Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.03.2012, 11:15:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[SIZE=2][COLOR=#000000]Arhimandit Gheorghios Kapsanis, egumenul M-rii Grigoriu, Athos
"Ce este ecumenicitatea? Bisericile Ortodoxe din intreaga lume sunt organizate, din punct de vedere administrativ, in Biserici locale sub conducerea unor sinoade locale, respectiv patriarhii. Toate bisericile locale sunt organizate la rindul lor sub forma unui sinod ecumenic din care fac parte reprezentanti ai tuturor Bisericilor Ortodoxe locale.
Ce este ecumenismul? Ecumenismul in schimb, este o forma institutionala prin care, sub numele pacii si al unitatii, sunt adunate la un loc toate religiile lumii precum evrei, musulmani, budisti care nu cred in Iisus Hristos ca Fiu al lui Dumnezeu, si unde se dezbat probleme economice, politice, sociale, culturale etc. Ecumenismul cauta prin toate acestea sa se impuna ca noua religie a viitorului. Cu certitudine, Biserica Ortodoxa este ecumenica adica soborniceasca. Una este insa ecumenicitatea si alta este ecumenismul. Biserica Ortodoxa este ecumenica, dar nu ecumenista. Ea ramine ecumenica atita vreme cit nu cade in ispita ecumenismului. Ecumenicitatea constituie expresia deplinatatii Bisericii si se propune si celorlalti, fara sa se imparta sau sa se ajusteze dupa conceptiile omenesti. Asadar Biserica noastra Ortodoxa este ecumenica si deoarece intreaga lume are nevoie cu adevarat de ecumenicitatea ei, este necesar ca ea sa se mentina ecumenica si sa nu cada in ecumenism. Iar aceasta nu numai pentru a-si pastra ecumenicitatea ei, ci si pentru a ajuta cu adevarat lumea. Un rol important in miscarea ecumenica il are teoria ramificatiilor care este o erezie eclesiologica promovata in cercurile teologice asa-zis moderniste, a carei esenta este ca toate confesiunile crestine existente in momentul actual sunt vazute ca ramuri egale ale unei singure Biserici a lui Hristos si care detin in mod egal harul Sfintului Duh si Adevarul Divin. La baza acestei invataturi eretice sta interpretarea incorecta a procedurilor canonice privind primirea in Biserica a ereticilor si schismaticilor." (Ortodoxia si internationalismul religios, ed. Scara, 1999)

Cucernicul Parinte Gheorghe Calciu
"Intelegerea ecumenica de unire si armonie a lumii este de fapt o forma a miscarilor internationaliste pe plan religios, in care se incearca desfiintarea natiunilor, instituirea unor guverne mondiale, pe care nimeni nu le-a uns si care urmaresc doar gloria lor, buna lor viata si satisfacerea dorintei de a conduce popoarele. Ecumenismul acesta este in sine o actiune diabolica si sunt de acord cu unii teologi greci care spun ca ecumenismul este cea mai mare erezie a secolului nostru... Am sperat ca Romania va fi urmatoarea tara care va iesi din ecumenism." ("Ziua" de Bucuresti, 5 dec.1998, pg.8)

Mitropolitul Ierotei de Nafpaktos

"Poate fi spus ca de este o mare erezie astazi, este asa-numita erezie eclesiologica, care se confrunta mai ales cu pastorii Bisericii. Este o mare confuzie astazi despre ceea ce este Biserica si care sunt adevaratii ei membri. Se confunda identitatea Bisericii cu alte traditii umaniste si se gindeste ca Biserica este fragmentata si despartita, dar mai mult se ignora singura cale de mintuire a Bisericii."

"Papistasii nu au preotie nici taine... Vaticanul nu este biserica, ci un sistem politico-economic situat in afara Bisericii, iar papa cu toti "clericii" Vaticanului nu sunt urmasi ai Apostolilor, nu au predania si succesiunea apostolica... Papistasii sunt francolatini, iar pe deasupra si eretici. Papismul se afla in afara Bisericii..., si pentru ca in afara Bisericii nu exista Taine, pentru aceasta clericii papistasilor si insusi papa, pentru noi ortodocsii, nu au preotie, adica au fost taiati de la succesiunea apostolica. Daca se va pierde Credinta Ortodoxa, atunci nu va mai exista nici Biserica, nici Dumnezeiasca Euharistie... Parintii Bisericii din veacul al VIII-lea observasera ca papismul, sub influenta francilor, a schimbat teologia ortodoxa si astfel nu mai facea parte din Biserica Ortodoxa care pazea in intregime adevarul revelat. De aceea, papa nu mai era pomenit in Diptice." (Cugetul Bisericii Ortodoxe, Cap.I)

Cuviosul Ghenadie Sholarios, Patriarhul Constantinopolului (sec.XV)
"O grecilor (romanilor, n.n.) vrednici de mila, de ce inca rataciti si lepadind orice nadejde in Dumnezeu cautati ajutorul francilor (Europei, n.n)? Cum de impreuna cu intreaga Cetate, care curind va cadea, pierdeti Ortodoxia voastra? Milostiv fii mie Dumnezeule! Aduc marturie inaintea Ta ca sunt nevinovat de aceasta nelegiuire. O, bietii de voi care vedeti ce se-ntimpla in jurul vostru si in vreme ce robia va este tot mai aproape, va lepadati de credinta parintilor vostri si primiti faradelegea! Nu ma voi lepada nicicind de tine, iubita Ortodoxie, si n-am sa te ascund Sfinta Predanie, cita vreme duhul meu mai salasluieste in trupul acesta." (Sinodul de la Ferrara-Florenta, ed. Scara, 2002, p.161) [/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.03.2012, 11:25:58
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu personal nu stiu exact ce sa zic. De tacut e greu sa taci cand vezi ce se intampla, dar cine te baga in seama? Daca nici pe duhovnicii mari nu ii baga nimeni in seama si sunt pusi la zid si asupriti, noi astia mici ce putem face. In Romania inca sunt preoti de miri,monahi,si cativa cleri care inca sunt ortodocsi puri, deci ai de unde alege un duhovnic bun. In prezent trebuie sa mai pui si tu osul la treaba, sa citesti, sa te infromezi, nu mai e ca in trecut cand aflai totul de la Parinte si puteai sa te increzi 100% in cuvantul sau. Trebuie sa ai informatie ca sa poti alege cum trebuie. In rest, rugaciunea. Pentru tine, familia ta, neam, preoti si cler. Pana nu vine nimeni la tine sa iti impuna sa alegi ecumenismul, nu ai de ce sa te agiti, toate la timpul lor. Fapta, si apoi vorba. Tara asta va merge in bine numai daca poporul se va pocai, pana atunci din rau in mai rau, si aici nu e vb numai de economie, ci si de patriarhie. Cati parinti credinciosi ar fi de acord ca copilul lor sa fie preot sau monah?Culegem ce am semanat. Altceva nu stiu ce sa zic. Tu ce idei ai? Sa vezi ce zic grecii de noi :)). Ne fac cea mai ecumenista patriarhie. Imi cer scuze daca am zis ceva gresit.
Doamne, ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.03.2012, 15:49:14
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
1. Unde este erezia?

