Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 25.10.2009, 10:33:06
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Faptul ca anul in care s-a decernat premiul a jucat un rol si el, nu inseamna neaparatv ca meritele literare ale autoarei sunt mai mici.
Daca voi care va indoiti credeati ca este o autoare buna si NU i s-ar fi acordat din motive politice acest premiu, ati fi protestat, nu-i asa? S-a intamplat asta in istorie, de ex. lui Vintila Horia nu i s-a acorat premiul Goncourt in anii 50 (cred) pentru ca a fost acuzat de 'tendinte fasciste' (o crima impardonabila, pe cand aia de comunism se iarta usor). Daca de data asta o tendinta politica a jucat in favoarea unui autor, nu cred ca e cazul sa ne suparam, daca acest autor are intr-adevar o opera de valoare. De asta ar trebui sa discutam.
Eu cred ca este o tendinta buna condamnarea comunismului in occident si premierea unor autori care au scris despre el. Voi care nu traiti aici (in Europa de vest, in America o fi altfel) nu stiti poate ce comunism latent exista inca in gandirea oamenilor, mai ales a intelectualilor. Propaganda sovietica a dat multe roade. Vi-l imaginati pe Soljenitin luand premiul Nobel pentru literatura in anii 70?
Asa ca eu cred ca e bine ca se mai intoarce roata.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 25.10.2009, 15:18:25
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Pentru cunoscatorii de limba germana:

O proba ce lectura a primelor 7 pagini ale romanului "Atemschaukel":
http://files.hanser.de/hanser/docs/2...3446233911.pdf
Ti se taie respiratia citind aceste pagini...
Ca colorit, aminteste de "Lista lui Schindler", dar aici avem un roman scris la persoana întâi, povestitorul fiind un tanar de 17 ani, deportat si el. Astfel, suferinta nu este observata doar din afara, ci ne este prezentata si ca pe o incursiune in lumea gandurilor acestui tanar.
... cam atat din cele 7 pagini de lectura.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 25.10.2009, 16:33:35
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Herta Müller - o necunoscuta?!?

DistincțiiTraduceri


[COLOR=#0000ff]Limba chineză[/COLOR]: - Feng-zhong-lü-li (Herztier), 1999, China Times, Taiwan



