Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 16.12.2010, 18:27:07
ladyramona ladyramona is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.12.2010
Mesaje: 3
Implicit Pt. Cristian67

Tot mesajul d-voastra pt. mine se intemeiaza pe o colectie de legende onorabile, desuete numita Biblie. Mie nu-mi spune nimic aceasta carte. Ii inteleg mesajul, in sensul ca acel mesaj se adresa oamenilor ce traiau in vremea respectiva. Cu tot respectul va spun ca ne aflam in anul 2010.
Mesajul meu se vroia a fi o critica la conservatorismul mentalului colectiv romanesc care este necompetitiv si neadaptat societatii mondiale actuale. O dezvoltata componenta a acestui mental daunator este si cea religioasa. In acest context am emis acel mesaj care v-a deranjat. Consider ca ne-ar trebui un d-zeu mult mai personal, in sinea noastra, si nu epatari si umilinte publice sau in genunchi prin biserici.
  #332  
Vechi 16.12.2010, 20:11:26
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit @Ladyramona,dati-mi voie sa va raspund

Citat:
În prealabil postat de ladyramona Vezi mesajul
Tot mesajul d-voastra pt. mine se intemeiaza pe o colectie de legende onorabile, desuete numita Biblie. Mie nu-mi spune nimic aceasta carte. Ii inteleg mesajul, in sensul ca acel mesaj se adresa oamenilor ce traiau in vremea respectiva. Cu tot respectul va spun ca ne aflam in anul 2010.
Mesajul meu se vroia a fi o critica la conservatorismul mentalului colectiv romanesc care este necompetitiv si neadaptat societatii mondiale actuale. O dezvoltata componenta a acestui mental daunator este si cea religioasa. In acest context am emis acel mesaj care v-a deranjat. Consider ca ne-ar trebui un d-zeu mult mai personal, in sinea noastra, si nu epatari si umilinte publice sau in genunchi prin biserici.
Ne aflam in 2010?Sa ne adaptam competitiei mondiale?Care competitie,a nimicului?Tot ceea ce se petrece in lume acum e o cultura si o competitie a nimicului,a lipsei de adevarata valoare,a lepadarii de istorie,traditii si iubire de Dumnezeu.Existenta omului modern se virtualizeaza,se rezuma doar la simturi si omul coboara prin simturi la un nivel din cele mai scazute.Oamenii din ziua de azi traiesc ca niste nimeni ai unei istorii fara trecut,fara prezent si fara viitor,iar dvs.vorbiti de mentalul daunator?Strabunicii neamului nostru si sfintii au reprezentat pana nu demult reperele,radacinile vazute ale omului,dar din pacate ei au fost inlocuiti(de oameni ca dvs.)cu vedetele micului ecran,cu idoli publicitari fara pic de valoare,cu roboti fara suflet care considera ca inapoiate vremurile trecute.Cei multi traiesc ca si cum existenta lor nu ar insemna nimic,ca si cum ar vrea sa uite de moarte,asta pt. ca viata vesnica nu intra in calculul lor.Adevarata dimensiune a vietii noastre stimata ,,lady'' este data de increderea in viata vesnica,din cauza confuziei sufocante in care se afunda omul avansat invocat de dvs.,acesta e doar un accident intr-un timp lipsit de nostalgia unui trecut adevarat.Acest om fals stimata lady e pe cale sa piarda,daca nu chiar a facut-o,substanta profundelor trairi,pacea serilor de toamna,bucuria intalnirilor,frumusetea anotimpurilor,senzatia inegalabila traita la Sf.LiturghieAceasta e istoria care se impune azi tiranic prin aproape tot ce ne inconjoara si care iata ce face cu omul.Omul doreste altceva stimata lady,indiferent de varsta ,sex,varsta,cauta dragostea,iubeste pacea si tanjeste dupa....VESNICIE...(dar acum e orbit de o stralucire falsa,pierzatoare)Ce ne ramane oare de facut,stimata lady?
  #333  
Vechi 16.12.2010, 20:24:15
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit propunere

interventia domnisoarei ,,ladyramona''poate fi mutata la subiectul deschis de fratele Culai,si anume,,perle ale elevilor''.
  #334  
Vechi 17.12.2010, 22:27:19
tot-Laurentiu's Avatar
tot-Laurentiu tot-Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit Doamne ajuta!