2. Posteaza, te rog, textul canonului si o trimitere bibliografica, pentru a discuta in cunostinta de cauza!
Intrebarea era ptr ortodocsi.Atat timp cat la religia dvs nu scrie ortodox nu vad de ce v-ati da cu parerea despre cum ar trebuie sa se procedeze intr-o institutie din care nu faceti parte.
In plus in canonul 45 Apostolic, pe care l-am citat este suficient de explicit specificat cum ar trebuie sa se procedeze cu clericii cu astfel de abateri grave. Intrebarea mea era cum ar trebui sa procedeze mirenii cand cei care ar trebui sa aplice anatema sau caterizarea sunt chiar cei carora ar trebui sa li se aplice.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.03.2012, 15:59:05
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Eu personal nu stiu exact ce sa zic. De tacut e greu sa taci cand vezi ce se intampla, dar cine te baga in seama? Daca nici pe duhovnicii mari nu ii baga nimeni in seama si sunt pusi la zid si asupriti, noi astia mici ce putem face.
Exact asta e problema. Nu e corect sa taci. Dar daca nu taci oricum efectul e zero. Credinta intr-adevar nu se bazeaza pe democratie, dar daca eu ca simplu credincios ar adresa acesta intrebare Patriarhiei si as solicita in baza canoanelor sa nu se mai participe la slujbe si rugaciuni comune cu cei de alta confesiune sau religie as fi ignorat. Si nu e corect pentru ca Biserica nu e formata doar din clerici.
Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
In Romania inca sunt preoti de miri,monahi,si cativa cleri care inca sunt ortodocsi puri, deci ai de unde alege un duhovnic bun. In prezent trebuie sa mai pui si tu osul la treaba, sa citesti, sa te infromezi, nu mai e ca in trecut cand aflai totul de la Parinte si puteai sa te increzi 100% in cuvantul sau. Trebuie sa ai informatie ca sa poti alege cum trebuie. In rest, rugaciunea. Pentru tine, familia ta, neam, preoti si cler. Pana nu vine nimeni la tine sa iti impuna sa alegi ecumenismul, nu ai de ce sa te agiti, toate la timpul lor. Fapta, si apoi vorba.
Corect. Dar problema e ca in Biserica exista eretici. In Biserica nu pot exista eretici. Ei nu se rup de Biserica si activeaza in continuare aici. Problema nu e la nivel de individ ci al nivel de institutie.
Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Cati parinti credinciosi ar fi de acord ca copilul lor sa fie preot sau monah?
Preot ar mai accepta dar calugar...... Sunt lucruri si mai grave, cum ar fi: cati parinti isi invata copii sa posteasca? Sau mai grav, cati parinti ai copiilor care vor sa posteasca ii impiedica? Si raspunsul e: Destui.
Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
Sa vezi ce zic grecii de noi :)). Ne fac cea mai ecumenista patriarhie. Imi cer scuze daca am zis ceva gresit.
Doamne, ajuta!
Pai asta suntem. Grecii clar sunt mai conservatori. De rusi nu mai vorbim. Sarbi clar sunt conservatori. Si bulgarii. Noi suntem aia "tolerantii".

Si ramane intrebarea: Ce putem face? Sau ce putem face si sa aiba si efect?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.03.2012, 16:14:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Doamne Dumnezeule mare!
Iar ati inceput? Acum in Postul Mare sa scrieti asa rautati la adresa oamenilor?
Cine sunteti voi, ca sa judecati?
Mai intai as dori sa puneti o definitie a ereziei, sa vedem cine sunt de fapt ereticii?
Nu stiu multe in ale bisericii, dar cred ca acele canoane pe care le tot citati sunt din vremea de dinaintea separarii bisericii lui Hristos.
Cred ca se refera la alte religii ne-crestine si nu la confesiuni crestine.
Eu ma abtin de la astfel de discutii in general, pentru ca ma deranjeaza ceea ce poarta unii (ortodocsi) in suflet. Nici nu vreau sa numesc acel lucru.
Traim intr-o lume, nu suntem in pustie. Ce sa facem, sa dam in cap vecinului de alaturi pentru ca este catolic?
Si daca si altii ne considera pe noi la fel? Avem de suferit destul in lume si suntem destul de izolati.
Hai sa stam in banca noastra, in pace si sa ne vedem barna din ochii nostri.
Sa nu mai semanam si inca in Postul Pastelui, neliniste si pacate.

Dumnezeu singur stie si judeca, sa nu ne punem in locul Lui!
Nimeni nu-i perfect si nici sfant pe lumea asta. Dar dam cu bata in dreapta si-n stanga.

