Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2008, 22:24:53
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit Rugaciune pentru nasterea unui copil...

Dragii mei,

Nu cred ca sunt o buna crestina, ani de zile nu m-am gandit la asta... dar de cateva zile ma tot intorc aici, ceva ma face sa imi doresc sa citesc ce scrieti voi... locul acesta (virtual) imi da liniste si ma face sa sper...

Imi doresc enorm de mult un copil (sau mai multi)... Dar luna de luna sunt dezamagita si trista, pentru ca intarzie sa apara... Invatati-ma sa ma rog pentru asta...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.10.2008, 08:22:47
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Smile

Sa iti povestesc o intamplare.Tatal meu are un prieten de familie iar el si sotia lui nu puteau da nastere de prunci,el nu era fertil.Din cauza asta s-au hotarat sa infieze un copil.Tatal meu insa ia rugat daca pot sa treaca si pe la Parintele Arsenie Papacioc sa ceara binecuvantare si sfaturi.Cand au ajuns acolo acesta le-a spus:Sa nu infiati copii pentru ca nu ii veti putea iubii ca pe propii copii,am sa ma rog la Dumnezeu sa va dea un copil.Dupa cateva luni a ramas insarcinata.Iti recomand sa citesti "Acatistul Sfintilor si Dreptilor Dumnezeiesti Parinti Ioachim si Ana"Poti incerca sa mergi si la duhovnicul tau sa ceri binecuvantare pentru nastere de prunci dupa ce ai citit Acatistul.Sa ai rabdare si sa nu te intristezi,stie Domnul mai bine ce este spre folosul tau.Am auzit la radio despre o femeie care s-a rugat la Domnul impreuna cu sotul ei timp de 7 ani sa aibe un copil si apoi au primit.Sotia mea a ramas insarcinata la 2 luni dupa ce ne-am cununat,desi noi am zis Domnului sa ne dea copii numai daca considera El de cuviinta.Ai rabdare si incredere si incearca mai intai sa cauti pe Hristos si sa-L aduci in sufletul tau iar apoi restul va veni de la sine,Doamne ajuta!

Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2008, 20:25:45
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

sa nu fii descurajata si eu am fost in sit ta si acum am un baietel de 1 an si 10 luni.mie mi-a spus cineva sa citesc si acatistul Sf Stelian ori de cate ori pot si am citit i Acatiste catre Maica Domnului pentru ca ea este ocrotitoarea tuturor mamelor.sa nu lipseasca postul miercuri si vineri, spovedania...a si mi-am adus aminte ca de la Sf Munte Athos se mai dau la pelerini niste cordelute care au fost atinse de Braul Maicii Domnului iar femeile care vor sa aiba copii sa se incinga cu el.cunosc cateva cazuri in care chiar asa au fost .Multa nadejde la Maica Domnului1
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2008, 09:50:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Venit-ai de la Cel Preainalt Gavrile, minte dumnezeiasca, aducand Anei si lui Ioachim bunele vestiri de bucurie cu dezlegarea sterpaciunii lor; pentru care , bucurandu-ne tie cu credinta iti graim: Bucura-te, aducatorule al stirilor frumoase; Bucura-te, cel care celor doritoare de prunci le aduci bucurie; Bucura-te , cel ce esti rodire data de Dumnezeu celor neroditori; Bucura-te, nastere placuta lui Dumnezeu, a celor fara de copii; Bucura-te, ca fericitului stramos i-ai adus nastere marita; Bucura-te, ca fericitei stramoase i-ai dat odrasla pantecului; Bucura-te, cel ce dezlegi legaturile nasterii de prunci; Bucura-te, cel care povatuiesti darul celor ce se nasc; Bucura-te lauda multor parinti;Bucura-te , prin care creste neamul omenesc; Bucura-te, prin care nasterea mai inainte se vesteste; Bucura-te, Gavrile, ingere al darului !( din Acatistul Sfintilor Voieovozi MIHAIL si GAVRIL). Un Acatist de mare folos si pentru maicile doritoare de prunci. Indicat sa avem in casa noastra si o icoana, infatisand pe Sfintii Ingeri Mihail si Gavril.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2008, 11:28:42
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit

Va multumesc pentru sfaturi... Doamne Ajuta! Sper sa reusesc pana la urma, si sa vin aici sa va spun ca am un bebe sanatos!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2008, 12:40:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maggie Vezi mesajul
Va multumesc pentru sfaturi... Doamne Ajuta! Sper sa reusesc pana la urma, si sa vin aici sa va spun ca am un bebe sanatos!
Asa sa-ti ajute Dumnezeu !
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2008, 19:35:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o rosie si un castravete!

