Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.12.2008, 18:40:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Thheo Vezi mesajul
Cu cat sunt mai multi cei care vor inchide televizorul.....cu atat mai bine.....e una din pedepsele pe care le poate face un om de rand.....
Foarte simplu si la indemana tuturor !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.12.2008, 22:44:57
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu nu ma uit la TV decat cand e vreun meci de fotbal care ma intereseaza. Gasesc umorul celor de la Vacanta Mare ca fiind vulgar si de prost gust, ca dealtfel mare parte din programele de divertisment de la televiziunile romanesti.

Insa trebuie sa subliniez un lucru: asa cum a spus cineva mai devreme, nu suntem obligati sa ne uitam la ce ne place. In al doilea rand, umorul, ironia, satira, pamfletul - chiar si de prost gust - beneficiaza de anumite protectii legale si nu pot fi asa usor incadrate la calomnie si insulta. Altminteri am ajunge sa facem bascalie numai cu acordul incriminatului - iar asta nu ar fi o tara democratica.

Pe de alta parte, nu numai preotul ortodox e luat la misto la televizor, mai e si politistul roman, parlamentarul, taranul si alte asemenea tipicuri umane. Asta se face pentru ca publicul care se uita la astfel de emisiuni nu este unul foarte educat si are nevoie de personaje pe care sa le inteleaga imediat ce apar pe ecran. Pe langa aceste personaje se mai creaza si clisee care nu sunt obligatoriu reale, dar pe care audienta le gusta: politistul nu e doar politist, ci este si prost, preotul nu e doar preot, ci este afemeiat, parlamentarul nu e doar parlamentar, este si hot etc.

Singura modalitate de lupta impotriva programelor care nu ne plac este sa nu ne uitam la ele. Si eu mi-as dori ca televiziunea de azi sa fie altfel, sa ma pot uita la ea, dar daca nu se poate schimba asa usor, atunci nu ma mai uit.

Nu-mi place deloc Vacanta Mare, dar as protesta cu toate puterile impotriva unei legi care sa-i bage in ilegalitate, sa-i cenzureze. Ar fi impotriva ideii de libertate de expresie, care e una in care cred cu adevarat. Unde e caz de calomnie sau insulta, sa fie trimisi in judecata si judecatorul sa decida.

Asadar, oricine sa poata spune ce doreste, chiar si insulte si alte cele, iar daca e ilegal sa plateasca. Dar sa nu adoptam cenzura, sa nu punem pumnul in gura oamenilor din cauza a ceea ce pot spune in viitor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.12.2008, 23:42:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Eu nu ma uit la TV decat cand e vreun meci de fotbal care ma intereseaza. Gasesc umorul celor de la Vacanta Mare ca fiind vulgar si de prost gust, ca dealtfel mare parte din programele de divertisment de la televiziunile romanesti.

Insa trebuie sa subliniez un lucru: asa cum a spus cineva mai devreme, nu suntem obligati sa ne uitam la ce ne place. In al doilea rand, umorul, ironia, satira, pamfletul - chiar si de prost gust - beneficiaza de anumite protectii legale si nu pot fi asa usor incadrate la calomnie si insulta. Altminteri am ajunge sa facem bascalie numai cu acordul incriminatului - iar asta nu ar fi o tara democratica.

Pe de alta parte, nu numai preotul ortodox e luat la misto la televizor, mai e si politistul roman, parlamentarul, taranul si alte asemenea tipicuri umane. Asta se face pentru ca publicul care se uita la astfel de emisiuni nu este unul foarte educat si are nevoie de personaje pe care sa le inteleaga imediat ce apar pe ecran. Pe langa aceste personaje se mai creaza si clisee care nu sunt obligatoriu reale, dar pe care audienta le gusta: politistul nu e doar politist, ci este si prost, preotul nu e doar preot, ci este afemeiat, parlamentarul nu e doar parlamentar, este si hot etc.

Singura modalitate de lupta impotriva programelor care nu ne plac este sa nu ne uitam la ele. Si eu mi-as dori ca televiziunea de azi sa fie altfel, sa ma pot uita la ea, dar daca nu se poate schimba asa usor, atunci nu ma mai uit.

Nu-mi place deloc Vacanta Mare, dar as protesta cu toate puterile impotriva unei legi care sa-i bage in ilegalitate, sa-i cenzureze. Ar fi impotriva ideii de libertate de expresie, care e una in care cred cu adevarat. Unde e caz de calomnie sau insulta, sa fie trimisi in judecata si judecatorul sa decida.

Asadar, oricine sa poata spune ce doreste, chiar si insulte si alte cele, iar daca e ilegal sa plateasca. Dar sa nu adoptam cenzura, sa nu punem pumnul in gura oamenilor din cauza a ceea ce pot spune in viitor.
Cea mai buna cenzura este, telecomanda . Nu ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.12.2008, 08:06:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Oricum,pe televizor nu prea mai vezi nimic de valoare:o groaza de porcarii,zici ca suntem un popor de oameni cretini,ma scuzati,care nu ar pricepe mai mult de o iota si asta ni se da.In realitate cam asta se vrea:sa fim tinuti la un nivel limitat.Parerea mea...
In privinta dispretului visavi de religie,biserica,etc,sa nu va mire.Ei isi bat joc si de propriul neam:acum cativa ani,pe Pro tv de 1 decembrie,o mare gasca de rommii ne-au pocit imnul tarii pe ritm de manele.Ia sa fi facut asta la unguri sau alte nationalitati,ca ii linsau si alta nu!
Tineretul e indopat si el de pseudo-cultura si tot asa.
Din ce posturi prind la mine in oras,am ajuns sa ma uit la cateva:TV Cultural,Discovery si Animal Planet.Rar mai urmaresc cate o stire,dar si alea sunt facute anapoda,pline de o incarcatura negativa,parca menite sa induca panica,depresii etc.
Asa ca,vorba lui Cristiboss56:folosim cenzura cu butoane!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2008, 08:37:14
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Normal ca tu alegi la ce te uiti, dar ideea e ca desi tu nu urmaresti emisiunea, ea tot se face, si bataia de joc este tot acolo. Asta voiam sa zic.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2008, 12:09:12
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Smile

da ...sunt emisiuni din ce in ce mai naspa....duhovnicul de la miezul Noptii pe Cultural..de la 11 PM joia, e f. interesanta...am ajuns sa ma uit mult la fotbal international....in rest....mai putin...Trinitas se prinde....si mai sunt si cateva filme si emisiuni interesante....
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.12.2008, 20:58:46
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Parinte Cleopa, apar filme acum care aduc hule la adresa Mantuitorului, care tulbura tineretul. Ce atitudine trebuie sa ia Biserica fata de asemenea lucruri ?
- Frate, nu-ti fie frica de asta ! Ai vazut ce i-a spus Mantuitorul lui Petru ? Iata : Cine zic oamenii ca sunt Eu ? ... Unul ca esti Ilie, altul ca esti Ieremia sau unul din prooroci. ...Dar voi cine ziceti ca sunt ? ( Matei 16, 13-15 ).
S-a sculat Petru si a zis : Doamne, Tu esti Hristos, Fiul lui Dumnezeu Celui viu. Si i-a raspuns Mantuitorul : Tu esti Petru si pe aceasta piatra voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui ( Matei 16, 16-18 ). Cine sunt portile iadului ? Sfantul Atanasie cel Mare zice : " Portile iadului sunt gurile ateilor, gurile necredinciosilor, gurile ereticilor, gurile sectarilor; acestia nu vor birui Biserica lui Hristos, ca este intemeiata pe Piatra cea din capul unghiului ".
Necredinciosi sunt de cand e lumea. Si apoi Piatra cea din capul unghiului este Hristos. Niciodata Biserica nu va cadea. Cand se ridica unul si huleste Biserica si pe Hristos, lasa-l, da-i pace, ca Dumnezeu nu se judeca cu el aici ! Ci cand va veni la judecata.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.12.2008, 18:00:02
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

fiecare e liber sa se uite sau nu ,dar de folos nu ii foloseste la cel ce se uita!Mai bine sa citim atitea carti de suflet folositoare si decit TV ,mai bine citim1-2 acatiste in plus ..si din vietile sfintilor ,caci ne e de folos sufletesc .Tre sa evitam ceea ce nu ne foloseste la mintuirea sufletului.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.12.2008, 17:54:33
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Si televizorul este o ispita pe care trebuie sa o biruim!Cu un cutit poti taia o felie de paine si hrani un om sau injunghia un om!cu televizorul poti ucide un suflet sau il poti salva!Televizorul este un mijloc de comunicare.Tu esti vinovata cand participi la o comunicare rea!
Dupa emisiunile pe cre le urmaresti stii cine esti si care va fi plata ta!....si este drept:multi chemati,putini alesi!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.12.2008, 22:35:18
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Spunea Pr.Prof. Ioan Ica Jr. la un curs: "cel mai mare efort ascetic pe care ar trebui sa il faca un mirean, este sa inchida TV si sa nu il mai deschida"!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare