Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 10.03.2011, 17:33:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Am inteles.Si nu ar trebui sa facem ceva ,in ambele cazuri?Ce lume lasam copiilor nostri?Ce exemplu le dam?
Ar trebui să facem ceva, dar ce, înafara propriului exemplu?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 10.03.2011, 17:34:03
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria40 Vezi mesajul
Nu ma refeream la risipa ci pur si simplu la lucruri necesare unui copil. In ce priveste frustrarea unui copil....sa nu ai nici o teama....diferentele deja de la gradinita apar. Copiii in ziua de azi sunt foarte emancipati, si, de multe ori rautaciosi cu colegii lor. Cei care nu sunt in grupul "elitelor" in gradinita sau scoala dobandesc frustrari pe care greu le vor depasi chiar si cand vor ajunge adulti....asta iti spun din propria experienta.
E greu sa-i stapanesti! Si va fi din ce in ce mai greu....
E o mare greseala,Maria draga!Copiii aceia emancipati si rautaciosi,crescuti in afara legilor lui Dumnezeu,sunt viitori neimpliniti sub d formele cele mai importante(spiritual,familial etc).Trebuie sa iti inveti copilul sa isi rezolve frustrarile,de altfel absolut normale,pentru ca suntem doar fiinte slabe,cu ajutorul educatiei ortodoxe.Sa il cresti ca un luptator.Spunea cineva ca nu trebuie sa luptam cu oamnii,ci cu pacatul.Iar asta nu se poate fara post,rugaciune,Biserica etc.Gandeste-te ca erau vremuri in care crestinii isi cresteau copiii ca adevarati luptatori,gata sa isi dea viata pentru credinta lor.Oare cati dintre noi o mai facem astazi?Raul,incepand cu copiii,il invingi cu credinta in Dumnezeu si cu viata dusa in mod autentic crestineste.Daca nu,orice i-ai oferi copilul tau,bunuri matreiale si educatie aleasa,sa fii sigura ca mai devreme sau mai tarziu se va alege praful de toate.De va pierde Calea.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.03.2011, 17:35:13
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Da,unul,sa ii dea Dumnezeu sanatate!Si nu e bine ca e doar unul!
... ma asteptam sa raspundeti " am 5 copii si mai vreau". Cand o sa aveti cel putin 5 copii atunci astept sa reveniti asupra acestui topic si sa va descrieti fericirea. Pana atunci... no comment ( sau cum s-ar spune pe romaneste : ciocu' mic ).
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.03.2011, 17:44:30
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
... ma asteptam sa raspundeti " am 5 copii si mai vreau". Cand o sa aveti cel putin 5 copii atunci astept sa reveniti asupra acestui topic si sa va descrieti fericirea. Pana atunci... no comment ( sau cum s-ar spune pe romaneste : ciocu' mic ).
Draga Cristina,inchipuie-ti ca suntem amandoua in fata lui Dumnezeu.Mi-ai mai spune "CiocuŽmic"?Eu as spune si in fata lui Dumnezeu:"Doamne,am doar un copil,desi sunt casatorita de multi ani.Am folosit si folosim mijloace contraceptive si pacatuim foarte mult.Iarta-ma!Vreau sa gasesc o solutie la problema pe care o am.De aceea am cerut sfatul si parerile fratilor mei,pentru ca stiu ca traiesc in pacat.Si voi continua sa vorbesc despre pacatele mele,sa ma caiesc,asa poate ne vom limpezi cu totii mai bine anumite lucruri si vom lua decizii mai intelepte."

Cristina,sunt aici pentru ca sper sa intalnesc persoane cu experiente similare,care au depasit faza asta.Daca nu ai nimic concret de spus referitor la subiect,te rog sa renunti la agresivitatea de care dai dovada si nu uita ca suntem pe un forum Crestin Ortodox.Multumesc!Numai bine!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.03.2011, 17:47:59
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Ar trebui să facem ceva, dar ce, înafara propriului exemplu?
Aveti dreptate!Dar intr-o casnicie sunt doi.Ce te faci cand sotul nu vrea sa o urmeze pe calea credintei,in viata de zi cu zi?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.03.2011, 17:49:30
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihaela, solutia este sa va opriti din a mai folosi mijloace contraceptive. Vei vedea ca pe masura ce renunti la ele, Dumnezeu va deveni mai lucrator in viata ta. Ce minunat spune Scriptura "ceea ce este cu neputinta la om, este cu putinta la Dumnezeu".
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.03.2011, 17:50:34
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Mihaela, solutia este sa va opriti din a mai folosi mijloace contraceptive. Vei vedea ca pe masura ce renunti la ele, Dumnezeu va deveni mai lucrator in viata ta. Ce minunat spune Scriptura "ceea ce este cu neputinta la om, este cu putinta la Dumnezeu".
Spuneam mai sus ca sotul nu este de acord.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.03.2011, 17:54:41
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Aveti dreptate!Dar intr-o casnicie sunt doi.Ce te faci cand sotul nu vrea sa o urmeze pe calea credintei,in viata de zi cu zi?
Pavel a spus ca barbatul necredincios se sfinteste prin femeia credincioasa. Asa ca nu da curs cererii lui, risti sa ajungi si tu necredincioasa. E bine sa discuti aceste probleme cu un duhovnic iscusit. Sa auzim de bine.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.03.2011, 17:58:28
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihaela75 Vezi mesajul
Aveti dreptate!Dar intr-o casnicie sunt doi.Ce te faci cand sotul nu vrea sa o urmeze pe calea credintei,in viata de zi cu zi?
Eu zic că trebuie să ai grijă când îți alegi soțul.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.03.2011, 18:03:26
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Eu zic că trebuie să ai grijă când îți alegi soțul.
Aveti dreptate.Dar nu gandesti mereu cum ar trebui de la inceput.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contraceptia cauzeaza avort!!! theosis3131 Generalitati 1 21.06.2009 22:40:37