[COLOR=#0000ff]Limba română[/COLOR]
  • Încă de pe atunci Vulpea era Vînătorul (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1995
  • Animalul inimii (Herztier), 1997, (ediția a II-a), Iași, 2006
  • Regele se-nclină și ucide (Der König verneigt sich und tötet), 2005
  • În coc locuiește o damă (Im Haarknoten wohnt eine Dame), 2006
  • Este sau nu este Ion, 2005
[COLOR=#0000ff]Limba daneză[/COLOR]: - Lavninger (Niederungen), 1985 Rejsende på et ben (Reisende auf einem Bein), 1990 Ræven var allerede dengang jægeren (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1990; Dyret i Hjertet (Herztier), 1997; Kongen bukker og dræber (Der König verneigt sich und tötet), 2005
[COLOR=#0000ff]Limba engleză[/COLOR]: - The Passport (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1989: The Land of Green Plums (Herztier), 1996; Traveling on One Leg (Reisende auf einem Bein), 1998; Nadirs (Niederungen), 1999; The Appointment (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 2001
[COLOR=#0000ff]Limba finlandeză[/COLOR]: - Matala maa (Niederungen), 1989 ; Ihimen on iso fasaani (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1990; Sydäneläin (Herztier), 1996
[COLOR=#0000ff]Limba franceză[/COLOR]: L'homme est un grand faisan sur terre (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1998; Le renard était déjà le chasseur (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1997; La convocation (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 2001
[COLOR=#0000ff]Limba galiciană[/COLOR]: O Home é un grande faisán no mundo (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 2001
[COLOR=#0000ff]Limba greacă[/COLOR]: (Reisende auf einem Bein), 1993
[COLOR=#0000ff]Limba japoneză[/COLOR]: 狙われたキツネ (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1997
[COLOR=#0000ff]Limba islandeză[/COLOR]: Ennislokkur einvaldsins (Der Fuchs war damals schon der Jäger) Ormstunga, Seltjarnarnes, 1995
[COLOR=#0000ff]Limba italiană[/COLOR]: Bassure (Niederungen), 1987;In viaggio su una gamba sola (Reisende auf einem Bein), 1992
[COLOR=#0000ff]Limba croată[/COLOR]: Remen, prozor, orah i uŸe (Herztier), 2002 ; Da mi je danas bilo ne susreti sebe (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 2005
[COLOR=#0000ff]Limba olandeză[/COLOR]: De mens is een grote fazant (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1988; Reizigster op één been (Reisende auf einem Bein), 1992; De Vos was de Jager (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1993 ; Vandaag was ik mezelf liever niet tegengekomen (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 1999
[COLOR=#0000ff]Limba norvegiană[/COLOR]: Mennesket er en stor fasan i verden (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1990 ; Reven var alt dengang jeger (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1993 ; Hjertedyr (Herztier), 1996
[COLOR=#0000ff]Limba poloneză[/COLOR]: Serc±tko (Herztier), 2003; Dzi¶ wolałabym siebie nie spotkaæ (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 2004 ; Dzi¶Król kłania siê i zabija (Der König verneigt sich und tötet), 2005; Lis już wtedy był my¶liwym (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 2005 ; Człowiek jest tylko bażantem na tym ¶wiecie (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 2006; Niziny (Niederungen), 2006
[COLOR=#0000ff]Limba portugheză[/COLOR]: O homem é um grande faisão sobre a terra (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1993 ; A Terra das Ameixas Verdes (Herztier), 1999; O Compromisso (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 2004
[COLOR=#0000ff]Limba suedeză[/COLOR]: -Flackland (Niederungen), 1985; Människan är en stor fasan på jorden (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1987; Barfta februari (Barfüßiger Februar), 1989; Resande på ett ben (Reisende auf einem Bein), 1991 ; Redan då var räven; Hjärtdjur (Herztier), 1996; Kungen bugar och dödar (Der König verneigt sich und tötet), 2005; Idag hade jag helst inte velat träffa mig själv (Heute wär ich mir lieber nicht begegnet), 2007
[COLOR=#0000ff]Limba slovenă[/COLOR]: Zivalsko Srce (Herztier), 2002
[COLOR=#0000ff]Limba spaniolă[/COLOR]: En tierras bajas (Niederungen), 1990; El hombre es un gran faisán en el mundo (Der Mensch ist ein großer Fasan auf der Welt), 1992; La piel del zorro (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1996 ; La Bestia del Corazón (Herztier), 1997
[COLOR=#0000ff]Limba turcă[/COLOR]: Yürekteki Hayvan (Herztier), 1996; Tilki daha o zaman avaciydi (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1998
[COLOR=#0000ff]Limba maghiară[/COLOR]: A rókák csapdába esnek (Der Fuchs war damals schon der Jäger), 1995
Reply With Quote
  #54  
Vechi 25.10.2009, 16:45:21
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Multumesc, Anca! Foarte interesant!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 25.10.2009, 17:42:26
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Niste clarificari

1. Se poate ca Hertha Müller sa fie premiata, cunoscuta in anumite cercuri. Totusi nu este asa un nume public, rasunator ca Goethe, Schiller, Dickens, Galsworthy etc.
Probabil ca opera sa se adreseaza unui public mai restrans, nu este genul de roman obisnuit. Pana si titlurile sunt f.ciudate (In coc locuieste o doamna).
Dar nu am nimic cu persoana ei.
Eu n-o stiam, nu auzisem de ea, n-am intalnit-o (ca lucrari) in librarii sau biblioteci pe unde circul.
Nu vreau sa polemizam acest lucru aici.
Ati dat aici exemplu pe Soljenițîn. El este f.cunoscut si mediatizat nu numai ca scriitor.
Mi-a picat in mana o carte a lui si n-am reusit sa citesc decat putin din ea. Mi s-a parut atat de grea si mie nu mi-a spus mare lucru. Este politica, spionaj etc. si nu este pe gustul si intelegerea mea.
Nu am nimic cu acesti oameni, fie ei mediatizati si cunoscuti sau nu. Fiecare cu gustul lui inclusiv in materie de literatura si arta.
De altfel am impresia ca acum dau navala oamenii s-o citeasca, dupa ce au aflat de ea prin premiul.
Lista aia de premii insirata de Miha-Anca mie nu-mi spune nimic.
Sunt premii ale unor orase, fundatii etc.
Uite ca sa fac o paralela: un actor bun este nominalizat la Oscar, Cannes, etc. si ia premii acolo. La noi in tara sunt multi actori excelenti si iau si ei premii pe ici pe colo, inclusiv premiul pe care il organizeaza Caramitru anual, sau al IATC, sau al televiziunii etc.
Dintre ei cati au ajuns la Oscar, Cannes si etc.? Si cati din cei care se duc la Oscar si Cannes, pe de alta parte, sunt atat de grozavi cu adevarat?
Adica vreau sa spun ca nu poti compara nici oameni si nici premii.
Si fiecare dupa cum este sustinut si mediatizat isi face sucesul.
Daca ii punem pe Beligan, Cotescu, Caramitru, Iures, Adrian Pintea, si mai stiu eu care actor roman superb, excelent, langa Brad Pitt, Sylvester Stallone sau Jonny Depp, sau altii, va intreb care sunt mai buni si ar merita un Oscar? Si ce roluri anume fac unii si altii?
La fel si la actrite: ce si cum joaca Angelina si Oana Pelea de ex. Maia Morgenstern a avut macar sansa sa joace in film de Oscar. Cum, nu stiu.
Dar ele nu sunt frumusetile lumii...
Ai nostrii nu sunt insa asa mediatizati si cunoscuti in lume, nu sunt luati sa joace la Hollywood sau mai stiu eu.
Asa si cu scriitorii: atatia scriitori universali si romani buni si cititi si recunoscuti prin lucrarile lor care nu capata nici premii, nici recunoasterea cuvenita. Ia uitati-va putin pe lista cu premiile Nobel la literatura de-a lungul timpului.
Mi-aduce putin aminte de concursul Eurovizion.

