Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 17.03.2007, 21:17:33
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Citat:
În prealabil postat de erzbet
Citat:
În prealabil postat de Juli
Cam depasiram subiectul...
In fine, pentru unii legea-i lege, pentru altii e tocmeala.
Iar despre cei care se indoiesc ca Iisus este Dumnezeu eu zic ca pot sa vina si in rochie de plaja la biserica, ca tot nu fac diderenta...
O sa incerc sa nu o iau ca pe un atac personal, desi este clar ca asta este.
Cu ce gresesc daca doresc sa ma documentez despre aceste legi si incerc sa le inteleg, desi din cate am vazut, nu trebuie intelese si respectate. Si cum se face, ca desi ma indoiesc ca Iisus este Dumnezeu, nu as putea intra intr-o biserica imbracata indecent? Iti spun eu raspunsul: tine de educatie, respect fata de cei din jur si in primul rand fata de mine.
Imm, nu este un atac personal... Imi pare foarte rau (sincer) daca te-am jignit, dar cred ca de fapt ma adresam in primul rand persoanei mele; pentru mine Biserica nu reprezenta nicicum mai mult decat un muzeu de arta, o sala de concert (...Biserica Elefterie are un cor divin, de exemplu). A devenit apoi o curiozitate, si asa a inceput totul...pentru mine.
De aceea zic, si cred ca stii, Biserica reprezinta Trupul Lui Hristos Care este Dumnezeu deplin (si Om deplin), aici I se aduc laude si in acelasi timp, tot aici, in Biserica, El - Dumnezeu se jertfeste (si pentru cel ce cred si pentru cel ce nu crede).

Eu mi-am "permis" ani de zile sa Il consider pe Dumnezeu "o forta" si sa "discut" cu El "la o cafea si-o tigara" (ori mai rau...). Poate de aceea poate par extremista in privinta tinutei (si altele), pentru ca se spune ca si convertirea trebuie sa fie macar pe masura faptelor trecute (exemple contemporane precum Monica Fermo, Danion Vasile etc., oameni care si-au expus viata trecuta, iar astazi ne dau exemplu de viata "in Hristos").
da juli si stii de ce se jertfeste Hristos si pt cei care cred si pt cei care nu cred?? TOCMAI PT CA NE IUBESTE PT CA ESTE UN D-ZEU AL IUBIRII!! SI TE ASTEAPTA SI TE RABDA SI PE TINE SI PE MINE SA NE INTORCEM CATRE EL, de ce nu ne trazneste cand intram in "rochie de plaja" pt ca NE IUBESTE SI NE DA SANSA SA NE INDREPTAM GRESALEL SA NE MANTUIM.asta este cea mai mare dovada a iubirii lui ne lasa libera alegere!! dar sa nu uitam ca va vweni vremea sa raspundem CUM am cheltuit viata nostra, atunci nimic si nimeni nu mai este langa noi sa ne ajute suntem noi si faptele noatrse e bine sa te gandesti profun la asta cu drgaoste jenica
Reply With Quote
  #102  
Vechi 20.03.2007, 10:38:29
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jeny
asta este cea mai mare dovada a iubirii lui ne lasa libera alegere!! dar sa nu uitam ca va vweni vremea sa raspundem CUM am cheltuit viata nostra, atunci nimic si nimeni nu mai este langa noi sa ne ajute suntem noi si faptele noatrse e bine sa te gandesti profun la asta cu drgaoste jenica
Tocmai pentru ca vine vremea cand vom raspunde pentru faptele noastre e bine sa atragem atentia asupra pacatelor (chiar daca mai dam cu bata in balta, cum am facut eu...), fara sa judecam pe altii, judecandu-ne pe noi cu asprime (of, ce bine ar fi!!)
Reply With Quote
  #103  
Vechi 22.03.2007, 16:02:27
jeny
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

