Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.11.2008, 17:28:34
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

podolski2 a scris:
Citat:
[SIZE=1]...Sper sa va vad mandrele chipuri schimonosite de durere in iad![/SIZE]
[SIZE=1]
[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Frate Podolski2,[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Acest blestem al tau, chiar daca rostit impotriva unor ierarhi ortodocsi ecumenisti, deci eretici, aduce foarte, foarte mult a anatema, anatema pe care Sfantul Ioan Gura de Aur ne povatuieste sa n-o rostim noi, oamenii, nici mirenii si nici clericii, impotriva ereticilor si schismaticilor, fie ei vii sau morti, deoarece prin pronuntarea anatemei [ne invata Sfantul Ioan Gura de Aur] Ii rapim Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos dreptul de Judecata Particulara a acelora,trimitandu-i inca vii fiind [ e vorba despre cei care sunt inca in viata] in focul gheenei si in mainile rapitorilor de oameni slujitori ai Satanei, facandu-ne noi, oamenii, Creatia Domnului, mai intelepti decat Creatorul nostru. [/SIZE]
[SIZE=1]O, ce infricosatoare blasfemie, aceasta anatema, la fel de grava ca si pacatele impotriva Duhului Sfant! Frate, caieste-te prin duhovnicul tau Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos, ca sa iti ierte acest pacat de moarte... [/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Dupa cum injuraturile impotriva Duhului Sfant nu sunt ale noastre personale, ci le rosteste diavolul cel spurcat prin gura noastra, la fel este si cu aceste anateme, ni le aduce in gand Satana si ne obliga, datorita dreptului de stapanire pe care il are asupra sufletului nostru din pricina multelor si grelelor noastre pacate nespovedite pana acum...[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Sursa din care am preluat invatatura Sfantului Ioan Gura de Aur expusa foarte pe scurt in acest post: http://www.ioanguradeaur.ro/765/nu-t...nici-pe-morti/[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Doamne ajuta![/SIZE]
[SIZE=1]Razvan[/SIZE]
[SIZE=1][/SIZE]
[SIZE=1]Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul![/SIZE]
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.11.2008, 23:50:05
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

[SIZE=1]Data viitoare cand imi dati raspunsuri aveti grija ca stiti la ce m-am referit.

Nu va apucati sa imi dati replay-uri doar de dragu de a ma mustra.

O doza de adevar ai dar nu acolo unde ai batut tu.[/SIZE]
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.11.2008, 02:10:40
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Mda! Incrancenata discutie! Poate ar fi bine sa mai privim semnele vremilor si sa intelegem ca ce e scris in Apocalipsa asa va fi. Ne-ar ajuta mult la pastrarea calmului si la traversarea acestor valtori tinandu-ne de mana si nu certandu-ne. Cine stie, poate reusim.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.11.2008, 05:57:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit lamuriri

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=1]Data viitoare cand imi dati raspunsuri aveti grija ca stiti la ce m-am referit.

[/SIZE]
as vrea sa te rog sa ne spui exact la ce te-ai referit cand ai deschis acest subiect.

recunosc ca am mai fost intrigata de inceputul articolului postat pe site de Adrian/ admin ds pomenirea mortilor sambata trecuta
Citat:
[SIZE=2]Ziua de 1 noiembrie, este trecuta in calendarul ortodox ca zi de pomenire a mortilor.... [/SIZE]
[SIZE=2]nu spune ca e vorba de anul 2008, pare ca vorbeste la modul general...

stii ceva mai multe decat noi in acest sens? vreun act oficial sau altceva?
[/SIZE]
Reply With Quote
  #25  
Vechi 06.11.2008, 07:06:27
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
[SIZE=1]eu de 20 de ani nu imi aduc aminte sa fi fost asa . diferenta asta se vede mult mai bine in ardeal pt sunt ungurii care au si ei ziua de pomenire . si niciodata nu imi aduc aminte ca noi si ei sa avem aceiasi pomenire a mortilor.[/SIZE]

[SIZE=1]pronia lui Dumnezeu este si sa lase necredinciosii la putere ca sa se deosebesca vadit binele de rau.[/SIZE]

[SIZE=1]in ardeal e uneltire diavoleasca. nu stiu cum e in restul tarii. preotii de aici savarsesc slujbe impreuna ba mai mult se inteleg intre ei ca de ziua mortilor sa nu vina nici un preot ortodox in cimitir ci numai greco-catolici ca astfel, cei care cunosc credinta doar din auzite sa nu li se para ceva anormal si sa apeleze la ei.[/SIZE]

[SIZE=1]viclenie lor le merge inainte iar cei care nu cunosc isi dau cu parerea despre ceva ce nu traiesc, negand astfel adevaruri crunte.[/SIZE]

[SIZE=1]paranoici au fost sute de sfinti , bine ca omul modern al zilelor noastre deosebeste paranoia mai bine ca Sfintii Parinti. [/SIZE]

[SIZE=1]si necunoasterea e un pacat mare.[/SIZE]
[COLOR=green]Iata cum fanatismul naste monstrii. Si va mai credeti credinciosi?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #26  
Vechi 06.11.2008, 07:12:42
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

bravo, silverstar... ne-ai zis-o!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.11.2008, 21:20:45
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
bravo, silverstar... ne-ai zis-o!
[COLOR=green]Cui nu-i convine să privească în partea opusă și să nu mă citească... Ce e așa de greu?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.11.2008, 21:57:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

2007 : prima sambata din noiembrie: ziua 3, sambata, pomenirea mortilor
2008: prima sambata din noiembrie: ziua 1, sambata, pomenirea mortilor

Care e problema? In ambele cazuri e vorba de prima sambata din luna noiembrie.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 07.11.2008, 05:09:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Cui nu-i convine să privească în partea opusă și să nu mă citească... Ce e așa de greu?[/COLOR]
dar de ce te-ai suparat? mie chiar mi-a placut ce-ai postat, fara gluma.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 07.11.2008, 11:33:01
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Iar eu m-am uitat in partea opusa si n-am citit nimic....intr-adevar,nu este greu deloc!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
11 dintr-o lovitura lore86 Generalitati 25 14.06.2012 00:46:14
Intreaga biserica a greciei nu a participat la saptamana de rugaciune ecumenista. Laura19 Generalitati 9 07.02.2012 10:27:07
noul patriarh!o lovitura a politicului? iuliann Generalitati 26 29.08.2007 02:43:30