As vrea sa aduc in atentia voastra si alt topic despre Parintele Arsenie Boca, deschis de mine in urma cu aproximativ 4 ani.

Acolo am postat niste marturii si ce am mai gasit eu la acea vreme despre Parintele Arsenie Boca, cei interesati pot sa citeasca intrand pe topic la urmatorul link:

http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=595

Toate cele bune!

Last edited by tot-Laurentiu; 17.12.2010 at 22:31:02.
  #335  
Vechi 18.12.2010, 10:40:09
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre INVATATURA ADEVARULUI cu parintele ARSENIE BOCA

La ce ne folosesc acele vorbiri indemanatice despre lucruri ascunse si intunecoase, de care la ziua judecatii nu vom fi tinuti de rau ca nu le-am cunoscut.

O, Adevar, care Dumnezeu esti, fa sa fiu una cu Tine intr-o dragoste vesnica. In Tine salasluieste tot ceea ce doresc, tot ceea ce vreau. Toti invatatii sa taca, toata faptura sa amuteasca in fata Ta, graieste-mi numai Tu.
Un duh curat, simplu si statornic, nu-i niciodata imprastiat chiar in mijlocul multor indeletniciri, fiindca el face totul ca sa cinsteasca pe Dumnezeu, si fiindca, pasnic fiind in el insusi, isi da osteneala sa nu se caute pe sine in nimic.
Cea mai grea lupta in viata aceasta, nu este alta decat biruirea de sine. Caci biruirea de sine duce la propasirea binelui.
Orice desavarsire, in viata aceasta, este amestecata si cu putina nedesavarsire - si pe toate le vedem ca printr-o ceata.
Cei mai multi se indeletnicesc mai osebit a cunoaste decat a trai cum se cuvine, se ratacesc adesea, iar din truda lor nu se aleg decat cu putine roade, sau deloc. O, daca ar fi tot atat de harnici cu starpirea stricaciunilor lor si cu cultivarea virtutii, cum sunt cu vanturarea desartelor vorbiri, n-am vedea atatea rele, nici atatea scandaluri, si slabanogie in lume.
Fara indoiala, la ziua judecatii nu vom fi intrebati ce-am citit, ci ce-am facut, nici daca am vorbit cu dibacie, ci daca am trait cum se cuvine.
Acela cu adevarat e mare, care are o mare dragoste. Acela cu adevarat e mare, care-i mic in ochii lui insusi - si pentru care slava lumii nu-i decat o curata nimicnicie.
Sunt doua invataturi, dar nu-i decat un singur adevar. Sunt doua invataturi: una a lui Dumnezeu, neclatinata ca si El, alta a omului, schimbatoare ca si el.
Invatatura lui Dumnezeu se imprastie in sufletele pregatite s-o primeasca prin intelepciunea necreata si Cuvantul dumnezeiesc. Ea este o particica din El Insusi si fara de moarte. Este pusa la indemana oricui si este daruita mai din belsug celui smerit cu inima.
Invatatura omului, dimpotriva, ii maguleste mandria, fiindca el ii este tata. "Ideea aceasta imi apartine, eu am spus cel dintai acest lucru, nu se stia nimic despre aceasta inainte de mine ..."
Placa-ti sa intrebi, asculta in tacere vorbirile batranilor, caci ele nu sunt spuse in desert. Dorinta de a sti a pierdut pe omul dintai, - el cauta cunoasterea, care hraneste trufia, si a gasit moartea.
  #336  
Vechi 18.12.2010, 11:39:13
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre parintele ARSENIE BOCA

Despre Părintele Arsenie Boca, P.S. Daniil Partoșanu ne mărturisește:
"…Aflându-te în prezența și în apropierea Părintelui Arsenie, simțeai prezența lui Dumnezeu, îl simțeai pe Hristos trăind și vorbind în Părintele Arsenie. Era și este un lucru exraordinar - cum spunea cineva - în viața noastră, în viața oamenilor, să întâlnim un sfânt. Eu pot să spun că acest lucru l-am simțit și l-am trăit și sunt absolut convins și responsabil de ceea ce spun acum."

