Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.10.2010, 19:16:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana-Maria N Vezi mesajul
Aceste ' jocuri ' au ca si scop sporirea placerii. Unul din scopurile casatoriei este nasterea de prunci. Pai, probabil, stiti foarte bine ca conceptia nu depinde de finalizarea actului conjugal al femeii. La fel si in cazul barbatului: ' jocurile ' sunt doar sporire a placerii, caci ' start-ul ' ar trebui sa-l dea doar simtamantul de iubire.
Corect, unul dintre scopurile căsătoriei este nașterea pruncilor, educația și creșterea lor în Cristos. Chiar scopul principal. Dar noi credem că instituția căsătoriei mai are și alte două scopuri secundare, care nu trebuie pierdute din vedere: funcția de ajutor mutual și funcția de remediu al concupiscenței (Pius al XII-lea, Casti Conubii).

În cadrul acestei ultime funcții, de remedium concupiscentiae, cei doi soți trebuie să aibă grijă față de plăcerea lor și mai ales a celuilalt și să nu se oprească unul pe altul de la exercițiul conjugal, afară de cazul că amândoi vor aceasta din binecuvântate pricini. După cum ne învață Apostolul, când spune că trupul bărbatului aparține femeii, iar trupul femeii apraține bărbatului ei. Este ceea ce morala catolică tradițională numește "datoria conjugală".

În cazul specific (și frecvent întâlnit în realitatea de pe teren) în care femeia ajunge la plăcere mai greu, eventual numai în urma unei stimulări de natură mecanică, noi credem că este absolut licit (=nu este păcat) ca bărbatul, dacă el a finalizat în mod licit actul sexual (adică: intravaginal), să o ajute să ajungă la maximul plăcerii ei, în cadrul datoriei conjugale.

În cazul unui bărbat care se află la limita potenței sale, astfel încât pentru finalizarea licită a actului conjugal ar fi nevoie de stimulare mecanică sau de ceea ce numiți "gomorie" (noi numim felatio), este, după părerea preoților noștri licit (nu este păcat) ca, în cadrul preludiului (și numai în acest cadru) asemenea mijloace să fie folosite, dacă amândoi consimt.

Din punct de vedere medical, nu este exclus ca orgasmul femeii să aibă un anumit rol, chiar dacă secundar, adjuvant, în actul procreerii, prin secusele care ar favoriza progresul mișcării spermatozoizilor. Este, în orice caz, o teorie.

Prin urmare, noi credem că păcatul apare numai în cazul disocierii plăcerii, care ea însăși este un scop secundar al actului sexual, de scopul său principal. Adică, disocierea plăcerii conjugale de posibilitatea procreerii. Marele Arhitect le-a proiectat împreună, deci, urmându-L, împreună trebuie să le lăsăm și noi.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 21.10.2010 at 19:19:33.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.10.2010, 19:20:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Avertisment: Textul de mai jos conține fraze și idei cu referire la aspecte ale vieții sexuale. Cei pudibonzi sau care trăiesc în stare de celibat sunt rugați să nu citească mai departe.

Se pare că există unele mici deosebiri de vederi în această privință între morala catolică și morala ortodoxă.
Potrivit moralei catolice, sunt permise orice "jocuri" care să constea în atingerea zonelor genitale sau a zonelor erogene din alte teritorii, dacă sunt îndeplinite următoarele criterii:
-fie fac parte din preludiu, fie sunt făcute de partenerul care a finalizat actul conjugal asupra aceluia care nu a finalizat încă, în special bărbatul asupra femeii.
-nu reprezintă scop în sine, ci mijloc pentru atingerea celor trei scopuri ale căsătoriei.
-sunt consensuale, adică fie ambii parteneri sunt de acord asupra lor, fie unul este de acord și celălalt nu se împotrivește explicit.

Astfel, în discernerea unui act conjugal licit de unul păcătos, întrebarea cheie este: unde anume a avut loc finalizarea ? Numai dacă a avut loc intravaginal se poate spune că actul sexual a fost licit. Pe cale de consecință, alte tipuri de finalizare sunt mai mult sau mai puțin păcătoase, în funcție de intenție (adică, dacă acest lucru s-a petrecut cu voie sau fără voie).
Imi par pacate in toata legea!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.10.2010, 19:45:29
wassabi wassabi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2010
Locație: Bucuresti
Mesaje: 144
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru wassabi
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
S-a scris mult, a curs multe cerneala. Draga lourdes, iubirea este are o singura fata- e curata, restul sunt amagiri! Un crestin adevarat nu va accepta niciodata ceea ce este uraciune in fata lui Dumnezeu!!!
ce inseamna "uraciune in fata lui Dumnezeu" ? deja s-a spus pe aici ca sexul oral sau anal sunt excluse, am inteles asta. ce fel de pozitii sunt acceptate de Dumnezeu? ai voie sa gemi in timpul actului sexual sau si asta este o uraciune? ce pozitii sunt acceptate in afara de cea a misionarului? si aici tot pe principiul de minimizare a placerii se merge?
imi aduceti aminte de o revista, aparuta acum 100 de ani, circula pe net acu ceva vreme o poza dina cea revista. e vorba de revista tinerelor femeie crestine, ceva similar oricum. acolo se explica cum femeia trebuie sa faca tot ce se poate pt a refuza contactul sexual, mai ales daca are deja vreo 4-5 copii. tot acolo se spunea ca "exista barbati perversi care vor sa-si vada femeia goala". deci? s-a schimbat ceva sau daca imi vad nevasta goala ma bate Dumnezeu caci am facut pacat?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.10.2010, 19:47:07
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
daca imi vad nevasta goala ma bate Dumnezeu caci am facut pacat?

