Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 02.01.2017, 23:48:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Am citit, dar nu apare nimic din afirmația pe care ai făcut-o... sau, mă rog, pe care ai pus-o în gura Sfântului.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 03.01.2017, 00:02:01
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu a trecut la Domnul de Praznicul Sfintilor Apostoli degeaba...
Motiv de exagerări, poate dă bine și pentru protestanți.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Nu cred ca eu trebuie sa il cinstesc, altcineva a facut deja lucrul asta.
E bine că e altcineva și nu ceva.
Reply With Quote
  #213  
Vechi 03.01.2017, 03:31:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Sunt de acord. La fel cum am fost de acord si cu faptul ca trebuie sa traim cu anumite dileme, care nu vor fi elucidate decat in veacul viitor.

Cred insa ca avem si lucruri de care putem fi siguri: tot ce au invatat Isus si Apostolii, este adevarat.
N-au invatat niciodata ca o carte te face crestini si cu ea iti poti face propria "biserica".

Ah, am uitat, mai sunt si pretentiile de comportament model, "evanghelic", "apostolic", etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 03.01.2017 at 03:51:58.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 03.01.2017, 12:02:01
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Sper ca sunteti constienti ca vorbim despre concepte si nu despre realitati.Realitatea conceptelor discutate consta tocmai in improbabilitatea demonstrarii lor,sau cel putin adaptarea lor la realitati similare.Degeaba ne raportam noi la adevarul evanghelic sau apostolic,el are relevanta doar in cadre specifice ,nefiind un adevar universal,cu toate ca observ ca asta tindeti sa afirmati.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #215  
Vechi 03.01.2017, 14:42:49
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Sper ca sunteti constienti ca vorbim despre concepte si nu despre realitati.
Intr-adevar tu vorbesti despre concepte,nu despre realitati.


Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Realitatea conceptelor discutate consta tocmai in improbabilitatea demonstrarii lor,sau cel putin adaptarea lor la realitati similare.Degeaba ne raportam noi la adevarul evanghelic sau apostolic,el are relevanta doar in cadre specifice ,nefiind un adevar universal,cu toate ca observ ca asta tindeti sa afirmati.
Adevarul evanghelic e un adevar universal,dar fiind de ordin moral ,spre deosebire de legile universale ale fizicii,poate fi acceptat sau refuzat prin libertatea de alegere a fiecaruia. Daca s-ar fi impus "fortat" ca legea gravitatiei ,n-ar mai fi lasat loc liberei alegeri si tocmai libera alegere face posibila o relatie reala de dragoste intre om si Dumnezeu. Faptul ca tu nu accepti un adevar moral oarecare ,nu face adevarul fals,insa rezulta niste consecinte din aceasta actiune. De fapt neacceptarea oricarui adevar de ordin fizic sau moral ,are consecinte "neplacute".Daca nu accepti legea gravitatiei si sari de pe casa o sa se intample lucruri dureroase in mod imediat si vizibil.Daca nu accepti un adevar moral si il incalci ,de asemenea o sa se intample lucruri dureroase, chiar daca nu imediat sau vizibil(Dumnezeu trebuie sa lase liberul arbitru sa se manifeste ,sa se dumireasca,sa se razgandeasca,sa se caiasca).Desigur ca poti sa nu accepti aceste idei,dar nu cred ca poti sa ignori consecintele neplacute din viata ta ca urmare a alegerilor morale gresite,eventual poti sa le atribui alte cauze fara legatura cu legea morala,dar in acest caz orice discutie logica este ceva inutil.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #216  
Vechi 03.01.2017, 20:48:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
A spus că nu este de acord. Discuția de pe alt topic concluzioneaz-o pe topicul respectiv, nu aici.
Tu ai spus ca toti trei sustineti acelasi lucru, in opozitie cu ceea ce sustin eu. Iar eu ti-am spus ca nu e asa, Ioan nu vorbea despre acelasi lucru ca tine si AlinB, ci despre ceea ce discutam pe alt topic. Nu era vorba despre conversatia pe alt topic, nu stiu cum ai inteles tu.
Reply With Quote
  #217  
Vechi 03.01.2017, 20:54:02
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Daca te referi la modul cum sunt realizate este o alta discutie. Daca te referi la altceva nu vad acea diferenta pe care tu vrei sa o vad.
Reply With Quote
  #218  
Vechi 04.01.2017, 11:25:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul

De mic aveam repulsie fata de genul asta renascentist de "icoane" desi nu stiam eu cine stie ce teologie ortodoxa :)

Cel putin partea cu ingerasii-copii-bucalati e foarte "ortodoxa" ce sa mai..

Acum, nu m-ar deranja sa-mi recunosc ignoranta daca cineva mi-ar arata ca astfel era pictata Sfanta Sofia sau ceva de genul, dar ma indoiesc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 04.01.2017, 11:27:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Daca te referi la modul cum sunt realizate este o alta discutie. Daca te referi la altceva nu vad acea diferenta pe care tu vrei sa o vad.
Tu stii ceva pana la urma despre icoana ortodoxa?
Nu ca eu as fi o enciclopedie, dar macar ca si cultura generala, mai stiu cate ceva.

Poti sa ne arati ca exista genul asta de icoane pictate "altfel"?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #220  
Vechi 04.01.2017, 11:28:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In biserici nu sunt icoane eretice. Am mai purtat pe forum aceasta discutie. Dumnezeu Tatal era reprezentat inca din primul mileniu, dupa viziunea din Sf. Profet Daniel. Lossky s-a bazat pe hotararile sinodului rus care i-a condamnat pe rascolnici. Dar acel sinod s-a dovedit ca gresise in mai multe aprecieri, crezand ca multe din obiceiurile rusilor de atunci erau nascocite de curand sau imprumutate de la catolici. Inclusiv icoane. S-a dovedit in ultimul timp ca nu era asa, pastrasera ce le fusese dat inca de la convertirea lor la crestinism, din acele timpuri.
Pai da-ne si noua niste link -uri sa vedem cum aratau icoanele astea din primul mileniu in care era reprezentat Dumnezeu Tatal.
Mai invatam si noi ceva, poate.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde