Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 16.08.2010, 19:58:54
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit decat sa fiu facut "tigan" de fratii mei mai bine sa fiu facut de un strain

Draga mea Fani, multumim pentru sfaturi. Vom tine cont de ele.

Traditie, nu \avem nici timp nici resurse pentru un concediu indelungat... cat despre nelinistea sufletului...ai dreptate. Merge cu tine si in pustie si in lume.
problema e ca eu nu simt neliniste ci o mare tristete. Cel putin asa imi autodefinesc ( in acest moment )starea ce m-a cuprins si pe care din pacate nu reusesc sa o depasesc. Stapana sa ma ierte!

Marilena,
mare parte din mesajul tau este adevarat. Insa vezi tu, nu se pune problema imbogatirii..Daca as dori aceasta as pleca la munca as strange ceva bani si m-as intoarce acasa, frecand-mi palmele multumita ca am avere si masina super!
Bun! sa presupunem ca fac asta...dar, cand revin acasa ce fac? Cu ce am schimbat viata mea? Care a fost rostul sacrificiului de a sta departe de familie? Am trait in civilizatie, bun! dar cand ma intorc ce gasesc schimbat?
O casa mai mare? O masina mai "bengoasa"? Conturi in banca?
Nu asta caut! Ci respect si deminitate! Stiu ca nu umbla cainii cu covrigi in coada nici in diaspora....dar decat sa fiu facut "tigan" de fratii mei mai bine sa fiu facut de un strain. Pentru ca aceluia ii pot schimba "mentalitatea" in timp prin conduita si viata mea dar romanului meu...niciodata (!) pentru ca el stie ca are mereu dreptate..orice as face eu sau as spune.

Da, poate ca sunt (si eu) lasa si parasesc "corabia" ( lui Basscu!!!) in momente grele...nu neg! Poate ca asta sunt! Dar, dincolo de acestea toate nu uita ca sunt doar un om! Atat! Nu un sfant, ci un om simplu. care in momentul de fata a obosit foarte tare...

Last edited by eduardd; 16.08.2010 at 20:02:15.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 16.08.2010, 20:09:41
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit pt eduardd

Veti gasi cu siguranta conditii mai bune dar sa stiti ca societatea vestica este mai dura decat credeti.S-ar putea sa reusiti,s-ar putea sa aveti mai mult decat aveti acum dar sa stiti ca indiferent ce veti face veti ramine un strain.Parerea mea.La un anumit moment asta te poate apasa destul de mult.Nu vreau sa generalizez pt ca fiecare are drumul sau de parcurs dar este bine,cand faci un asemenea pas,sa gandesti cat se poate de pragmatic si cat se poate de poate de putin idealist.Depinde si unde mergeti si cat de rapid va veti adapta la mentalitatea de acolo,stilul de viata,programul de munca(poate fi sufocant si epuizant).Am cunoscut odata un norvegian care mi-a spus ceva ce mi-a ramas in memorie: ,,noi colindam marile dar la final vrem sa fim ingropati in pamintul de acasa".Sa va ajute Cel de Sus indiferent unde veti merge si sa nu uitati cine sunteti si de unde ati plecat.
Reply With Quote
  #133  
Vechi 16.08.2010, 20:18:55
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

am fost si eu ca tot omu' in vacanta in republica austriaca !
tara organizata,neamtul isi da interesul pentru tara lui, si aia care i-au stapanit pe altii ( vreo 7-8 popoare !)stiu cu ziguranta sa fie stapani la ei acasa,adica sa se organizeze !
nu vezi picior de cerestor sau de tigan acolo, nu vezi picior de boschetar sau de caine maidanez !
da le plac strainii ca sarea in ochi !
nu as sta acolo nici legat !

fiecare sa stea la casa lui, si in tara lui, asta e legea de bun simt ! nu sa ulble brambura pe la altii, candi n taral ui ai de muncit si de facut ,pai nu ai asta tiganie ?!
Reply With Quote
  #134  
Vechi 16.08.2010, 20:25:53
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Jeni nu gresesti cu absolut nimic...eu iti sustin dorinta...tu ma cunosti cat de cat si stii ca am trecut si eu prin multe...dar daca nu faceam acest pas chiar nu stiu ce se intampla cu mine stii ca eu am fost enorm de dezamagita si inca mai sunt...tara asta nu a facut absolut nimic ca eu sa nu plec...si tare mi-as fi dorit la un moment dat sa pot sta cu familia mea.

este o mare sansa pentrru batranetile voastre si pentru viitorul copilor vostri.
Daca puteti sa plecati...plecati cat mai repede...nu conteaza unde stai ca sa te mantuiesti, iar tu stii bine asta...

Nu spun ca aici fug cainii cu covrigi in coada...spuneai ca ati fost numiti tigani de romani in grecia....si aici unde sunt eu i s-a intamplat prietenului meu la locul de munca sa fie numit asa dar cica era in gluma...dar nu conteaza, esti numit tigan dar esti tratat ca OM...intampini multe, trebuie sa fii pregatita de tot ce-i mai rau si vei vedea tu apoi...
Crede-ma ca NU m-as mai intoarce in Romania sub nici o forma...dar asta inca nu o hotarasc eu...mai am multe de trecut pana sa pot spune ca nu mai am nici motive...

In fine...toate adunate PLECATI...chiar zilele astea am vb cu un amic contabil cu ASE care din cauza la taxele si ce se intampla la ora actuala s-a hotarat sa plece in Noua Zeelanda cu copii si sotia...va studia ofertele lor si nu se va uita in urma, intr-un an sunt absolut aranjati acolo....ceea ce in Romania nu vor reusi niciodata nici ei nici copii lor.

Te inteleg perfect si sunt alaturi de tine in decizia ta...si eu inca sunt trista din aceleasi motive ca si tine.
((
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #135  
Vechi 16.08.2010, 20:59:05
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit ok

tradatorul e prototipul lui iuda !
cei care tradeaza tara, ne tradeaza implicit pe noi,locuitorii ei,si nu merita nici un respect din partea noastra, a celor care ramanem in tara, si o iubim ,pentru ca e a noastra, si nu ne simtim bine in nici un alt loc de pe glob !
Reply With Quote
  #136  
Vechi 16.08.2010, 21:07:20
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
tradatorul e prototipul lui iuda !
cei care tradeaza tara, ne tradeaza implicit pe noi,locuitorii ei,si nu merita nici un respect din partea noastra, a celor care ramanem in tara, si o iubim ,pentru ca e a noastra, si nu ne simtim bine in nici un alt loc de pe glob !
Hai sa nu fabulam. Sa pleci la munca in alta tara nu inseamna tradare. Multumiti-le [ si voi] alora care pleaca sa aduca valuta in tara, ajutand astfel tara, caci si voi traiti mai bine de pe urma lor. Si daca unii raman in tara sa fure mai mult se numesc patrioti?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #137  
Vechi 16.08.2010, 21:12:31
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Hai sa nu fabulam. Sa pleci la munca in alta tara nu inseamna tradare. Multumiti-le [ si voi] alora care pleaca sa aduca valuta in tara, ajutand astfel tara, caci si voi traiti mai bine de pe urma lor. Si daca unii raman in tara sa fure mai mult se numesc patrioti?
sunt de acord cu nuantarea facuta,si precizez ca in critica mea acida, ma refeream exclusiv la emigrantii definitivi !
insa,vezi tu, pana la urma, si a pleca la munca, e totusi ...oarecum cel putin discutabil,adica...strainul ala poa sa se intrebe, de ce nu stau astia la ei acasa sa munceasca ???
eu ai respect pe acesti oameni care muncesc si revin, insa ca roman ma sint putin jignit de situatie,dica de ce sa plece,parca mi-e un pic rusine fata de straini !
Reply With Quote
  #138  
Vechi 16.08.2010, 21:14:38
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
eu ai respect pe acesti oameni care muncesc si revin, insa ca roman ma sint putin jignit de situatie,dica de ce sa plece,parca mi-e un pic rusine fata de straini !

Ce-i drept, e drept...avem si de ce sa ne fie rusine...Dar nici daca am sta aici nu ne-am spala-o. Neamul asta romanesc are nevoie de Dumnezeu...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #139  
Vechi 16.08.2010, 21:50:16
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Se emigreaza de foame, se mai emigreaza din lipsa de identitate si din pricina prea multor filme americane; se mai emigreaza din pofta de aventura, din curiozitate, pt ca-s tineri , plini de hormoni si cu un orizont superifcial.....Sun oameni care nu inteleg sa lupte si sa munceasca in tara lor. VOR O TARA DE-A GATA !
O data emigrati incearca sa-si justifice plecarea: tara este vraistea, ma dezamageste, nu ne merita......

CE nu va place sa auziti, sa cititi: pentru o tara se lupta. Lupti muncind, protestand, activand nu doar in interes personal......Sper ca strainii sa va invete aceste lucruri..

Nu tara nu va merita pe voi, ci voi nu meritati aceasta tara ! Si credeti-ma ca nimeni n-o sa va planga de mila pt ca o sa va lasati oasele pe acolo. Neamul va merge inainte !

Ce s-ar fi intamplat daca la fiece veac negru neamul romanesc si-ar fi pus coada pe spinare si s-ar fi dus in tara altuia , la mai bine ? Este rost aici de lasitate si minciuna !

Last edited by IonelS; 16.08.2010 at 22:11:44.
Reply With Quote
  #140  
Vechi 16.08.2010, 22:23:40
ionut12 ionut12 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: IASI
Religia: Ortodox
Mesaje: 148
Implicit Emigrarea

Sincer nu prea e recomantat sa pleci in alta tara
mai ales unde nu sunt biserici ortodoxe
si sas sa recunoastem in tara noastra nu prea mai merge lumea la biserica si nici nu se mai spovdesc dar apoi daca emigreaza nici atat
daac au duhovnic si merg la biserica da
Reply With Quote
Răspunde

Tags
emigrare



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
prezervativul este pacat ? adrian54322 Nunta 426 18.01.2021 06:34:17
Incinerarea este un pacat? rainer_ligia Eutanasia 108 06.03.2013 20:01:52
Este pacat? nicusor3 Intrebari utilizatori 50 03.02.2013 21:50:31
Este iluzionismul pacat? Bunl Generalitati 2 05.09.2008 00:47:01