Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #7  
Vechi 28.04.2018, 17:00:05
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.049
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acestea sun conceptii new-age, care spune ca toate religiile sunt bune (la fel cum ecumenismul spune ca toate cultele crestine sunt la fel de bune). Tu, din cate stiu ai intrat la 17 ani pe forum. Am raspuns de cateva ori la subiectele tale, de multe ori m-am abtinut sa raspund. La inceput sustineai doar niste conceptii ecumeniste, apoi te-ai tot indepartat, ajungand la new-age si la religiile orientale. Am vazut oameni care au urmat acelasi traseu, ajungand tot la new-age si credinte orientale. Tu ai primit multe raspunsuri si sfaturi, dar i-ai repezit pe cei ce nu sustineau credintele ecumeniste, pana ai ajuns sa te indepartezi si mai mult. Una dintre problemele tale e mandria, crezi ca le stii pe toate, desi afirmi si tu ca nu mai stii ce sa crezi. Daca incerci sa lupti impotriva mandriei vei gasi si raspunsuri si adevarul.
De acord cu tine,cu exceptia faptului ca sunt agnostic,daca ar fi sa ma afiliez unei atitudini generale asupra religiei.Da,am venit prima data ortodox convins,ca si tine,doar ca mai fraged si imatur,dupa am mai crescut,si am observat ca ,crestinismul nu e format doar din ortodcsi,si am inceput sa studiez si comunic,chiar frecventez si alte culte crestine,fiind fascinat initial de universul catolic,iar ultima atractie crestina fiiind neoprotestantii.Iar am crescut putin ca sa observ ca mai exista si alte religii inafara iudeocrestinismului,am inceput sa ma interesez si asupra lor...Toate doar ca incetul cu incetul sa observ origini comune,ideologii care converg spre aceleasi puncte si foarte mult mit si legenda...Am sfarsit prin a incepe sa neg cam tot ce am crezut,ca mai apoi sa oscilez intre ateism si usoare inclinate spre ocult si satanism.Deci eu pot spune ca aceasta zona a religiei,spiritualitatii mi a oferit experiente foarte marcante.Dar pot sa fiu sigur ca o atitudine corecta este toleranta,si inainte de toate studiul obiectiv.Degeaba imi pui in fata kilometri de ioan damaschinul si ioan gura de aur si etc.Ei sunt doar niste ganditori crestini.Adica nu ne inchinam la marx ca a propus egalitatea maselor si nici nu ii vei pupa oasele lui zuker asta ca ti a dat iluizia like ului....In fine...Lumea nu are nevoie de religie,nici de ganditori...In momentul asta distrugerea cu 'zeii' acestea sunt imienti,intrucat pentru regenerarea rahatului in care ne aflam trebuie distrus tot pana la ultimul germen al infectiei actuale.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 16:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 16:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55