Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.08.2009, 19:09:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Foarte bine punctat...intr-adevar sunt barbati care isi vad de treaba lor si unii care gasesc pretexte si motive cate stele pe cer! Nu cred ca toate ispitele se rezuma la Biserica...pentru ca se deduce ca si pe strada daca vad anumite segmente din corpul unei femei cam intra in lumea fanteziilor :D. Adica in Biserica sunt ispititi de nu mai pot si in societate sunt total imuni la formele conturate ale femeilor, sa fim seriosi!
Exact ! Am accentuat și eu acest aspect al "slăbiciunii". Nu poți fi alt om în biserică și altul în afara ei !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 25.08.2009, 23:00:40
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De ce?

@Cristiboss - de ce sa nu poti fi un om in biserica si altul in afara ei?
Nu ne referim la credinta si ce este in suflet. Sau tu la ce te referi?
Un om poate f.bine sa se imbrace si sa se aranjeze in altfel in functie de situatie. Chiar si pregatirea sufleteasca poate fi alta.
Una este cand te duci la spital, alta cand te duci la strand, alta cand te duci la un concert sau la opera si alta cand te duci la biserica.
Te pregatesti sufleteste si adopti o anumita situatie.
Pana si si preotul este altfel in biserica la slujba si altfel cand discuti privat cu el intr-o vizita sau mai stiu eu.
Si ca sa dau un exemplu si mai interesant: la noi la biserica vin femei eritreene crestine. Ele imbraca la biserica, peste haine, o panza alba de tifon cu margine frumos facuta. O imbraca exact ca un vesamant arabesc, adica si pe cap, cam cum se imbracau femeile pe vremea lui Iisus.
Ele sunt f. credincioase si f.corecte in ceea ce fac in biserica.
Pe strada insa nu poarta acel val, se imbraca normal, dupa posibilitatile lor, deci modest.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 25.08.2009, 23:29:24
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Construim un model al femeii laice ca sa ce? Ca sa ne uitam la ea si sa tindem sa fim ca ea? Ca sa tinem evidenta calitatilor ei si sa comparam cu ce avem noi? Si daca intr-o zi ajungem sa indeplinim toate obiectivele din lista, vom fi mantuiti sau cum? Cred ca a fi crestin inseamna mai mult de atat.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2009, 00:09:22
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss - de ce sa nu poti fi un om in biserica si altul in afara ei?
Nu ne referim la credinta si ce este in suflet. Sau tu la ce te referi?
Un om poate f.bine sa se imbrace si sa se aranjeze in altfel in functie de situatie. Chiar si pregatirea sufleteasca poate fi alta.
Una este cand te duci la spital, alta cand te duci la strand, alta cand te duci la un concert sau la opera si alta cand te duci la biserica.
Te pregatesti sufleteste si adopti o anumita situatie.
Pana si si preotul este altfel in biserica la slujba si altfel cand discuti privat cu el intr-o vizita sau mai stiu eu.
Si ca sa dau un exemplu si mai interesant: la noi la biserica vin femei eritreene crestine. Ele imbraca la biserica, peste haine, o panza alba de tifon cu margine frumos facuta. O imbraca exact ca un vesamant arabesc, adica si pe cap, cam cum se imbracau femeile pe vremea lui Iisus.
Ele sunt f. credincioase si f.corecte in ceea ce fac in biserica.
Pe strada insa nu poarta acel val, se imbraca normal, dupa posibilitatile lor, deci modest.
Acel om ( bărbat ) ce se smintește ușor într-o biserică , pe stradă, în viața de zi cu zi , are o mică mare problemă , este un afemeiat . Asta este clar ca bună ziua ! Un astfel de om, Sofia dragă, nu poate fi ( săracul de el ) altfel în Biserică. Poate aici , doar să aibă mai multă voință, dar el are patima în el.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.08.2009, 00:13:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Construim un model al femeii laice ca sa ce? Ca sa ne uitam la ea si sa tindem sa fim ca ea? Ca sa tinem evidenta calitatilor ei si sa comparam cu ce avem noi? Si daca intr-o zi ajungem sa indeplinim toate obiectivele din lista, vom fi mantuiti sau cum? Cred ca a fi crestin inseamna mai mult de atat.
Cu siguranță, că a fi creștin înseamnă mult, mult mai mult și încă pe atât , dar se impun și astfel de discuții la un topic de "specialitate". Decență și echilibru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2009, 00:20:36
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu siguranță, că a fi creștin înseamnă mult, mult mai mult și încă pe atât , dar se impun și astfel de discuții la un topic de "specialitate". Decență și echilibru !
Eu zic ca e foarte oportun mesajul, pentru ca un portret robot al femeii laice ideale nu e de ajuns. Un om e mai mult decat suma calitatilor si defectelor sale si daca ne pliem pe un model nu inseamna ca "materialul" e neaparat cel care trebuie. Dar inteleg ca asta e felul dumneata de a-mi ura "bine-ai revenit" :)
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2009, 14:30:46
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Cristiboss - de ce sa nu poti fi un om in biserica si altul in afara ei?
Nu ne referim la credinta si ce este in suflet. Sau tu la ce te referi?
Un om poate f.bine sa se imbrace si sa se aranjeze in altfel in functie de situatie. Chiar si pregatirea sufleteasca poate fi alta.
Una este cand te duci la spital, alta cand te duci la strand, alta cand te duci la un concert sau la opera si alta cand te duci la biserica.
Te pregatesti sufleteste si adopti o anumita situatie.
Pana si si preotul este altfel in biserica la slujba si altfel cand discuti privat cu el intr-o vizita sau mai stiu eu.
Si ca sa dau un exemplu si mai interesant: la noi la biserica vin femei eritreene crestine. Ele imbraca la biserica, peste haine, o panza alba de tifon cu margine frumos facuta. O imbraca exact ca un vesamant arabesc, adica si pe cap, cam cum se imbracau femeile pe vremea lui Iisus.
Ele sunt f. credincioase si f.corecte in ceea ce fac in biserica.
Pe strada insa nu poarta acel val, se imbraca normal, dupa posibilitatile lor, deci modest.
Pai eu de exemplu nu port in Biserica pantaloni si fuste scurte, maieuri sau costum de baie....da doar n-oi inebuni sa ma duc la plaja cu broboada si fusta de lana, ei hai!
Ideea e ca ar fi normal sa stim cum sa ne imbracam in functie de context
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2009, 17:31:02
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Pana la urma din toate discutiile pe aceasta tema, rezulta ca aceste reguli sunt numai si numai din cauza slabiciunii barbatilor, ca de altfel a aproape mai tot ceea ce este legat de discriminarea femeii in biserica, sunt ca sa nu-i ispitim pe ei.
Eu totusi ma gandesc si la smerenie, la curatenia din suflet. Pentru asta ar trebui sa avem o tinuta decenta pretutindeni. Decenta, cuminte, si atat.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2009, 17:41:09
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sofia trebuie sa fim firesti. Imi este greata de omul care face nenumarate metanii in biserica si in afara ei este o fiara.

Cat despre ispite, bine au spus parintii: intr-o minte bolnava totul se stramba. Asa ca degeaba intalnesc in biserica femei imbracate decent, daca in mintea mea ele sunt altfel.

Curatenia din suflet de care vorbesti, ne va face sa putem privi nepatimas lumea nu doar in biserica, ci si in afara ei.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.08.2009, 20:26:22
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am spus laica, pentru ca nu ma refer la calugarite.
Fiindca tot se discuta in contradictoriu asupra acestei teme, as vrea sa construim un model, un ideal de cum ar trebui sa arate femeia credincioasa (in biserica) si in afara ei (vedeti aici o deosebire?).
1. Sunt scrise undeva aceste reguli, concret?
Si acum sa vedem:
1. Parul - lung, scurt, impletit, despletit?
2. Basma - infasurata si in jurul gatului? Palarie?
3. Fusta - lunga, la genunchi, ce fel?
4. Maneca scurta, lunga?
5. Decolteu - pana unde si cum?
6. Ce culori sunt permise?
Aici o paranteza: de ce neparat negru si nu alb la calugarite (desi unele ordine au alb complet sau in mare parte)?
7. Pantaloni - da sau nu?

Cum se imbraca preotesele, absolventele de teologie ( se cheama ele diaconite sau ce sunt?)? Sa stim si noi.

Acum pentru iarna este mai simpku, ca oricum ne infasuram si ne acoperim. Discutia este mai degraba pentru vremea calda.
Mai este cel puțin un topic despre aceasta care se întinde pe multe pagini.
De ce nu privești icoanele cu Maica Domnului.Acoperită aproape complent,elegantă,serioasă.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!! guardian knight Generalitati 179 23.07.2013 16:57:03
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 19:19:07
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 15:51:55