Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2010, 12:13:11
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
E greu sa o spui, tinand cont de faptul ca noi insine aruncam cu ()!@$* unii intr-altii, roman contra roman, ca suntem satui unii de altii, ca intotdeauna ne merge rau pentru ca eu sunt destept frumos alb si educat iar tu esti romanul tipic, un prost nesimtit si ghiolban. Nu stiu daca si alte natii sunt la fel de dezbinate, dispretuindu-se unii pe altii, in cadrul aceluiasi popor, atat de activ cum o facem noi ;( Gandind ca eu sunt asa un minunat si _merit_ ceva mai bun decat sa ma fi nascut in Romania, inconjurat de atatia oameni pe care mi-e foarte greu sa ii rabd, pentru ca ei sunt de calitate mai proasta decat mine.
Si daca ai incerca sa te lauzi, in sensul bun al cuvantului, cu faptul ca esti roman si ortodox, cei mai multi se vor gandi la tatele barfitoare din piata si la credinciosii care se calca in picioare unii pe altii ca sa ajunga sa se inchine la sfinte moaste. Nu ca aceia ar fi mult mai rai sau demni de dispret decat suntem unii dintre noi, astia mai ipocriti, dar pentru multa lume, a fi roman SI pe deasupra si ortodox, e cea mai nefericita alaturare de defecte, nu de calitati.
Te asigur ca peste tot,poti gasi si buruieni printre flori dar asta nu face ca florile sa se prefaca in buruieni. Afara de asta, la noi se zice ca tara este ca populatia si daca ai pretentii la populatie intreaba-te ce ai facut sau faci tu ca sa se schimbe situatia in mai buna,afara sa te plangi.Ca daca totii numai se plang ca tine, ce te mira ca situatia este asa de grea?
Ce poti face tu? O multime de lucruri. De exemplu sa votezi pentru un regim care sa schimbe situatia cea rea, dupa parerea ta. Poti sa te dai voluntara sa ajuti copii care se ingreuneaza sa invete,sau sa inveti carte batrani si batrane analfabete.Uite un mic lucru care la noi vezi foarte des: pensioneri pazesc langa scoli,cand vin sau pleaca copii ca ei sa treaca strada in siguranta...
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2010, 12:32:13
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Nu Fani, nu asa. Eu nu sunt religios si nu tin legile. muncesc sambata si aprind foc si din cand in cand mananc un antricot de porc. Eu sunt evreu si sa spunem ca sunt mandru sa apartin unui popor care cu mare inteligenta a reusit sa ramana pe harta istoriei si a lumii asa de mult timp.
Critica nu ma supara ca de multe ori inveti din ea mai mult decat poti credea. Nu m-am jignit ca nu am avut de ce. Daca ai si alte intrebari voi face si in vitor tot posibilul sa-ti raspund.
Da, dar totusi poporul evreu a ramas pe harta si in cultura pentru ca la baza are o religie.

Exista un mare paradox aici. M-am inteles mai bine cand am participat la un curs tinut de un rabin din Bruxelles, dnul Guigui, un om foarte destept si, cred, credincios. Exista un fel de ambiguitate in religia iudaica actuala intre religie si natiune. Este considerat evreu in sens deplin (din cate zicea el) si cineva care se declara ateu, si nu respecta legea in amanuntele ei, insa nu este considerat evreu un om nascut din tata evreu si mama neevreica (pentru ca transmiterea se face prin mama). Daca cineva aflat in aceasta situatie vrea sa devina evreu, trebuie sa treaca prin tot felul de incercari si examene, foarte greu este primit. La fel si un neevreu care vrea sa treaca la religia iudaica pentru ca o considera dreapta.
Poti sa confirmi asta?
Dnul Guigui spunea ca un evreu ateu este considerat evreu 'pentru ca pana la urma Dumnezeu il judeca si stie daca el nu respecta legea in esenta ei', insa noua ni s-a parut ca ce conteaza pana la urma este samanta, sangele care se transmite prin mama, nu credinta. Pentru ca altfel am fi toti evrei... nu?