Părintele Arsenie Boca spunea că Domnul Iisus Hristos vine în viața noastră din vreme în vreme, ca persoană, ca să nu se uite adevărul absolut al existenței sale reale. Și el L-a întîlnit de câteva ori, iar asta l-a și schimbat, ca om. A fost trimis în Basarabia la Chișinău, ca să învețe metaloplastia, să facă icoane din acelea acoperite cu metal. Atunci a avut loc și cedarea Basarabiei către Rusia(1940). Rușii au lăsat o singură zi în care cine voia putea să plece. Părintele a ajuns la ultimul tren. Oamenii se împingeau disperați ca să ajungă în tren, renunțau și la bagaje numai să nu rămână la ruși. Și el avea un mic bagaj și o franzelă care să-i țină de foame până ajungea la mânăstire. Se uita cu milă la oameni, când a văzut aproape de el pe cineva îmbrăcat sărăcăcios care se uita și el cu atâta milă la acei oameni cum nu mai văzuse în viața lui așa ceva. Atâta durere exprimau ochii lui încât primul gest al părintelui a fost să se aplece să ia franzela și să i-o dea lui. Dar, în acele fracțiuni de secundă cât s-a aplecat să ia franzela, acel om a dispărut pur și simplu. Când a întins mâna acela nu mai era! Atunci a avut un fior, un înțeles adânc: era Hristos! Era chipul de care vorbea Isaia, chipul durerilor, mielul care ia păcatele noastre.
A spus părintele Arsenie că atunci a înțeles multe lucruri, ceea ce într-o viață întreagă, chiar duhovnicească, n-ar fi putut înțelege. Când îl vezi pe Hristos viu și adevărat, atunci și credința devine vie, de nezdruncinat. Nu te clatini la orice vorbă a unora, nu te smintești la orice faptă, ci rămâi cu Hristos și în Hristos.
(Pr. Ciprian
  #337  
Vechi 18.12.2010, 11:46:33
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre parintele ARSENIE BOCA

Vocația Părintelui a fost cea de constructor. Toată viața a ridicat ziduri și, mai ales, suflete. Era puternic, de neclintit. Din prima clipă, îi simțeai forța. Nimeni nu-l putea minți pe Arsenie Boca. Nici nu te lăsa. Adeseori, ți-o lua el înainte, spunându-ți cele mai grele păcate. Părea aspru, dar, de fapt, era drept. "Ce vrei?", întreba el cu o voce tunătoare. "Întâi împacă-te cu vecinul cu care te-ai certat ieri și apoi vino la spovedanie".
În ultimii ani de viață Părintele Arsenie era complet detașat. Vorbea exact ca un trimis al lui Dumnezeu, care nici nu se plânge și nici nu ia parte la bucuriile efemere ale acestei lumi. Avea o răspundere serioasă, apostolească și o autoritate spirituală extraordinară. Cuvântul lui îți pătrundea până în inimă și simțeai că-ți cunoaște sufletul. Forța lui spirituală venea de dincolo de cuvânt.
Principalele scrieri care au rămas de la Părintele Arsenie (și care multă vreme au circulat "pe sub mână", dactilografiate, uneori fără semnătura sa) s-au editat după 1990.
În Octombrie '89, Părintele Arsenie a avut o premoniție gravă, și anume afirma că atunci când Ceaușescu va pleca din țară, va pierde la scurtă vreme și conducerea ei. Acest lucru se pare că a ajuns la cabinetul 2, la urechile Elenei Ceaușescu, care a dat ordin ca Părintele să fie ucis. Cu puțin înainte de a muri a mai spus în felul lui, simplu și foarte limpede: "Eu am să mor martir".
Iată mărturia unui martor ocular al înmormântării Părintelui Arsenie Boca: "În schimb, așa cum v-am spus, Părintele era îmbujorat în obraji! Avea așa o culoare frumoasă, ca de om viu și tânăr, și el săracu murise de șapte zile! și-n jurul lui, plutea așa, ca o boare, o mireasmă de mir... Mai târziu l-am întrebat pe Părintele profesor Sebastian ce-au fost toate astea și el a zis: "Sunt dovezi de sfințenie, fiule, se întâmplă numai cu moaștele!". Și n-a mai trecut mult timp după ce plecase Părintele Arsenie în veșnicie, când, mergând eu iar la mormântul lui la Prislop, mă opresc niște maici: "Frate", îmi zic monahiile, "știi tu cine străjuiește noaptea la mormântul Părintelui?". "Nu, de unde să știu", le-am zis. "Două căprioare!!!" "Cum?" "Uite-așa: vin în fiecare noapte, se-așează și dorm încovrigate, cu boturile una în alta, pe mormântul Părintelui. De parcă ar vrea să-l încălzească!...și când ne apropiem, pleacă, da încet, fără frică, și pe urmă vin iar!". În toată iarna lui 89-90, căprioarele au străjuit noapte de noapte la mormântul Părintelui, ca doi îngeri tăcuți, credincioși și cuminți..."
De atunci și până prezent s-au petrecut multe miracole la mormântul Părintelui. De altfel Părintele spunea: "Nu plângeți, căci acolo unde mă duc, în ceruri, vă voi ajuta mai mult, rugându-mă pentru voi".
Adorat de oameni pentru predicile sale și pentru minunile pe care le săvârșea, prigonit de către autorități din cauza influenței covârșitoare pe care o avea asupra oamenilor, Părintele Arsenie a fost ucis în plină forță duhovnicească. Prezența sa a rămas însă printre noi, puternică și luminoasă.
  #338  
Vechi 19.12.2010, 22:12:43
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parintele ARSENIE BOCA pe cand slujea la SAMBATA

  #339  
Vechi 19.12.2010, 22:19:01
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit alifii duhovnicesti pentru rani sufletesti-ARSENIE BOCA

