Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.12.2005, 13:02:03
beatrice beatrice is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2005
Mesaje: 2
Implicit

Noi trebuie sa ne gindim caci trebuie sa avem o tinuta aparte cind intram in casa lui Dumnezeu,nu intram imbracati cum am merge la discoteca sau la niste prieteni acasa. Trebuie sa fim binecuviinciosi imbracati, curati si cu sufletul impacat caci nu ne ducem sa facem show sa atragem atentia la baieti sau barbati dar nici la alte femeii sa comenteze daca le plac sau nu cum ne-am imbracat.Trebuie sa avem capul acoperit ca femei caci asa ne aratam supunerea fata de dumnezeu,dar si barbatii nu au voie in pantaloni scurti sau cu palarie pe cap. Trebuie sa nu uitam caci timpurile sau schimbat dar noi Crestini Romini nu trebuie sa ne schimbam dupa lumea cea plina de pacaturi.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.12.2005, 15:16:41
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beatrice
Noi trebuie sa ne gindim caci trebuie sa avem o tinuta aparte cind intram in casa lui Dumnezeu,nu intram imbracati cum am merge la discoteca sau la niste prieteni acasa. Trebuie sa fim binecuviinciosi imbracati, curati si cu sufletul impacat caci nu ne ducem sa facem show sa atragem atentia la baieti sau barbati dar nici la alte femeii sa comenteze daca le plac sau nu cum ne-am imbracat.Trebuie sa avem capul acoperit ca femei caci asa ne aratam supunerea fata de dumnezeu,dar si barbatii nu au voie in pantaloni scurti sau cu palarie pe cap. Trebuie sa nu uitam caci timpurile sau schimbat dar noi Crestini Romini nu trebuie sa ne schimbam dupa lumea cea plina de pacaturi.
De asemenea trebuie sa avem si o purtare cuviincioasa, sa nu-i deranjam pe ceilalti, sa incercam ca dupa ce ne-am inchinat la icoane si am dat pomelnicul, sa ne ocupam un loc in biserica si intreaga noastra atentie sa se indrepte spre slujba.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.01.2006, 20:28:10
Orthodox Orthodox is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.12.2005
Mesaje: 18
Implicit

Tinuta ca tinuta, reflecta starea de interior, dar nimeni nu spune, de ce sa mergem duminica la Liturghie?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2006, 14:46:18
emilia03 emilia03 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2006
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Orthodox
Tinuta ca tinuta, reflecta starea de interior, dar nimeni nu spune, de ce sa mergem duminica la Liturghie?
Trebuia sa dai link-ul la pagina unde ne arati de ce trebuie sa mergem!:)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.04.2006, 00:55:35
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acestea tin de regulamentul bisericii, Sfanta Scriptura sau Sfanta Traditie ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.05.2006, 13:22:14
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Mai tin degraba de bunul simt as zice, de aceea nu exista regulamente stabilite, tinuta si comportamentul depind mult de cultura, de zona geografica, de obiceiurile locului.
Bunul simt si respectul imbraca multe forme, si totusi e atit de usor de recunoscut intodeauna.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.05.2006, 22:19:21
cat2kity cat2kity is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2006
Mesaje: 6
Implicit

Intodeauna la Biserica trebuie sa mergem impacati spiritual,cu o tinuta decenta,sa nu atraga atentia oamenilor,trebuie sa ne purtam cuviincios.Nu ca altii....care vin si la propria nunta cu buricul gol,cu picioarele la vedere....oricum nimeni nu-i usa de Biserica...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.06.2006, 04:05:57
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Ar trebui mentionati si cei care in nopatea de Inviere vin si fumeaza, beau, injura... Daca ma dernjeaza cei care fac acest lucru in fata blocului, va dati seama ce parere am de cei care fac asta la Biserica! Nici eu nu sunt usa de Biserica (scuzati expresia), dar unii abuza de libertate...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.08.2006, 17:34:16
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai...mai...!!!!
cand o sa invatati sa nu va mai uitati la alti???nu asa se castiga mantuirea cautand sa vedeti gunoiul altora...
vezi ce e in ograda ta mai intai...fa curatenie la tine si apoi incearca sa-i ajuti si pe vecini.Iar pt acest tip de ajutor Hristos te invata cum sa faci:intai spune-i in fata,daca nu intelege mai incearca o data cu un martor...daca nici atunci nu intelege roaga-te pt el si nu-l judeca.
Tineti minte :in ce judecati in aceea veti cadea...Hristos zice...iar eu am trait acest lucru pe propria-mi piele.
Deci...luati aminte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.11.2006, 12:33:40
paulac paulac is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.11.2006
Mesaje: 19
Implicit

m-ati dat gata.te duci la biserica sa participi la sfanta liturgie nu sa faci circ si sa te gandesti la prostii.ce tinuta aparte? daca e felul tau sa te imbraci mai deocheat , cu siguranta si la biserica tot asa vei merge. dragilor , nu haina face pe om...:( si cu capul acoperit?sa fim seriosi. cercetati de ce femeile (credincioasele) trebuiau sa aiba capul acoperit( un indiciu: ca sa se diferentieze.....).
dumnezeu sa va lumineze mintile!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 11:14:21
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28