane sau paine.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Citit-o nu ai cartea. Sunt 7 romane in seria initiala si 12 (13 de anul viitor) cu tot cu cele scrise de fi-su. O critica de la Oxford Uni. Press alcatuise o lista cu operele literare ce necesita o schematizare logica separata a ideilor pentru a putea tine pas cu naratiunea. Canonicatul Dune era clasat un loc sub Ulise.
Sunt 6 romane scrise de Frank Herbert, ce-o mai fi scris si fratisu e mai putin relevant, le gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Seria_Dune
De altfel am precizat ca acestea sunt interesante atata timp cat ramn literatura SF, deci nu neg valoarea lor literara, chit ca personal am citit carti si mai bune.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.10.2010, 06:18:57
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Sunt 6 romane scrise de Frank Herbert, ce-o mai fi scris si fratisu e mai putin relevant, le gasesti aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Seria_Dune
Rectific este vorba de fi-su nu de fratisu, error humano est.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.10.2010, 07:23:31
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
http://en.wikipedia.org/wiki/Irony
Grea viata asta de crestin practicant, simtul ironiei/umorului s-a pierdut undeva pe drum.
Numai că e o ironie stupidă (așa cum făcui și tu cândva) fiindcă pentru români semnifică înstrăinarea unui produs devenit tradițional iar pentru străini nu are sens fiindcă nu cunosc tradiția acestui produs.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.10.2010, 07:51:33
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scimitar Vezi mesajul
Nu-ti place - nu cumperi - le scade profitul - schimba marketingul - iti place - cumperi - le creste profitul. Everyone's a winner. Hai ma fratilor ca am trecut si noi de tranzitia in capitalism.

Citat:
În prealabil postat de Scimitar
Tricolorul este un ansamblu de idei, perceptii, informatii, obiecte - precum orice alt simbol - ce serveste scopului de ati canaliza tie nationalismul.

Pot sa urineze pe tricolor sau cruce (vorbesc doar ipotetic si nu am intentia sa fiu ofensiv) sau orice alta abstractie daca produc bani si mentin motorul economic.

Si daca acest motor nu e bine uns, foamea te-ar determina sa faci lucruri mult mai abominante decat marketingul lor pentru ca tricolorul nu e nutritiv si nu-i cumparaa copilului tau rechizite pentru scoala.


Citat:
În prealabil postat de Scimitar
Si crestin-ortodoxia e departe de a fi luata in serios in cele mai inalte cercuri de dezbatere literara.


Bineinteles, e utopic sa-mi imaginez ca tu chiar ai citit ceva apropiat de complexitatea Dunei data fiind simplitatea intelectuala cu care stigmatizezi necontenit un gen literar.
Citat:
În prealabil postat de Scimitar
Canonicatul Dune era clasat un loc sub Ulise.
Cam caraghioase greșeli de exprimare (fraze construite aiurea, cuvinte inventate sau folosit de asemeni aiurea, lipsa punctuației) pentru cineva care se pretinde cult.

Drapelul e protejat de lege, nu poți face aia, trebuia să știi asta dacă ești așa matur cum spui.

Iar a crede că treaba cercurilor literare e teologia dovedește confuzii jenante.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Implicarea Bisericii in politica , un aspect deloc de neglijat ! cristiboss56 Biserica Ortodoxa Romana 319 09.04.2016 22:41:23
Noul an Bisericesc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 6 02.09.2010 16:11:42
De ce toate acele activități grotești... ca aspect Bunl Despre Biserica Ortodoxa in general 8 10.01.2010 18:26:35
Noul Valaam Saurian Muzica Bisericeasca 2 10.03.2009 14:35:09
Noul Patriarh mihaela_dadp Generalitati 166 21.08.2007 13:39:04