Cateva "alifii", de la iubitul parinte Arsenie Boca, pentru drumul nostru duhovnicesc pe care adesea obosim de la prea multe rani sufletesti:
ADEVĂRUL
1. Adevărul este ființă vie.
2. Inițiativa omului spre Adevăr tot Dumnezeu o trezește.
3. Oamenii sunt oile cele mai greu de păstorit. Nu sunt toate oi, mai sunt și berbeci și țapi; în veacul acesta oile sunt amestecate cu caprele. Nimic mai împărțit pe lume decât părerea oamenilor asupra adevărului. Oare este vina adevărului? Dumnezeu a știut această infirmitate a omului, a aflării adevărului curat, de aceea a dat Bisericii și slujitorilor ei legiuiți – lor singuri –, grija învățării lui curate.
4. „Scriptura nu se tâlcuiește cum îl taie capul pe fiecare”, strigă Sfântul Apostol Petru. Adevărul nu se înfățișează cum i se nălucește oricărei minți întâmplătoare. Creștinismul nu este ceea ce poate strâmba fiecare neputincios din el.
5. Cel mai greu păcat, veșnic fără iertare este starea omului împotriva adevărului.
ASCEZA
6. Termenul de curățire (asceza) are două vârste și s-a încetățenit sub numele de purificare. Perioada ascetică cuprinde purificarea activă în care intră toate nevoințele din partea omului și purificarea pasivă, adică de curățire a firii de patimi dincolo de puterile omului, pe care o face Dumnezeu Însuși. El Își face loc curat în cei ce-L caută cu dragoste, dar puterile lor nu le mai ajung pentru aceasta și atunci ei trebuie să sufere curățiri mai presus de fire, ca să poată locui în ei cu slavă Cel mai presus de fire.
7. Faza de culminație a ascezei și de adâncire a trăirii duhovnicești se numește iluminare. În faza aceasta Darurile Duhului Sfânt primite la Botez se dezvoltă în toată deplinătatea lor și întăresc sufletul pentru și mai grele încercări. În faza aceasta pot apărea amăgiri și daruri extraordinare și cine le are e sfătuit să nu-și lipească inima de ele, pentru că nu numai că nu înaintează, dar poate pierde și tot ce a agonisit. Iar calea e din ce în ce mai subțire și tot mai mult trebuie să te lepezi de toate.
8. Asceza are și un caracter hristologic. În nevoințe nu e numai omul, e și Hristos prezent. În sforțările noastre e prezentă forța din firea omenească a lui Hristos.
9. Partea începătorilor este nevoința de a seca izvoarele patimilor din pământul inimii, precum și grija de a nu se sui cu mintea în văzduhul părerii, căci acolo bat furtuni mari și se rup aripile minții.
ASCULTAREA
10. Dintre cele trei făgăduințe (monahale) cea mai grea e ascultarea, pentru că are de biruit mai mult patimile minții care discută cu Dumnezeu în loc să asculte fără discuție.
11. Dintre cele trei făgăduințe monahale, ascultarea necondiționată s-a dovedit cea mai grea, din două motive cu totul opuse: unul infirmitatea firii, iar celălalt personalitatea ei.
12. Disciplina ascultării ridică firea din infirmitate precum scoate și mândria din personalitate. Ascultarea face și pe leneși și pe vicleni să-și dezgroape talantul, precum acoperă și pe cei talentați de jefuirea slavei deșarte.
13. Chiar când se realizează sfințenia, nici aceasta nu dezleagă de acoperământul ascultării.
14. De Dumnezeu ascultăm necondiționat toată viața și fără abatere. Dacă însă povățuitorii noștri după Dumnezeu, stareții și duhovnicii, devin eretici și, ca atare, se încarcă din partea Bisericii cu pedeapsa afurisirii sau caterisirii, atunci suntem dezlegați de ascultarea lor, pentru că ei au strâmbat dreapta credință și prin conștiința lor nu se mai exprimă voia lui Dumnezeu. Dar ascultarea de Biserică nu încetează.
15. Mănăstirile cu viață de sine au slăbit votul ascultării și al sărăciei și din pricina aceasta sunt o formă decadentă de monahism.
16. Spre folosul vieții duhovnicești ești de mare câștig ascultând pe oricine.
17. Ascultarea e lepădarea de sine, luarea crucii în fiecare zi (Luca 9, 23).
18. Ascultarea stinge orice frământare și oprește orice inițiativă, deci toată energia, cu vremea, trebuie să se convertească în virtuți duhovnicești.
19. Ascultarea stinge personalitatea de pe planul lumii și, dacă e ceva de capul ascultătorului, toată înzestrarea lui se
preschimbă în sfințenie, pe care, de multe ori, se poate întâmpla să n-o știe nimeni fără numai Dumnezeu.
20. Așa crește ascultătorul o personalitate a spiritului, când izbutește să treacă peste grămada sa de oase ca și cum ar trece altul.
ATEISMUL
21. Obârșia ateismului este în Templul din Ierusalim.
22. Ateismul este o infirmitate, o monstruozitate și o eroare fundamentală a naturii umane.
23. Dacă ai bate pe un ateu cu dovezile ca pisălogul în piuliță și tot nu vei desface pe nebun de la nebunia sa.
24. Mintea care cugetă că nu există Dumnezeu cade în propria sa sentință, căci a te lupta din toate puterile împotriva a ceea ce nu există dovedește nebunia acestei lupte, nonsensul, absurdul și prin urmare și (nebunia) minții care o conduce.
25. Necredincioșii, spre rușinea noastră, își cred necredinței lor mai mult decât credem noi credința noastră.
  #340  
Vechi 20.12.2010, 10:32:31
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ochii ingeresti ai parintelui ARSENIE BOCA,in care nu puteai privi

Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31