Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 25.11.2016, 16:37:49
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

[quote=oitza ratacita;636684In general, pt majoritatea adolescentilor Dumnezeu nu exista sau apare ca o notiune abstracta, indepartata, intangibila si "batraneasca".[/QUOTE]
Acest lucru de fapt este valabil mult mai mult la adulti decat la copiii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 25.11.2016, 16:39:41
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Nu fuge; merge intr-un loc unde gaseste cu certitudine mai multi ca el sau cu aceleasi valori.
Sau poate va fi surprins de ceea ce va găsi și în noul colectiv. În acest caz ce-i de făcut?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 25.11.2016, 17:00:49
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Să rămână în chilie. (Care deocamdată e școala, lumea plină de toți dracii.)
Altminteri, mai târziu va fugi și din familie...
Să învețe să trăiască printre "răi", păcătoși de tot soiul.
Să deprindă condiția unică de sare și lumină a lumii.
(Deocamdată pare năzuros și mândruț foc că are pană la pălărie. Or, creștinul nu e un drăguț cu pană la pălărie, unul așa mai special, cum cred unii care nu-și mai încap în piele că sunt, chipurile, creștini...)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 25.11.2016, 17:07:58
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sau poate va fi surprins de ceea ce va găsi și în noul colectiv. În acest caz ce-i de făcut?
Sa faca introspectie, sa gaseasca in el problema pt inadaptare si sa munceasca cu el insusi.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 25.11.2016, 17:11:30
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Sa faca introspectie, sa gaseasca in el problema pt inadaptare si sa munceasca cu el insusi.
În chilie, unde l-a pus deja Dumnezeu!
Nu în afara ei, în iluzorii lumi "mai bune"...
Să învețe să trăiască printre copiii de vârsta lui, mai întâi!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 25.11.2016, 17:12:57
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Și eu cred că problema este la Alexandru și singura soluție este să-și schimbe el comportamentul față de colegii lui. Să se arate un bun creștin care știe să-i accepte pe fiecare cu bune și rele, dar să nu facă compromisuri când se pune problema de a păcătui. Și mai ales să se facă lumină pentru cei "răi" și păcătoși.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 25.11.2016, 17:16:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Sa faca introspectie, sa gaseasca in el problema pt inadaptare si sa munceasca cu el insusi.
Păi ăsta e sfatul bun având în vedere că și în gimnaziu a avut aceleași probleme. Dar nu să schimbe locul.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 25.11.2016, 22:21:58
VHAlexandru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mulțumesc foarte mult pentru mesaje :) .M-au ajutat foarte mult 😉
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.11.2016, 01:51:17
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Sa te transferi la un liceu teologic, de exemplu. Exista clase si cu alte specializari, nu doar teologie pastorala.
Sau sa vorbesti cu consilierul scolar, vei afla ca ceea ce ti se intampla se numeste bullying si va sti ce masuri sa adopte pt ca acest act comportamental sa fie combatut la nivel de clasa.
Bullyingul poate avea urmari extrem de grave pt. tot restul vietii.
Inițial mi s-a părut nepotrivită varianta cu transferul însă, tot gândindu-mă, mi-am dat seama că sugestia dvs. ar putea să fie, da, o soluție.
Am respins ideea transferului pentru că am lucrat cu adolescenți aflați în situația asta și cei care s-au transferat au avut, de obicei, probleme încă mai mari ulterior. Până la abandon școlar, iar unul a rămas cu o severă fobie socială. Cu acesta din urmă am lucrat câțiva ani fără să dăm de cap problemei, iar părinții regretă și azi că l-au transferat atunci când era necăjit de colegi... Ar fi fost mai bună o mediere și o consiliere atunci, când aveau loc întâmplările acelea neplăcute, iar nu după consumarea faptului.
Deci, ar putea fi o soluție în cazul extrem însă, cred eu, doar dacă au fost nerodnice celelalte încercări.
Ați sugerat, de pildă, să ia legătura cu psihologul școlii. Desigur! Că doară pentru astfel de treburi e acolo un consilier...:)
Eu îl întrebasem și dacă nu a vorbit cu părinții, cu dirigintele și, desigur, cu duhovnicul.
Tind totuși, în limitele datelor pe care ni le-a oferit tânărul nostru coleg, să cred că mai degrabă ar fi potrivit ca tânărul frate să mediteze mai serios la întrebarea: cum să mă port creștinește cu colegii mei? Poate că e loc de unele îmbunătățiri ale conduitei proprii, mai întâi. Creștinismul nostru nu trebuie să fie demonstrativ, în nici un caz.

P.S. Îmi amintesc, în baza lecturilor din "Viețile sfinților", că mulți creștini vrednici de pomenire au fost luați ostatici. De turci, spre exemplu. Și că acolo, între musulmani, ei se purtau creștinește. Iar asta nu însemna că se certau cu turcii în probleme de dogmatică!...:) Ci, lucru uimitor în noblețea lui, ei se supuneau în toate, fără crâcnire, făceau muncile cele mai grele, îi ajutau pe toți la nevoie, se păstrau binevoitori și chiar senini, văzîndu-și în taină de rugăciune și de celelalte bineplăcute Domnului.
Tot ostatici sunt și creștinii încercați de o boală grea. Ei rabdă adeseori crucea bolii fără să crâcnească și fără să supere pe nimeni. Ba chiar, bolnavi fiind, nu știu cum să ajute pe alții... Ei nu caută, așadar, pretexte și contexte optime/ideale pentru a fi buni creștini. Ci, tocmai în ciuda unor condiții vitrege își afirmă modul creștinesc plin de virtute.
Apăi, după aceste modele, cred că ar putea și fratele nostru să se orienteze pentru început. Cu sfat și cu rugăciune, cu ajutor potrivit de la cei dornici și capabili să îl sprijine, cred că e posibil să progreseze mult și să se învrednicească de mult har. Doar să se smerească nițel și să ia treaba asta în serios, ca pe un prilej minunat pentru a învăța încă mai bine cum e "meseria" asta de creștin...:)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.11.2016, 11:02:52
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Titlul topicului ar putea să fie, mai degrabă, "Tinerii creștini și relațiile dintre ei", întrucât bănuiesc că Alexandru nu este elev într-o clasă de musulmani sau budiști...
Astfel că la ei în clasă se joacă același scenariu ca între adulții creștini, precum vedem în societatea noastră, inclusiv pe forum.
Cam toți suntem creștini, însă relațiile dintre noi lasă de dorit.
Așa că Alexandru nu se confruntă cu altă problemă decât noi ceilalți. E vorba tot despre comunicare, întrajutorare, ifose, nervi, bumbăceli, conflicte de tot felul și modalitatea (proastă) de a le traversa. Despre dragoste și alți demoni, vorba unui scriitor...
Câtă vreme majoritatea suntem creștini (păcătoși de tot soiul, problema este pur și simplu lumea dinlăuntrul Bisericii. Că doară noi, creștinii, trăim pe aici și pretutindeni.
Nu cred că trebuie să facem "colonii de creștini virtuoși" pentru a putea trăi în Ecclesia. Oare e nevoie de enclave de creștini? Oare soluția la dificultățile noastre e să ne reîntoarcem în catacombe?
Cred că prioritatea evidentă e să învățăm cum să conviețuim.
Reply With Quote
Răspunde