Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2010, 01:52:46
Ecaterina Cojoca Ecaterina Cojoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit Rugaciunea inimii

Citesc acum invataturile parintelui Thaddeus de la Manastirea Vitovnica si el vorbeste despre puterea rugaciunii lui Iisus: "Doamne, Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa/pacatosul." Parintele mentioneaza totusi de niste exercitii de respiratie pe care le fac cei care rostesc aceasta rugagiune a inimii, insa nu intra in prea multe detalii. Am incercat sa caut mai multe despre asta, insa toate site-urile ortodoxe pe care le-am gasit doar mentioneaza existenta acestor exercitii cu specificarea ca nu trebuiesc incercate decat sub supravegherea duhovnicului spiritual. Si parintele de altfel isi avertizeaza cititorii asupra aceluiasi lucru. E pentru prima oara cand aflu ca exista anumite tehnici de rugaciune si sunt curioasa daca stie cineva mai multe despre asta. Multumesc anticipat.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2010, 02:33:31
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Doamne, Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa/pacatosul.
PE MINE UN CALUGAR DE LA MANASTIREA RADU VODA M-A INVATAT ASA: "Doamne, Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu-INSPIRI...miluieste-ma pe mine pacatoasa/pacatosul-EXPIRI
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2010, 08:53:24
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Rugaciunea inimii nu poate fi insusita peste noapte. Este nevoie de un timp indelungat de "uzura", cand creierul este deja obisnuit cu repetarea ei si cand trecerea se face oarecum firesc. Folosirea mataniilor este un artificiu extrem de benefic, ca si cum ai aseza cate o caramida la zidul imaginar al credintei. In plus, nu se poate vorbi de rugaciunea inimii daca sufletul nu e curatat de ura, mandrie, rautate, invidie, vise de genul "vreau vila, masina, avere!" Chiar daca la inceput, toate acestea (sau doar unele) exista, pe parcursul practicii mentale a rugaciunii, incet-incet dispar. Ca si alte vicii (fumat, alcool, desfrau, etc) Deasemenea, un duhovnic experimentat si o spovedanie completa, sunt absolut necesare pentru o buna insusire a rugaciunii.
Cred ca cele mai multe detalii in privinta rugaciunii inimii le-am aflat din "Pelerinul rus", varianta audio, pe care obisnuiam sa le ascult in masina de cate ori eram singur. Sunt convins ca mai sunt si alte scrieri ale sfintilor parinti sau chiar ale unor contemporani de-ai nostri, de unde ne putem familiariza. Eu am fost multumit cu "Pelerinul rus". Asta nu inseamna ca am ajuns deja la faza avansata. Au fost cateva incercari, mai mult pentru a-mi studia propriile reactii, dar inca nu ma consider pregatit sa "imi reglez" tempo-ul inimii cu cel al rugaciunii. (A nu se confunda ritmul respiratiei cu ritmul inimii in practicarea acestei rugaciuni). Oricum, e nevoie si de conditii pentru aceasta initiere. Pentru cei care au o viata zbuciumata, cu obligatii si constrangeri independente de vointa lor, se intelege ca este mult mai greu sa se apuce de rugaciunea inimii!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2010, 09:01:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Desigur că există anumite tehnici de rugăciuni.
Astfel, foarte importnată este și poziția corpului. În rugăciuni, mai ales în cele penitențiale (când Îl rugăm pe Domnul să ne ierte și să ne întărească pentru a nu mai greși) vom sta, dacă se poate, în genunchi. Asta nu înseamnă cu șezutul pe tendoanele lui Ahile, ci înseamnă în genunchi și cu coapsele la verticală. Pentru ca poziția să nu fie obositoare, vom ave grijă ca trunchiul și coapsele să fie pe aceeași linie. Mâinile sunt împreunate în zona pieptului (este o eroare frecventă aceea de a spune "Tatăl nostru" cu brațele ridicate în manieră sacerdotală).

Rugăciunile scurte, așa cum este cea despre care vorbiți, se fac într-un singur ciclu de respirație. Apoi, la ciclul următor de respirație, o mai spunem o dată și tot așa. Ele mai au avantajul că pot fi spuse și în situații improprii rugăciunii: când suntem la volan etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2010, 09:08:50
Ecaterina Cojoca Ecaterina Cojoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit @OmuBun

Multumesc mult pentru raspuns. Sunt absolut constienta ca in momentul in care se rosteste rugaciunea trebuie sa fie facuta intr-un duh de adevar si de concentrare si toate gandurile lumesti trebuiesc lasate. Eu incerc sa spun rugaciunea in fiecare zi, insa nu reusesc sa ajung la un inalt nivel de concentrare si ma intrebam daca exercitiile de respiratie si de sincronizare cu bataile inimii se pot practica. Parintele Thaddeus avertizeaza ca aceste tehnici pot fi periculoase si nu se pot face fara indrumarea duhovnicului. Banuiesc ca ai dreptate, trebuie o spovedanie generala pentru asta si o minutioasa pregatire sufleteasca. Pe mine m-a uimit simplul fact ca se pot asocia exercitii de respiratie cu rugaciunea in traditia Ortodoxa. Am citit si eu Pelerinul Rus dar l-am citit cu mai multi ani in urma si nu-mi mai aduceam minte ce se spune acolo. Eu am crezut mereu ca rugaciunea inimii trebuie sa se faca pe cat de des posibil in fiecare zi si ca abia dupa un anumit timp se insuseste deprinderea de a ne ruga cu adevarat din inima.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2010, 09:18:07
Ecaterina Cojoca Ecaterina Cojoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit @MihneaDragomir

Va multumesc pentru raspuns. De multe ori nu rezist sa stau cu adevarat in genunchi, chiar si cand citesc psalmii pentru iertare. Insa nu stiam ca exista totusi o diferenta simbolica intre pozitia ingenuncheata si cea in care stam pe tendoanele lui Ahile.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2010, 09:24:46
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ecaterina Cojoca Vezi mesajul
Multumesc mult pentru raspuns. Sunt absolut constienta ca in momentul in care se rosteste rugaciunea trebuie sa fie facuta intr-un duh de adevar si de concentrare si toate gandurile lumesti trebuiesc lasate. Eu incerc sa spun rugaciunea in fiecare zi, insa nu reusesc sa ajung la un inalt nivel de concentrare si ma intrebam daca exercitiile de respiratie si de sincronizare cu bataile inimii se pot practica. Parintele Thaddeus avertizeaza ca aceste tehnici pot fi periculoase si nu se pot face fara indrumarea duhovnicului. Banuiesc ca ai dreptate, trebuie o spovedanie generala pentru asta si o minutioasa pregatire sufleteasca. Pe mine m-a uimit simplul fact ca se pot asocia exercitii de respiratie cu rugaciunea in traditia Ortodoxa. Am citit si eu Pelerinul Rus dar l-am citit cu mai multi ani in urma si nu-mi mai aduceam minte ce se spune acolo. Eu am crezut mereu ca rugaciunea inimii trebuie sa se faca pe cat de des posibil in fiecare zi si ca abia dupa un anumit timp se insuseste deprinderea de a ne ruga cu adevarat din inima.
Daca spui ca ai citit "Pelerinul rus", banuiesc ca iti amintesti de perioada de inceput a pelerinului, cand duhovnicul incerca sa-l initieze in aceasta rugaciune, testandu-i practic osteneala. Astfel a ajuns sa spuna de 3000 pe zi, apoi de 6000, iar apoi de 12000... Abia dupa ce duhovnicul a inteles ca pelerinul face ascultare dar pune si mult suflet in dorinta lui, i-a dat dezlegare sa spuna de cate ori vrea si poate, fara eforturi deosebite. Totusi, de aici si pana la rugaciunea adevarata a inimii, a mai fost cale lunga...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2010, 09:35:48
Ecaterina Cojoca Ecaterina Cojoca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2010
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit @ OmuBun

Nu-mi mai aduc aminte exact ce se spunea in Pelerin, a trecut prea multa vreme de cand l-am citit. Stiu ca a fost una dintre primele carti religioase pe care le-am citit, insa n-ar fi rau sa o recitesc. Ati mentionat existenta variantei audio, puteti sa-mi spuneti si unde as pute-o gasi de cumparat? As fi interesata sa o cumpar si sa o am permanent cu mine. Cat despre rugaciunea inimii, eu nu ajung la 500 nici acum, si desi incerc din rasputeri sa ma concentrez, ma fura permanent gandurile.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.05.2010, 10:13:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Rugaciunea Lui Iisus in varianta originala este:

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!"

Care rugaciune este mai puternica: cea in care Il rogi direct pe Iisus sau cea in care se cere mila pentru rugaciunile Preasfintei Maicii Sale? Este o forma de smerenie, prin care recunoastem nevrednicia proprie si credem in mijlocirile celor bineplacuti Lui Dumnezeu.

Unul din Parintii din vechime a proorocit ca aceasta rugaciune se va simplifica din ce in ce mai mult pana va ajunge la forma "Doamne Iisuse, miluieste-ma", "Doamne miluieste-ma" si, chiar inainte de sfarsitul lumii, va fi "Miluieste-ma" - omul nemaistiind nici cui se roaga.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.05.2010, 10:19:32
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @Ecaterina Cojoca

Spuneam mai devreme ca depinde de ce fel de viata ducem, pentru a reusi sa ne desavarsim in rugaciunea inimii. Spre exemplu am fost pentru doua zile trimis pe teren la "numarat masini", undeva intr-o locatie destul de izolata. Multi dintre colegii mei imi spuneau ca s-au plictisit groaznic in cele 12 ore ale fiecarei zile. Eu m-am inarmat cu "materie prima" si pot sa spun ca am petrecut cele mai folositoare doua zile din viata mea.
500 este o cifra buna, pentru cazul unei ocupatii stresante. Alternarea acestei rugaciuni (in perioada de inceput) cu citirea din vietile sfintilor, sau a altor carti deosebite, cred eu ca este de mare folos, pentru obisnuirea mintii, dar si pentru a alunga o eventuala plictiseala. In plus, cred ca trebuie adaugat in rugaciunile catre Mantuitor si dorinta de a fi intarita in credinta si in spor duhovnicesc.
Cartea poate fi cumparata de oriunde exista tarabe de profil, (de obicei situate in preajma bisericilor sau a manastirilor). Nu stiu unde locuiesti ca ti-as oferi varianta inregistrata pe CD-uri (7) daca ai la ce sa le asculti. Eu intre timp mi-am luat un mp3 ieftin, dar unde pot memora mai mult decat imi poate permite timpul sa ascult, iar printr-o caseta de adaptare, pot asculta pe radiocasetofonul masinii orice-mi doresc, din inregistrarile facute de pe net.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea inimii SergiuNicola Rugaciuni 27 07.07.2017 15:46:07
Rugaciunea inimii pe perete Marcel_Ionut Generalitati 1 28.11.2012 20:31:33
RUGACIUNEA INIMII ancah Rugaciuni 21 20.06.2009 23:52:24
CURATIREA INIMII iosif Pocainta 53 01.06.2008 20:46:49