Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.12.2009, 15:10:18
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Raspuns

Citat:
În prealabil postat de oanamiki26 Vezi mesajul
Da, normal ca ii voi cere binecuvantarea lui. Dar apoi, unde sa ma duc sa caut altul? Nici nu stiu...
Daca Dumnezeu vrea sa il schimbi iti va da altul. Sa te rogi sa afli voia Lui. Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.12.2009, 13:45:40
NiCcoleta NiCcoleta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2006
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Un om care in timpul spovedaniei vorbeste la telefon, nu este duhovnic adevarat.

As zice ca nu e chiar asa.


Si eu in timp ce eram la spovedit mi s-a intamplat ca cineva sa-i spuna ceva parintelui in timp ce ma spovedea(de exemplu sa-i aminteasca ca are vre-un servici ).Sau s-a mai intamplat ca parintele sa plece de acolo pentru cateva minute(1-3 minute) si eu sa-l astept acolo in genunchi . Dar eu ma bucuram de asta pentru ca atunci cand esti la spovedit Mantuitorul e de fata si daca parintele pleaca putintel inseamna ca ramai doar tu cu Hristos acolo si daca gandesti asa te bucuri nespus.
__________________
[SIZE=3][COLOR=blue]Hristos a inviat![/COLOR][/SIZE]
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.12.2009, 14:25:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nicoleta, eu vorbesc din punctul meu de vedere. Daca duhovnicul ar pleca in timpul spovedaniei mele, cred ca mintea mi-ar fugi in alta parte si nu as mai avea puterea sa-mi marturisesc pacatele asa cum ar trebui. Pe de alta parte il aseman unui medic care opereaza. Oare ce s-ar intampla cu un pacient care este parasit de medic in timpul operatiei? Pentru mine, un duhovnic adevarat ramane cel care nu se mai ingrijeste de altceva, decat de mine, in timpul spovedaniei.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 17.12.2009, 15:16:13
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nicoleta, eu vorbesc din punctul meu de vedere. Daca duhovnicul ar pleca in timpul spovedaniei mele, cred ca mintea mi-ar fugi in alta parte si nu as mai avea puterea sa-mi marturisesc pacatele asa cum ar trebui. Pe de alta parte il aseman unui medic care opereaza. Oare ce s-ar intampla cu un pacient care este parasit de medic in timpul operatiei? Pentru mine, un duhovnic adevarat ramane cel care nu se mai ingrijeste de altceva, decat de mine, in timpul spovedaniei.
Si mie mi s-a intamplat in timpul spovedaniei sa vorbeasca duhovnicul meu cu cineva care se ocupa de biserica, mi-a spus sa stau putin si a vorbit ceea ce avea de spus si nu a fost vreo problema. Mi-am continuat marturisirea. Nu a fost nici ca un doctor care si-a parasit pacientul, ci doar a vazut ca trecea acea persoana si pentru a economisi timp(care si asa e putin) i-a spus ce avea de spus. Nu mi se pare nimic in neregula cu asta.
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #15  
Vechi 17.12.2009, 19:17:58
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu caut un duhovnic bun in Brasov sau chiar Prahova,daca cineva stie.
Florinbrasov,dupa username ma gandesc ca esti din Bv,crezi ca m-ai putea ajuta cu un sfat?Sau altcineva din zona?
Va multumesc mult!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 17.12.2009, 21:24:44
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Re

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu caut un duhovnic bun in Brasov sau chiar Prahova,daca cineva stie.
Florinbrasov,dupa username ma gandesc ca esti din Bv,crezi ca m-ai putea ajuta cu un sfat?Sau altcineva din zona?
Va multumesc mult!
Destui ani am trait fara sa ma intereseze de Biserica. De vreo 2-3 ani, din mila lui Dumnezeu, am gasit calea catre El si am inceput sa merg la Biserica. Atunci m-am dus cu gandul ca la spovedanie sta Hristos si tot el vorbeste prin prisma preotului, indiferent care ar fi el, de atunci am acelasi duhovnic si mi l-a dat Dumnezeu pe cel potrivit. Este foarte adevarat ca preotii mai batrani au mai multa experienta iar cei de la manastiri ar trebui sa fie mai induhovniciti. Asa nu stiu sa iti recomand dar cauta pe la manastiri (ti-as fi zis de parintele Tofil Paraian de la Sambata De Sus dar s-a mutat la Domnul, Dumnezeu sa-l odihneasca). Dar indiferent la care duhovnic mergem, inainte de spovedanie trebuie sa ne rugam ca Dumnezeu sa ne vorbeasca prin el si sa ne primeasca marturisirea si bineinteles, sa ne dea canonul('medicamentul') potrivit.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.12.2009, 07:45:06
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Multumesc pentru mesaj,Florinbrasov!Totusi,prefer sa caut un preot de mir si nu un calugar.
Astept in continuare ceva indrumari de la cei care locuiti in judetul Brasov sau Prahova.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.12.2009, 20:11:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Oana miki 26,eu cred ca tu treci acum printr-o ispita! Cel rau vrea sa te lase fara duhovnic. Un duhovnic nu se schimba numai din atata lucru! A, daca ai gasit unul mai imbunatit, atunci da. Insa nu asa, sa ramai descoperita! mai bine cu unul mai neatent decat fara parinte, frunza-n vant! si mie mi-e greu sa imi pastrez duhovnicul, dar nu ma las, cu voia lui Dumnezeu! Hai, curaj, ca o sa fie bine! Ia si citeste si aici - http://www.danionvasile.ro/repere.php
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 18.12.2009, 20:33:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este posibil ca preotul la care te spovedești să fi primit o funcție de răspundere și să fie foarte ocupat.Atunci ce faci? Dacă îi ține uneori locul un alt preot și acesta și spovedește nu cred că faci o greșeală spovedindu-te acestuia din urmă că doar n-o să rămâi nespovedit dacă preotul tău duhovnic nu are timp cum avea altădată.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.12.2009, 19:13:16
oanamiki26 oanamiki26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 16
Implicit

Revin cu povestea mea...Am ajuns, prin mila lui Dumnezeu chiar pe data de 24 decembrie si m-am spovedit...

Dar..totul a decurs destul de mecanic pt duhovnic....era si aglomerat, e adevarat, dar si data trecuta la fel a fost: eu am citit lista cu pacate..dansul a scos 2 cuvinte...sau a scris mesaje...si la sfarsit m-a binecuvantat..si atat.

Nici un canon,desi am facut lucruri tare urate..nici un sfat..nimic.
Mi se pare din ce in ce mai evident ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda, dpdv al comunicarii...si as vrea sa imi gasesc altul...

Dar nu stiu unde sa caut...Pe de alta parte mi-e rusine sa ii spun ca vreau sa plec de la dansul..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vreau sa imi schimb religia erwin84 Botezul 78 19.09.2014 08:02:15
Schimb de carti Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 14 31.08.2011 10:02:40
Schimb de Carte Ortodoxă stefania2011 Stiri, actualitati, anunturi 0 25.06.2011 12:41:09
vreau sa infintez manastire - vreau informatii co rusu Stiri, actualitati, anunturi 0 26.06.2008 13:04:07