Bine ca se roaga si nu fac rele. Se roaga la Dumnezeu. Toti suntem ai Lui.
Mai cititi putin si Biblia si alte scripturi ale Lui. El n-a facut separatii. A venit pentru toti.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.03.2012, 20:13:19
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cine sunteti voi, ca sa judecati?
Cine a judecat?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai intai as dori sa puneti o definitie a ereziei, sa vedem cine sunt de fapt ereticii?
Erezie=invatatura de credinta gresita.
"Cine nu este cu Mine este impotriva Mea"
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu stiu multe in ale bisericii, dar cred ca acele canoane pe care le tot citati sunt din vremea de dinaintea separarii bisericii lui Hristos.
Cred ca se refera la alte religii ne-crestine si nu la confesiuni crestine.
Daca nu stiti multe in ale Bisericii si credeti aia, aia si aia (toate sunt pareri personale), de ce va dati cu parerea? Acum serios, faceti exact ceea ce infierati: NU VA ABTINETI DE LA ASTFEL DE DISCUTII. Si asta faceti, discutati si va dati cu parerea.
Daca ramanem "toleranti" si nu luam atitudine de la gravele derapaje in materie de credinta, ne facem noi insine vinovati de ele. Da stiu ar trebui sa ne vedem mai intai barna din propriul ochi si apoi paiul din ochiul celiulalt. Da stiu ar trebui sa ne ingrijim sa urmam mai intai noi invataturile Bisericii si dupa sa ii "judecam" pe ceilalti. Da daca ramanem pasivi si "egoisti" in ale mantuirii suntem responsabili de sminteala celorlalti mai ales daca ei vor urma "directia oficiala" imprimata de "reprezentantii" Bisericii.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Eu ma abtin de la astfel de discutii in general,
Mi se pare ca tocmai asta nu ati facut.
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Traim intr-o lume, nu suntem in pustie. Ce sa facem, sa dam in cap vecinului de alaturi pentru ca este catolic?
Mereu se ajunge din partea celor "toleranti" in acelasi punct al discutiei. De ce veniti mereu cu acelasi argument cand de fiecare daca este desfiintat cu argumente cu adevarat valabile?
Ortodoxia este intr-adevar caracterizara de toleranta si nu de falsitate. Ortodoxul va respecta mereu optiunea si credinta celuilalt, dar nu va tolera niciodata alterarea invataturilor sale de catre cel de alta credinta. Iar ecumenismul exact asta face. Ortodoxul nu ii va da niciodata in cap vecinului catolic si va trai mereu in armonie cu el atat timp cat acesta nu va incerca sa isi impuna convingerile. Dar asta nu va insemna ca ortodoxul nu va marturisi mereu ca "Nu este mantuire in afara de Biserica si ca Biserica este doar Una".
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si daca si altii ne considera pe noi la fel?
Asa si...?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Avem de suferit destul in lume si suntem destul de izolati.
In primul rand nu am inteles cum suntem izolati. Dar si daca am fi izolati, in afara de faptul ca ne putem manifesta suficient de bine in acesta "izolare", ce ar fi mai bine sa ne mantuim izolati, sau sa pierdem mantuirea "bagati in seama"?


Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Bine ca se roaga si nu fac rele.
Si diavolul cu ce L-a ispitit pe Hristos, nu "doar" sa i se inchine?
Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Se roaga la Dumnezeu. Toti suntem ai Lui.
Doar ca nu este acelasi Dumnezeu. Si am sa dau si un exemplu: Duhul Sfant purcede de la Tatal, nu si de la Fiul, deci nu este acelasi Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mai cititi putin si Biblia si alte scripturi ale Lui.
Ar trebui sa va ascultati propriile sfaturi. Mai putin cu alte scripturi pentru ca nu sunt mai multe.


Stiu ca sunt dur si radical, dar ii rog pe ecumenistii si "toleranti" sa nu isi dea cu parerea pentru ca nu le era lor adresata intrebarea. Le era adresata ortodocsilor. Iar cei care la religie nu au specificat "ortodox" si nu isi asuma invatatura Bisericii ar putea sa se abtina de la a-si da cu parerea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.03.2012, 20:40:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sunt nenumarate exemple. Eu ma sa postez doar unul de cadere in erezia ecumenismului.
http://www.youtube.com/watch?v=vzSuXSAPUSc
E deosebit de grav. Canonul 45 Apostolic porunceste: "Episcopul sau Preotul sau Diaconul care numai s-ar ruga cu ereticii sa se afuriseasca si daca l-ar primi sa slujeasca ca preot, sa se cateriseasca ."
Asa ca ma intreb cum ar trebui procedat in aceste cazuri? Nu poti sa sesizezi conducerii Bisericii acest lucru pentru ca tocmai ei sunt cei care se abat de la canoane. Nici nu poti sa ignori acest lucru. Nici nu poti sa te rupi de ei pentru ca nu ai alternativa. Adica nu e ca si cum unii au gresit si de fapt ei s-au rupt de Biserica si ramai intr-o comunitate mica cu preoti si episcopi care sa reprezinte in continuare Biserica. Chiar nu am nici un raspuns. Si e o "problema" importanta. Cu atat mai mult cu cat cred ca se vor inmulti cazurile de genul asta.
Primul lucru pe care poți să-l faci rapid e să părăsești ortodoxismul blogosferic și să-ți cauți un duhovnic care să-ți dea de lucru (rugăciune) și să te determine să-ți măsori corect lungul nasului.
Al doilea lucru e să pui mâna pe carte ca să te eliberezi de prejudecăți sectare intraecleziale și să-ți primenești discernământul.