deocamdata e suficient ca realizezi asta juli, cu timpul va veni si pocainta sincera, daruieste-mi sa-mi vad pacatele mele si sa nu mai osandesc pe fratele meu...frumos si adev spune rug lui efrem sirul nu??:D
Reply With Quote
  #104  
Vechi 01.04.2007, 13:49:35
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Epistola Intaia catre Corinteni a Sfantului Apostol Pavel; cap. 11, versetele 2-16
. Fiți următori ai mei, precum și eu sunt al lui Hristos.
2. Fratilor, va laud ca în toate va aduceti aminte de mine si tineti predaniile cum vi le-am dat.
3. Dar voiesc ca voi să stiti că Hristos este capul oricarui barbat, iar capul femeii este barbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu.
4. Orice barbat care se roaga sau prooroceste, avand capul acoperit, necinsteste capul său.
5. Iar orice femeie care se roagă sau prooroceste, cu capul neacoperit, îsi necinsteste capul; căci tot una este ca si cum ar fi rasă.
6. Căci dacă o femeie nu-si pune văl pe cap, atunci să se și tundă. Iar dacă este lucru de rusine pentru femeie ca să se tundă ori să se radă, să-si pună văl.
7. Căci bărbatul nu trebuie să-si acopere capul, fiind chip și slavă a lui Dumnezeu, iar femeia este slava bărbatului.
8. Pentru că nu bărbatul este din femeie, ci femeia din bărbat.
9. si pentru că n-a fost zidit bărbatul pentru femeie, ci femeia pentru bărbat.
10. De aceea si femeia este datoare să aibă (semn de) supunere asupra capului ei, pentru îngeri.
11. Totusi, nici femeia fără bărbat, nici bărbatul fără femeie, în Domnul.
12. Căci precum femeia este din bărbat, așa si bărbatul este prin femeie și toate sunt de la Dumnezeu.
13. Judecati în voi însivă: Este, oare, cuviincios ca o femeie să se roage lui Dumnezeu cu capul descoperit?
14. Nu vă învată oare însăsi firea că necinste este pentru un bărbat să-si lase părul lung?
15. Și că pentru o femeie, dacă îsi lasă părul lung, este cinste? Căci părul i-a fost dat ca acoperământ.
16. Iar dacă se pare cuiva că aici poate să ne găsească pricină, un astfel de obicei (ca femeile să se roage cu capul descoperit) noi nu avem, nici Bisericile lui Dumnezeu.
17. Si aceasta poruncindu-vă, nu vă laud, fiindcă voi vă adunați nu spre mai bine, ci spre mai rău.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.04.2007, 20:31:30
Kontroversielll Kontroversielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

Am citit recomandari din partea unora, referitor la smerenia recomandata aici....
Ai bine, pot sa va spun ca pana la varsta de 31 ani, eream atat sambetele cat si duminicile la biserica si nu de putine ori, dupa slujba, preotii, in dialog cu enoriasii, au fost spirituali si au facut ca acestia sa zambeasca si sa rada.
Biserica, nu este numai un lacas al parastaselor si tristetei, Cel de Sus, dorind ca oamenii sa fie bucurosi.Nu propavaduiesc ca o regula generala de a se rade cu gura pana la ureci, dar...cum am mai spus, nu-i necesar sa fim mai katolici decat Papa.


Dumnezeule din Cer
Sub a-l camerei ungher
Unde stau si ma gandesc
Lectia, sa o sfarsesc..
Catre tine ma indrept
Tu a-l lumii intregi stapan
Caci esti Mare,drept si bun
Intr-u mare mila ta
Numai Tu ma poti salva
Pentru ce si intr-u cat
Vinovat eu pot sa fiu
Fiindca lectia, n-o stiu
Si`n al anilor sirag....
Unii, fac si altii trag....
Nwton, Pluton, Galileu
Pentru ei, sa trag pacatul eu...?
Adchimede de-ar fi vrut
Sa se scalde si a vazut
Ca in apa scufundat
Are capul usurat
Si...? da sa spuna ca A gasit !!!
Daca donul Kopernic,
A baut mai mult un pic
Si....asa i se parea
Ca pamantul se-nvartea
Mult necaz si mult venin
M-i sa tras de la Frnklin
Ce cu zmeula sa jucat
Cand erea timpul n-orat
Si...mai stii
Traznetul lovii in zmeul lui
Fara voie, fara tel
Mai bine -l traznea pa el
Stefan Cel Mare
Fiind un pic racit
Sa gasit el om invatat
Ca sa fiarba ceai cu mac
Ïn ulcica cu capac
Oamenii sau apucat
Turnul Babel au ridicat
Si tu Doamne suparat si maniat
Limbile, le-ai incurcat
Tie Doamne sa-ti spun God
Si la paine sa-i spun strot
Banului sa-i spun harjan
Si mamei sa-i spun maman...?
Iar, acuma intr-o doara...
Ma retrag din aceasta scoala...
Iar de vrei sa mai raman
Schimbane programul tot
Fane ore de jucat
Si recreatii de fumat
Fa tu Doamne tot ce stii
Sa stiu lectia pe a doua zi...
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.04.2007, 23:14:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kontroversielll
Am citit recomandari din partea unora, referitor la smerenia recomandata aici....
Ai bine, pot sa va spun ca pana la varsta de 31 ani, eream atat sambetele cat si duminicile la biserica si nu de putine ori, dupa slujba, preotii, in dialog cu enoriasii, au fost spirituali si au facut ca acestia sa zambeasca si sa rada.
Biserica, nu este numai un lacas al parastaselor si tristetei, Cel de Sus, dorind ca oamenii sa fie bucurosi.Nu propavaduiesc ca o regula generala de a se rade cu gura pana la ureci, dar...cum am mai spus, nu-i necesar sa fim mai katolici decat Papa.