2. Eu nu stiu cum se dau premiile in general. Am inteles ca trebuie adunate un numar de semnaturi pentru a fi propusi si trebuie sa aibe o sustinere buna.
Mai conteaza la unele premii si impactul subiectului la un moment dat, mai ales politic, sau social, sau daca autorul respectiv este persecutat in tara sa, sau etc.
La Cannes de ex. a avut succes un film romanesc pentru ca subiectul lui era cu tinerele gravide care in alte vremuri nu aveau voie oficial sa faca chiuretaj si isi riscau viata si sanatatea facnd pe ascuns, deci tot o conotatie politica pana la urma.
Nu stiu cat succes a avut in tara filmul. Nu mai stiu nici ce actori, dar nu au fost din cei f.cunoscuti.
Nu mai stiu care premiu Oscar sau Cannes a fost luat de acel film care a fost filmat intr-un sat romanesc si acel actor cu slipul cu bretele. Oribil.

3. A scrie suferinta oamenilor. Voi spuneti ca voi si familiile voastre au suferit in regimul vechi, sau in Siberia, sau mai stiu eu.
Intr-un post anterior spuneam la modul f.serios ca fiecare din noi merita sa-si scrie romanul vietii, al familiei si ar fi f.interesant si instructiv de citit.
Fiecare om din lumea asta este un roman superb, fiecare a luptat si a trecut prin suferinte, sau macar cineva din familia sa.
Si acum chiar m-ati infuriat si m-as apuca sa scriu si eu despre romanii din Germania, daca nemtii au fost asa chinuiti in Romania si asta a scris Hertha Müller. As avea si eu despre multe suferinta din multe locuri domenii de scris.
Poate iau si eu odata premiul Nobel.

In concluzie: nu ma deranjeaza persoana, sau lucrarile ei, ci modul in care sunt apreciate si evaluate lucarile si persoanele in general.
Eu va recomand sa cititi romanele lui Pearl S. Buck si viata ei si sa vedeti si o alta fata a premiului Nobel pentru literatura (a primit acest premiu). Ea este modelul meu de viata, o femeie cu suflet frumos si care a scris minunat, cu suflet si sensibilitate.
Eu as dori numai sa diferentiem putin intre arta adevarata si lucrari de alte genuri: istorie, politica, etc. Fiecare la categoria sa si atunci nu le contesta nimeni, numai daca le punem in borcanul gresit apare controversa.

Last edited by sophia; 25.10.2009 at 18:03:43.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 25.10.2009, 20:49:10
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
3. A scrie suferinta oamenilor. Voi spuneti ca voi si familiile voastre au suferit in regimul vechi, sau in Siberia, sau mai stiu eu.
Intr-un post anterior spuneam la modul f.serios ca fiecare din noi merita sa-si scrie romanul vietii, al familiei si ar fi f.interesant si instructiv de citit.
Fiecare om din lumea asta este un roman superb, fiecare a luptat si a trecut prin suferinte, sau macar cineva din familia sa.
Si acum chiar m-ati infuriat si m-as apuca sa scriu si eu despre romanii din Germania, daca nemtii au fost asa chinuiti in Romania si asta a scris Hertha Müller. As avea si eu despre multe suferinta din multe locuri domenii de scris.
Poate iau si eu odata premiul Nobel.
Sophia draga, as vrea sa fiu prima care iti ureaza succes in activitatea ta literara viitoare pe care astazi ti-o propui. Sunt convinsa ca teme vei gasi; suferinta exista sub toate formele atat pentru cei, care au ramas in tara, cat si, sau mai ales, pentru cei aflati in strainatate.

Este totusi o diferenta intre acestia din urma si oamenii deportati si transformati peste noapte si fara voia lor in sclavi: pe noi nu ne-a trezit nimeni la ora 3 noaptea, si nu ne-au pus, sub amenintare cu arma, sa ne lasam casa si masa pentru a pleca in straini. Noi am facut-o de buna voie. Greutatile intampinate, tin de alegerea noastra.
Dar, m-as bucura, si ti-o spun cu toata sinceritatea, sa apara si o asemenea literatura a suferintei prin dezradacinare. Oamenii civilizati printre care traim nu au habar de suferinta pe care ne-o provoaca vrand, nevrand; poate e timpul sa afle si ei acest lucru.

Si pentru tine am pus link-ul de mai sus cu primele 7 pagini din romanul "Atemschaukel" al Hertei Müller. Aruncandu-ti chiar si numai o privire asupra celor scrise, ti-ai da seama imediat ca nu este vorba de un roman politic, ci de zilele amarâte ale unui tanar de 17 ani, fara masa, fara casa, fara caldura, aflat in gulag prin forta imprejurarilor, dar fara acceptul sau alegerea lui.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 26.10.2009, 10:07:49
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

O corectare, Soljenitin a primit premiul Nobel pentru literatura, in 1970! (nu a putit insa sa-l primeasca adecat in 1974 dupa ce a fost exilat)
Imi cer iertare.

Sunt de acord cu cele scrise de Anca.

Sophia, scriitorii pe care ii citezi, Goethe, Schiller, Dickens, au trait inainte de epoca premiului Nobel.

Daca te uiti pe lista acestor premii, sunt multe nume rasunatoare si cunoscute dar si nume mai putin rasunatoare. Pana la urma, istoria hotaraste ce poate rezista timpului si ce nu. Uneori, istoria hotaraste si nedrept. Sunt autori de valoare care nu ajung asa 'rasunatori' pentru ca ceea ce scriu este prea original, nu raspunde de loc la ceea ce oamenii sunt pregatiti sa auda. Aici l-as pune pe unul din autoii mei dragi, G. K. Chesterton.
Si sigur, sunt autori foarte mari care nu au primit premiul Nobel, cum ar fi Proust, Rilke, Kafka, Nabakov.
Premiul Nobel de altfel se da nu numai pentru calitatea literara, ci si pentru 'serviciile aduse umanitatii' prin opera literara. Deci, in mod clar, are o conotatie social-politica din start.

Cand spui ca unii actori romani de mare calitate nu ajung cunoscuti in occident, aplici la ei invers argumentul tau cu 'nume rasunatoare' si 'autor cunoscut' sau tradus. Vorbim o limba care nu este de circulatie internationala, deci este firesc ca un om de cultura roman care scrie sau joaca pe romaneste sa aiba mai multe dificultati sa ajunga cunoscut peste tot. Daca Eugen Ionesco isi scria piesele pe romaneste, pariez ca nu il stia atata lume astazi.

Sigur ca intra si elementul mediatizarii. De exemplu Soljenitin este ce-i drept un autor bun, care are multe merite, insa el a primit premiul Nobel, el este cunoscut in occident, in schimb alt scriitor, Schalamov, care a scris despre aceleasi subiecte si care dpdv literar este mai bun, nu este asa cunoscut. El nu a ajuns in occident, ci a murit intr-un spital de psihiatrie in URSS... In plus, poate nu avea nici carisma publica a lui Soljenitin.

Sa stii ca se scriu muuulte carti si despre suferintele oamenilor aici, in Occident, si in general despre problemele de aici. Mi se pare tocmai o mare deschidere ca premliul Nobel sa se deschida si spre Europa de est, mi se pare de lauda ca europenii din vest sa se intereseze mai mult de ceea ce se intampla sau s-a intamplat si in est.
Carti care sa descrie problemele emigrantilor exista multe. Am citit de exemplu de curand doua carti de Marina Lewycka, o autoare contemporana de origine ucraineana care scrie in engleza. Poate te intereseaza (sunt si foarte umoristice si in acelasi timp serioase) - s-a tradus in tot felul de limbi, si pe romaneste si desigur in germana.

Si, ca sa fiu concilianta, o sa mai adaug ca nu esti singura care a criticat unele decernari (sau ne-decernari) ale premiului Nobel ca fiind prea politice.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 26.10.2009 at 10:47:27.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Literatura romana LapetiteMoc Generalitati 3 13.04.2011 23:40:16
Obama premiul Nobel pentru pace luchian Generalitati 36 16.10.2009 00:51:20
8 Martie 2009 arkash Generalitati 0 08.03.2009 16:21:41
Traduceri de literatura religioasa novacrin Stiri, actualitati, anunturi 0 28.09.2007 15:42:01
literatura erzbet Generalitati 29 20.02.2007 21:02:28