Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.08.2010, 16:45:45
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Cu adevarat acest om a fost un sfant!
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
  #12  
Vechi 28.08.2010, 16:50:17
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Sunt multi cei care trecand la cele vesnice atunci cand au fost dezgropatili s-au gasit trupurile curate luminate si imprastiind mireasma frumoasa si placuta .Asa sa ntamplat si cu Parintele Arsenie Boca si la fel e si cu Parintele Ilarion Argatu dina a carui mana din cate stiu iese mir.Va mai trece mult pana cand Biserica il sau ii va declara sfinti pe acesti oameni insa primul pas este facut caci biserica incepe cercetarile de cele mai multe ori eabea dupa ce astfel de oameni ies la iveala prin evlavia poporului care sta marturie cu minulie care s-au petrecut .Ca acesti doi mai sunt si par Paisie se la Sihla Valeriu Gafencu par Ilie Lacatusu si multi altii
  #13  
Vechi 28.08.2010, 17:19:36
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

as veni cu o marturie personala,care e cat se poate de reala !
in prealabil citisem,anumite scrieri ale parintelui,si gasisem in ele idei de forta si foarte pertinente denotand o mare putere sufleteasca !
si apoi privind fotografiile sale, nu am putut sa remarc acei ochi hipnotici,a caror forta te patrunde dincolo de timp !
in orice caz, o personalitate interesanta,a bisericii ortodoxe,dar in ultima vreme am vazut ca si...controversata putin !

in orice caz, aflat anul trecut intr-o vacanta de primavara prin tara, nu am ezitat,aflandu-ma in apropriere sa vizitez manastirea prislop, unde se afla mormantul dansului !

la doua saptamani,dupa ce m-am intors acasa,si mi-am reluat serviciul si am intrat in rutina de zi cu zi, intr-o noapte am avut un vis mai special, in care se facea ca intru intr-o incapere mare, zugravita toata in alb, peretii si tavanul toate erau albe,iar in interior m-a intampinat in tacere si m-a insotit pe tot parcursul vizitei mele un om inalt cu barba imbracat in haine calugaresti negre. Spun ca m-a insotit pe parcursul vizitei deoarece, incaperea era un fel de muzeu popular in care erau expuse sculpturi din lemn, printre care domina ca si motiv estetic cel al rotii sculptate si al funiei !
la sfarsitul vizitei, mele am dat sa ies, iar acel om in haine calugaresti negre,m-a asteptat la iesire si a dat mana cu mine in tacere !

Acesta e visul,aceasta ce am vrut sa spun !
  #14  
Vechi 28.08.2010, 17:19:41
cojanete cojanete is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Aveti cunostinta ca parintele Arssenie ar fi fost deshumat ?
  #15  
Vechi 28.08.2010, 17:41:25
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Din cate am citit NU a fost deshumat niciodata, si aceasta a fost dorinta lui!
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
  #16  
Vechi 28.08.2010, 18:31:59
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Eu ,de Parintele Arsenie Boca aud,(citesc) pt prima data aici pe forum.
Sunt surprinsa cat de multi crestini il iubesc... inseamna ca il simt, inseamna ca "lucreaza"..
si preotii vb mereu de acest parinte
  #17  
Vechi 28.08.2010, 19:30:56
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citindu-i cartile parintelui Arsenie Boca observi ca se petrece o schimbare in tine. Oare nu este si aceasta o minune?
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
  #18  
Vechi 28.08.2010, 19:33:52
alexandutza alexandutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.03.2009
Mesaje: 2
Exclamation

aaa chiar cine la facut sfint,!??? eu nu am auzit nimnicaa,?
  #19  
Vechi 28.08.2010, 22:52:04
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Angry cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de carmenserghi Vezi mesajul
Eu ,de Parintele Arsenie Boca aud,(citesc) pt prima data aici pe forum.
Sunt surprinsa cat de multi crestini il iubesc... inseamna ca il simt, inseamna ca "lucreaza"..
Il simtim,dar suntem putini aceia,e trist ca marea majoritate simt altceva,dar comenteaza fara sa stie,fara sa vada ceva si ce e si mai trist ca vin cu citate din fratii Grimm
  #20  
Vechi 28.08.2010, 22:56:54
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit cine are minte sa ia aminte

Citat:
În prealabil postat de alexandutza Vezi mesajul
aaa chiar cine la facut sfint,!??? eu nu am auzit nimnicaa,?
destupa-ti urechile de lut,in sufletele miilor de romani este sfant,du-te la Prislop si convinge-te singura,dar trebuie neaparat inainte sa nu te ,,murdaresti '',oameni din toata tara stau la coada pentru a atinge si saruta crucea din lemn de tei de pe mormantul Sfantului Parinte Zian Valean(numele de botez)ARSENIE de ieromonah
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 17:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 15:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 21:40:31