Dumnezeule din Cer
Sub a-l camerei ungher
Unde stau si ma gandesc
Lectia, sa o sfarsesc..
Catre tine ma indrept
Tu a-l lumii intregi stapan
Caci esti Mare,drept si bun
Intr-u mare mila ta
Numai Tu ma poti salva
Pentru ce si intr-u cat
Vinovat eu pot sa fiu
Fiindca lectia, n-o stiu
Si`n al anilor sirag....
Unii, fac si altii trag....
Nwton, Pluton, Galileu
Pentru ei, sa trag pacatul eu...?
Adchimede de-ar fi vrut
Sa se scalde si a vazut
Ca in apa scufundat
Are capul usurat
Si...? da sa spuna ca A gasit !!!
Daca donul Kopernic,
A baut mai mult un pic
Si....asa i se parea
Ca pamantul se-nvartea
Mult necaz si mult venin
M-i sa tras de la Frnklin
Ce cu zmeula sa jucat
Cand erea timpul n-orat
Si...mai stii
Traznetul lovii in zmeul lui
Fara voie, fara tel
Mai bine -l traznea pa el
Stefan Cel Mare
Fiind un pic racit
Sa gasit el om invatat
Ca sa fiarba ceai cu mac
?n ulcica cu capac
Oamenii sau apucat
Turnul Babel au ridicat
Si tu Doamne suparat si maniat
Limbile, le-ai incurcat
Tie Doamne sa-ti spun God
Si la paine sa-i spun strot
Banului sa-i spun harjan
Si mamei sa-i spun maman...?
Iar, acuma intr-o doara...
Ma retrag din aceasta scoala...
Iar de vrei sa mai raman
Schimbane programul tot
Fane ore de jucat
Si recreatii de fumat
Fa tu Doamne tot ce stii
Sa stiu lectia pe a doua zi...
Biserica, a fost si va fi Casa Domnului. Nu putem transforma biserica in cea ce vor unii sau altii. Desigur , aici sintem cu toti o mare familie, familia crestina si ne ghidam in comportamentul nostru dupa morala crestina. In biserica venim cu multa bucurie in suflet, dar si cu multa smerenie si bun simt. In biserica venim cu optimism si inima deschisa , dar cu decenta. In biserica venim cu multa dragoste si retinere fata de cele lumesti. Nu ne putem permite sa invom schimbari ce ar impieta actul credintei si ar transforma biserica noastra ortodoxa asemenea altor culte "galagioase" . Daca nici in biserica nu ne gasim linistea in rugaciuni , atunci ce ne-ar mai ramine ? ! Este singura oaza de liniste si smerenie in acest tumult cotidian, tumult ce multora le-a impietrit inima si au uitat de adevarata credinta in DUMNEZEU. Ei apeleaza la biserica numai in momentele de cumpana ale vieti sau pentru a obtine beneficii in viata, de multe ori cazind in pacatul "dragostei de arginti", a banului. Biserica, ca locas sfint, nu este nici statie de metrou, nici sala de cinema, nici sala de asteptare. Ea este ceva cu totul aparte in viata noastra , a tuturor unde avem datoria si obligatia sa avem o tinuta si un comportament adecvat, unde nu exista compromisuri sau cale de mijloc nici acum si nici peste 5000 de ani.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 02.04.2007, 01:00:07
Kontroversielll Kontroversielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

Re: cristiboss56
Am specificat clar si citet ca nu propavaduiesc sau recomand sa se rada cu gura pana la urechi intr-un lacas sfant, ad...am vazut in multe ocazii la cununii, botezuri cand atat preotul cat si toti enoriasii sau nucurat de ceva si toata lumae a ras de bucurie.
Nu cred ca cineva isi atrage un pacat din aceasta sau este lipsa de smerenie si decenta....
Tot clar si citet, am mai reamintit ca acesta este un FORUM de discutii si pareri, nici decum un lacas declarat sfant, dar asata nu inseamna ca nu iau in consideratie, ca titusi aici se inpune o atmosfera cat mai adeqvata, cu rezervatia de a nu se exagera....
pentru simplu exemplu ca aici nu voia avea nici odata, acel sentiment al ecoului dintr-o biserica mare sau scataitul bancilor din lemn dintr-un schit.
Nu de putine ori, am avut ocazia ca la un botez, de exemplu, cand preotul a inaltat pruncul din cazan, si pana ca nasa(ul) sa-l ia in fase, prumcul, nevinovat a facut pipii chiar in acel moment, si toata audienta cat si preotul au rras cu pofata
Este de condamnat, sau de ridicat din sparnceana....????
Reply With Quote
  #108  
Vechi 02.04.2007, 20:08:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kontroversielll
Re: cristiboss56
Am specificat clar si citet ca nu propavaduiesc sau recomand sa se rada cu gura pana la urechi intr-un lacas sfant, ad...am vazut in multe ocazii la cununii, botezuri cand atat preotul cat si toti enoriasii sau nucurat de ceva si toata lumae a ras de bucurie.
Nu cred ca cineva isi atrage un pacat din aceasta sau este lipsa de smerenie si decenta....
Tot clar si citet, am mai reamintit ca acesta este un FORUM de discutii si pareri, nici decum un lacas declarat sfant, dar asata nu inseamna ca nu iau in consideratie, ca titusi aici se inpune o atmosfera cat mai adeqvata, cu rezervatia de a nu se exagera....
pentru simplu exemplu ca aici nu voia avea nici odata, acel sentiment al ecoului dintr-o biserica mare sau scataitul bancilor din lemn dintr-un schit.
Nu de putine ori, am avut ocazia ca la un botez, de exemplu, cand preotul a inaltat pruncul din cazan, si pana ca nasa(ul) sa-l ia in fase, prumcul, nevinovat a facut pipii chiar in acel moment, si toata audienta cat si preotul au rras cu pofata
Este de condamnat, sau de ridicat din sparnceana....????
Problema risului in sine ca manifestare a bunei dispoziti s-a dezbatut cu ceva timp in urma pe forum. Nu, nu cred ca risul in contextul la care te refereai , este de condamnat. Lumina,dragostea, intelepciunea, buna dispozitie , dragostea de frumos ,de viata in general sint agreate de DUMNEZEU , find elemente pozitive ale existentei noastre. Extremele (risul bolnavicios) sint periculoase si neavenite. Deci , nu sint adeptul unei "rigiditati" fanatice si aberante, dar repet si accentuez, totul cu masura si bun simt.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 02.04.2007, 21:29:08
Kontroversielll Kontroversielll is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Mesaje: 24
Implicit

Re.
Cristiboss56
Asa cum am intuit, FORUMUL este o posibilitate de pune teme si discutii, fireste, ca intodeauna, acestea fiind pro sau kontro
Este positiv, ca ai inteles, ce vroiam sa explic.
Numele meu, real, este Emilian, dar nu la intamplare ni-am ales nicknamnet "Kontroversiell "
A nu se rastalmacii gresit cu razvratit, sau negativist, dar ca fiecare am convingerile mele, care nu intodeauna, nu sant sinonime sau de aceiasi natura, cu ale altuia....
Reply With Quote
  #110  
Vechi 02.04.2007, 22:21:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kontroversielll
Re.
Cristiboss56
Asa cum am intuit, FORUMUL este o posibilitate de pune teme si discutii, fireste, ca intodeauna, acestea fiind pro sau kontro
Este positiv, ca ai inteles, ce vroiam sa explic.
Numele meu, real, este Emilian, dar nu la intamplare ni-am ales nicknamnet "Kontroversiell "
A nu se rastalmacii gresit cu razvratit, sau negativist, dar ca fiecare am convingerile mele, care nu intodeauna, nu sant sinonime sau de aceiasi natura, cu ale altuia....
Draga Emilian, sint incintat sa te avem pe forum. Traim in diversitate si este normal ce afirmi, de aici rezulta dezbaterile de idei, care de multe ori au reusit sa incinga forumul, care pina la urma , daca cugetam corect este spre folosul nostru al tuturor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tinuta barbatului in biserica Hartford Tinuta in Biserica 52 03.03.2023 18:30:18
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Spovedania trebuie tinuta costel Pocainta 10 29.01.2010 15:08:28
Biserici Ortodoxe si Biserici Schismatice adelin Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 4 27.01.2010 22:34:48
trebuie sa eavem tinuta aprte beatrice Tinuta in Biserica 66 13.11.2007 22:02:57