perversiunile sunt pacat, nu relatiile normale, care sunt binecuvantate de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.10.2010, 19:49:46
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Poate ''supus'' nu e termenul potrivit(mea culpa),dar cand o femeie care are un sot mai "trecut prin viata ca ea,. cu astfel de tendinte.. si ea are retineri, dar de dragul sotului ....."cade"... urmeaza un sir de discutii...de multe ori interminabile si multe reluari..
iar in urma discutiilor avute se isca cearta,...
"Perversiunile" nu sunt permise. Daniel ti-a dat un raspuns f bun.
Daca ai dubii despre ce este firesc si ce nu intre soti, iti recomand cartea par. Arsenie Boca despre casatorie (este scurta si usor de citit).

Exista desfranare in cadrul casatoriei (recomand scrierile lui JC Larchet. aici e un articol despre desfranare, merita citit)

Oricum, daca ti-ai obisnuit sotul prost, de acum inainte vei avea discutii. Nu dispera, astfel de probleme dispar de la sine cu nasterea copiilor . (Dupa unul, doi copii, nu veti mai avea timpul, energia si disponibilitatea sufleteasca de a pune in aplicare fantezii sexuale)

edit: punctul de vedere prezentat de Mihnea Dragomir nu este ortodox. Pt invatatura ortodoxa vorbesti cu un duhovnic sau citesti cartea par. Arsenie Boca.

Last edited by anna21; 21.10.2010 at 19:52:20.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.10.2010, 19:50:09
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de wassabi Vezi mesajul
imi aduceti aminte de o revista, aparuta acum 100 de ani, circula pe net acu ceva vreme o poza dina cea revista. e vorba de revista tinerelor femeie crestine, ceva similar oricum. acolo se explica cum femeia trebuie sa faca tot ce se poate pt a refuza contactul sexual, mai ales daca are deja vreo 4-5 copii. tot acolo se spunea ca "exista barbati perversi care vor sa-si vada femeia goala". deci? s-a schimbat ceva sau daca imi vad nevasta goala ma bate Dumnezeu caci am facut pacat?
"Reproducerea" respectivă după acel pretins număr din revistă a fost dovedită ca fals grosolan, operă probabil a ateiștilor militanți.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.10.2010, 19:56:25
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de lourdes19 Vezi mesajul
Desi un subiect mai delicat si.. tabu (mai ales in unele cazuri ),m-am gandit sa-l abordez cu toate riscurile... E vorba de perversiunile sexuale..
Sunt acestea permise intr-o casnicie bazata pe iubire?

Ce poate face o femeie daca barbatul ei o supune unor asfel de fapte?

Numai in Sodoma si Gomora sau mi intimplat asemenea urgii,sunt convinsa ca se mai intimpla si in zilele noastre ,dar fiind vorba de o relatie de cuplu si mai amintim si de iubire .Este grav daca un sot isi supune sotia la asemenea acte .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.10.2010, 20:03:41
coldworld coldworld is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 84
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihele_m Vezi mesajul
Numai in Sodoma si Gomora sau mi intimplat asemenea urgii,
orgii, ca urgiile sunt altceva.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.10.2010, 20:22:05
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Atata timp cat pentru multi este indus faptul ca relatia trupeasca este un pacat si este destinata doar procreerii,nu vor lasa fiinta lor sa se manifeste firesc,asa cum a lasat-o Dumnezeu,ci se vor limita,se vor produce blocaje serioase si isi vor frustra si partenerii.
Animalul nu are aceasta capacitate,nici dpdv fizic,la el este o simpla descarcare,monta are loc doar in perioadele de calduri ale femelelor si atat.Aici da,putem vorbi doar despre scopul reproducerii.
De ce,oare,Dumnezeu a ales sa ne creeze diferiti de animal,de ce noua ni s-a dat puterea sa simtim extazul trupesc,mental si spiritual?De ce am fost creati sa ne putem impreuna in orice perioada a anului si nu limitat,ca la animale?De ce,daca femeia poate naste copii si fara orgasm,totusi i s-a dat acest dar?
Oare Dumnezeu era in eroare cand ne-a creat asa?Oare este vreun sadic care ne-a oferit niste lucruri de care sa nu ne putem folosi?
Omul este o fiinta compusa din trup,minte si suflet si toate cele trei este necesar sa fie intr-o armonie si echilibru.
Insa,cati dintre acesti oameni care se vor a fi credinciosi si considera impreunarea dintre doi oameni un pacat sau ii trunchiaza semnificatia limitand-o la ceva animalic,pot sa mai spuna ca unirea dintre el/ea si sot/sotie mai se ridica dincolo de nivelul mental,ce sa mai vorbim de planul spiritual?
Cum sa mai faci asta,cand atunci cand ti se inoculeaza sentimentul de vinovatie pentru ca simti o placere fireasca alaturi de omul iubit,tu nu te mai poti concentra decat pe descarcarea trupeasca in graba ca barbat sau sa devii frigida ca femeie,intr-un conflict interior intre dorinta si culpa,cum sa mai poti sa simti fiinta minunata de langa tine si sa te unesti cu ea in iubire?
Unde este spiritualitatea aici?Oare nu chiar acest gen de gandire ne limiteaza la un plan gregar al lumii acesteia?Asta doreste Dumnezeu de la noi,sa negam complexitatea fiintei noastre,sa traim captivii propriei noastre fiinte?
Perversiune inseamna ceva ce se departeaza de la firesc,iar nefireasca este unirea noastra in afara legaturii spirituale (nu ma refer doar la taina cununiei,ci la trairea din fiecare moment dintre cei doi) si nu atat dansul trupurilor.
Perversiune este lipsa iubirii din noi,dar de acest lucru va ca nimeni nu se plange si nu isi ridica semne de intrebare...

Dumnezeu nu a creat nimic din greseala. El ne-a creat, inzestrandu-ne cu simtamintele pe care le avem, nu din greseala, ci pentru a le folosi intr-u bine, numai ca noi, uneori le folosim in mod gresit.

Ne-a inzestrat cu manie pentru a ne osandii pe noi insine. ‘ Sfintii parinti recomanda sa ne aducem aminte permanent de propria noastra stare de pacat si sa ne osandim pe noi insine.’ (Arhim. Serafim Alexiev ). Noi in schimb, uneori osandim aproapele;
Ne-a inzestrat cu ura, pentru a ura greselile nostre. Noi insa uram, uneori , aproapele.
Deci acesta, ura si mania, pot fi, in functie de modul folosirii lor, patimi sau virtuti.

La fel si cu inzestrarea nostra cu simtamantul placerii in aceasta situatie. Pai daca mie, de exemplu, daca nu mi-ar place pepenele galben, pai as mai manca? Cum am putea savarsi actul, daca nu am avea aceste simtaminte? Cum am reusi sa concepem prunci?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.10.2010, 20:53:24
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Corect, unul dintre scopurile căsătoriei este nașterea pruncilor, educația și creșterea lor în Cristos. Chiar scopul principal. Dar noi credem că instituția căsătoriei mai are și alte două scopuri secundare, care nu trebuie pierdute din vedere: funcția de ajutor mutual și funcția de remediu al concupiscenței (Pius al XII-lea, Casti Conubii).

În cadrul acestei ultime funcții, de remedium concupiscentiae, cei doi soți trebuie să aibă grijă față de plăcerea lor și mai ales a celuilalt și să nu se oprească unul pe altul de la exercițiul conjugal, afară de cazul că amândoi vor aceasta din binecuvântate pricini. După cum ne învață Apostolul, când spune că trupul bărbatului aparține femeii, iar trupul femeii apraține bărbatului ei. Este ceea ce morala catolică tradițională numește "datoria conjugală".

În cazul specific (și frecvent întâlnit în realitatea de pe teren) în care femeia ajunge la plăcere mai greu, eventual numai în urma unei stimulări de natură mecanică, noi credem că este absolut licit (=nu este păcat) ca bărbatul, dacă el a finalizat în mod licit actul sexual (adică: intravaginal), să o ajute să ajungă la maximul plăcerii ei, în cadrul datoriei conjugale.

În cazul unui bărbat care se află la limita potenței sale, astfel încât pentru finalizarea licită a actului conjugal ar fi nevoie de stimulare mecanică sau de ceea ce numiți "gomorie" (noi numim felatio), este, după părerea preoților noștri licit (nu este păcat) ca, în cadrul preludiului (și numai în acest cadru) asemenea mijloace să fie folosite, dacă amândoi consimt.

Din punct de vedere medical, nu este exclus ca orgasmul femeii să aibă un anumit rol, chiar dacă secundar, adjuvant, în actul procreerii, prin secusele care ar favoriza progresul mișcării spermatozoizilor. Este, în orice caz, o teorie.

Prin urmare, noi credem că păcatul apare numai în cazul disocierii plăcerii, care ea însăși este un scop secundar al actului sexual, de scopul său principal. Adică, disocierea plăcerii conjugale de posibilitatea procreerii. Marele Arhitect le-a proiectat împreună, deci, urmându-L, împreună trebuie să le lăsăm și noi.
Si eu am citit unele articole medicale in care era promovata ideea ca si orgasmul femeii poate ajuta intr-o anumita masura la conceptie. Ideea este ca nu trebuie cautata sporirea placerii prin nici un fel de 'jocuri'.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica ortodoxa marturiseste ca impreunarea din casatorie este foarte curata! mihailt Nunta 23 02.11.2010 21:03:03
permis biometric cosmin95 Generalitati 8 30.08.2009 16:11:12