Am sa relatez si eu o minune savarsita prin rugaciunile parintelui Gabriel Nicu, despre care v-am mai scris.

O tanara, dupa ce a intors-o parintele Gabriel de la baptisti, s-a casatorit si nu aveau copii. Sotul ei stia de lainceput ca ea nu poate avea copii, dar au hotarat sa ramana impreuna. Se gandeau ca vor infia un copil. Dupa doi ani de zile erau resemnati.

Inainte de adormirea parintelui, s-a dus impreuna cu mama ei la Slujba, la Gresia. La sfarsitul Sfintei Liturghii, parintele i-a dat mai intai o rosie si apoi un castravete, glumind cu ea ca poate e insarcinata si pofteste.

Crestina a refuzat pentru ca stia ca nu poate avea copii. Parintele insa a insistat si in cele din urma aceasta le-a luat. Putin mai tarziu a ramas insarcinata si a nascut o fata, apoi a mai nascut si un baiat, asa cum, prin darurile oferite - rosia si castravetele - , parintele le-a prorocit.

Prin rugaciune, se intampla multe minuni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.10.2008, 15:16:57
doinalavinia doinalavinia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 26.10.2008
Mesaje: 7
Implicit

Salut Maggie !
Si eu ma aflu in aceeasi situatie ca si tine...si ma rog mult ca Domnul sa imi trimita un copil !
Sunt interesata si eu sa aflu rugaciuni si posturi pentru a ramane insarcinata si pentru ca sa imi dea Domnul Dumnezeu un copil frumos. Poate mai tinem legatura...
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2008, 11:52:18
maggie maggie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2008
Mesaje: 12
Implicit Rugati-va pentru noi!

Dragii mei! Nu stiu daca sunt fericita sau trista. M-am rugat la Dumnezeu si la Sfanta Fecioara sa-mi dea un copil si cu scurt timp in urma (in ziua de Sfantul Dumitru) am aflat ca sunt insarcinata. Din pacate, analizele de sange nu au iesit tocmai bine, deocamdata exista un mare risc ca bebe sa nu fie bine fixat si sa nu pastrez sarcina. Cum va spuneam, nici nu stiu cum ma simt - sunt fericita si trista in acelasi timp, ma simt neputincioasa, nu pot decat sa ma rog. In acest moment, numai Bunul Dumnezeu ma poate ajuta. Numai El poate face ca bebelusul meu sa se dezvolte si sa reziste pana la termen. Stau cu mainile pe burtica, acolo unde ar trebui sa fie, incercand aiurea sa-l protejez, plang si ma rog la Fecioara sa aiba grija de el... Poate unii dintre voi puteti intelege ce e in sufletul unei femei in astfel de momente.
Va rog, ajutati-ne cu rugaciunile voastre. Rugati-va pentru noi, pentru mine, care poate nu merit mare lucru, sunt un om cu multe pacate, dar numai Dumnezeu stie cat le regret... dar mai mult pentru farama de viata din mine. Rugati-va sa nu moara... Sa il ia Maica Domnului in grija ei, sa-l tina acolo, sa-l faca om...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.10.2008, 12:18:59
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Maggie, stai linistita ca astfel pruncul va fi si el bine, mergi la dr sa iti dea tratament ptr mentinere,roaga-te la Maica Domnului și o sa vezi ca totul va fi in regula...ca doar Ea ti l-a dat...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru un suflet de copil.... silvia55 Umanitare 15 28.12.2010 22:15:10
Un crestin daruieste unui copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.11.2009 20:11:26
Povestea unui copil RaduIoan Intamplari adevarate 5 22.05.2009 14:28:02
Mila lui Dumnezeu si a oamenilor pentru salvarea unui copil sfantul_calinic Umanitare 0 15.10.2008 22:17:54
Slujbele la nasterea unui copil costel Generalitati 2 04.09.2008 16:06:20