Dacă rămâi consecvent nevoințelor de mai sus, poate că ai să descoperi multe aspecte interesante, cum ar fi faptul că nu există nicio decizie sinodală cu valabilitate ecumenică (adică pentru toată Biserica ) care să declare eretică Biserica Romei în întregul ei. Mai mult, lăcașurile de cult sunt deschise tuturor oamenilor care-L caută pe Hristos, indiferent de opțiunile lor religioase anterioare. Dacă urmărești până la capăt înregistrarea aceea pe care ai postat-o, ai să observi că delegația catolică n-a scos o vorbă în timpul slujbei, prin urmare e discutabilă acuzația de ”rugăciune comună”. Ce, tu poți să știi cu cine te rogi la Liturghie și ce erezii zburdă prin capetele oamenilor, atâta timp cât nu sunt exprimate public?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 25.03.2012 at 20:45:40.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.03.2012, 21:02:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă rămâi consecvent nevoințelor de mai sus, poate că ai să descoperi multe aspecte interesante, cum ar fi faptul că nu există nicio decizie sinodală cu valabilitate ecumenică (adică pentru toată Biserica ) care să declare eretică Biserica Romei în întregul ei.
Nu intreaga "biserica" a Romei marturiseste ca Duhul Sfant purcede de la Tatal si de la Fiul?
Sau eretic este doar cel care primeste "notificare in scris" din partea Bisericii? E atat de simplu: eretic e oricine nu marturiseste invataturile de credinta ortodoxe.
Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Dacă urmărești până la capăt înregistrarea aceea pe care ai postat-o, ai să observi că delegația catolică n-a scos o vorbă în timpul slujbei, prin urmare e discutabilă acuzația de ”rugăciune comună”. Ce, tu poți să știi cu cine te rogi la Liturghie și ce erezii zburdă prin capetele oamenilor, atâta timp cât nu sunt exprimate public?
Nici asta nu e rugaciune cu ereticii : http://www.youtube.com/watch?v=sKNxv...eature=related ?
Si corect la Liturghie nu poti stie ce idei are fiecare in cap, dar cand le exprima intr-adevar public?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 25.03.2012, 21:10:16
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
acum, preotul de la Mosuni, prin faptul ca a permis ca Pustan sa slujeasca in biserica lui, nu a incalcat canoanele? cu siguranta!
La Mosuni nu a slujit pastorul Pustan, nici nu avea cum, doar a tinut o cuvantare. Desigur, nici aceea nu se cuvenea sa fie tinuta intr-o biserica, dar nu prea e slujire cu eterodocsi.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 25.03.2012, 21:16:33
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Sunt nenumarate exemple. Eu ma sa postez doar unul de cadere in erezia ecumenismului.

E deosebit de grav. Canonul 45 Apostolic porunceste: "Episcopul sau Preotul sau Diaconul care numai s-ar ruga cu ereticii sa se afuriseasca si daca l-ar primi sa slujeasca ca preot, sa se cateriseasca ."
Asa ca ma intreb cum ar trebui procedat in aceste cazuri?
Trebuie sa deosebim cand este slujire impreuna si cand este doar o asistenta. In cazul coslujirii stim ca din fericire Sfantul Sinod al BOR a dat o hotarare clara in privinta asta, cand cu cazul IPS Corneanu, ceea ce nu au multe BO. observam ca in canon se spune ca pentru rugaciune impreuna este doar afurisenie (oprire o perioada de la slujba/impartasire).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce este o erezie ? STEPHAN Dogmatica 16 15.06.2012 17:58:42
cum trebuie sa procedam??? L.sorin Generalitati 11 05.07.2009 00:50:39
EREZIE vs. pacat moro.d Despre Biserica Ortodoxa in general 35 26.08.2008 23:18:50
sa nu ne facem partasi la erezie sofiaiuga Stiri, actualitati, anunturi 1 08.06.2008 21:41:14