Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 30.05.2012, 17:50:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sa inteleg ca in Convasna n-ati derulat programe din astea din moment ce ziceai ca maj. sunt ortodocsi?
Ba da. Chiar acum din câte știu e în derulare "Caravana Sănătății" undeva în Harghita sau Covasna, nu știu exact.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma cei "2000 beneficiari" ce au primit practic?
Depinde cat de mare e saracia, na..
Au primit exact ce au căutat, că nu i-a adus nimeni cu forța. S-a căutat să se împlinească o nevoie reală într-o țară atât de văduvită în ce privește sistemul sanitar.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
De unde stii asta?
Ziceai ca nu faci parte din conducere, nu esti salariat, etc.
De transparență și de rapoarte financiare ai auzit? Ori în BOR nu se obișnuiește așa ceva...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sigur? Poate aia de jos, mai sus lucrurile stau probabil altfel.
Sigur. Eu însumi am participat la asemenea voluntariat și știu de la fața locului. "Mai sus" unde? Inițiativa la care am participat era la nivel local (comunitatea locală).

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
AZS nu au salariati?
Au pastori și personalul conferințelor (vorbesc de subdiviziunile Uniunii Române). La nivel local, nu există "angajați" în afară de pastorul comunității locale (decât cel mult o femeie de serviciu), restul slujbașilor (prezbiteri, diaconi, secretari, instructori, educatoare, etc.) nu sunt plătiți. E pesonal laic.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 31.05.2012, 12:48:34
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul

Au pastori și personalul conferințelor (vorbesc de subdiviziunile Uniunii Române). La nivel local, nu există "angajați" în afară de pastorul comunității locale (decât cel mult o femeie de serviciu), restul slujbașilor (prezbiteri, diaconi, secretari, instructori, educatoare, etc.) nu sunt plătiți. E pesonal laic.
pastorii dumneavoastra nu ar putea sa ia bunul exemplu al prezbiterilor, diaconilor, secretarilor, instructorilor, educatoarelor si sa refuze plata lunara (salariul)? caci acei bani sunt din ceea ce cotizeaza "necajitii" si "amaratii".
Reply With Quote
  #103  
Vechi 31.05.2012, 13:52:24
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
pastorii dumneavoastra nu ar putea sa ia bunul exemplu al prezbiterilor, diaconilor, secretarilor, instructorilor, educatoarelor si sa refuze plata lunara (salariul)? caci acei bani sunt din ceea ce cotizeaza "necajitii" si "amaratii".
Dumneata ai refuza salariul dacă ai fi pastor? Preoții nu refuză 2 salarii: unul de la Stat și unul de la necăjiți și amărâți. De al 3-lea (de la aceiași necăjiți și amărîți) nu mai vorbesc că o să mă omorâți cu pietre...
Reply With Quote
  #104  
Vechi 31.05.2012, 14:18:06
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Preoții nu refuză 2 salarii: unul de la Stat și unul de la necăjiți și amărâți.
În caz că nu știai (că doar nu vorbești doar ca să faci vânt, nu?) salariul preoților NU este acoperit 100% de stat.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #105  
Vechi 31.05.2012, 14:30:20
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Dumneata ai refuza salariul dacă ai fi pastor?
bineinteles...rasplata mea este sa vestesc fara plata Evanghelia...cf. cu 1 Corinteni 9:18
Reply With Quote
  #106  
Vechi 31.05.2012, 15:34:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
În caz că nu știai (că doar nu vorbești doar ca să faci vânt, nu?) salariul preoților NU este acoperit 100% de stat.
Știam prea bine, nu e acoperit 100% de Stat, cum nici salariile profesorilor și ale medicilor (care au un statut aproximativ echivalent sub raport salarial) nu sunt acoperite integral (ba, au mai fost și "ciuntite", așa mici cum erau). Dar acest al 2-lea, sau al 3-lea salariu (sau chiar primul, cum vrei să-i zici) lezează o chestiune de principiu. Principiul separării dintre Stat și Biserică.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 31.05.2012, 15:35:51
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
bineinteles...rasplata mea este sa vestesc fara plata Evanghelia...cf. cu 1 Corinteni 9:18
"... Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea." (Luca 10,37 - versiunea ortodoxă)
Reply With Quote
  #108  
Vechi 31.05.2012, 16:45:17
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
"... Și Iisus i-a zis: Mergi și fă și tu asemenea." (Luca 10,37 - versiunea ortodoxă)

mda...eu nu sunt pastor, deci nu ma incadrez in aceasta categorie...totusi, stiati ca apostolul Pavel era de meserie facator de corturi si cu aceasta ocupatie s-a intretinut reusind sa evanghelizeze o lume intreaga? ca mai primea mici atentii...constand in mancare si haine, e firesc, totusi nu tuna si fulgera contra celor care nu-si plateau zeciuielile si nu pretindea salariu fix lunar, am dreptate? nici nu am gasit in Noul testament vreo aluzie la plata unei zeciuieli lunare, btw...
Reply With Quote
  #109  
Vechi 31.05.2012, 17:15:04
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
mda...eu nu sunt pastor, deci nu ma incadrez in aceasta categorie...
Dacă nu sunteți pastor și nici preot, nu-i puteți judeca că au un salariu pentru munca prestată. Puneți-vă măcar în situația unui misionar laic care muncește în câmpul Evangheliei și nu pretinde nicio retribuție sau alt mijloc de subzistență de la angajare și până la pensie. V-ar surâde o asemenea situație? Dacă da, faceți așa, iar apoi puteți să judecați.

Nu-i plâng pe pastori și pe preoți, dar merită să gândim puțin înainte și să ne punem în situația lor înainte de a-i judeca...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
totusi, stiati ca apostolul Pavel era de meserie facator de corturi si cu aceasta ocupatie s-a intretinut reusind sa evanghelizeze o lume intreaga?
Știam. Din nefericire, unul singur a fost sfântul apostol Pavel...

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
nu am gasit in Noul testament vreo aluzie la plata unei zeciuieli lunare, btw...
Dacă nu ați găsit vreo aluzie, mai căutați! Știți ce zice Evanghelia: "cine caută, găsește"
Reply With Quote
  #110  
Vechi 31.05.2012, 18:14:28
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Principiul separării dintre Stat și Biserică.
Obliga Biblia la acest principiu ?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atentie! sfantul_calinic Umanitare 11 14.03.2010 11:32:44
Adventistii neaga viata sufletului dupa moarte Iustin32 Secte si culte 1872 20.12.2009 22:41:43
Misiune vs prozelitism georgeval Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 12.10.2009 12:41:05