Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 18.04.2012, 16:51:35
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Nu stiu daca are sau nu vreo legatura cu subiectul, dar imi amintesc de o intamplare. Cu niste ani in urma (sa zicem vreo zece), ma aflam intamplator in preajma cuiva care avea o situatie materiala destul de buna. Usor arogant si plin de sine, l-am auzit spunand atunci, fara sa i-o ceara nimeni: "Dom'ne, cand nu ai bani, mirosi a prost!" Iar acel om parea a fi "un domn respectat si respectabil". Nu am intervenit in discutie, dar in sufletul meu mi-am pus oarecum problema etichetei si valorii umane, strict autentice, nu dupa jeep-ul pe care-l conduci, sau haina "Versace" pe care-o porti, ci dupa cat de bine iti intelegi menirea si multumesti lui Dumnezeu pentru ceea ce ti-a dat, fiindca in fond, fara El nu esti nimic si nu ai nimic.
Timpul a trecut si am reintalnit acel om in conditii de cea mai jalnica stare. Pierduse TOT: magazine, bani, casa, masina, pozitie sociala. Imi venea sa-i spun ca parca vine de undeva un miros ciudat in timp ce incercam sa legam un subiect fara cap si fara coada, fiindca el stia ca eu stiu in ce situatie ajunsese. Dar n-am avut puterea sau rautatea aceea, si m-am rugat in gand pentru el.
In viata, totul e relativ. Doar Dumnezeu e vesnic acelasi.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 18.04.2012, 21:53:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Imi venea sa-i spun ca parca vine de undeva un miros ciudat in timp ce incercam sa legam un subiect fara cap si fara coada, fiindca el stia ca eu stiu in ce situatie ajunsese. Dar n-am avut puterea sau rautatea aceea,
Este bine că v-ați abținut. Dealtfel, rezultă că...s-a prins și singur.

Despre cel mai absurd păcat am scris un articol aici: http://regnabit.wordpress.com/2011/0...oxul-invidiei/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invidia cristiboss56 Pocainta 204 29.09.2014 20:19:19
Invidia distructiva - despre Cain si Abel ioan cezar Generalitati 2 19.02.2012 16:51:45
Invidia impiedica orice bucurie jonella Intrebari utilizatori 5 25.05.2010 18:19:57