Stiu ca exista si la ortodocsi o tendinta de a gandi asa. Se considera ortodocsi cei care sunt nascuti din ortodocsi, chiar daca nu sunt credinciosi. Astfel, am auzit oameni zicand ca sunt 'ortodocsi atei' (cel mai notoiriu fiind presendintele Bielorusiei)
In, schimb, daca cineva se concverteste la ortodoxie, multi 'ortodocsi' nu il accepta ca fiind ortodox adevarat.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.01.2010, 13:05:16
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lareine Vezi mesajul
E greu sa o spui, tinand cont de faptul ca noi insine aruncam cu ()!@$* unii intr-altii, roman contra roman, ca suntem satui unii de altii, ca intotdeauna ne merge rau pentru ca eu sunt destept frumos alb si educat iar tu esti romanul tipic, un prost nesimtit si ghiolban. Nu stiu daca si alte natii sunt la fel de dezbinate, dispretuindu-se unii pe altii, in cadrul aceluiasi popor, atat de activ cum o facem noi ;( Gandind ca eu sunt asa un minunat si _merit_ ceva mai bun decat sa ma fi nascut in Romania, inconjurat de atatia oameni pe care mi-e foarte greu sa ii rabd, pentru ca ei sunt de calitate mai proasta decat mine.
Si daca ai incerca sa te lauzi, in sensul bun al cuvantului, cu faptul ca esti roman si ortodox, cei mai multi se vor gandi la tatele barfitoare din piata si la credinciosii care se calca in picioare unii pe altii ca sa ajunga sa se inchine la sfinte moaste. Nu ca aceia ar fi mult mai rai sau demni de dispret decat suntem unii dintre noi, astia mai ipocriti, dar pentru multa lume, a fi roman SI pe deasupra si ortodox, e cea mai nefericita alaturare de defecte, nu de calitati.
Te asigur ca peste tot,poti gasi si buruieni printre flori dar asta nu face ca florile sa se prefaca in buruieni. Afara de asta, la noi se zice ca tara este ca populatia si daca ai pretentii la populatie intreaba-te ce ai facut sau faci tu ca sa se schimbe situatia in mai buna,afara sa te plangi.Ca daca totii numai se plang ca tine, ce te mira ca situatia este asa de grea?
Ce poti face tu? O multime de lucruri. De exemplu sa votezi pentru un regim care sa schimbe situatia cea rea, dupa parerea ta. Poti sa te dai voluntara sa ajuti copii care se ingreuneaza sa invete,sau sa inveti carte batrani si batrane analfabete.Uite un mic lucru care la noi vezi foarte des: pensioneri pazesc langa scoli,cand vin sau pleaca copii ca ei sa treaca strada in siguranta...
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.05.2010, 20:20:24
lilianaF lilianaF is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 1
Implicit pt ei inca nu a venit Mesia

am lucrat la juifi(evrei) si stiu ca nu consuma carne de porc,nu consuma laptele impreuna cu carnea nu spala impreuna vasele de lapte cu cele de carne nu folosesc nimic electric in ziua de sabat sau sarbatori de a lor.si intrebarea mea este pe ce legi se bazeaza aceasta religie desi am citit vechiul testament tot nu inteleg.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.05.2010, 12:24:09
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lilianaF Vezi mesajul
am lucrat la juifi(evrei) si stiu ca nu consuma carne de porc,nu consuma laptele impreuna cu carnea nu spala impreuna vasele de lapte cu cele de carne nu folosesc nimic electric in ziua de sabat sau sarbatori de a lor.si intrebarea mea este pe ce legi se bazeaza aceasta religie desi am citit vechiul testament tot nu inteleg.
Mai multe informatii poti gasi aici: http://www.jewfaq.org/613.htm

Si aici, un raspuns mai scurt in legatura cu aceste legi: http://www.dvartora.ro/raspunsuri/te...te-nimeni.html

http://www.dvartora.ro/raspunsuri/id...a-de-porc.html

Last edited by maria-luisa; 15.05.2010 at 12:56:08.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.05.2010, 16:26:35
jefferson
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cea mai buna carne
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.05.2010, 20:15:06
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Dar de ce nu consuma carnea impreuna cu laptele?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 16.05.2010, 15:29:44
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Dar de ce nu consuma carnea impreuna cu laptele?
nici medicii nu recomanda sa se consume lactate impreuna cu carnea la aceeasi masa! ! !
Reply With Quote
  #29  
Vechi 16.05.2010, 20:01:34
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Traditia face parte nedisparata de religie.
Legile Cashrutului sunt simple si clare:
Carnea se mananca numai de la animale care rumega si au copita despicata. Porcul are copita despicata dar nu rumega,camila rumega dar nu are copita despicata.
Carnea de pasare se mananca.
pestii se mananca numai daca au solzi.Somnul nu are solzi, nu se mananca.
Vitele si pasarile sunt taiate de catre un "haham",un evreu care stie cum trebuie sa se taie ca sa se implineasca doua lucruri: Sa se scurga tot sangele din carne si ca animalul sa sufere cat mai putin,sa moara repede. Cand se deschide animalul taiat se controleaza ficatul ,plamanii si sanatatea altelor organe. Daca se descopera vreo boala,ca de exemplu tuberculoza,cu toate ca nu trece la oameni,carnea este declarata "Trefa" - nu cusher si nu-i voie de mancat.
Inca ceva,carnea ,inainte de gatit de presara cu sare ca sa iasa din ea toate urmele de sange care la evrei se crede spurcat.
Nu se mananca carne impreuna cu lapte la aceias masa. Cand se mananca de exemplu carne, numai dupa cel putin 4 ore ai voie sa mananci produse lactate.
Cel mai straniu este ca lacustele,cele care vin in roiuri uriase,este voie de mancat. Singura exceptie.
In SUA sunt multi ne-evrei care prefera sa mananca carne cusher care se crede mai curata si sanatoasa decat alta dar numai asta.
dar dc nu se amesteca carnea cu laptele?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.05.2010, 20:07:40
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: De ce este socotita carnea de porc impura in iudaism?
eu cred ca e cel mai toxic animal ca mananca numai porcarii, desi e cea mai gustoasa carne, nu ai vazut ca de ex daca suferi de ficat doctorul zice ca nu ai voie carne de porc?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare