Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.03.2019, 22:00:18
Andrei50 Andrei50 is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.03.2018
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Smile

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Asta va preda la scoala, la orele de spalare ateista a creierelor ? Sau sambata, la Sinagoga Adventista ? Ceea ce, in fond, se reduce la acelasi lucru.
Ati gasit in Biblie ca Gabriel este Arhanghel?.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.03.2019, 12:11:50
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Ati gasit in Biblie ca Gabriel este Arhanghel?.
Avem atatea marturii in viata Bisericii unde Arhanghelul Gabriel se descopera si spune clar ca este conducator al ostilor si sta inaintea lui Dumnezeu
Reply With Quote
  #13  
Vechi 31.03.2019, 02:40:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei50 Vezi mesajul
Ati gasit in Biblie ca Gabriel este Arhanghel?.
Da.

Tobit 12 cu 15:
"Eu sunt Rafael, unul din cei șapte sfinți îngeri, care ridică rugăciunile sfinților și le înalță înaintea slavei Celui Sfânt"

a se corobora cu
Luca 1:19:
"Și îngerul, răspunzând, i-a zis: Eu sunt Gavriil, cel ce stă înaintea lui Dumnezeu."

Despre Rafael se afirma lamurit ca este arhanghel. El insusi spune ca exista 7 ingeri care impart acest rang: ei "inalta rugaciunile inainte slavei Celui Sfant".
La randul sau, Gabriel spune ca este unul dintre ei.

Tot despre 7 ingeri care stau inaintea lui Dumnezeu vorbeste si Noul Testament, in Apocalipsa 8 cu 2:
"Și am văzut pe cei șapte îngeri, care stau înaintea lui Dumnezeu și li s-a dat lor șapte trâmbițe."

Acest puzzle biblic, care face o legatura intre rangul de arhanghel, numarul 7 si trambite/anuntare a ceva este intarit de 1 Tesaloniceni 4:15 (16):
"Pentru că Însuși Domnul, întru poruncă, la glasul arhanghelului și întru trâmbița lui Dumnezeu, (...)"

Sa mai amintesc ca, dintre cei trei ingeri nominalizati, cel care anunta cel mai mult ceva este Gabriel, al carui nume se talmaceste chiar "anuntatorul lui Dumnezeu" ? Mihail se ocupa mai mult cu lupta cu dracii. Rafael e ocupat cu vindecarea orbului Tobia. Dar Gabriel anunta. Si in Vechiu Testament, si in Noul, Gabriel are, mai mult ca oricare dintre cei sapte, functia de a anunta oamenilor voia Domnului in fata caruia el singur spune ca se tine.

In concluzie, eu inteleg, potrivit Bibliei, ca exista 7 arhangheli. Dinte acestia, trei sunt numiti dupa numele lor: Mihail, Gabriel (Gavril) si Rafael. Cum se numesc ceilalti patru, nu scrie (in cartile canonice).


Laus tibi, Christe !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 31.03.2019 at 02:58:57.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare