Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 23.02.2010, 23:02:06
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ma bucur ca exista o biserica asemenea celei adventiste de ziua a saptea care ia in serios pana si a patra porunca din decalog asa cum este.

Last edited by almaris; 23.02.2010 at 23:05:25.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.02.2010, 23:23:06
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Binecunoscutul argument al adventiștilor că Ziua Domnului a fost mutată Duminica abia sub Constantin, chiar dacă ar fi adevărat (nu este, dar să zicem că ar fi, de dragul ipotezei) este perfect invalid. După cum ne învață chiar Biblia care relatează primul Conciliu Apostolic de la Ierusalim, Biserica are putere să modifice regulile deuteronomice și levitice referitoare la post. Porcul era interzis înainte de Lege, dar Biserica a hotărât ca să fie permis. Dacă Biserica a hotărât asta, înseamnă că are competența să mute și Ziua Domnului. Între faptul că adventiștii nu mănâncă porc și faptul că țin sâmbăta e o legătură mult mai strânsă decât pare: ambele arată că ei nu au asimilat cele scrise în Faptele Apostolilor și că ei nu cred că Biserica are vreo autoritate de la Cristos să modifice lucruri care țin de cult. Prin urmare, Biserica avea competența, sub împăratul Constantin ca și în ziua de azi, să stabilească în care din zilele săptămânii să fie ziua Domnului. Dacă mâine, prin consensul Bisericii, s-ar stabili că marțea este Șabat ori că nu mai avem voie să mâncăm praz (dau exemple voit "extremiste"), înseamnă că Biserica a stabilit ceva ce e de domeniul competenței ei să facă și orice bun creștin va fi chemat să vină la Liturghia de marți și să scoată prazul din grădina sa.
Așa că să-i lăsăm pe adventiști în sinagogile lor și să ne rugăm pentru ei !
Cam multe a hotarat biserica, daca mergem pe teoria asta unde ajungem. Ma rog, fiecare asculta de cine crede de cuviinta. Important este ca biserica, indiferent cum se numeste, indiferent cati membri are, sa se supuna lui Dumnezeu in toate privintele, mici si mari, daca doreste lucrul acesta, daca nu devine concurent al Divinitatii si atat. Sunt unii care stiu ei mai bine decat Dumnezeu cum trebuie procedat, asa faceau si pe vremea Mantuitorului, ba ca este pacatos ca a vindecat pe unu' in ziua de odihna, ba ca huleste, ba ca nu ar trebui sa stea cu toti pacatosii s.a.m.d. Dar Domnul si-a vazut de lucrarea Sa, aratand de ce anume trebuie sa tina cont un om care vrea sa-l urmeze, Cuvantul Sau care asemenea caracterului Sau, nu se schimba niciodata.

Last edited by almaris; 23.02.2010 at 23:51:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.02.2010, 00:04:00
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Timp de cateva luni am locuit in acelasi apart cu un adventist de ziua a 7-a.El este atat de convins ca sambata este ziua Domnului si nu duminica incat eram cat pe aci sa-l cred.Eu stiu ca noi, ortodoxii tinem duminica deoarece in aceasta zi a inviat Mantuitorul dar nu l-am convins cu asta. El a venit cu multe argumente din Biblie . Spune ca Duminica a fost introdusa de imp Constantin si Elena. Din ignoranta ,cred, nu m-am informat suficient; de aceea va rog sa ma "luminati".
Mii de multumiri pentru toate raspunsurile primite !
Daca te preocupa subiectul, te rog frumos sa incerci sa cercetezi tu singura si sa nu mai astepti sa te lumineze altii, de luminat nu te lumineaza decat Dumnezeu. Nu asculta nici ce zice adventistu' nici noi pe aici, ci cauta sa vezi cum stau lucrurile prin prisma singurei autoritati in materie de credinta: Scriptura, Cuvantul lui Dumnezeu. Vei gasi raspuns cautand cu inima sincera la orice lucru te framanta.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mostenirea - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 7 27.08.2011 07:42:28
Milostenia - ma lamuriti si pe mine, va rog? mihaiB Generalitati 6 14.08.2011 14:03:01
va rog sa ma lamuriti daca puteti... mary_boo Stiri, actualitati, anunturi 0 27.05.2011 00:56:18
LAMURITI-MA , URGENT ! andreimarian Generalitati 17 22.06.2009 02:59:10