Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2017, 21:02:53
alin ny alin ny is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.12.2016
Mesaje: 120
Implicit Barbatii musulmani, multi sunt poligami in Europa vestica!

De la un important post de televiziune am aflat ca foarte multi barbati musulmani sunt de fapt poligami in orasele din Europa vestica.

Cum este posibil se intrebau reporterii investigativi.

Raspunsul a venit de la oamenii musulmani din cartierele majoritare musulmane ale marilor orase europene. Ei spun aici aproape tot al 3-lea barbat musulman are cel putin doua sotii.

Au explicat cu se poate:
- Barbatul se casatoreste oficial cu o femeie cu care are copii oficiali.
- pe urma el se casatoreste cu o alta femeie la Mosee, cu contract de casatorie islamica.
- aceasta femeie se declara singura si copii resultati din casatorie ii declara cu tata necunoscut.
- a doua sotie primeste chiria si alocatiile pentru copii, dar si banii de trai de la autoritati.
- barbatul musulman nu mai trebuie sa faca nimic, a doua sotie si copiii lui sunt intretinuti din ajutorul social.

Reporterii au intrebat pe un tanar daca aces lucru este moral. El a raspuns ca da, si Profetul a avut mai multe sotii. Si tatal lui are doua sotii.

Pe urma au intrebat la Mosee, Imamul a spus ca oficiaza cel putin 10 casatorii pe saptamana. El nu cere nici un fel de act de la miri, si nu il intreaba pe barbatul musulman daca a mai fost casatorit. Actul de casatorie islamica nu il faca cunoscut autoritatilor. El spune: daca proaspetii casatoriti vor face sa nu casatorie la primarie este doar o probleme privata a lor.

Imi pare rau ca abordez o asemenea tema.

Dar cred ca fetele crestine ar trebuii sa stie. Casatorite cu un barbat musulman, este posibil ca acesta sa aibe sau sa isi ia si alte sotii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare